Brazília

Brazília je najväčšia a najľudnatejšia juhoamerická krajina a jedna z najväčších krajín na svete vôbec. Samotní Brazílčania hovoria, že žijú skôr na kontinente než v krajine.

Brazília si (podobne ako väčšina juhoamerických krajín) prežila tiež svoj temný vek brutálnej vojenskej diktatúry, od jej konca však ubehla pomerne dlhá doba. Odvtedy Brazília už prešla dlhú cestu a stala sa ekonomickým tigrom regiónu.

Brazília je krásna krajina s jedným z najväčších prírodných bohatstiev na svete, najmä vďaka amazonskému pralesu a bohatej faune v nej žijúcej.

Brazílčania sú veľmi priateľskí ľudia a majú v sebe veľmi pozitívnu “párty” náturu. Aj keď niektoré mestá nemajú veľmi dobrú reputáciu čo do bezpečnosti, obyčajní ľudia sú veľmi ochotní a radi vám pomôžu v prípade ťažkostí.

V Brazília sa hovorí po portugalsky a znalosť angličtiny je niekde medzi nula a mínus jedna. Bohužiaľ, so španielčinou sa taktiež ďaleko nedostanete. Základy portugalčiny tak vedia výrazne zjednodušiť život.


Víza

Občania SR a ČR nepotrebujú víza pre vstup do Brazílie za účelom turizmu.


Ako sa sem dostať?

Lietadlom

Letecké spojenia do Južnej Ameriky bývajú z Európy pomerne drahé, ale do Brazílie sa dá našťastie dostať za relatívne priaznivé ceny, hlavne do veľkých miest na pobreží.

Nemecká charterová aerolinka Condor často ponúka lety za celkom dobré ceny z Nemecka, Rakúska alebo aj Prahy napríklad do São Paula, Ria de Janeira, ale i Recife alebo São Luis.

Inak do Brazílie lietajú samozrejme prakticky všetky veľké európske i ázijské aerolinky.

Autobusom

Autobusom sa do Brazílie dá dostať z viacerých okolitých krajín – Argentíny, Paraguaja, Uruguaja, ale aj Peru či “nesusedného” Čile. Informácie o medzinárodných autobusových spojeniach je možné nájsť na týchto stránkach.


Ako tu cestovať?

Lietadlom

Brazília je obrovská krajina a letecká doprava predstavuje najlepší a často jediný spôsob dopravy na väčšie vzdialenosti. Domáce linky sú väčšinou prevádzkované aerolinkami GOL, TAM alebo Azul Airlines.

Autobusom

Diaľkové autobusy predstavujú alternatívu k leteckej doprave medzi vzdialenejšími mestami, aj keď samozrejme oveľa pomalšiu a niekedy ani nie oveľa lacnejšiu. Autobusových spojení je k dispozícii mnoho a kvalita sa líši podľa typu lístka, ktorý si zakúpite – k dispozícii sú klasické sedačky, ale i postele (Leito). Diaľkové autobusy však väčšinou bývajú pomerne pohodlné. Vzhľadom k cenám leteniek však nemusí ísť vždy o oveľa výhodnejšiu alternatívu. Informácie o autobusových spojeniach nájdete na stránkach národnej spoločnosti ANTT alebo na stránkach BuscaOnibus.

Autom

Brazília má dobrú cestnú sieť a kvalitné diaľnice, takže cesta autom je dobrou alternatívou. Väčšinou však len v okolí konkrétnej destinácie, pretože pre dlhšie presuny je auto nepraktické, keďže si autopožičovne účtujú nemalé poplatky za vrátenie auta v inej lokalite.


Kedy sem cestovať?

Vzhľadom k veľkosti krajiny sa nedá jednoznačne určiť najlepšie obdobie pre cestovanie do Brazílie.

Počasie je v priebehu roka pomerne stabilné, keďže Brazília má tropické podnebie. Vo všeobecnosti platí, že najviac zrážok padá v období januára-februára, čo je ale zároveň pre Brazíliu špička turistickej sezóny, keďže sa tu vtedy koná svetoznámy karneval.

Naopak najmenej zrážok padá väčšinou počas nášho leta, najmä v auguste.


Čo tu navštíviť?

Mestá

  • Foz do Iguaçu (blog) – mestečko slúžiace ako zázemie pre návštevu svetoznámych vodopádov.
  • Olinda (blog) – mesto zo zoznamu svetového dedičstva UNESCO a kultúrne centrum celej Brazílie.
  • Recife (blog) – obľúbená turistická destinácia na pobreží Atlantiku s koloniálnym historickým centrom a dlhými plážami.
  • Rio de Janeiro – jednoznačne turistická destinácia číslo jedna v celej Brazílii, obľúbená metropola a domov viacerých pamiatok, vďaka ktorým bolo mesto zaradené na zoznam UNESCO. Socha Krista Vykupiteľa navyše patrí na zoznam 7 nových divov sveta. Obľúbenou atrakciou sú taktiež miestne favely (blog).
  • São Luís (blog) – malebné mestečko neďaleko rovníka s excelentne zachovaným historickým centrom, vďaka ktorému bolo zaradené na zoznam svetového dedičstva UNESCO.
  • São Paulo (blog) – brazílska megalopolis, niektorými označované (aj keď diskutabilné) ako najväčšie mesto na svete, jednoznačne však najväčšie mesto v Brazílii a na celej južnej pologuli.

Príroda a aktivity

  • Vodopády Iguaçu (blog) – prírodná pamiatka UNESCO, jeden z najfascinujúcejších prírodných úkazov na svete. Zároveň ide o najväčší komplex vodopádov na svete.

Kde sa ubytovať

Ubytovanie v Brazílii nie je problém nájsť cez internet, vzhľadom k veľmi dobrej elektronizácii krajiny. Platby kartami nie sú problém a ceny sa pohybujú zhruba ako u nás.

Pre nájdenie ubytovania môžete použiť štandardné vyhľadávače, ako Booking.com alebo HotelsCombined.com.


Čo tu nakúpiť?

V Brazílii sa platí realmi (BRL).

Zmenárne sú v Brazílii dostupné bežne v mestách, aj keď otváracie hodiny počas sviatkov môžu byť problémom. Výmena peňazí väčšinou vyžaduje pas a “čierne” zmenárne prakticky neexistujú.

Platby kartami sú v Brazílii absolútne bez problémov a kartou sa dá zaplatiť takmer všade, dokonca i v malých stánkoch alebo napríklad za taxíky.

Bankomaty sú takisto bežne dostupné.

Typických brazílskych suvenírov nie je veľa, ide hlavne o remeselnícke výrobky ako šperky alebo oblečenie. Futbalových fanúšikov môže potešiť dres niektorého z klubov alebo národného teamu.

Výborné je miestne ovocie, aj keď to si ako suvenír asi nedoveziete – ale za ochutnávku stojí, mango a iné tropické plody tu chutia úplne inak, ako u nás.

Najnovšie komentáre

Kategórie