Vodopády Iguazú (v portug. Iguaçu) patria medzi najznámejšie turistické atrakcie v Južnej Amerike a najveľkolepejšie prírodné úkazy na svete vôbec. Nachádzajú sa na hranici medzi Brazíliou a Argentínou tvorenej riekou Iguazú a neďaleko hranice s Paraguajom. Vďaka výdatnosti svojej rieky patria tieto vodopády z pohľadu prietoku medzi tie najväčšie na svete. Zároveň ide o jeden z najväčších vodopádových komplexov vôbec – Iguazú sú tvorené takmer 3 stovkami samostatných menších či väčších vodopádov.
Zaujímavosťou je, že v bezprostrednej blízkosti vodopádov Iguazú sa nachádzali ešte mohutnejšie vodopády Guaíra na rieke Paraná, tvoriacej hranicu medzi Brazíliou a Paraguajom. Tieto krajiny sa však pred niekoľkými desaťročiami nevedeli dohodnúť, komu vodopády patria a tak v rámci zachovania priateľstva sa rozhodli tu postaviť obrovskú vodnú elektráreň Itaipu, ktorá vodopády pochovala pod vodnou hladinou a tak tento krásny prírodný úkaz navždy zmizol pod veľkou nádržou.
Vodopády Iguazú však boli taktiež neblaho zasiahnuté ľudskou činnosťou – ešte pred 40 rokmi bola voda vo vodopádoch krištáľovo čistá, zatiaľ čo dnes sú vodopády sfarbené do červena. Príčinou je odlesňovanie, ktoré má za následok uvoľňovanie pôdy, ktorú tak následne každy menší dážď zmýva do rieky. Kvôli tomu vodopády získali dnešnú charakteristickú červenú farbu.
Brazílska strana
Vodopády je možné navštíviť z brazílskej i argentínskej strany. Aj keď je väčšina vodopádov na argentínskej strane, lepší výhľad na ne je práve z tej brazílskej. Zároveň je však oblasť pre vyhliadku na vodopády na brazílskej strane oveľa kratšia. K vstupu na vyhliadku vás odvezie autobus, kde vás čakajú zhruba 2 kilometre výhľadov na jedny z najkrajších vodopádov na svete za neustáleho hukotu miliónov litrov vody dopadajúcich z výšky až 82 metrov každú sekundu. K dispozícii je i mostík, po ktorom je možné prejsť veľmi blízko miesta, kam vodopády dopadajú. Počítajte ale s tým, že to už nebude len taký ľahký vodný poprašok, ktorý je vo vzduchu takmer všade, ale na mostíku to je už poriadna sprcha, ktorá na vás (a na foťáku) nenechá suchú nitku.
Vodopády Iguazú z brazílskej strany - často sa zdvihne opar vody rozprášenej dopadom, ktorý na chvíľu vodopád zahalí
Vodopády Iguazú z brazílskej strany - často sa zdvihne opar vody rozprášenej dopadom, ktorý na chvíľu vodopád zahalí
Vodopády Iguazú z brazílskej strany - často sa zdvihne opar vody rozprášenej dopadom, ktorý na chvíľu vodopád zahalí
Vodopády Iguazú z brazílskej strany - často sa zdvihne opar vody rozprášenej dopadom, ktorý na chvíľu vodopád zahalí
Vodopády Iguazú z brazílskej strany - často sa zdvihne opar vody rozprášenej dopadom, ktorý na chvíľu vodopád zahalí
Vodopády Iguazú z brazílskej strany - rieka Iguazú je sfarbená na červeno kvôli pôde uvoľnenej pri dažďoch
Panoramický pohľad na vodopády Iguazú z brazílskej strany
Vodopády Iguazú z brazílskej strany - mostík pre turistov
Vodopády Iguazú z brazílskej strany - mostík pre turistov
Vodopády Iguazú z brazílskej strany - mostík pre turistov - Panoramický pohľad
Vodopády Iguazú z brazílskej strany - mostík pre turistov
Vodopády Iguazú z brazílskej strany - Pohľad priamo spod / sponad vodopádu
Vodopády Iguazú z brazílskej strany - V bezprostrednej blízkosti vodopádu
Vodopády Iguazú z brazílskej strany - V bezprostrednej blízkosti vodopádu
V okolí vodopádov sa potulujú hladné nosále (coatí alebo quati), ktoré v podstate plnia funkciu akýchsi prerastených krýs – hľadajú, kde sa dá čo zjesť a neštítia sa vojsť ani do popolnice. Aj keď väčšina turistov ich považuje za roztomilé zvieratká, tieto chlpaté verzie holubov majú výborný čuch a dokážu vyňuchať aj dobre zabalenú svačinu v batohoch a neboja sa o ňu zabojovať svojmi ostrými zubami.
Presvedčiť sa o tom mohli i dve české turistky, ktoré môžete vidieť na fotografiách a ktoré si mysleli, že ušetria za obed, keď si prinesú ten svoj. Nosále síce považovali trošku za otravné, ale stále roztomilé a dokonca sa s nimi aj chceli fotit. Keď však jedna skúsila nosáľa od batohu odohnať, takmer ju pohrýzol. Potom už nasledovala rýchla akcia, nosále zhodili batohy na zem ukradli dva balíčky s jedlom a Češky buď zostali o hlade alebo si za obed museli trošku priplatiť. Obe krádeže dokumentuje toto krátke video:
Vtáčí park
Neďaleko vstupu do Národného parku Iguazú sa nachádza ešte jedna turistická atrakcia – vtáčí park. Ide o veľmi zaujímavú atrakciu i v prípade, že vás exotické vtáctvo až tak veľmi nezaujíma. Park je totiž štylizovaný ako safari – väčšinou tu vtáky lietajú voľne (pred odletom preč im bráni veľká sieť nad parkom, ale zrejme aj ich vlastná lenivosť). Nachádza sa tu aj pár voliér na štýl ZOO, ale najzaujímavejšie sú časti s voľným výbehom (alebo výletom) vtákov. Je možné tu vidieť obrovské množstvo rôznych druhov vtákov, vrátane papagájov. Okrem papagájov, ktoré pochádzajú z Austrálie a Afriky (napríklad papagáj sivý), tu je možné nájsť samozrejme najmä vtáky z Južnej Ameriky – a ich najtypickejšími reprezentantmi sú určite tukany.
Menší ale o to priateľskejší druh tukana - aracari
Menší ale o to priateľskejší druh tukana - aracari
Tukany sa tešia najväčšiemu záujmu návštevníkov a v parku z nich poletuje nielen veľa jedincov, ale i mnoho druhov. Vtáky sú navyše pomerne dobre zvyknuté na ľudí a veľmi krotké, takže s trochou šťastia narazíte na tukana, ktorý sa nechá pohladkať, prípadne ktorý vás priateľsky pohryzie zobákom. Našťastie napriek jeho veľkosti, tukaní zobák nie je silný a nemusíte sa báť mu dať prst na preskúmanie. S arou by som to však neriskoval, tá rozlúskne zobákom i vlašský orech. Okrem papagájov sa tu nájdu i ďalšie vtáčie druhy, nielen tie veľké ako plameniaky alebo žeriavy, ale napríklad i kolibríky, ktoré sú v Južnej Amerike tiež značne rozšírené.
Argentínska strana
Argentínska strana vodopádov je omnoho rozsiahlejšia, než tá brazílska. Základom sú dva okruhy (horný a dolný), ktoré vás prevedú bezprostrednou blízkosťou vodopádov, prípadne ponad ne, zatiaľ čo úplne na vrchu vás čaká viac ako kilometer dlhý most vedúci priamo do centra najväčieho vodopádu, nazývaného i Diablovo hrdlo (Garganta del Diablo). Na rozdiel od autobusu na brazílskej strane parku, tu slúži pre presun medzi jednotlivými stanoviskami malý vláčik.
Ako som už uviedol, výhľad na vodopády tu nie je tak dobrý, ako na brazílskej strane, ale zážitok je o to intenzívnejší, pretože sa k vodopádom dostanete v bezprostrednej blízkosti. Takže to znamená oveľa viac ohlušujúceho hukotu padajúcej vody a samozrejme oveľa viac vody, ktorá skončí na vás a vašom oblečení. Na argentínskej strane je postavených niekoľko kilometrov mostíkov, ktoré návštevníkom umožňujú sa dostať k vodopádom takmer na dotyk.
V Argentíne sa dostanete k vodopádom naozaj blízko
V Argentíne sa dostanete k vodopádom naozaj blízko
Vodopády Iguazú - V Argentíne sa k nim dostanete naozaj blízko
Vodopády Iguazú - V Argentíne sa k nim dostanete naozaj blízko
Panoramatický pohľad na vodopády tesne predtým, ako sa voda začne rútiť dolu
Vodopády Iguazú si v Argentíne môžu turisti užiť pekne zblízka
Vodopády Iguazú sa skladajú z množstva menších vodopádov
Vodopády Iguazú sa skladajú z množstva menších vodopádov
Diablovo hrdlo je zážitok sám o sebe, pretože tu sa dostanete tesne nad epicentrum najväčšej vodnej masy v Iguazú – Diablovym hrdlom pretečie zhruba polovica všetkej vody v Iguazú. Nasledujúce video tento zážitok nemá šancu ani zďaleka zdokumentovať ten pocit, keď človek nad Diablovým hrdlom stojí a sleduje, čoho je príroda schopná.
Ani na argentínskej strane samozrejme nechýbajú všadeprítomné a večne hladné nosále, tu sa však stretávajú s ťažkou konkurenciou – malými opičkami. Tie sú pre turistov skutočnou atrakciou a k nevôli miestnych zamestnancov ich kŕmia a následne si natáčajú bitky opíc s nosáľmi či navzájom opíc medzi sebou o jedlo. Sledovať rýchle a neposedné opičky je tak či tak veľká zábava a tie si pozornosť očividne užívajú.
Brazílska alebo argentínska strana?
Niektorí turisti z dôvodu nedostatku času často riešia dilemu, či navštíviť brazílsku alebo argentínsku stranu vodopádov. Aj keď podľa môjho názoru určite stoja za návštevu obe, pokiaľ ste naozaj v časovej tiesni, zrejme je lepšou voľbou Brazília. Dôvodom je, ako som už uviedol v článku, že na brazílskej strane je oveľa lepší výhľad na vodopády, zatiaľ čo na konci prehliadky sa taktiež dostanete k jeho tesnej blízkosti. Navyše, aj keď to by asi nemalo byť rozhodujúcim faktorom, vstupné je na brazílskej strane asi polovičné (cca 50 realov) v porovnaní s tou argentínskou (260 pesos) a navyše sa tam dá platiť i kartou, zatiaľ čo v Argentíne vezmú len hotovosť. Čo sa týka dopravy, tak Brazília opäť vyhráva – jazdí sem pomerne lacný miestny autobus s celkom dobrou frekvenciou (cca každú polhodinu), zatiaľ čo doprava na argentínskej strane je oveľa chaotickejšia a drahšia.
Kde nájsť viac informácií?
Napríklad na stránke o Brazílii alebo na stránke o Argentíne.
Informácie o rôznych akciách na argentínskej strane vodopádov sa dajú nájsť na stránkach Iguazú Argentina.
Ako sa sem dostať?
Na brazílskej strane je vstupým bodom k vodopádom mesto Foz do Iguaçu, na argentínskej zasa Puerto Iguazú. Medzi oboma mestami funguje autobusové spojenie pravidelnou linkou, ktorá jazdí s pol- až jednohodinovým intervalom. Linku zabezpečuje argentínska strana a platiť sa dá brazílskymi realmi i argentínskymi pesos. Cena za jednosmernú jazdu je 6 realov (11/2015) a cesta trvá zhruba 10-15 minút – závisí to i od hraničnej kontroly, ktorá prebieha pred a za mostom. Autobus by vás mal v oboch prípadoch počkať.
Lietadlom
Vo Foz do Iguaçu aj Puerto Iguazú sa nachádzajú medzinárodné letiská. Keďže medzinárodné letenky sú v Južnej Amerike drahé, je lepšie vždy letieť na letisko na tej strane, v ktorej krajine sa nachádzate (teda z Ria do Foz do Iguaçu zatiaľ čo z Buenos Aires do Puerto Iguazú).
Letecké spojenie v rámci Brazílie zabezpečujú miestne aerolinky, napríklad GOL, TAM alebo Azul Airlines. Z Argentíny zasa do Puerta Iguazú lieta spoločnosť Aerolineas Argentinas alebo LAN.
Z letiska Foz do Iguaçu jazdí s polhodinovým intervalom pravidelná linka do mesta, ale opačným smerom i do parku s vodopádmi – vstup sa nachádza len pár minút jazdy autobusom z letiska. Cena lístka je 3 realy (11/2015) bez ohľadu na to, kam idete. V autobuse sa nastupuje prednými dverami, následne musíte prejsť turniketom, pri ktorom sedí teta a vyberá cestovné. Vystupovať môžete len zadnými dverami.
Na letisku je možné si uschovať batožinu priamo pred terminálom (20 realov za malú skrinku, 40 za veľkú), takže môžete z letiska vyraziť rovno k vodopádom. Vstupná hala do parku Iguazú taktiež umožňuje úschovu batožiny.
Na argentínskej strane (Puerto Iguazú) autobusy z letiska k dispozícii nie sú, takže budete musieť využiť taxík alebo si prenajať auto.
Autobusom
Foz do Iguaçu je dostupné autobusom z viacerých brazílskych miest, ale pôjde zrejme o veľmi dlhú cestu – vodopády sú pomerne ďaleko od São Paula či Ria. Pre vyhľadanie informácií o spojeniach, časoch i cenách môžete využiť tieto stránky.
Puerto Iguazú je taktiež daľeko od Buenos Aires ale takisto i od Córdoby. Akú-takú dostupnosť predstavuje autobusová doprava v prípade, že pocestujete napríklad z Posadas, kde cesta trvá cca 5 hodín. Informácie o spojeniach do Puerta Iguazú v rámci Argentíny nájdete na týchto stránkach.
Vzhľadom k veľkým vzdialenostiam a nie práve najnižším cenám nepredstavuje však autobusová doprava veľmi výhodnú alternatívu k tej leteckej pri návšteve vodopádov.
Kedy sem cestovať?
Vodopády ležia v tropickej oblasti a obdobie dažďov trvá od decembra do marca, pršať však môže trvať kedykoľvek v roku. Výhodou obdobia dažďov je, že vo vodopádoch je viac vody a sú teda mohutnejšie. Dážď všeobecne nie je problém, mokrí budete tak či tak. Vodopády je tak možné navštíviť celoročne.
Ako sa tu pohybovať?
Na brazílskej strane funguje autobusové spojenie medzi Foz do Iguaçu a parkom Iguazú, prechádzajúce cez letisko (viď sekciu “Ako sa sem dostať?”). Autobus stojí 3 realy bez ohľadu na dĺžku jazdy.
Medzi brazílskou a argentínskou stranou sú k dispozícii argentínske autobusy, cestovné je 6 realov alebo zodpovedajúca suma v pesos.
Z Puerto Iguazú k vodopádom jazdí viacero spoločností za jednotnú cenu 50 pesos za jeden smer (zľava za spiatočný lístok nie je, takže 100 pesos). Stačí ísť na hlavný terminál v meste a kúpiť si lístok, autobusov je k dispozícii dostatok. Väčšinou vám za rovnakú cenu v hoteli zoženú i zdieľané taxi (teda 50 pesos za osobu, s tým že v aute pôjdu 4 pasažieri).
Kde sa ubytovať?
Ubytovacie zariadenia sú k dispozícii na oboch stranách rieky. Vo všeobecnosti platí, že Brazília je lacnejšia ako Argentína a to platí i o ubytovaní, navyše v Brazílii nebýva problém platba kartou, zatiaľ čo v Argentíne stále viac veria hotovosti. Záleží však i na vašom programe, čo bude pre vás časovo výhodnejšie ako základňa. Počítajte s tým, že návšteva vodopádov na argentínskej strane vám zaberie celý deň, na brazílskej strane s trochu snahy pol dňa (plus ďalší poldeň ak vyrazíte i do vtáčieho parku).
V prípade, že váš rozpočet je štedrejší, môžete využiť ubytovanie priamo v parku a užívať si pohľad na vodopády priamo z okna – k dispozícii sú na oboch stranách vodopádu hotely postavené priamo pri vodopádoch. Nejde o najlacnejšiu záležitosť (predsalen je to Sheraton), ale získate tým i výbornú možnosť sa k vodopádom dostať skôr, ako sa otvoria brány pre turistov a vychutnať si ich tak bez davov.
Ubytovanie môžete nájsť napríklad na stránkach Booking.com alebo HotelsCombined.com.
Related Posts
-
-
-
27. október 2016 São Luís – francúzsky ostrov lásky neďaleko brazílskeho rovníka
Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.
Najnovšie príspevky z fóra
Najnovšie komentáre
-
crypto7Orath Attari – bizarné divadlo na hraniciach medzi Indiou a Pakistanom Urgent TON Crypto Inside information! The Open Network (TON) has experienced a remarkable surge in popularity throughout 2024, with … -
Nelson Fahey Attari – bizarné divadlo na hraniciach medzi Indiou a Pakistanom The spectacle at the Attari border between India and Pakistan is truly a unique experience, blending national pride with theatrical … -
Snow rider Best in Travel 2020 – desať krajín pre cestovanie v nadchádzajúcom roku This selection from Lonely Planet showcases Bhutan as a top travel destination, and it's hard to argue against that choice! …
Archív
- január 2023 (1)
- december 2019 (1)
- november 2019 (1)
- júl 2019 (1)
- apríl 2019 (2)
- marec 2019 (1)
- február 2019 (1)
- január 2019 (2)
- december 2018 (2)
- júl 2018 (1)
- jún 2018 (1)
- máj 2018 (1)
- apríl 2018 (1)
- marec 2018 (4)
- január 2018 (3)
- december 2017 (3)
- november 2017 (1)
- október 2017 (1)
- september 2017 (3)
- august 2017 (4)
- júl 2017 (2)
- jún 2017 (3)
- máj 2017 (4)
- apríl 2017 (3)
- marec 2017 (4)
- február 2017 (4)
- január 2017 (9)
- december 2016 (8)
- november 2016 (8)
- október 2016 (7)
- september 2016 (9)
- august 2016 (9)
- júl 2016 (8)
- jún 2016 (4)
- máj 2016 (6)
- apríl 2016 (8)
- marec 2016 (9)
- február 2016 (9)
- január 2016 (12)
- december 2015 (12)
- november 2015 (16)
- október 2015 (26)
- september 2015 (29)
Pridať komentár