Bulharsko
Bulharsko je balkánska krajina na juhovýchodnom okraji Európy.
Bulharsko je známe najmä ako letná dovolenková destinácia vďaka svojmu čiernomorskému pobrežiu, ktoré je lemované mnohými plážovými rezortmi a mestečkami.
Predchodcami Bulharov, ktorí žili na tomto území, boli Trákovia, ktorí boli známi najmä vďaka výrobe zlatých šperkov a artefaktov. Vďaka tomu je možné v bulharských múzeách vidieť najstaršie zlaté výrobky na svete.
Neskôr krajinu obsadili Rimania a následne bola súčasťou Byzantskej ríše, až kým nevzniklo Bulharské impérium. To sa potom dostalo pod tureckú okupáciu, ktorá trvala pol tisícročia a skončila až intervenciou cárskeho Ruska, ktoré Turkov vyhnalo.
V oboch svetových vojnách bolo Bulharsko na strane porazených a vďaka tomu sa dostalo pod sovietsku okupáciu, čo malo za následok vznik niekoľko desaťročí trvajúceho komunistického režimu.
Dnes je Bulharsko súčasťou EÚ, aj keď ako jej najchudobnejšia krajina, čo je poznať takmer na každom kroku. Značný rozdiel je poznať ihneď po prekročení hranice aj oproti susednému Rumunsku, ktoré je samo o sebe považované za chudobnú krajinu.
Bulhari nie sú veľmi priateľskí ľudia a často sú veľmi neochotní a priam až nepríjemne drzí, čo turista spozná hlavne pri návšteve pamiatok alebo v reštaurácii.
Aj z tohto dôvodu nie je Bulharsko veľmi vysoko v preferovaných cestovateľských destináciach, navyše naozaj zaujímavých lokalít k videniu je tu pomenej. Na rozdiel od Chorvátska, ktoré ponúka množstvo historických pamiatok, je Bulharsko skôr destináciou pre pobytové než poznávacie dovolenky.
Zaujímavosťou je, že Bulhari nemajú veľmi dobré vzťahy s Gréckom, ale naopak dosť dobré vzťahy udržiavajú s Tureckom. Najcitlivejšou témou z oblasti susedských vzťahov je Macedónsko, pretože Bulhari považujú macedónčinu len za jeden z bulharských dialektov.
Víza
Bulharsko je členom EÚ, ale nie Schengenského priestoru. Na cestu do Rumunska tak potrebujú občania EÚ platný občiansky preukaz alebo pas.
Ako sa sem dostať?
Lietadlom
Bulharsko disponuje niekoľkými medzinárodnými letiskami, to najfrekventovanejšie leží pri hlavnom meste Sofia. Ďalšími v poradí sú potom letiská v prímorských destináciach Varna a Burgas.
Do Bulharska je veľa pravidelných liniek prevádzkovaných nízkonákladovými aerolinkami Easyjet, Ryanair a Wizzair. Bohužiaľ ani jedna z nich neoperuje lety zo Slovenska alebo Česka ani z iných blízkych letísk, takže sa dajú využiť len v prípade, že sem potrebujete letieť napríklad z Londýna alebo z Talianska.
Naopak národný prepravca Bulgaria Air prevádzkuje priame lety do Bulharska z Prahy aj Viedne.
Autom
Do Bulharska sa dá od nás dostať autom pomerne rýchlo cez Maďarsko a Srbsko – cez obe krajiny vedie diaľnica, takže do Sofie sa dá dostať v priebehu jedného dňa.
Čiernomorské pobrežie je trošku vzdialenejšie, pretože cesta cez Rumunsko je pomalá (chýbajú diaľnice) a cesta cez Sofiu po diaľniciach zasa dlhá.
Pri vjazde do krajiny si nezabudnite zakúpiť nálepku (vignettu), ktorá je povinná pri jazde na všetkých cestách (nielen diaľniciach) mimo miest. Týždňová nálepka stojí 16 BGN, mesačná 30 BGN a ročná 100 BGN (5/2016).
Autobusom
Autobusové spojenia do Bulharska sú k dispozícii zo všetkých okolitých krajín, ale aj z viacerých európskych krajín. Existujú priame spoje z Viedne či Prahy.
Najviac medzinárodných autobusových spojov do Bulharska prevádzkuje spoločnosť Eurolines. Spojenia z Talianska cez Slovinsko, Chorvátsko a Srbsko zabezpečuje napríklad spoločnosť Florentia Bus.
Vlakom
Takisto po železnici je možné sa do Bulharska dostať zo všetkých okolitých krajín (okrem Macedónska). Online služba pre vyhľadávanie medzinárodných vlakových spojení do Bulharska bohužiaľ k dispozícii nie je, ale celkom dobre sa dajú použiť aj naše Cestovné poriadky alebo český Idos.
Pre lacnejšie cestovanie sú k dispozícii vlakové preukazy (passy) – Eurail alebo Balkan Flexipass.
Ako sa tu premiestňovať?
Lietadlom
Vnútroštátna letecká doprava nie je v Bulharsku veľmi rozvinutá ani využívaná. Letecké spojenia sú k dispozícii medzi Sofiou a dvomi hlavnými pobrežnými mestami – Burgasom a Varnou. Spojenia do hlavného mesta prevádzkuje národný prepravca Bulgaria Air a nízkonákladový Wizzair.
Autom
Cestovanie autom po Bulharsku je síce najefektívnejším spôsobom, ako krajinu preskúmať za čo najkratší čas, ale zároveň ide o najviac nervydrásajúci spôsob dopravy.
Bulharskí šoféri sú veľmi nedisciplinovaní a jazdia nebezpečne a občas má človek pocit, že na ceste vôbec nepremýšľajú.
Cesty v Bulharsku sú relatívne v dobrom stave, problémom je však veľmi slabé značenie a chýbajúce orientačné tabule, takže bez GPS je to občas ťažké. Taktiež často na cestách chýbajú pruhy, takže sa jazdí občas len podľa odhadu a často budú autá stáť vo viac pruhoch, než ich zrejme bolo na ceste kedysi namaľovaných.
Problémom sú tiež chýbajúce odrazky a reflexné nátery pruhov na diaľniciach, takže v noci je na neosvetlených častiach jazdiť dosť nepríjemné.
Pre jazdenie po všetkých cestách (nielen diaľnic) mimo miest v Bulharsku je potrebná vignetta, ktorá sa predáva na čerpacích staniciach a hraničných prechodoch. Týždňová nálepka stojí 16 BGN, mesačná 30 BGN a ročná 100 BGN (5/2016).
Autobusom
Autobusová doprava je zrejme najfrekventovanejším spôsobom dopravy v Bulharsku a do všetkých väčších miest sa tak dá dostať priamym autobusovým spojom z ostatných bulharských miest. Informácie o spojeniach a taktiež možnosť zakúpenia lístkov nájdete na týchto stránkach, bohužiaľ len v bulharčine.
Ďalšie spoločnosti prevádzkujúce autobusové spojenia v krajine sú Etap Grup a Biomet, obe ponúkajúce informácie aj v angličtine. Ďalšou stránkou, ktorá umožňuje aj nákup lístkov online, je Busticket.bg. Celkovo však nakupovanie lístkov cez internet v Bulharsku nie je tak rozšírené a najjenoduchšie je ísť proste na stanicu a kúpiť si lístok tam.
Vlakom
Železničná sieť v Bulharsku tvorí akýsi kruh, na ktorom ležia vštky väčšie a dôležité mestá v krajine, takže presun vlakom medzi nimi je bezproblémový.
Vlakové spojenia prevádzkujú štátne Bulharské železnie a na ich stránkach (aj v angličtine) je možné získať informácie o spojeniach aj cenách. Na stránkach je taktiež možné kúpiť lístky na niektoré spoje online.
Kedy sem cestovať?
Teploty sa v Bulharsku v priebehu roka pohybujú vyššie, ako u nás, ale stále ide o krajinu so štyrmi výrazne rozdielnymi ročnými obdobiami. Najlepšie je preto vyhnúť sa zime a navštíviť krajinu v čase od jari do jesene.
Pokiaľ cestujete za poznaním a nie za morom a plážami, je lepšie sa vyhnúť letnému obdobiu, kedy tu je hlavná sezóna a najviac turistov a tým pádom aj najvyššie ceny.
Ako sa tu dorozumieť?
V Bulharsku sa rozpráva po bulharsky, čo je slovanský jazyk. Z tohto dôvodu môže Slovák či Čech rozumieť nejakej časti tejto reči.
Bulharčina má však bližšie k ruštine, takže pokiaľ tento jazyk ovládate, budete sa môcť dorozumieť i v Bulharsku. Veľa Bulharov ovláda priamo ruštinu vďaka tomu, že sem vždy na dovolenky chodilo veľa Rusov, takže v oblasti okolo Čierneho mora je možné vidieť i ruské nápisy.
Bulharčina používa vlastnú abecedu (azbuku), ktorá sa od tej ruskej líši len v detailoch, takže pokiaľ zvládate čítať ruské nápisy, zvládnete aj bulharské.
Bulharčina a macedónčina sú veľmi blízke jazyky a navzájom sú zrozumiteľné.
Angličtinu bežne ľudia neovládajú, aj v hoteloch alebo reštauráciach býva problém naraziť na niekoho, kto týmto jazykom vládne.
Čo sa tu dá robiť a navštíviť?
Mestá
- Burgas – južná prímorská metropola s množstvom pláží a rezortov v okolí, obľúbenými najmä ruskými turistami. Samotné mesto Burgas nie je veľmi zaujímavé ani neponúka veľa turistických zaujímavostí.
- Ivanovo (blog) – malá dedinka na severe krajiny neďaleko rumunských hraníc, známa vďaka “kostolom” vyhĺbenými a vyzdobenými freskami v miestnych skalách. Kostoly sú jednou z prvých pamiatok UNESCO.
- Madara (blog) – malá dedinka, kedysi dôležité náboženské centrum Bulharskej ríše a dnes domov záhadného reliéfu známeho ako Madarský jazdec.
- Nessebar – historické (pôvodne grécke) mestečko na pobreží Čierneho mora, ktoré má údajne najvyšší počet kostolov na obyvateľa na svete. Celé mestečko je pamiatkou UNESCO.
- Plovdiv – mestečko v srdci celej krajiny, jedno z najstarších miest v Bulharsku s veľmi pohodovou atmosférou a pekným centrom.
- Rila (blog) – dedinka hlboko v horách na juh od Sofie, známa vďaka najvýznamnejšiemu a najväčšiemu bulharskému kláštoru, ktorý sa tu nachádza. Kláštor je pamiatkou UNESCO.
- Sofia (blog) – hlavné mesto, jedno z najstarších miest Európy, ktoré sa takmer stalo hlavným mestom Rímskej ríše. Leží tu niekoľko antických a mnoho stredovekých pamiatok.
- Šumen (blog) – neveľmi známe mestečko s veľkou pevnosťou, známe však skôr vďaka neďalekej dedinke Madare a jazdcovi na koni, vytesanom na skale (Madarský jazdec), ktorý je pamiatkou UNESCO.
- Varna – prímorské mesto a najväčší prístav krajiny, zároveň obľúbené prímorské letovisko s množstvom pláží a rezortov v okolí. Samo o sebe malebné mesto s múzeom archeológie, kde môžete vidieť údajne najstaršie zlaté predmety na svete.
- Veliko Tarnovo – bývalé hlavné mesto Bulharského impéria s rozsiahlou pevnosťou a malebnými uličkami.
Príroda a aktivity
- Pláže – Bulharsko je populárne najmä vďaka svojmu čiernomorskému pobrežiu, ktoré z neho robí dobrú destináciu na plážovú dovolenku. Najviac plážových rezortov nájdete na Slnečnom pobreží.
Kde sa ubytovať?
Ubytovanie v Sofii je drahšie, ako vo zvyšku krajiny. Aj keď je ubytovacích kapacít je veľa, je po nich aj vysoký dopyt. Ešte drahšie bývajú hotely v oblasti pobrežia Čierneho mora, najmä v dovolenkových destináciach ako Burgas alebo Slnečné pobrežie.
Stále však nie je problém zohnať rozumné ubytovanie aj jediný deň pred príchodom, pokiaľ necestujete v hlavnej sezóne (leto).
Cena za slušný hotel sa pohybuje od 35 EUR za noc pre 2 osoby (5/2016), pri mori to bude o niečo viac.
Ušetriť sa niečo dá využitím ubytovania cez AirBnB.
Hotelové ubytovanie môžete nájsť napríklad na stránkach Booking.com alebo HotelsCombined.com.
Ako sa tu stravovať?
Bulharská kuchyňa je výrazne ovplyvnená inými kuchyňami, najmä tou tureckou, vďaka niekoľko storočí dlhej nadvláde. Taktiež je tu poznať i značný grécky vplyv.
Bulharská kuchyňa je bohatá na rôzne šaláty a Bulharsko je rodiskom jedného z najznámejších šalátov vôbec – šopského. Pokiaľ tak chcete ochutnať šopský šalát v originálnej podobe, v Bulharsku dostanete túto možnosť.
Hlavnému chodu v Bulharsku dominuje mäso, obľúbená je hlavne skara (gril). Klasikou je kebapče, čo je mleté mäso upravené do tvaru klobás, takže ide o akýsi druh čevapčiči.
Obľúbené a dobre dostupné sú v Bulharsku aj ryby, či už morské alebo riečne.
Bulhari majú veľmi radi rôzne koláče, takže v oblast dezertov je výber veľmi široký. Tradičným koláčom je banica, ktorý býva pripravovaný aj na sladký aj na slaný štýl, ale pre cudzinca zrejme nepôjde o veľký gurmánsky zážitok. Obľúbenou je taktiež baklava, ktorá je rovnako sladká a výborná ako v Turecku. Niečo medzi šiškou a tvarohom je mekica – smažené cesto, ktoré si domáci posypávajú cukrom.
Z konkrétnych reštaurácií môžem odporučiť Hadjidraganovite Izbi v Sofii s príšernou obsluhou, ale výborným jedlom. V Plovdive je zasa výborná a štýlová kaviareň v centre priamo v budove mešity, kde si môžete dať aj skvelé sladkosti (napríklad baklavu alebo chalvu).
Čo sa týka cien jedla, tak najesť sa v dobrej reštaurácii v centre Sofie sa dá aj za 5-6 EUR.
Je treba počítať s tým, že štandard obsluhy v Bulharsku je nižší, ako vo zvyšku Európy a čašníci i čašníčky nám môžu pripadať občas až drzí a nevychovaní.
Ako a čo tu nakupovať?
V Bulharsku sa platí levmi (BGN), rozdelenými na 100 stotiniek. Bulharský lev je fixovaný na Euro zhruba v pomere 2:1 (2 BGN = 1 EUR), čo uľahčuje prepočet cien.
Bulharsko je vcelku lacná krajina nielen na západoeurópske, ale aj na naše pomery. Ceny ubytovania, jedla aj dopravy sú nižšie ako u nás. Samozrejme ceny sa môžu líšiť a byť výrazne vyššie v mestách a rezortoch na pobreží Čierneho mora.
Zmenárne sú v mestách k dispozícii vo veľkom počte, ako aj napríklad na hraničných prechodoch. Pre istotu je vždy dobré sa usitiť, aké su kurzy a poplatky – najjednoduchšie je sa opýtať otázku typu “koľko dostanem za 100 EUR?” ešte predtým, než vytiahnete peniaze.
Bankomatov je v mestách dostatok, platby kartami sú bežné vo frekventovanejších reštauráciach a hoteloch v mestách, aj keď v Bulharsku stále prevláda hotovosť nad bezhotovostnými platbami. Vstupné do pamiatok sa platiť kartou nedá v podstate nikde.
Typickým bulharským suvenírom je ružová voda, ktorá je však pomerne drahá. Obľúbenými sú taktiež keramika a medené výrobky.
Ako je to s bezpečnosťou a na čo si dávať pozor?
Bulharsko je pre turistov bezpečnou krajinou a násilná kriminalita tu prakticky žiadnemu turistovi nehrozí.
Problémom v krajine je organizovaný zločin, ktorý však nemá vplyv na turistov, takže ani v tomto smere nie je nutné sa ničoho obávať.
Ako vždy je samozrejme dobré dodržiavať štandardnú obozretnosť a základné pravidlá pri cestovaní v zahraničí – dávať si pozor na svoje veci (vreckári úradujú všade), neukazovať zbytočne drahé šperky či iné predmety a nesprávať sa veľmi “turisticky”.
Jediné reálne nebezpečenstvo hrozí na bulharských cestách a diaľniciach. Bulharskí šoféri sú veľmi nedisciplinovaní a jazdia často za hranicou nebezpečenstva. Pruhy často chýbajú a taktiež dopravné značky a informačné tabule. Cesty sú navyše veľmi zle osvetlené alebo úplne neosvetlené, čo v noci pri jazde po diaľnici bez odraziek či reflexných pruhov býva dosť nepríjemné. Veľmi nervydrásajúca vie byť aj doprava v Sofii.
Mapa zaujímavých a dôležitých miest
Najnovšie príspevky z fóra
Archív
- január 2023 (1)
- december 2019 (1)
- november 2019 (1)
- júl 2019 (1)
- apríl 2019 (2)
- marec 2019 (1)
- február 2019 (1)
- január 2019 (2)
- december 2018 (2)
- júl 2018 (1)
- jún 2018 (1)
- máj 2018 (1)
- apríl 2018 (1)
- marec 2018 (4)
- január 2018 (3)
- december 2017 (3)
- november 2017 (1)
- október 2017 (1)
- september 2017 (3)
- august 2017 (4)
- júl 2017 (2)
- jún 2017 (3)
- máj 2017 (4)
- apríl 2017 (3)
- marec 2017 (4)
- február 2017 (4)
- január 2017 (9)
- december 2016 (8)
- november 2016 (8)
- október 2016 (7)
- september 2016 (9)
- august 2016 (9)
- júl 2016 (8)
- jún 2016 (4)
- máj 2016 (6)
- apríl 2016 (8)
- marec 2016 (9)
- február 2016 (9)
- január 2016 (12)
- december 2015 (12)
- november 2015 (16)
- október 2015 (26)
- september 2015 (29)
Najnovšie komentáre