Grécko

Grécko je krajina rozprestierajúca sa v južnej časti Balkánskeho poloostrova.

Grécko je považované za kolísku demokracie a “západnej” kultúry, aj keď oba tieto tituly sú do značnej miery diskutabilné.

V Grécku sa nachádza množstvo antických pamiatok, či už umelecké diela, budovy alebo celé mestá.

U nás je však Grécko známe predovšetkým ako plážová destinácia, najmä vďaka rezortom na jeho mnohých ostrovoch a teplému stredomorskému podnebiu.

Grécko prechádza v posledných rokoch značnou ekonomickou krízou, čo je poznať najmä v prípade, že sa pôjdete pozrieť do miest mimo prímorských turistických letovísk. Ceny sú vďaka tomu o niečo nižšie, ale skúsenosti varujú pred rastúcou drobnou kriminalitou. V Aténach sa dokonca odporúča nosiť batoh vpredu a nie na chrbte, čo uvidíte mnohých (i domácich) ľudí dodržiavať.

V Grécku sa hovorí grécky, ale vzhľadom k orientácii krajiny na turizmus nie je väčšinou problém sa dohovoriť takmer všade anglicky.


Ako sa sem dostať?

Lietadlom

Do Atén sa dá veľmi ľahko dostať priamou leteckou linkou Bratislava – Atény prevádzkovanou spoločnosťou Ryanair.

Z Budapešte lieta do Solúna spoločnosť Wizzair, odkiaľ sa však ešte do Atén treba dopraviť napríklad autobusom alebo vlakom.

Z Prahy lieta do Atén nízkonákladová spoločnosť Aegean Airlines.

Na grécke ostrovy lieta spoločnosť Ryanair z rôznych európskych letísk.

Vlakom

Priame medzinárodné vlakové spojenia existujú z Belehradu, Sofie a Skopje. Informácie o medzinárodných vlakových spojeniach nájdete na stránkach Gréckych železníc.

Môžete taktiež zvážiť možnosť zakúpenia preukazu Balkan Flexipass, ktorý vám umožní cestovať po celom Balkáne za výhodnú cenu.

Autobusom

Medzinárodné autobusové spojenia existujú so všetkými susednými krajinami.

Autom

Do Grécka sa dá od nás dostať aj autom, aj keď pôjde už o pomerne dlhú cestu. Do krajiny je možné vstúpiť z ktorejkoľvek zo susedných krajín a taktiež trajektom napríklad z Talianska.


Ako tu cestovať?

Domáca letecká doprava je zabezpečovaná národným (nízkonákladovým) prepravcom Aegean Airlines. Ďalšie domáce linky prevádzkuje súkromný prepravca Ryanair. Letecká doprava je výborným spôsobom pre presun na ostrovy alebo medzi ostrovmi.

Alternatívou k leteckej doprave medzi ostrovmi môže byť lodná doprava. Trajekty prevádzkuje viacero spoločností, vrátane Aegean Speed Lines, Hellenic Seaways, Euroseas alebo SAOS Ferries.

Autobusovú medzimestskú dopravu prevádzkuje spoločnosť KTEL. Autobusy predstavujú dobrú alternatívu pre presun medzi mestami v Grécku.

Vlaková doprava je v Grécku dobrá, ale železničná sieť je bohužiaľ obmedzená. Informácie o vlakových spojeniach je možné nájsť na stránkach Gréckych železníc.

Prenájom auta je najlepším spôsobom, ako preskúmať krajinu alebo jej ostrovy. Cestná sieť je v dobrom stave a vďaka autu sa dostanete i na miesta, kam vás hromadná doprava nedopraví.


Kedy sem cestovať?

Grécko sa teší teplému podnebiu a vďaka tomu je ideálnu plážovou dovolenkovou destináciou. Väčšina turistov sem za týmto účelom smeruje v lete, čo znamená, že v tomto období sú ceny najvyššie a ľudí je tu najviac. Pre mestskú turistiku a návštevu pamiatok či archeologických nálezísk je najlepším obdobím jar a jeseň, kedy sú teploty najpríjemnejšie.


Čo tu navštíviť?

Mestá

  • Atény – hlavné a najznámejšie grécke mesto, kolíska demokracie a domov Akropoly a Partenónu (blog o Aténach tu)

Príroda a aktivity

  • Pláže – davy turistov smerujú do Grécka a hlavne na jeho ostrovy kvôli krásnym plážam a moru
  • Vodné športy – s plážovou turistikou samozrejme súvisia vodné športy, ktoré sú tu populárne a široko dostupné

Kde sa ubytovať

Grécko je krajina, ktorá je silne závislá na turizme, takže ubytovacích možností je dostatok. Ubytovanie je možné nájsť vo veľmi širokom cenovom rozpätí. Počas sezóny (leto) sú ceny v prímorských destináciách (najmä na ostrovoch) samozrejme vyššie.

Pre nájdenie ubytovania môžete použiť štandardné vyhľadávače, ako Booking.com alebo HotelsCombined.com.


Čo tu nakúpiť?

V Grécku sa platí Eurom.

Bankomaty sú bežne dostupné, platby kartami trošku menej. V hoteloch zvyčajne platba kartou nebýva problém, v reštaurácii je lepšie sa opýtať vopred.

Vďaka kríze, do ktorej sa Grécko dostalo, nie je Grécko tak drahou krajinou, akou bolo pred pár rokmi. Ceny sú určite nižšie než v západnej Európe alebo napríklad v Taliansku.

Najnovšie komentáre

Kategórie