Srbsko

Srbsko je krajinou v juhovýchodnej Európy, z väčšej časti ležiaca na Balkánskom poloostrove.

Srbsko bolo centrom a hlavnou republikou kedysi veľkej Juhoslávie. Po jej rozpade tu prebehla krvavá občianska vojna, ku ktorej sa neskôr pridala vojna v Kosove so zapojením NATO. Následky týchto neblahých 90-tych rokov minulého storočia je v krajine cítiť dodnes a jej vzťahy so susedmi (s výnimkou Čiernej Hory a Macedónska) sú pomerne napäté.

Severná časť Srbska je prevažne nížinatá, od Belehradu na juh však začínajú balkánske hory. Tieto hory sú veľmi krásne a sú domovom viacerých ortodoxných kláštorov, medzi ktorými sa nájde aj pamiatka UNESCO.

V Srbsku sa hovorí srbsky, mnoho slov je zrozumiteľných aj pre nás, problémom však môže byť odlišná abeceda (podobná ruskej azbuke). V hoteloch a reštauráciách väčšinou nebýva problém naraziť na anglicky hovoriaceho človeka, mimo nich to už býva horšie.


Víza

Pre vstup do Srbska občanom SR a ČR stačí občiansky preukaz.

V prípade, že hodláte navštíviť aj Kosovo, je dôležité aby ste Kosovo opustili rovnakým spôsobom, ako ste doň vstúpili – teda ak vstúpite do Kosova zo Srbska, musíte ho opäť opustiť do Srbska a naopak, ak do Kosova vstúpite z inej krajiny (napr. Macedónska), musíte Kosovo opustiť do inej krajiny – do Srbska vás priamo z Kosova nevpustia. Týmto problémom sa dá vyhnúť cestovaním na občiansky preukaz, keďže do toho sa žiadne pečiatky o prekročení hraníc nedávajú. Viac o tomto probléme na stránke o Kosove.


Ako sa sem dostať?

Lietadlom

Štátne aerolinky Air Serbia prevádzkuje priame lety do Belehradu z Prahy, Budapešte a Viedne.

Vlakom

Vlakové spojenie do Srbska existuje zo všetkých okolitých krajín. Informácie o vlakových spojoch nájdete na stránkach Srbských železníc.

Autobusom

Autobusové spojenia sú k dispozícii so všetkými susednými krajinami a z nášho okolia je najdostupnejším spojenie Viedeň – Belehrad.

Autom

Srbsko je dobre dostupné od nás aj autom, väčina cesty až do Belehradu je po diaľnici, či už zvolíte cestu cez Maďarsko alebo Rakúsko, Slovinsko a Chorvátsko. Cesty v Srbsku sú dobré, diaľnice spoplatnené (nie však tak draho ako v Chorvátsku). Na juhu v horách sú už cesty trošku horšie a občas je treba kľučkovať medzi kameňmi padnutými na cestu, ale stále je to relatívne bez problémov. Navyše sa tu šoféruje menej agresívne ako v susednom Chorvátsku alebo Kosove / Albánsku.


Ako tu cestovať?

Najlepším spôsobom, ako cestovať po Srbsku, je auto – dá vám dostatočnú slobodu a flexibilitu, ktorá je potrebná vzhľadom k obmedzenej dostupnosti hromadnej dopravy.

Pokiaľ nebudete mať k dispozícii auto, zrejme jedinou schodnou možnosťou pre cestovanie po Srbsku autobusová doprava. Informácie o autobusových spojeniach nájdete na stránkach Polazak.

Alternatívou ešte môže byť vlaková doprava, ktorá je však pomalá a pokrýva len určité destinácie v krajine. Informácie je možné nájsť na stránkach Srbských železníc.


Kedy sem cestovať?

Srbsko má podnebie podobné tomu nášmu, na juhu (v balkánskych horách) je zväčša trochu chladnejšie. Dá sa teda navštíviť celoročne, zime je však lepšie sa vyhnúť.


Čo tu navštíviť?

Mestá

  • Belehrad – hlavné mesto celej krajiny, ležiace na Dunaji a na úpätí Balkánskych hôr
  • Studenica – kláštor z 12. storočia, jeden z najdôležitejších kláštorov Srbskej ortodoxnej cirkvi a pamiatka UNESCO (blog o Studenici tu)
  • Žiča – dôležitý kláštor z 13. storočia, miesto korunovácie srbských kráľov (blog o Žiči tu)

Kde sa ubytovať

Ubytovanie pre turistov v Srbsku je dobre dostupné a nie je veľmi drahé.

Pre nájdenie ubytovania môžete použiť štandardné vyhľadávače, ako Booking.com alebo HotelsCombined.com.


Čo tu nakúpiť?

V Srbsku sa platí dinármi.

Zmenárne a bankomaty sú bežne dostupné, platby kartami väčšinou taktiež. Dináre väčšinou v zahraničí nevymeníte, takže je dobré sa ich zbaviť ešte v Srbsku.

Srbsko je pomerne lacná krajina, minimálne v porovnaní so susedným Chorvátskom alebo Čiernou Horou.

Najnovšie komentáre

Kategórie