Slovinsko

Slovinsko je malá krajina v strednej Európe, obkolesená Talianskom, Rakúskom, Maďarskom a Chorvátskom.

Slovinsko má asi 2 milióny obyvateľov a rozlohou je menšie ako polovica Slovenska.

Slovinsko je ekonomickým premiantom spomedzi ex-juhoslávskych krajín. Vojna tu trvala len 10 dní, po čom sa srbské sily stiahli.

Slovinsko sa stalo prvou krajinou zo štátov bývalej Juhoslávie, ktorá sa stala súčasťou EÚ a taktiež Eurozóny.

V Slovinsku sa hovori po slovinsky, ale mnoho obyvateľov, hlavne tých mladých, rozpráva plynulo anglicky.


Ako sa sem dostať?

Lietadlom

Medzinárodné letisko Slovinska sa nachádza v Ľubľane. Priame letecké spojenie zabezpečuje domáci prepravca Adria do Prahy alebo Viedne.

Autobusom

Do Ľubľany existuje mnoho priamych medzinárodných autobusových spojení, nám najbližšie je k dispozícii spojenie Viedeň – Ľubľana. Informácie o autobusových spojoch do Slovinska je možné nájsť na tejto stránke.

Vlakom

Medzinárodné vlakové spojenia do Slovinska sú k dispozícii z Viedne, Budapešte, ale aj Prahy, na ktoré je možné zohnať veľmi lacné lístky, pokiaľ si naplánujete cestu dostatočne s predstihom.

Autom

Slovinsko je veľmi dobre dostupné od nás aj autom. Cez rakúsku diaľnicu sa do Slovinska dá dostať veľmi rýchlo, treba však počítať s rakúskymi a slovinskými diaľničnými poplatkami (vignetami).


Ako tu cestovať?

Slovinsko je malá krajina a má dobré pokrytie prostriedkami hromadnej dopravy.

Železničná sieť je veľmi dobrá a vlakové spojenia pokrývajú takmer celú krajinu. Informácie o vlakových spojoch je možné nájsť na stránkach Slovinských železníc.

Autobusová doprava je taktiež dobrou alternatívou a dobre dopĺňa tú vlakovú v prípade chýbajúcich spojení. Informácie o spojoch je možné nájsť na tejto stránke.

Cestovanie po krajine vlastným autom nepredstavuje žiadny problém, cesty sú v dobrej kondícii. V prípade, že využijete diaľnice, je nutné si zakúpiť vignetu. Navyše sa platí za použitie tunelu medzi Rakúskom (Villach) a Slovinskom.


Kedy sem cestovať?

Slovinsko má o niečo teplejšie podnebie ako my a dá sa navštíviť prakticky celoročne. Zime by som sa však asi vyhol, príroda i mestá sú atraktívnejšie v lepšom počasí.


Čo tu navštíviť?

Mestá

  • Maribor – druhé najväčše mesto Slovinska ležiace neďaleko rakúskeho Grazu (blog o Maribore tu)
  • Ľubľana – hlavné mesto krajiny, veľmi malebné a zároveň malé, ideálne na bezcieľne potulovanie sa
  • Ptuj – maličké mesto s historickými budovami a hradom, s vekom okolo 2 tisícročí jedno z najstarších miest v Slovinsku vôbec (blog o Ptuji tu)

Príroda a aktivity

  • Pláže a vodné športy – Slovinsko síce nie je známe, ako prímorská destinácia, ale keďže má malý kúsok jadranského pobrežia, dá sa tu cestovať i za plážami a s nimi spojenými vodnými aktivitami

Kde sa ubytovať

Nájsť ubytovanie v Slovinsku nie je problém, aj keď môže byť drahšie, než v ostatných ex-juhoslávskych krajinách (možno s výnimkou chorvátskeho pobrežia).

Pre nájdenie ubytovania môžete použiť štandardné vyhľadávače, ako Booking.com alebo HotelsCombined.com.


Čo tu nakúpiť?

Slovinsko je členom Eurozóny.

Bankomaty i platby kartami sú bežne a bez problémov dostupné.

Slovinsko je pomerne drahou krajinou, nielen v porovnaní s ostatnými ex-juhoslávskymi krajinami, ale i na európskej úrovni.

Najnovšie komentáre

Kategórie