Turecko

Turecko (celým názvom Turecká republika) je krajina v Ázii, veľmi malou časťou zasahujúcou i do Európy. Turecko sa niekedy zaraďuje i medzi krajiny regiónu Blízky východ.

Turecko je následnickou krajinou Osmankej ríše, ktorá začala nadobúdať význam v 11. storočí a postupne obsadila celú oblasť Malej Ázie, ktorá bola pôvodne osídlená Grékmi. Osmanská ríša si postupne podmanila okolité krajiny a veľkú časť Európy – vrátane dnešného Maďarska. Jej vojská obliehali Viedeň, kde sa však podarilo aliancii viacerých európskych krajín postup Osmanov zastaviť.

Turci si počas dlhých storočí výbojných vojen získali meno nemilosrdných bojovníkov a krutých okupantov. V moderných dejinách 20. storočia v tomto trende pokračovali – obsadili časť Arménska, kde spáchali prvú genocídu storočia vyvraždením 1 a pol milióna Arménov. Obe krajiny dodnes kvôli tejto udalosti neudržiavajú žiadne diplomatické styky. Turci sa taktiež neštítili hromadného vyvražďovania ďalších etník, vrátane Grékov či Asýrčanov. Turecko navyše dodnes okupuje severnú časť Cypru. Napäté vzťahy sú taktiež s Kurdmi, ktorých počet v Turecku sa odhaduje na 16-20 miliónov. Turecko má z týchto dôvodov problémové vzťahy takmer so všetkymi svojimi susedmi.

V kontraste s týmito udalosťami sú však prozápadné postoje tureckej vlády a snahy o orientáciu na USA a EÚ, ktorej súčasťou sa Turecko už dlhú dobu usiluje stať, v čom mu sčasti bránia vyššie uvedené okolnosti. Turecká snaha o modernizáciu, vedená hlavne Atatürkom, vyústila vo vyhlásenie republiky v roku 1923. Republika bola prísne sekulárna, teda s oddelením náboženstva, ktoré nemalo žiadny vplyv na riadenie štátu. Ďalšími krokmi bolo zavedenie latinskej abecedy, zakladanie univerzít a udelenie volebného práva ženám. Na druhú stranu však nasledovala i silná turkifikácia mnohonárodnostného obyvateľstva krajiny.

Náboženstvo však nikdy neprestalo mať silný vplyv na obyvateľstvo a tento trend má v posledných rokoch rastúcu tendenciu, keď sa objavujú dokonca i fundametalistické skupiny. Turecko je tak stále veľmi silne moslimská krajina.

Turci milujú futbal a sú znační fanaticky, čo sa týka podpory “svojho” teamu. Pokiaľ poviete, že ste zo Slovenska alebo Česka, budú vám vedieť vymenovať všetkých Slovákov resp. Čechov, ktorí hrajú v jeho, ale aj v konkurenčných teamoch. Je lepšie sa neidentifikovať so žiadnym z teamov (nosiť dres alebo šál), pretože môžete náhodou naraziť na fanúšikov “nepriateľského” klubu.

V Turecku sa rozpráva turecky, v turistami navštevovaných destináciách však nebýva problém sa dohovoriť anglicky či nemecky. V rezortných (plážových) destináciách sa dá bežne dohovoriť i rusky.


Víza

Občania SR a ČR pre vstup do Turecka za účelom turizmu do 90 dní nepotrebujú vízum.


Ako sa sem dostať?

Lietadlom

Turecko disponuje viacerými medzinárodnými letiskami. Najviac vyťaženými sú jednoznačne tie v Istanbule, kam lietajú prakticky všetky väčšie európske aerolinky.

Od nás je najlacnejšou alternatívou využitie (tureckej) nízkonákladovej spoločnosti Pegasus Airlines, ktorá lieta do Istanbulu z Prahy a Viedne. Z Budapešte potom nízkonákladové spojenie zabezpečuje Wizzair, ale ceny odtiaľto už sú vcelku porovnateľné s Turkish Airlines, pričom služby sú s druhou menovanou spoločnosťou samozrejme na oveľa vyššej úrovni. Z Istanbulu je možne už nájsť letecké spojenia do ostatných častí Turecka.

Do plážových destinácií potom od nás lieta pomerne dosť charterových letov.

Vlakom

Turecko má viacero vlakových spojení do Európy, to najbližšie k nám je zrejme spojenie Budapešť – Istanbul, prechádzajúce cez Bukurešť.

Autom

Do Turecka je možné sa od nás dostať i autom. Nejde o krátku cestu, ale dá sa zvládnuť za 2 dni a väčšinou po pomerne dobrých cestách (diaľniciach). Vjazd vlastným vozidlom do krajiny je bezproblémový, je nutné však mať medzinárodné poistenie aj pre Turecko.

Autobusom

Medzinárodné autobusové spojenia do Turecka z Európy sú k dispozícii z Grécka, Bulharska a Rumunska.


Ako tu cestovať?

Turecko je rozľahlá krajina, takže domáca letecká doprava je pomerne rozvinutá a poskytuje dobrú, rýchlu a často i lacnú možnosť pre presun medzi vzdialenejšími kútmi krajiny.

Domáce lety operuje niekoľko spoločností, vrátane vlajkových Turkish Airlines a nízkonákladových Pegasus Airlines, Onur Air alebo Atlasjet.

Autobusovú dopravu prevádzkuje taktiež viacero spoločností, z ktorých niektoré poskytujú veľmi komfortné luxusné vozidlá, umožňujúce pohodlný presun i na väčšie vzdialenosti. Medzi spoločnosti operujúce autobusovú dopravu v Turecku patria Ulusoy, Metro alebo Varan.

Turecko má pomerne dobré železničné pokrytie, to sa však už nedá povedať o vlakových spojeniach. Vlaky sú väčšinou zastaralé a spojenia sú veľmi pomalé – pomalšie než všetky ostatné alternatívy dopravy, aj keď zároveň výrazne lacnejšie. Vysokorýchlostné spojenia sú k dispozícii len medzi pár najväčšími mestami. Informácie o vlakových spojeniach je možné nájsť na stránkach Tureckých železníc. Existuje tu i možnosť využitia preukazu Balkan Flexipass.

Turecko má pomerne dobrú cestnú sieť a kvalitné diaľnice, ktoré tak umožňujú preskúmať krajinu i vlastným či prenajatým automobilom.


Kedy sem cestovať?

Turecko má pomerne teplé podnebie, aj keď na severe krajiny môžu teploty v zime klesať aj pod nulu. Pre mestskú turistiku (napríklad Istanbul) je sem možné cestovať prakticky celoročne.

Za plážovou turistikou sa sem cestuje samozrejme najmä v lete.


Čo tu navštíviť?

Mestá

  • Istanbul – suverénne najnavštevovanejšie mesto s bohatou tureckou a ešte bohatšou netureckou (byzantskou a rímskou) históriou, zapísané v zozname svetového dedičstva UNESCO (blog o Istanbule tu)

Príroda a aktivity

  • Pláže a vodné aktivity – Turecko je obľúbenou destináciou pre pobytové dovolenky, teda pre klasické váľanie sa pri pláži a vodné športy s ním spojené. Tieto rezorty sa nachádzajú väčšinou na južnom pobreží krajiny

Kde sa ubytovať

Turecko je veľmi populárna turistická destinácia, takže turistická infraštruktúra je vysoko rozvinutá (aj keď to neplatí pre celú krajinu). V tradičných turistických destináciách nie je problém nájsť ubytovanie všetkých kategórií.

Pre nájdenie ubytovania môžete použiť štandardné vyhľadávače, ako Booking.com alebo HotelsCombined.com.


Čo tu nakúpiť?

V Turecku sa platí tureckou lírou (TRY).

Zmenárne i bankomaty sú bežne dostupné, platby kartami v hoteloch a väčších reštauráciách či obchodoch taktiež. Peniaze je lepšie meniť v zmenárňach než v bankách.

Turecko nie je v porovnaní s Európou drahou krajinou a ubytovanie i jedlo sa tu dá zohnať za pomerne prijateľné ceny.

Obľúbenými suvenírmi sú turecký med a káva. Turecké sladkosti (baklava) taktiež určite nikoho ako darček nenahnevajú.

Z kategórie drahších suvenírov je možné sa zamerať na koberce a hodvábne šatky a oblečenie.

Najnovšie komentáre

Kategórie