Jordánsko
Jordánsko je blízkovýchodná krajina ležiaca medzi Izraelom (Palestínou), Sýriou, Irakom a Saudskou Arábiou. Jordánsko má maličký prístup k Červenému moru.
Jordánsko je arabskou krajinou, ktorej najväčším skvostom a turistickým lákadlom je starobylá a tajomná Petra.
Jordánsko je konštitučnou monarchiou a veľkú časť jeho obyvateľstva, vrátane kráľovej manželky Ranie, tvoria Palestínčania. Veľkú časť z nich tvoria utečenci z Izraela.
Jordánsko nie je veľmi bohatou krajinou a do veľkej miery spolieha na turizmus. Bohužiaľ, prístup k turistom je často ako k dojnej krave a Jordánci sa snažia často (česť výnimkám) turistov oklamať či podviesť tak, aby z nich vytiahli čo najviac peňazí. Triky sú rôzne, väčšinou spočívajú v predražení tovaru a služieb alebo v snahe vás dostať do hotela, na pláž či reštaurácie, kde utratíte veľa peňazí, z ktorých oni dostanú províziu.
V Jordánsku sa rozpráva arabsky, anglicky hovoriacich ľudí je pomerne ťažké nájsť mimo turisticky orientovaných zariadení a lokalít.
Víza
Občania SR a ČR turistické vízum na 1 mesiac získajú na hraničnom prechode/letisku (za poplatok).
Ako sa sem dostať?
Lietadlom
Jordánske hlavné letisko je niekoľko kilometrov od Ammánu a lietajú naň spoje najmä z okolitých krajín na Blízkom východe. Jednou z možností je letieť do Dubaja a odtiaľ do Ammánu napríklad nízkonákladovou spoločnosťou Fly Dubai.
Autobusom
Autobusom je možné sa do Jordánska dostať zo susedného Izraela, napríklad diaľkovým autobusom z Tel Avivu.
Autom
Autom je možné prejsť hraničnými prechodmi z Izraela. Pri opustení Izraela (ale i Jordánska) je potrebné zaplatiť “exit” poplatok.
Ako tu cestovať?
Jediným spôsobom cestovania po krajine, ktorý využijete je zrejme cestná doprava.
Autobusmi je možné sa prepravovať medzi väčšími mestami, menšie mestá obsluhujú minibusy.
Ďalšou možnosťou sú zdieľané taxíky. Ide o lacnejšiu alternatívu než súkromný taxík, ale je treba počítať s tým, že zdieľaný taxík odíde, až sa zaplní.
Je možné si taktiež prenajať auto so šoférom, čo je výhodné v prípade, že cestujete ako skupina. Je dôležité sa dohodnúť na cene i itinerári vopred a nenechať sa zatiahnuť do rôznych predražených hotelov a reštaurácií, s ktorými majú vodiči dohodnuté provízie. Taktiež majú často sklony skracovať itineráre a vtedy samozrejme je treba pevne trvať na dohodnutých podmienkach prípadne na znížení ceny.
Najefektívnejším spôsobom dopravy je prenájom vlastného auta, čo vám dá dostatočnú flexibilitu pre návštevu celej krajiny. Cesty sú v dobrom stave a benzín lacnejší ako u nás. Je potrebné si dávať pozor len na lokálne autopožičovne a auto i dokumenty a záznamy o poškodeniach a škrabancoch dobre skontrolovať.
Kedy sem cestovať?
Do Jordánska sa dá cestovať celoročne. V zime je síce trochu chladnješie, mrazy ale rozhodne nečakajte. Je dobré sa vyhnúť letnému obdobiu, lebo teplo môže byť pomerne vyčerpávajúce a Slnko spaľujúce.
Čo tu navštíviť?
Mestá
- Adžlun – (angl. prepis Ajloun) stredoveká moslimská pevnosť na kopci
- Ammán -hlavné mesto so zachovalým rímskym koloseom a výborným jedlom
- Aqaba – prímorské letovisko na pobreží Červeného mora
- Džeraš – (angl. prepis Jarash) archeologické nálezisko s veľmi zachovalým rímskym mestom
- Karak – križiacka citadela na starobylej ceste kráľov
- Madaba – historické mesto s kresťanskou menšinou a byzantským dedičstvom (blog o Madabe tu)
- Petra – staroveké mesto vytesané do skaly, dlhú dobu zabudnuté a neskôr zasa objavené, asi najkrajšia jordánska pamiatka
Príroda
- Mŕtve more – najslanšie more na svete, kde si môžete dať ozdravný bahenný kúpeľ
- Vrch Nebo – kopec blízko Madaby z ktorého Mojžiš uzrel zasľúbenú zem (blog o vrchu Nebo tu)
- Wádí Ram – púšť na juhu Jordánska, ktorá sa preslávila najmä vo filme Lawrence z Arábie a kde je možné stráviť noc v beduínskom kempe (blog o Wádí Ram tu)
Kde sa ubytovať
Jordánsko je silne orientované na turizmus a ubytovania je k dispozícii dostatok. V blízkosti Petry ceny ubytovania prudko stúpajú. Ubytovanie v stanoch v púšti je veľmi lacné, je treba si ale dávať pozor, aby vám prevádzkovatelia kempu nenanútili predražené púštne safari (väčšinou je možné v dedine na okraji púšte zohnať lacnejšie safari).
Pre nájdenie ubytovania môžete použiť štandardné vyhľadávače, ako Booking.com alebo HotelsCombined.com.
Čo tu nakúpiť?
Menou je jordánsky dinár. Bankomaty sú dostupné vo veľkých mestách a na letiskách.
Mimo hotelov je možnosť platby kartami obmedzená, preto je dobré mať so sebou vždy dostatok hotovosti.
Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.
Najnovšie príspevky z fóra
Najnovšie komentáre
-
crypto7Orath Attari – bizarné divadlo na hraniciach medzi Indiou a Pakistanom Urgent TON Crypto Inside information! The Open Network (TON) has experienced a remarkable surge in popularity throughout 2024, with … -
Nelson Fahey Attari – bizarné divadlo na hraniciach medzi Indiou a Pakistanom The spectacle at the Attari border between India and Pakistan is truly a unique experience, blending national pride with theatrical … -
Snow rider Best in Travel 2020 – desať krajín pre cestovanie v nadchádzajúcom roku This selection from Lonely Planet showcases Bhutan as a top travel destination, and it's hard to argue against that choice! …
Archív
- január 2023 (1)
- december 2019 (1)
- november 2019 (1)
- júl 2019 (1)
- apríl 2019 (2)
- marec 2019 (1)
- február 2019 (1)
- január 2019 (2)
- december 2018 (2)
- júl 2018 (1)
- jún 2018 (1)
- máj 2018 (1)
- apríl 2018 (1)
- marec 2018 (4)
- január 2018 (3)
- december 2017 (3)
- november 2017 (1)
- október 2017 (1)
- september 2017 (3)
- august 2017 (4)
- júl 2017 (2)
- jún 2017 (3)
- máj 2017 (4)
- apríl 2017 (3)
- marec 2017 (4)
- február 2017 (4)
- január 2017 (9)
- december 2016 (8)
- november 2016 (8)
- október 2016 (7)
- september 2016 (9)
- august 2016 (9)
- júl 2016 (8)
- jún 2016 (4)
- máj 2016 (6)
- apríl 2016 (8)
- marec 2016 (9)
- február 2016 (9)
- január 2016 (12)
- december 2015 (12)
- november 2015 (16)
- október 2015 (26)
- september 2015 (29)
Pridať komentár