Jordánsko

Wádí Ram – oscarová púšť

0
Ťavy v púšti Wádí Ram

Wádí Ram (v angl. transkripcii i Wadi Rum, niekedy aj Wadi Ramm) je púštne údolie na juhu Jordánska, známe najmä vďaka svojmu veľmi scénickému vzhľadu a krásnemu, takmer až červenému sfarbeniu. Wádí v arabčine znamená údolie a Ram je Mesiac, takže Wádí Ram sa dá preložiť ako Mesačné údolie – a lepší názov sa tomuto miestu naozaj nedal vymyslieť. Wádí Ram totiž nie je typická púšť, akú si väčšinou pod týmto pojmom väčšina ľudí predstaví. Nie sú tu obrovské nekonečné piesočné duny. Vyznačuje sa skôr zlatistými až červenými skaliskami, ktoré vyzerajú ako náhodne porozhadzované kamene v dlhom plochom údolí. Wádí Ram je najväčšie wádí v Jordánsku.

Wádí Ram už dlho láka filmárov ako ideálna kulisa pre filmy z iných svetov či púští. Najznámejším z nich je zrejme Lawrence z Arábie, ktorý bol ocenený niekoľkými Oscarmi. Z ďalších to boli napríklad Prometheus, Transformeri alebo najnovšie Marťan, kde sa Wádí Ram zahralo na Mars.

Púšť je obývaná beduínmi a pastiermi, s trochou šťastia tu môžete vidieť nielen ťavy, ale i ovce. Hlavnými miestnymi “atrakciami” je však možnosť prespat priamo v púšti v kempe a tzv. “desert safari”, resp. púštne safari, kde vás džípmi vozia v púšti a robia zastávky pri rôznych útvaroch, ktoré tu príroda sformovala.

Džebel Umm Fruth

Džebel Umm Fruth (angl. transkripcia Jebel Umm Fruth) je skalný útvar vytvárajúci oblúk, ktorý trochu môže pripomínať i most. Ide o jedno z najfrekventovanejších turistických miest vo Wádí Ram.

Siq al-Chazali

Siq al-Chazali (Khazali) je úzky kaňon medzi dvomi veľkými skalami. V kaňone sa nachádza i pár petroglyfov (maľby alebo obrazce vyryté v skale), ktoré tu zanechali Nabatejci. Tento starobylý národ má na svedomí napríklad i neďaleké mesto Petra vyryté v skalách.

Beduínsky tábor

Vo Wádí Ram sa nachádza množstvo beduínskych táborov, ktoré ponúkajú nocľah v stanoch. Ide o pomerne pohodlný nocľah a nie o stany v pravom slova zmysle, k dispozícii sú v nich i postele. Pokiaľ sa tešíte na autentický zážitok, asi vás musím sklamať, tieto tábory majú s pôvodným životom beduínov pramálo spoločného.

K ubytovaniu si môžete priplatiť i večeru a uvidíte “tradičný” spôsob prípravy jedla v ohni. Za príplatok je možné si v kempe dať dokonca i sprchu, je však pomerne drahá, keďže voda v púšti je nedostatkovým tovarom.

Čo je v púšti dokonalé je tma. V noci budete mať možno problém trafiť do svojho stanu, ale spánok je bezchybný – úplná tma i ticho. Slnko však vychádza skoro, takže zrejme už pred šiestou vás prebudí, aby ste si mohli vychnutnať svitanie v púšti.

Záver a upozornenie

Wádí Ram je úžasné miesto hrajúce neuveriteľnými farbami. Bohužiaľ však mnoho beduínov sa tu už naučilo brať turistov ako dojné kravy a snažia sa z nich ťahať peniaze rôznymi podvodmi. To sa týka i kempov, ktoré si často píšu na internete falošné recenzie.

Je treba rozlíšiť dve veci – púštne safari a ubytovanie. Väčšina turistov prichádza do dediny Wadi Rum Village, kde sa nachádza návštevnícke centrum. Tu sa väčšinou potulujú Arabi ponúkajúci púštne safari – je treba zjednávať cenu a taktiež sa uistiť, ake dlhé safari je v cene a čo všetko uvidíte (väčšina safari má 2-3 hodiny).

Kempy pre ubytovanie v púšti majú “kancelárie” v spomínanej dedine Wadi Rum Village. Cena ubytovania je nízka, preto sa vám budú snažiť vnútiť i safari a taktiež vás nechajú myslieť si, že inak sa do tábora nedostanete. Je síce pravda, že do táborov sa dá dostať len džípmi a žiadny taxík vás tam nevezme, ale kľudne si môžete objednať púštne safari v spomínanom návštevníckom centre a dohodnúť sa so šoférom, aby vás na konci safari vysadil v danom tábore. Treba si však zabezpečiť odvoz i naspäť z tábora. Ak ste dosť dobrí vyjednávači, môžete donútiť beduínov z vášho ubytovacieho zariadenia, aby vás do tábora dopravili zadarmo (bez púštneho safari). V lepšej pozícii budete, ak si ubytovanie nezarezervujete vopred, ale necháte si ponúknuť ubytovanie v dedine.

My sme sami doplatili na to, že sme nevedeli, ako sa veci majú a náš kemp nám ponúkol dopravu s neuveriteľne napálenými cenami púštneho safari, ktoré boli minimálna dvojnásobné oproti tomu, čo sa dalo zjednať pri návštevníckom centre. Nakoniec sme cenu zjednali nižšie, ale beduíni nám za to jednoducho skrátili takmer o polovicu púštne safari bez toho, aby nám o tom povedali. Ale keď už máte zaplatené a ste v púšti, môžete sa sťažovať akurát tak na lampárni.

Vo všeobecnosti platí – dávajte si v Jordánsku vždy pozor, pretože mnoho miestnych ponúkajúcich svoje služby sa bude snažiť vás oklamať.

Z Wádí Ram mám pomerne málo vlastných fotografií, ale našťastie som mal so sebou dosť spolucestujúcich, ktorí fotografovali aj za mňa a preto som si mohol nejaké fotky od nich vypožičať, za čo im touto cestou ďakujem 😉


Kde nájsť viac informácií?

Napríklad na stránke o Jordánsku.


Ako sa sem dostať?

Do dediny Wadi Rum Village sa dá dostať autobusmi z Petry i Aqaby.

Z oboch miest sa je možné dostať do Wadi Rum Village aj taxíkmi, čo je ideálna voľba v prípade, že cestujete v skupine a zvládnete trochou zjednávania.

Pokiaľ si prenajímate auto, počítajte s tým, že ho budete musieť vo Wadi Rum Village nechať, pokiaľ nemáte džíp s pohonom všetkých 4 kolies.

K svojmu ubytovaniu sa dostanete len džípom s pohonom na všetky 4 kolesá a odvoz vám môže zabezpečiť váš tábor, ale toto je dôležité si dohodnúť vopred. To isté platí pre púštne safari.


Kedy sem cestovať?

Je dobré sa vyhnúť obdobiu od konca jari do začiatku jesene (máj-september), kedy teploty v púšti dosahujú veľmi vysoké hodnoty.


Ako sa tu pohybovať?

Po púšti je možné sa pohybovať len džípmi s pohonom všetkých 4 kolies. Dopravu a púštne safari je možné si dohodnúť u šoférov postávajúcich pri návšteníckom centre vo Wadi Rum Village.

Pokiaľ máte dostatok času, mnoho miestnych vám ponúkne i cestu na ťave, čo môže byť pomerne originálny zážitok, i keď cesta bude samozrejme trvať omnoho dlhšie.


Kde sa ubytovať?

Kempov v púšti je mnoho a kapacít je dostatok. Ceny sú nízke, ale je treba si dávať pozor na podvody a falošné recenzie. V podstate všetky kempy poskytujú viac-menej rovnaké služby. Je dôležité, aby bolo vopred jasne dohodnuté, čo je a čo nie je v cene (večera, raňajky, doprava, púštne safari, …).

Ubytovanie môžete nájsť napríklad na stránkach Booking.com alebo HotelsCombined.com.Booking.com

Related Posts

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Povinné položky sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie komentáre

Kategórie