Izrael

Izrael je veľmi špecifická krajina na Blízkom východe. Je obklopený krajinami, ktoré ho väčšinou nemajú príliš v láske, aj keď nie všetky mu otvorene prejavujú nepriateľstvo. Dôsledkom toho sú veľmi prísne bezpečnostné opatrenia a miestny kolorit, kde v podstate takmer všade uvidíte vojakov, cestujúcich hore-dole po celej krajine. Je teda úplne bežné, že vo vlaku s vami budú sedieť dvaja vojaci (kľudne aj ženy) v uniformách a samopalom v ruke, presúvajúcich sa na svoju základňu alebo naopak domov na víkend.

Krajina je taktiež značne konzervatívna čo sa týka náboženstva a keďže posvätným dňom Židov je sabat, ktorý trvá od piatkového západu Slnka až po sobotné zotmenie, je treba počítať s tým, že už od piatku popoludnia až do nedeľného rána sú mnohé služby, vrátane verejnej dopravy, obmedzené alebo úplne pozastavené.

Izrael napriek všetkému je však Svätou zemou a priťahuje davy turistov a pútnikov z celého sveta, preto sa treba pripraviť na dlhé rady takmer všade, obzvlášť počas významných sviatkov ako Vianoce či Veľká noc. Izrael však nepredstavuje posvätné územie len pre kresťanov alebo Židov. Územie je dôležité i pre islam a ležia tu najposvätnejšie miesta vyznávačov bahájskej viery.

To samozrejme znamená i to, že miestni obyvatelia (najmä Arabi) poľujú na turistov a snažia sa im ponúknuť rôzne “služby” – napríklad prednostný vstup do nejakých pamiatok, sprievodcovský výklad a podobne. Týchto ľudí je treba slušne ale dôrazne poslať preč, pretože samotná ignorácia bohužiaľ často nestačí. Väčšina “služieb”, ktoré ponúkajú, totiž nemá prakticky žiadnu hodnotu.

Je treba podotknúť, že Izrael je pomerne drahá krajina a rozpočet pre cestu sem bude určite vyšší, než do iných blízkovýchodných krajín. Je určite drahší než Jordánsko alebo Irán, ale dokonca aj v porovnaní s SAE. Tel Aviv je dokonca 18. najdrahšie mesto na svete a najdrahšie mesto na Blízkom východe.

Čo sa týka komunikácie, v Izraeli je možné pomerne dobre sa dohovoriť anglicky. Ešte užitočnejším jazykom však je kupodivu ruština, ktorou tu rozpráva veľké množstvo obyvateľov, keďže mnohí z nich sú potomkovia imigrantov z Ruska. Chodí sem tiež mnoho ruských turistov a tak sa tomuto trendu prispôsobili i predajcovia v obchodoch.


Víza

Občania SR a ČR nepotrebujú pre účely turizmu v Izraeli vízum.

Pokiaľ máte v pase pečiatky alebo víza z “nepriateľských” krajín (hlavne Irán a Libanon), nie je to dôvodom pre odopretie vstupu do krajiny. Je treba sa však pripraviť na množstvo (občas aj hlúpych) otázok a dlhé vypočúvanie na letisku (v mojom prípade takmer 2 hodiny). Vo finále by vás však do Izraela vpustiť mali.

Opačne to samozrejme neplatí a je mnoho krajín, kam vás s izraelskou pečiatkou v pase nepustia (niektoré arabské krajiny alebo Irán). Izrael však už pečiatky do pasu nedáva (aspoň nie na letiskách, neviem ako je to pri pozemných prechodoch), namiesto toho dostanete do pasu len malú kartičku, ktorú po odlete môžete jednoducho vyhodiť. Pečiatky na prepážkách vôbec nemajú, dokonca mi do pasu nebola daná ani keď som o to explicitne požiadal.


Ako sa sem dostať?

Lietadlom

Hlavné izraelské letisko je Medzinárodné letisko Bena Guriona pri Tel Avive.

Vzhľadom k veľmi prísnym bezpečnostným opatreniam je toto letisko považované za najbezpečnejšie na svete. Druhou stranou mince však potom je fakt, že pri odlete môžu kontroly zabrať veľmi veľa času (budú vám kontrolovať každý kúsok v príručnej batožine a každý kúsok vášho oblečenia). Preto je dobré sa na letisko dostaviť s dostatočným predstihom (3 pred odletom hodiny sú rozumná doba).

Do Izraela lieta niekoľko aeroliniek priamo z letísk v našom okolí. Je možné sa tam dostať dokonca aj nízkonákladovou spoločnosťou Wizzair z Prahy, Varšavy, Katovíc a Budapešte, takže pokiaľ si výlet naplánujete dostatočne vopred, môžete sa tam dostať za veľmi výhodnú cenu. Z Prahy potom lieta ešte jedna nízkonákladovka – Smartwings.

Letisko je spojené s Tel Avivom a ďalšími mestami železnicou, takže je možné sa pohodlne dostať do Tel Avivu či Haify vlakom. Spojenie do Jeruzalema vlakom je pomerne neprakticky pomalé, ale toto by sa malo zlepšiť v blízkej dobe, keď bude dokončené vysokorýchlostné vlakové spojenie medzi Tel Avivom a Jeruzalemom (2017).

Autobusom

Pozemné hraničné prechody sú otvorené s Jordánskom a Egyptom. Z jordánskeho Ammánu existujú priame autobusové spojenia do Tel Avivu, Nazaretu a Haify. Z Egypta priame autobusové spojenia neexistujú, je potrebná zmena autobusu na hraniciach.


Ako tu cestovať?

V Izraeli je pomerne prísne dodržiavaný sabat, takže od piatku večera do sobotného večera verejná doprava väčšinou nefunguje (okrem Haify a arabského Nazareta). Preto je dobré si naplánovať cestu tak, aby ste v sobotu (pokaľ ju v Izraeli budete tráviť) nepotrebovali verejnú dopravu a pohybovali sa v rámci jedného mesta, prípadne aby ste sa nachádzali tam, kde verejná doprava funguje. Toto samozrejme neplatí, pokiaľ sa rozhodnete cestovať vlastným autom.

Najrýchlejším spôsobom cestovania v Izraeli je jednoznačne vlak. Železničné spojenie existuje najmä medzi mestami na pobreží, ale prebieha jeho rozširovanie do vnútrozemia. Vlaky jazdia pomerne často a sú pohodlné. Lístky je možné kúpiť priamo na stanici cez samoobslužné terminály umožňujúce i platbu kartou. Pokiaľ chcete plánovať vopred, môžete si nájsť potrebné spojenie na stránkach Izraelských železníc.

Lacnejší spôsob cestovania po Izraeli predstavujú autobusy, ktorými sa dá dostať v podstate všade. Plánovanie cesty je však trošku komplikovanejšie, než v prípade vlaku. Takisto sa môže stať, že autobus bude preplnený a budete si musieť počkať na ďalší. Najväčším autobusovým operátorom v Izraeli je Egged.

Pre dopravu v krajine je k dispozícii samozrejme i dostatok taxíkov, je však treba sa uistiť, že šofér použije taxameter. Samozrejme doprava taxíkom bude oveľa drahšia než napríklad vlakom.


Kedy sem cestovať?

Izrael je blízkovýchodná krajina, čo znamená, že nejaka skutočná zima tu nezvykne udrieť. Krajina sa tak dá navštíviť celoročne, je však dobré sa vyhnúť letu, kedy teploty môžu stúpať na hodnoty neúnosné pre Európana.

Taktiež je dobré sa vyhnúť obdobiam významných náboženských sviatkov, ako napríklad Vianoce a Veľká noc, kedy sem prúdia výrazne vyššie davy veriacich a pútnikov.


Čo tu navštíviť?

Mestá

  • Akko – starobylé mesto na severe Izraela, zaznamenané na zozname svetového dedičstva UNESCO a najposvätnejšie mesto bahájistov (blog o Akku tu)
  • Haifa – prístavné mesto na pobreží Stredozemného mora, druhé najposvätnejšie mesto bahájistov
  • Jeruzalem – pre Izraelcov hlavné mesto, aj keď tento status mu nebol medzinárodne uznaný, jedno z najposvätnejších miest na svete pre viaceré náboženstvá
  • Nazaret – mesto, kde mal žiť a vyrastať Ježiš a kde vykonal svoje prvé zázraky (blog o Nazarete tu)
  • Tel Aviv – ekonomické centrum krajiny, príjemné a moderné veľkomesto na brehu Stredozemného mora

Príroda

  • Mŕtve more – pokiaľ túžite vyskúšať blahodárne účinky mora, ktoré je až 10-krát slanšie, než bežné more, máte túto možnosť práve v Izraeli (druhou možnosťou je Jordánsko)

Kde sa ubytovať

Izraelské mestá disponujú dostatočnými ubytovacími kapacitami. Ubytovanie je však pomerne drahé (ako väčšina vecí v Izraeli), najmä v Tel Avive.

Pre nájdenie ubytovania môžete použiť štandardné vyhľadávače, ako Booking.com alebo HotelsCombined.com.


Čo tu nakúpiť?

Izraelskou menou je šekel.

Bankomaty i zmenárne sú bežne dostupné. V miestach, kam prúdi veľa turistov (Jeruzalem) nie je problém zaplatiť ani dolármi (je treba si však preveriť výmenný kurz).

Platby kartami sú akceptované vo väčšine obchodov a reštaurácií a takmer vo všetkých hoteloch.

Najobľúbenejšími suvenírmi je samozrejme všetko, čo súvisí s náboženstvom. K dispozícii je ich nepreberné množstvo – kríže z olivového dreva, fľaštičky s kamienkami a hlinou zo Svätej zeme alebo vyrezávané Betlehemy. Veriacich však poteší určite aj magnetka, ak budú vedieť, že je z Jeruzalema.

Najnovšie komentáre

Kategórie