Palestína

Palestína pozostáva z troch teritórií – Západného brehu Jordánu, Východného Jeruzalema a Pásma Gazy, ktoré sú spoločné označované aj ako Palestínske teritóriá.

Palestína nie je z hľadiska medzinárodného práva samostatnou krajinou, pretože nie je členom OSN. Oficiálne ju však uznala drvivá väčšina krajín OSN a jej status bol rezolúciou nastavený na “nečlenskú pozorovateľskú krajinu”, proti čomu sa vyslovilo len 9 krajín (okrem USA a Izraela to bola Kanada, Mikronézia, Marshallove ostrovy, Nauru, Palau, Panama a Česká republika).

To všetko nič nemení na fakte, že Palestínu má stále pod značnou kontrolou Izrael. Existujú tu rôzne označené zóny (A, B, C) podľa toho, nakoľko je oblasť autonómna alebo kontrolovaná izraelskou armádou. Prechody medzi izraelským a palestínskym územím (tzv. checkpointy) sú kontrolované izraelskou políciou a armádou, aj keď väčšinou si vás nebudú všímať – de facto sú určené len ku kontrole Palestínčanov.

V Palestíne sa hovorí arabsky, dá sa tu však bez problémov dorozumieť anglicky.


Víza

Do Palestíny nie sú vyžadované víza, keďže táto nemá prakticky hraničné kontroly. Pokiaľ sa dostanete do Izraela, dostanete sa i do Palestíny.


Ako sa sem dostať?

Autom

Do Palestíny je možné cestovať z Izraela autom, je nutné si však v požičovni overiť, či s daným autom je možné prekročiť hranice. Väčšina požičovní v Jeruzaleme, ktoré disponujú autami s izraelskou značkou umožňujúcou prejazd do Palestíny, sú palestínske.

Autobusom

Autobusmi je možné sa dostať do Palestíny z Izraela väčšinou bez problémov, k dispozícii sú buď “arabské” autobusy alebo autobusy izraelskej spoločnosti Egged.


Ako tu cestovať?

V Palestíne je k dispozícii veľmi veľa taxíkov a taxikárov, ktorí vás budú otravovať na každom kroku, či nechcete niekam odviezť, dokonca vám budú ponúkať konkrétne destinácie. Pokiaľ sa rozhodnete túto možnosť využiť, obrňte sa dobrou trpezlivosťou a zjednávajte, pretože ceny budú určite výrazne nadsadené – je dobré si zistiť v miestnom hoteli alebo inde štandardné ceny pre jednotlivé destinácie.

K dispozícii sú i zdieľané taxíky (shared taxi), väčšinou vo forme minivanov. Nevýhodou je, že zväčša odchádzajú, až keď sú plné. Naopak výhodou zasa fakt, že sa vás zrejme nebudú snažiť ošmeknúť ako taxikári, všetci pasažieri platia jednotnú cenu.

Autobusová doprava je obmedzená, väčšinou je bez problémov sa dostať autobusmi len niekam v okolí Jeruzalema a do Betlehema.

Prenájom vlastného auta je dobrou možnosťou, ako sa vyhnúť agresívnym taxikárom a vidieť za krátky čas z Palestíny čo najviac. Pokiaľ si prenajmete auto v Jeruzaleme, resp. na izraelskej strane, overte si najprv v požičovni, či môžete s autom aj do Palestíny.


Kedy sem cestovať?

Pre Palestínu platí to, čo v podstate pre celý Blízky Východ – je lepšie sa vyhnúť ceste sem v lete, pretože teploty bývajú veľmi vysoké.

Taktiež je dobré sa vyhnúť sviatkom (Vianoce, Veľká noc, …), kedy sú pre zmenu zasa veľmi vysoké miestne ceny prakticky všetkého.


Čo tu navštíviť?

Mestá

  • Betlehem – malé mesto neďaleko Jeruzalema, známe ako rodisko Ježiša Krista, ale aj mesto rozdelené vysokým múrom (blog o Betleheme tu)

Príroda a aktivity

  • Mŕtve more – obľúbená turistická atrakcia, najslanšie jazero na svete (10-krát vyššia slanosť, než väčšina morí a oceánov)

Kde sa ubytovať

Ubytovanie v Palestíne je, podobne ako v Izraeli, pomerne drahé. Možností nie je veľa, ale väčšina turistov zrejme bude aj tak zostávať v Izraeli a do Palestíny vyrazí len na otočku. V období sviatkov je ubytovanie výrazne drahšie.

Pre nájdenie ubytovania môžete použiť štandardné vyhľadávače, ako Booking.com alebo HotelsCombined.com.


Čo tu nakúpiť?

V Palestíne sa platí izraelským šeklom, ale nie je problém platiť ani jordánskymi dinármi.

Bankomaty sú k dispozícii v obmedzených počtoch, platby kartami sú väčšinou možné len v turistických oblastiach, napr. v Betleheme.

Klasickými suvenírmi sú samozrejme všetky, ktoré súvisia s náboženstvom – vyrezávané betlehemy, kríže z lokálneho olivového dreva, či obrázky svätých.

Najnovšie komentáre

Kategórie