Jordánsko

Madaba a vrch Nebo – na dohľad od zeme zasľúbenej

0
Pohľad z hory Nebo na zasľúbenú zem

Madaba sa môže zdať pomerne bezvýznamným jordánskym mestom a veľa cestovateľov do tejto krajiny ju preskočí. Robia však chybu, pretože Madaba a jej okolie ukrývajú mnoho zaujímavých miest historického i náboženského významu a to len pár kilometrov od hlavného mesta Ammánu.

Príjazd do Madaby môže byť na prvý pohľad trochu odstrašujúci – svojím spôsobom ide o typicky špinavé a rozbité arabské mesto, v centre je dokonca možnosť vidieť veľké stany slúžiace ako obydlie. Na druhú stranu je však mesto bezpečné a disponuje vzácnymi a krásnymi archeologickými náleziskami, ktoré jednoducho stoja za návštevu.

Zhruba 10% obyvateľov Madaby je kresťanského vierovyznania, čo ho činí jedným z miest s najvyšším zastúpením kresťanov v Jordánsku. Madaba a celá oblasť má dlhú kresťanskú históriu pod rímskou a hlavne byzantínskou nadvládou. Práve z byzantínskeho obdobia pochádza mozaika v Chráme sv. Juraja (Saint George Church), ktorá vyobrazuje mapu Svätej zeme vrátane Jeruzalemu. Keďže mozaika je stará okolo 1500 rokov, ide o veľmi vzácne vyobrazenie súdobej podoby Svätého mesta a slúži ako zdroj archeológom a historikom. Aj keď táto mozaika je hlavnou atrakciou celého mesta, Madaba je plná ďalších mozaík, najmä z obdobia 5. až 7. storočia.

Medzi ďalšie antické nálezy patria vykopávky budov, schodísk, mozaík a v podstate celých ulíc a ciest z obdobia, keď mestu vládli Rimania. Archeológmi tu bola objavená cesta, ktorá bola súčasťou východno-západného ťahu Rímskou ríšou. Celému komplexu samozrejme dominujú, ako inak, mozaiky.

Mozaiky tvoria základnú suvenírový artikel, ktorý si turista môže z Madaby odviezť. V uliciach je neúrekom dielní a ešte viac obchodov, kde sa dajú kúpiť mozaiky s rôznymi motívmi a samozrejme rôznej veľkosti a kvality. Nechýbajú tradičné náboženské motívy, ale nie je problém zohnať vyobrazenia s oveľa svetskejším obsahom, či napríklad portrét Putina. V mnohých dielňach vám s ochotou ukážu, ako mozaiky vyrábajú a vysvetlia, prečo práve oni robia tie najlepšie mozaiky a prečo by ste si ich nemali kúpiť nikde inde.

Čo by kameňom dohodil od Madaby leží vrch Nebo, ktorého návštevu by ste nemali vynechať, pokiaľ budete v Madabe. Z tohto vrchu mal totiž vidieť Mojžiš vidieť Izraelitom zasľúbenú zem. Pre tých, čo nemajú hodiny katechizmu v čerstvej pamäti, pripomeniem, že  Mojžiš putoval a viedol Izraelitov púšťou celých 40 rokov do zasľúbenej zeme. Keďže na tejto ceste všetci, vrátane Mojžiša, minimálne raz zapochybovali (a napríklad začali uctievať zlaté teľa), Boh ich potrestal tým, že nikto z nich nemal do zasľúbenej zeme prísť – dožiť sa tohto momentu mali až ich deti, nová generácia. V prípade Mojžiša urobil Boh kvôli jeho zásluhám výnimku a umožnil mu zasľúbenú zem aspoň vidieť. Mojžiš teda vystúpil na kopec a rozhliadol sa do diaľky, kde uvidel Bohom zasľúbenú zem, na čo mohol pokojne zomrieť. A práve tým kopcom bol vrch s názvom Nebo, nachádzajúci sa ani nie 10 kilometrov severozápadne od Madaby. Z vrcholu je nádherný výhľad na údolie a za dobrého počasia je možné vidieť Mŕtve more a Jericho, resp. Palestínu. Môžete si tak vychutnať výhľady, ktoré si na sklonku svojho života vychutnával Mojžiš. Na vrchole sa nachádzajú ďalšie starobylé mozaiky ako aj múzeum s nimi, ktoré je však už veľmi dlho v rekonštrukcii. Niekoľko mozaík však vidieť i vonku pod veľkými stanmi.

Pokiaľ by ste pokračovali z hory Nebo ešte ďalej na severozápad, dorazili by ste k rieke Jordán na miesto, ktoré je označované za miesto krstu Ježiša Jánom Krstiteľom. Aj keď je toto miesto považované veriacimi za autentické, nechám na čitateľa, či tomu bude veriť alebo nie.

V každom prípade je Madaba a jej okolie príjemnou možnosťou pre štart cesty po Jordánsku, pretože sa nachádza len kúsok od ammánskeho medzinárodného letiska. Okrem spomínaných mozaík predstavujú zaujímavý suvenír i kozmetické výrobky pochádzajúce z Mŕtveho mora, ktorých je nespočetné množstvo a nám mužom je účel väčšiny z nich tajomstvom, ale nežnejšej časti populácie nimi určite urobíte radosť.


Ako sa sem dostať?

Madaba je prístupná veľmi ľahko z medzinárodného letiska kráľvnej Alie (Queen Alia International Airport), kam z Európy lietajú napríklad grécke, turecké alebo aj katarské aerolinky. Z letiska je to už potom len krátka jazda taxíkom, prípadne je dobré si odvoz zabezpečiť miestnym hotelom.


Kedy sem cestovať?

Do Jordánska sa dá cestovať celoročne. V zime je síce trochu chladnješie, mrazy ale rozhodne nečakajte. Je dobré sa vyhnúť letnému obdobiu, lebo teplo môže byť pre niektorých ľudí neúnosné.


Kde sa ubytovať?

Madaba je pomerne malé mesto, ale ubytovacie možnosti by mali byť dostatočné pre každý druh cestovateľa. V hoteloch vám radi pomôžu i s organizáciou vašej dopravy do ďalších destinácií.

Ubytovanie môžete nájsť napríklad na stránkach Booking.com alebo HotelsCombined.com.Booking.com


Kde nájsť viac informácií?

Napríklad na stránke o Jordánsku.

Related Posts

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Povinné položky sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie komentáre

Kategórie