Jordánsko

Jordánsko je blízkovýchodná krajina ležiaca medzi Izraelom (Palestínou), Sýriou, Irakom a Saudskou Arábiou. Jordánsko má maličký prístup k Červenému moru.

Jordánsko je arabskou krajinou, ktorej najväčším skvostom a turistickým lákadlom je starobylá a tajomná Petra.

Jordánsko je konštitučnou monarchiou a veľkú časť jeho obyvateľstva, vrátane kráľovej manželky Ranie, tvoria Palestínčania. Veľkú časť z nich tvoria utečenci z Izraela.

Jordánsko nie je veľmi bohatou krajinou a do veľkej miery spolieha na turizmus. Bohužiaľ, prístup k turistom je často ako k dojnej krave a Jordánci sa snažia často (česť výnimkám) turistov oklamať či podviesť tak, aby z nich vytiahli čo najviac peňazí. Triky sú rôzne, väčšinou spočívajú v predražení tovaru a služieb alebo v snahe vás dostať do hotela, na pláž či reštaurácie, kde utratíte veľa peňazí, z ktorých oni dostanú províziu.

V Jordánsku sa rozpráva arabsky, anglicky hovoriacich ľudí je pomerne ťažké nájsť mimo turisticky orientovaných zariadení a lokalít.


Víza

Občania SR a ČR turistické vízum na 1 mesiac získajú na hraničnom prechode/letisku (za poplatok).


Ako sa sem dostať?

Lietadlom

Jordánske hlavné letisko je niekoľko kilometrov od Ammánu a lietajú naň spoje najmä z okolitých krajín na Blízkom východe. Jednou z možností je letieť do Dubaja a odtiaľ do Ammánu napríklad nízkonákladovou spoločnosťou Fly Dubai.

Autobusom

Autobusom je možné sa do Jordánska dostať zo susedného Izraela, napríklad diaľkovým autobusom z Tel Avivu.

Autom

Autom je možné prejsť hraničnými prechodmi z Izraela. Pri opustení Izraela (ale i Jordánska) je potrebné zaplatiť “exit” poplatok.


Ako tu cestovať?

Jediným spôsobom cestovania po krajine, ktorý využijete je zrejme cestná doprava.

Autobusmi je možné sa prepravovať medzi väčšími mestami, menšie mestá obsluhujú minibusy.

Ďalšou možnosťou sú zdieľané taxíky. Ide o lacnejšiu alternatívu než súkromný taxík, ale je treba počítať s tým, že zdieľaný taxík odíde, až sa zaplní.

Je možné si taktiež prenajať auto so šoférom, čo je výhodné v prípade, že cestujete ako skupina. Je dôležité sa dohodnúť na cene i itinerári vopred a nenechať sa zatiahnuť do rôznych predražených hotelov a reštaurácií, s ktorými majú vodiči dohodnuté provízie. Taktiež majú často sklony skracovať itineráre a vtedy samozrejme je treba pevne trvať na dohodnutých podmienkach prípadne na znížení ceny.

Najefektívnejším spôsobom dopravy je prenájom vlastného auta, čo vám dá dostatočnú flexibilitu pre návštevu celej krajiny. Cesty sú v dobrom stave a benzín lacnejší ako u nás. Je potrebné si dávať pozor len na lokálne autopožičovne a auto i dokumenty a záznamy o poškodeniach a škrabancoch dobre skontrolovať.


Kedy sem cestovať?

Do Jordánska sa dá cestovať celoročne. V zime je síce trochu chladnješie, mrazy ale rozhodne nečakajte. Je dobré sa vyhnúť letnému obdobiu, lebo teplo môže byť pomerne vyčerpávajúce a Slnko spaľujúce.


Čo tu navštíviť?

Mestá

  • Adžlun – (angl. prepis Ajloun) stredoveká moslimská pevnosť na kopci
  • Ammán -hlavné mesto so zachovalým rímskym koloseom a výborným jedlom
  • Aqaba – prímorské letovisko na pobreží Červeného mora
  • Džeraš – (angl. prepis Jarash) archeologické nálezisko s veľmi zachovalým rímskym mestom
  • Karak – križiacka citadela na starobylej ceste kráľov
  • Madaba – historické mesto s kresťanskou menšinou a byzantským dedičstvom (blog o Madabe tu)
  • Petra – staroveké mesto vytesané do skaly, dlhú dobu zabudnuté a neskôr zasa objavené, asi najkrajšia jordánska pamiatka

Príroda

  • Mŕtve more – najslanšie more na svete, kde si môžete dať ozdravný bahenný kúpeľ
  • Vrch Nebo – kopec blízko Madaby z ktorého Mojžiš uzrel zasľúbenú zem (blog o vrchu Nebo tu)
  • Wádí Ram – púšť na juhu Jordánska, ktorá sa preslávila najmä vo filme Lawrence z Arábie a kde je možné stráviť noc v beduínskom kempe (blog o Wádí Ram tu)

Kde sa ubytovať

Jordánsko je silne orientované na turizmus a ubytovania je k dispozícii dostatok. V blízkosti Petry ceny ubytovania prudko stúpajú. Ubytovanie v stanoch v púšti je veľmi lacné, je treba si ale dávať pozor, aby vám prevádzkovatelia kempu nenanútili predražené púštne safari (väčšinou je možné v dedine na okraji púšte zohnať lacnejšie safari).

Pre nájdenie ubytovania môžete použiť štandardné vyhľadávače, ako Booking.com alebo HotelsCombined.com.


Čo tu nakúpiť?

Menou je jordánsky dinár. Bankomaty sú dostupné vo veľkých mestách a na letiskách.

Mimo hotelov je možnosť platby kartami obmedzená, preto je dobré mať so sebou vždy dostatok hotovosti.

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Povinné položky sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie komentáre

Kategórie