Srbsko

Studenica a Žiča – najdôležitejšie kláštory v Srbsku

0
Kláštor Žiča

Srbsko je okrem iného krajinou ortodoxných kláštorov rozosiatych po celej krajine. V dnešnom článku sa pozrieme do dvoch z nich, ukrytých na juhu krajiny hlboko v Balkánskych horách. Z týchto hôr pochádzajú korene Srbskej ortodoxnej cirkvi, druhej najstaršej slovanskej ortodoxnej cirkvi na svete (prvou je tá bulharská).

Srbská ortodoxná cirkev má okolo 10 miliónov členov a je samostatnou a nezávislou cirkvou, nepodlieha teda žiadnej inej cirkvi. V spomínaných Balkánskych horách sa nachádza viacero kláštorov tejto cirkvi, ktorá je úzko spätá so samotnou srbskou kultúrou a národnou identitou. Mnohé z týchto kláštorov sa nachádzajú na území dnešného Kosova, čo je jedným z dôvodov, prečo Srbsko tak vehementne odmieta uznať stratu tohto územia. Je to v podstate podobné, ako keby v Mekke kresťania vyhlásili separatistickú krajinu.

Kráľovský kláštor Žiča

Kláštor Žiča pochádza z 13. storočia a jedným z najdôležitejších kláštorov Srbskej ortodoxnej cirkvi. Kráľovským je preto, že v tomto kláštore boli tradične korunovaní srbskí králi. Srbský kráľ mohol byť korunovaný i v inom kostole, ale nikdy nebol považovaný za skutočného kráľa, kým neprebehlo obradné pomazanie v Žiči.

Kláštor bol založený prvým srbským kráľom, Štefanom Nemanjićom, ktorý si prizval na pomoc svojho brata Rastka. Ten sa zároveň stal prvou hlavou Srbskej ortodoxnej cirkvi a neskôr vošiel do histórie ako sv. Sáva. Bratia Nemanjićovci sú považovaní za jedny z najdôležitejších srbských osobností v histórii.

Kláštor bol v histórii viackrát zničený a opakovane obnovený, vďaka čomu je ho možné v jeho plnej kráse navštíviť i dnes. Už od začiatku bol natretý červenou farbou, ktorá mala signalizovať preliatu krv prvých kresťanských mučenníkov. Vstupná brána do kláštora sfarbená na červeno nie je, ale jej interiér je zdobený typickými freskami.

Areál kláštoru nie je nijak rozsiahly a pri našej návšteve v ňom nebola ani noha. Turisti ani pútnici tu neboli žiadni, aj keď súdiac podľa obrovského parkoviska ich tu zrejme často prúdia davy. Mnísi boli niekde schovaní, takže sme si celý areál mohli vychutnať sami. Kláštoru dominuje veľká zvonica a Chrám sv. Uspania (podľa dogmy, že Mária nezomrela, ale len zaspala a bola vyzdvihnutá na nebesia), v ktorom je možné nájsť veľmi pekné a zachované fresky. Tieto je bohužiaľ možné fotografovať len bez blesku, takže na fotkách veľmi nie sú vidieť.

Kláštor Studenica

Kláštor Studenica je ešte starší, než kláštor Žiča. Založil ho ešte v 12. storočí Štefan Nemanja, otec spomínaných dvoch bratov, ktorí založili kláštor Žiča. Štefan Nemajna je zároveň považovaný za zakladateľa srbského stredovekého impéria. Kláštor Studenica leží hlboko v horách a má dokonca opevnenie – šlo totiž o jeden z najbohatších kláštorov, takže mali čo chrániť. Dnes sa jedná o jednu zo srbských pamiatok na zozname svetového dedičstva UNESCO. Má však obrovský význam aj pre samotné Srbsko a Srbskú ortodoxnú cirkev – kláštor, resp. jeho Chrám Panny Márie, je považovaný za hlavný chrám spomedzi všetkých srbských kostolov.

Mnísi v kláštore Studenica prevádzkujú aj menšiu ubytovňu a keďže sme dorazili pomerne neskoro, vďačne sme ich pohostinnosť využili. Cena je sympatická (10 EUR za nocľah osobu, prípadne za ďalších 5 EUR výdatné raňajky) a štandard ubytovania pomerne dobrý. Izby sú čisté a pohodlné a je v nich teplo, čo bolo dôležité, keďže tu v polovici apríla bol stále sneh. Dokonca je k dispozícii aj WiFi pripojenie. Navyše úplná tma a ticho v horách, jednoducho tu nejde sa nevyspať doružova, odporúčam využiť túto možnosť každému návštevníkovi kláštora v Studenici.

Samotný kláštor sme navštívili teda až nasledujúci deň ráno. Kláštor stále funguje ako kedysi, žijú a pracujú tu mnísi a z budov, ktoré im slúžia, je možné navštíviť refektórium – jedáleň. Okrem toho je samozrejme verejnosti prístupný hlavný Chrám Panny Márie, zdobený mnohými zachovanými freskami. Sprievodcu nám ochotne robil miestny mních, ktorého očividne tešilo, že sa na kláštor prišli pozrieť turisti. Bohužiaľ v žiadnom z chrámov nie je povolené fotografovanie, takže fresky v galérii nenájdete.

Okrem spomínaného hlavného chrámu sa tu nachádza pár menších kostolov. Hneď vedľa Chrámu Panny Márie leží malý Kostol sv. Joachima a Anny (Máriiných rodičov) a o kúsok ďalej Chrám sv. Mikuláša s ďalšími zachovanými freskami.

Kláštor Studenica na nás zapôsobil veľmi príjemne a jeho návštevu môžem rozhodne odporučiť. Navyše je ukrytý v krásnych horách, takže jeho návštevu je možné spojiť i s horskou turistikou. Taktiež možnosť stráviť tu noc je veľmi zaujímavou alternatívou k hotelovému ubytovaniu v najbližšom meste (Kraljevo).


Kde nájsť viac informácií?

Napríklad na stránke o Srbsku.


Ako sa sem dostať?

Ideálnym prostriedkom pre navštívenie oboch kláštorov je automobil.

Pokiaľ ste odkázaní na hromadnú dopravu, do mesta Kraljevo chodia z Belehradu autobusy (cestra trvá asi 3 hodiny).

Z Kraljeva do Žiče sa dostanete taktiež autobusom alebo taxíkom.

Do Studenice je možné sa dostať autobusom z mesta Ušće, kam sa dostanete taktiež autobusom z Kraljeva. Takáto cesta však môže zabrať aj celý deň, vzhľadom k frekvencii spojov.


Kedy sem cestovať?

Kláštory sa dajú navštíviť celoročne, ale vzhľadom k ich horskej  polohe je treba počítať s tým, že zimy sú tu pomerne tuhé a cesty neudržiavané.


Ako sa tu pohybovať?

V kláštoroch sa dá pohybovať jedine po svojich.


Kde sa ubytovať?

Najbližšie mesto, kde je možné nájsť hotely, je Kraljevo. V Studenici je možné sa ubytovať priamo v kláštornom penzióne prevádzkovanom mníchmi (odporúčam).

Je taktiež možné sem doraziť autom z Belehradu, absolvovať prehliadku kláštorov a cestovať ďalej (alebo naspäť).

Ubytovanie môžete nájsť napríklad na stránkach Booking.com alebo HotelsCombined.com.Booking.com

Related Posts

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Povinné položky sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie komentáre

Kategórie