Antigua a Barbuda

Antigua – daňový a tropický raj s najkrajšími plážami Karibiku

0
Pláž v zálive Long Bay

Antigua je malý ostrov v Karibiku a patrí do skupiny Malých Antíl, konkrétne medzi Záveterné ostrovy. Ostrov leží medzi ostrovnými krajinami Svätý Krištof a Nevis, Guadeloupe a Montserrat. Antigua tvorí spolu s neďalekou Barbudou, ďalším ostrovom Malých Antíl, nezávislý štát Antigua a Barbuda, ktorý patrí medzi najmladšie štáty Karibiku (je dokonca mladší ako ja).

Oba ostrovy, ako Antigua tak Barbuda, sa od ostatných karibských ostrovov líšia najmä z geografického pohľadu – sú síce tiež vulkanického pôvodu, ale na ich formovanie malo oveľa väčší vplyv usadzovanie vápenca a koraly. Z tohto dôvodu sú oba ostrovy veľmi ploché, na rozdiel od ich hornatých susedov stvorených sopkami. Najvyšším kopcom Antiguy je Mount Obama, merajúci len 402 metrov a pomenovaný po americkom prezidentovi ako darček k jeho 48. narodeninám.

Praktické informácie o cestovaní na Antigue a Barbude nájdete na tejto stránke.

Pláž v zálive Long Bay na Antigue - dokonale biely piesok

Pláž v zálive Long Bay na Antigue – dokonale biely piesok

Okrem relatívnej plochosti ostrova je ďalším dôsledkom tohto faktu aj to, že Antigua nedisponuje takou prírodnou krásou, ako iné ostrovy v Karibiku. Nenájdete tu krásne vodopády ako na Dominike, ani jazerá ako na Grenade, ani si tu nevyjdete k úchvatnému kráteru sopky ako na Svätom Vincentovi. Ďalším dôsledkom je nedostatok podzemnej vody, ktorým trpí nielen Antigua, ale aj Barbuda. Nenájdeme tu žiadnu rieku v pravom slova zmysle, iba pár riečok, ktoré počas obdobia sucha zmiznú.

Prečo potom vlastne vôbec na Antigu cestovať? Na to je jednoduchá odpoveď – pláže. Vzhľadom k jej vápencovému a koralovému pôvodu (a nie sopečnému) majú miestne pláže takmer úplne dokonale biely piesok a dá sa povedať, že sú asi najkrajšími v celom Karibiku alebo aspoň v Malých Antilách. Aj keď je ostrov malý (na šírku má asi 20 kilometrov), celé jeho pobrežie je posiate plážami, takže je tu kopec takých, kde môžete byť prakticky sami. A všetky pláže sú tak gýčovo biele s morom tak modrým, že všetky fotografie z nich budú vyzerať ako z pohľadnice alebo katalógu cestovky.

Záliv Halfmoon Bay na Antigue - na konci zálivu sa nachádzajú zaujímave skalnaté útvary, také miniútesy

Záliv Halfmoon Bay na Antigue – na konci zálivu sa nachádzajú zaujímavé skalnaté útvary, také miniútesy

Antigua je však obľúbená napríklad aj medzi svetovými boháčmi, pretože ide typickú offshorovú krajinu, kde sídli množstvo bánk a finančných inštitúcií, ktoré využívajú miestny štedrý daňový systém. Takisto bola jednou z prvých krajín krajín, ktorá legalizovala online gambling. Krajina tak získava nemalé príjmy z trochu “šedej” ekonomiky. Zaujímavým faktom je, že tu má svoju vilu aj Silvio Berlusconi.

Najvyššie príjmy krajine však stále plynú z turizmu, keďže Antigua a Barbuda je typickou destináciou pre pobytové dovolenky s množstvom luxusných rezortov. Pokiaľ hľadáte miesto pre dovolenku v tropickom raji, Antigua určite splní vaše očakávania. Pokiaľ však čakáte niečo viac, budete zrejme bohužiaľ sklamaní.

Pláž v zálive Long Bay na Antigue - jedna z najobľúbenejších pláží na ostrove

Pláž v zálive Long Bay na Antigue – jedna z najobľúbenejších pláží na ostrove

História ostrova Antigua

Antigua patrí medzi ostrovy, kde sa podarilo nájsť jedny z najstarších stôp civilizácie v Malých Antilách. Prvými obyvateľmi ostrova boli Sibonejovia, praveký indiánsky kmeň lovcov a zberačov, ktorí tu žili už pred 5000 rokmi, teda ešte v dobe pred egyptskými pyramídami. Nie, že by ostatné ostrovy neboli v tej dobe obývané, ale tak staré stopy po ľudoch sú v tejto oblasti veľmi vzácne.

Neskoršími obyvateľmi boli Aravakovia, ktorí už boli farmármi a pestovali okrem iného kukuricu, sladké zemiaky alebo čierne ananásy (typické pre Antigu), ale i plodiny ako bavlna a tabak. Mierumilovný národ Aravakov ostrov opustil zhruba pred 1000 rokmi a tí, čo zostali, boli povraždení (a niekedy aj zjedení) novým dominantným národom – Karibmi. Karibovia boli veľmi bojovným indiánskym kmeňom, ktorý ostrovy obýval v dobách, keď sem priplávali prví Európania.

Domčeky a obchodíky v English Harbour

Domčeky a obchodíky v English Harbour

A tými boli samozrejme Španieli, na čele s janovským objaviteľom Krištofom Kolumbom. Ten ostrov pomenoval Antigua (po španielsky “antická, starobylá”), zrejme podľa ikony nachádzajúcej sa v sevillskej katedrále. Španielov však ostrovy v tejto oblasti veľmi nelákali a Antigua nebola výnimkou – nenachádzalo sa tu zlato a chýbal tu dostatok vody. Naopak nedostatkom bojovných Karibov ostrov rozhodne netrpel, takže sa Španieli rozhodli Antigu nekolonizovať.

Záliv Halfmoon Bay na Antigue - miestna pláž je ako z pohľadnice

Záliv Halfmoon Bay na Antigue – miestna pláž je ako z pohľadnice

Čo však nevoňalo dobyvateľom z Pyrenejského poloostrova, to často s radosťou brali Briti a Francúzi a v prípade Antiguy to boli práve tí prví menovaní, ktorí ju kolonizovali. Prvú osadu tu Briti založili v roku 1632 a začali tu pestovať cukrovú trstinu. Priviezli sem taktiež afrických otrokov, ktorých potomkovia dnes tvoria väčšinu obyvateľstva ostrova. Európske a africké choroby (a tiež zbrane) medzitým vykynožili prakticky celú populáciu indiánskych domorodcov.

Antigua a Barbuda získali úplnú samostatnosť 1. novembra 1981, po takmer 350 rokoch britskej nadvlády. Antigua bola britskou kolóniou počas tejto doby takmer nepretržite, okrem krátkeho obdobia v roku 1666, keď sa ostrova na chvíľu zmocnili Francúzi.

V English Harbour na Antigue sa môžete najesť vo viacerých reštauráciach

V English Harbour na Antigue sa môžete najesť vo viacerých reštauráciach

Long Bay

Záliv Long Bay leží na východnej časti ostrova a miestna pláž patrí medzi najobľúbenejšie na celom ostrove. A ako som sľuboval na začiatku príspevku, pláž Long Bay je na pohľad proste dokonalá. Tyrkysovo modré more obmýva dokonale biely a jemný piesok. Pokiaľ sa podarí aj počasie, tak po doplnení azúrovou oblohou budú fotografie z tejto pláže vyzerať jednoducho ako z pohľadnice alebo katalógu cestovnej kancelárie. Navyše má more príjemnú teplotu, takže z prírodného hľadiska tomuto miestu nič nechýba.

Pláž v zálive Long Bay na Antigue - môžete si tu vyskúšať i windsurfing

Pláž v zálive Long Bay na Antigue – môžete si tu vyskúšať i windsurfing

S obľúbenosťou pláže súvisia ďalšie pozitívne veci – k dispozícii sú tu bary, prezliekárne, toalety, ležadlá a tiež menší trh s rôznymi suvenírmi, oblečením a ďalšími nezmyslami. Pri pláži sa nachádza niekoľko hotelových rezortov, takže je tu všetka potrebná infraštruktúra pre dovolenkára. Nezáleží na tom, či sa ubytujete v niektorom z týchto rezortov alebo sem dorazíte z inej časti ostrova – môžete si tu jednoducho ľahnúť na osušku alebo prenajaté ležadlo a užívať si karibské Slnko s drinkom v ruke a nohami v mori.

Malá tržnica so suvenírmi na pláži v zálive Long Bay na Antigue

Malá tržnica so suvenírmi na pláži v zálive Long Bay na Antigue

Pokiaľ vás ležanie omrzí, ale nikam sa vám z pláže nebude chcieť ísť, môžete zvážiť niektorú z vodných aktivít – je možné si tu požičať kajak alebo skúsiť windsurfing. Navyše kúsok ďalej od brehu sa nájdu i koraly, takže na svoje si prídu aj fanúšikovia šnorchlovania. A ak by ste dostali chuť si zapoľovať na celebrity, neďaleko zálivu Long Bay leží Nonsuch Bay, na brehu ktorého stojí Emerald Cove Resort, patriaci bývalému talianskemu premiérovi Silviovi Berlusconimu.

Pláž v zálive Long Bay na Antigue - dokonale modrá obloha a tyrkysové more i biela pláž

Pláž v zálive Long Bay na Antigue – dokonale modrá obloha a tyrkysové more i biela pláž

S množstvom výhod, ktoré so sebou prináša dokonalá pláž a výborné zázemie a infraštruktúra, súvisí samozrejme aj asi jediná nevýhoda – množstvo ľudí. Pláž Long Bay patrí medzi najnavštevovanejšie pláže na ostrove a aj vďaka prítomnosti hotelových rezortov sa tu väčšinou vyvaľuje viac ľudí, ako na iných plážach. Nedá sa však povedať, že by to tu bolo hlava na hlave. Pokiaľ však preferujete opustenejšie pláže, Long Bay zrejme nebude tou správnou voľbou.

Halfmoon Bay

Tou by mohla byť naopak pláž v zálive Halfmoon Bay, ktorý sa rozprestiera na juhovýchodnej strane Antiguy a je pomenovaný podľa svojho tvaru pripomínajúceho polmesiac. Táto pláž opäť spĺňa všetky potrebné parametre – luxusný jemný piesok a teplé more. Navyše ide o jednu z najkrajších pláží na ostrove vôbec, ale v porovnaní so zálivom Long Bay sa tu nachádza ledva zlomok jej infraštruktúry. Smäd dovolenkárov tu môže uspokojiť jediný bar a to je zhruba všetko, čo tu nájdete.

Záliv Halfmoon Bay na Antigue - má tvar polmesiaca, z čoho pramení jeho názov

Záliv Halfmoon Bay na Antigue – má tvar polmesiaca, z čoho pramení jeho názov

Navyše na okraji zálivu stojí nedokončená a opustená (zrejme skrachovaná) stavba hotelového rezortu, ktorá dáva rajskému vzhľadu pláže trochu apokalyptický charakter. To jej však nijak neuberá na príťažlivosti – miestna pláž je naozaj nádherná a už príjazd k nej je zážitkom. Cesta sem vedie totiž cez jeden z mála kopcov na ostrove, takže z cesty je miestami zhora veľmi dobrý výhľad na pobrežie i samotný záliv Halfmoon Bay.

English Harbour a Falmouth Harbour

Čo sa týka miest (resp. mestečiek) na Antigue, jedným z najobľúbenejších je English Harbour, ktoré je údajne najkrajším na ostrove vôbec. Z jeho názvu (Anglický prístav) nie je ťažké vyčítať, ako mesto asi vzniklo. Bolo založené Angličanmi v 18. storočí ako útočisko pre lode pred nepriazňou počasia.

Lode v prístave English Harbour

Lode v prístave English Harbour

Hovoriť o kráse tohto mestečka by bolo asi trošku prehnané, ale kvôli mestám sa Karibiku veľmi nechodí. Najväčším ťahákom English Harbour sú miestne doky (Nelson’s Dockyard), ktoré boli kedysi vojenským prístavom. Dnes sa jedná o moderné jachtingové centrum a English Harbour, spolu so susedným (väčším) prístavom Falmouth Harbour, sú dejiskom viacerých jachtingových udalostí a pretekov.

Prístav English Harbour na Antigue

Prístav English Harbour na Antigue

Oba prístavy sú navyše obkolesené prírodným parkom, kde je možné vidieť okrem iného aj Herkulove piliere (Pillars of Hercules). Úprimne však English Harbour nie je veľmi zaujímavou zastávkou a je navštevovaný zrejme skôr z nedostatku iných možností, ako tráviť čas na Antigue inak, než na pláži. Výhodou môže byť to, že v English Harbour je niekoľko reštaurácií, takže tu môžete na prípadnej ceste okolo ostrova zahnať hlad.

St. John’s

Hlavné mesto Antiguy sa rozprestiera okolo zálivu na severozápade ostrova a je dominantným mestom celej krajiny. Žije tu drvivá väčšina obyvateľstva tohto karibského štátu a sídlia tu všetky dôležité inštitúcie. Zároveň tu má svoje pôsobisko mnoho zahraničných firiem, pre ktoré je Antigua offshorovým sídlom. Aj keď ide o ekonomické centrum krajiny a nachádza sa tu niekoľko luxusných obchodov a butikov, nepôsobí St. John’s veľmi bohato a pripomína skôr väčšinu škaredých karibských mestečiek na menej rozvinutých ostrovoch.

Katedrála sv. Jána v St. John\'s - Najväčší kostol v krajine a hlavná architektonická pamiatka

Katedrála sv. Jána v St. John’s – Najväčší kostol v krajine a hlavná architektonická pamiatka

Hlavné mesto Antiguy je zároveň hlavným dopravným uzlom krajiny – nachádza sa tu trajektový terminál (okrem iného sa odtiaľto dá dostať i na ostrov Montserrat) i hlavné autobusové stanice pre cesty na všetky smery po ostrove. Medzinárodné letisko je vzdialené len pár kilometrov.

Pláže a pláže

Ako som spomenul už na začiatku tohto príspevku, nádherné pláže sú hlavnou devízou Antiguy. Nevýhodou je, že zároveň sú jej jedinou devízou. Pokiaľ sa chystáte na čisto pobytovú dovolenku alebo si chcete odpočinúť po náročnom putovaní Karibikom, potom ste na Antigue na správnom mieste. Ak však chcete niečo viac, potom správnom mieste nie ste. Hlad po spestrení programu môžete prípadne uspokojiť návštevou neďalekého ostrova Montserrat, o ktorom si môžete prečítať v tomto článku.

Pláže Antiguy - Carlisle Bay (zdroj: Carlisle-Bay.com)

Pláže Antiguy – Carlisle Bay (zdroj: Carlisle-Bay.com)

Pokiaľ by ste však chceli preskúmať ďalšie pláže na Antigue, tak môžete zamieriť napríklad do zálivu Carlisle Bay na juhu ostrova. Podobne ako spomínaný Long Bay, ide predovšetkým o pláž, pri ktorej ležia luxusné hotelové rezorty, takže tu nájdete dobré zázemie. Podobne je na tom i pláž Jolly Beach v mestečku Jolly Harbour.

Pokiaľ sa vám viac páčia divokejšie a opustenejšie pláže, ako je napríklad Halfmoon Bay, môžete zamieriť napríklad na Turners Beach, Darkwood Beach, Jabberwock Beach alebo do Morris Bay. Spoločným menovateľom je, že všetky tieto pláže sa nachádajú hneď popri hlavnej ceste okolo ostrova.

Na Antigue je kopec ďalších pláží a nech už si vyberiete ktorúkoľvek, určite vás nesklame – miestne pláže sú jednoducho prototypom karibského raja.


Kde nájsť viac informácií?

Napríklad na stránke o Antigue a Barbude.


Ako sa sem dostať?

Lietadlom

Hlavné medzinárodné letisko V. C. Bird (ANU) sa nachádza na severe ostrova, neďaleko hlavného mesta St. John’s.

Letisko je moderné a existuje sem niekoľko priamych letov z USA aj Európy. Medzi európske aerolinky, ktoré sem lietajú, patria British Airways, ktoré sem lietajú z Británie a Condor, prevádzkujúci lety z Nemecka. Prostredníctvom týchto spoločností sa tak môžete na Antigu dostať aj z letísk bližšie k nám, napríklad z Prahy alebo Viedne či Budapešte, vždy s prestupom v Londýne alebo Frankfurte.

Z iných karibských ostrovov sa dá na Antigu dostať viacerými aerolinkami, vrátane LIAT alebo Caribbean Airlines. Keďže LIAT má na Antigue svoju základňu, sú k dispozícii lety sem takmer zo všetkých ostrovov v Karibiku. Ceny leteniek v Karibiku sú vysoké, jednosmerné prelety sa väčšinou pohybujú okolo 100 EUR.

Z letiska sa dá dostať taxíkom, ale aj autobusmi. Zastávka autobusov je priamo na letisku a autobusy odtiaľto chodia na autobusový terminál v hlavnom meste St. John’s. Viac informácií o cestovaní autobusmi a taxíkmi nájdete v sekcii “Ako sa tu pohybovať?”.

Loďou

Lodné (resp. trajektové) spojenia sú v Karibiku obmedzené, aspoň čo sa týka medzinárodných liniek. Antigua nie je výnimkou a jediné medzinárodné trajektové spojenie existuje s ostrovom Montserrat.

Spojení medzi Antigou a Montserratom je viac a je treba sa informovať v prístave o časoch vyplávania jednotlivých trajektov. Pomocou trajektu sa dá absolvovať i jednodenný výlet na MontserratCena jednosmerného lístka je 150 ECD, spiatočného 300 ECD (3/2016). Lístky sa kupujú v deň odchodu priamo v prístave.

Je nutné zaplatiť “daň z odchodu” (departure tax) a to ako pri odchode z Antiguy (70 ECD – 3/2016), tak pri odchode z Montserratu (35 ECD – 3/2016). Výška dane závisí od dĺžky pobytu na danom ostrove a je nižšia, pokiaľ sa zdržíte menej ako 24 hodín.

Na Antigue sa často zastavujú aj veľké výletné lode pri plavbe Karibikom, avšak tento druh dopravy vám neodporúčam. O krajine nezistíte prakticky nič a miestni obchodníci a agenti vás budú považovať len za chodiacu peňaženku, ktorú treba čo najviac podojiť za krátku dobu, počas ktorej sa turisti z lode na ostrove zdržia.

Výletné lode pristavené pri móle v St. John\'s na Antigue

Výletné lode pristavené pri móle v St. John’s na Antigue


Koľko to stojí?

Antigua je pomerne drahá krajina a je potreba počítať s vyššími výdajmi za jedlo a (najmä) ubytovanie.

Najnákladnejšou položkou počas pobytu na Antigue je zrejme ubytovanie, ktoré môže raketovo vystreliť v prípade hotelových rezortov na pláži, kde sa pohybuje v stovkách Eur. Obyčajné hotely potom začínajú na 60-70 EUR za noc a izbu pre 2 osoby, v prípade AirBnB to je potom okolo 50 EUR (3/2016).

Na ostrove je pár supermarketov, ale mimo hlavného mesta St. John’s ich budete hľadať ťažko.

Prenájom auta vyjde zhruba od 50 USD na deň (3/2016), k tomu treba pripočítať 20 USD za vystavenie miestneho vodičského preukazu.

Pláže sú verejné a vstup na ne je zadarmo (3/2016).

Pri opustení krajiny je nutné zaplatiť tzv. “departure tax“, resp. odchodovú daň. Ide o ďalší z vymyslených poplatkov (podobne ako lokálny vodičský preukaz) pre legalizáciu okrádania turistov vládou. V prípade, že opustíte Antigu lietadlom, táto daň je zahrnutá už v cene letenky a nebudete ju musieť na letisku platiť navyše. Pokiaľ však krajinu opustíte trajektom (na Montserrat), budete musieť daň zaplatiť (viď informácie o cestovaní loďou na Antigu). Platiť sa dá len v hotovosti.


Kedy sem cestovať?

Hlavná sezóna na Antigue prebieha od decembra do apríla až mája, kedy je najmenej zrážok. Nevýhodou sú vyššie ceny a väčšie davy. Preto stojí za zváženie cestovanie v “období dažďov”, ktoré zasa nie je tak daždivé – zrážky sú na Antigue celoročne dosť nízke, takže sa návšteva ostrova dá užiť aj mimo hlavnej sezóny. Obdobie hurikánov pripadá na október-november.


Ako sa tu pohybovať?

MHD

MHD na Antigue je obsluhovaná minibusmi a minivanmi a funguje vcelku spoľahlivo. Jazdí však len cez deň a len do niektorých destinácií, najlepšie je obsluhované okolie hlavného mesta St. John’s.

Na veľa zaujímavých miest (najmä vo východnej časti ostrova) sa autobusmi nedostanete a preto je lepšie si zabezpečiť vlastnú dopravu (auto alebo skúter). Navyše autobusy jazdia len cez deň, po zotmení už nie.

Autobusy majú svoju východziu i konečnú stanicu vždy v hlavnom meste St. John’s na jednom z dvoch hlavných terminálov – East Bus Terminal a West Bus Terminal. Na to, z ktorého terminálu sa dostanete autobusom do vašej destinácie, ako aj na číslo autobusu, sa budete musieť spýtať niekoho miestneho. Žiadne oficiálne online cestovné poriadky neexistujú, ale môžete skúsiť tento vyhľadávač, ktorý je pomerne spoľahlivý.

Autobusy jazdia väčšinou podľa nálady šoféra, buď keď sú plné alebo keď sa šoférovi už nechce čakať (alebo keď ho netrpezliví pasažieri donútia vyraziť).

Cesta autobusom stojí medzi 2 a 5 ECD (prípadne 1-2 USD), podľa vzdialenosti. Dá sa platiť i v amerických dolároch, fixný kurz je 1 USD = 2.70 ECD (resp. pre jednoduchosť sa počíta kurzom 2.50 ECD za dolár). Ceny sú regulované vládou, môžete sa však na cenu pre istotu opýtať pred nastúpením do autobusu (3/2016).

Autobus si môžete zastaviť kdekoľvek ho zbadáte, pokiaľ má voľné miesto, tak vám zastaví – stačí zamávať. Pri nastupovaní sa spýtajte, či autobus ide tam, kam potrebujete, šoféri sú veľmi ochotní. Keď budete chcieť vystúpiť, stačí zakričať “stopping”. Autobus vám zastaví prakticky kdekoľvek budete chcieť.

Autobusový terminál v St. John\'s

Autobusový terminál v St. John’s

Autom

Na ostrove sú k dispozícii niektoré veľké požičovne, ale i množstvo menších lokálnych požičovní. Požičiavanie v lokálnych požičovniach je bezproblémové.

Ceny prenájmov automobilov sa pohybujú od 50 USD za deň za najmenšie autá (3/2016).

Ceny benzínu sú trochu nižšie ako u nás, pohybujú okolo 11 ECD (4 USD) za galón (3.8 litru), teda niečo cez 1 USD za liter (3/2016).

Cesty sú na Antigue v dobrom stave a premávka je riedka, takže šoférovanie tu nie je problém. Cesty sú väčšinou prehľadné a rovné, vzhľadom k plochému profilu ostrova.

Na Antigue sa šoféruje vľavo.

Podobne ako na iných karibských ostrovoch, i na Antigue je však bohužiaľ potrebné si obstarať miestny vodičský preukaz, ktorý stojí 20 USD (alebo 50 ECD), čo výpožičku na jeden deň značne predraží. Tento preukaz vám vystavia priamo v požičovni (3/2016).

Skútrom

Skúter je veľmi dobrým prostriedkom pre prieskum ostrova, vzhľadom k dobrým cestám, malej premávke a relatívne krátkym vzdialenostiam. Keďže väčšina návštevníkov preferuje požicanie automobilu, skútrov je k dispozícii menej a len v niektorých požičovniach. Prieskum ostrova na skútri je však oveľa príjemnejší zážitok.

Ceny za prenájom skútra sa pohybujú medzi 30-40 USD za deň (3/2016).

I pre skútre platí povinnosť mať miestny vodičský preukaz, podobne ako v prípade prenájmu auta.

Taxíkom

Taxíky sú na ostrove dobre dostupné, ceny sú však veľmi vysoké a preto je lepšie mať zabezpečenú vlastnú dopravu.

Vždy sa dohodnite s taxikárom na cene do vašej destinácie vopred a uistite sa, o akej mene sa bavíte (ECD alebo USD).


Kde sa ubytovať?

Antigua je obľúbenou destináciou pre pobytové dovolenky a preto tu je veľké množstvo hotelových rezortov priamo na plážach. “Klasických” hotelov je k dispozícii menej. Cena ubytovania je preto dosť vysoká.

Cena ubytovania v základných hoteloch začína od 60-70 EUR za noc pre 2 osoby, v prípade plážových rezortov sú ceny samozrejme o dosť vyššie, 100-300 EUR (3/2016).

Pri ubytovaní cez AirBnB (registráciou cez tento odkaz získate kredit na ubytovanie 22 EUR) sa dá trochu ušetriť oproti hotelom, ubytovanie pre 2 osoby sa pohybuje okolo 50 EUR za noc (3/2016).

Hotelové ubytovanie môžete nájsť napríklad na stránkach Booking.com alebo HotelsCombined.com.



Booking.com

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Povinné položky sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie komentáre

Kategórie