Svätý Krištof a Nevis

Svätý Krištof a Nevis je karibský federatívny ostrovný štát pozostávajúci z ostrovov Svätý Krištof a Nevis.

Federácia Svätý Krištof a Nevis patrí do Britského Commonwealthu.

Ostrovy boli objavené Krištofom Kolumbom v roku 1493 a kolonizované od 16. storočia postupne Francúzmi, Španielmi a Britmi.

Briti a Francúzi sa neustále preťahovali o nadvládu nad ostrovom, pritom sa však na nejakú dobu i spojili a vyvraždili domorodé obyvateľstvo. Dnes je takmer všetko obyvateľstvo tvorené potomkami afrických otrokov.

Nakoniec zostali ostrovy Svätý Krištof a Nevis pod britskou správou a tvorili federáciu spolu s ďalším britským ostrovom, Anguillou. Anguilla sa neskôr čiastočne osamostatnila a v roku 1983 získal Svätý Krištof a Nevis úplnú nezávislosť, čo z neho robí najmladší štát v Amerike, resp. na západnej hemisfére.

Ostrovy Sv. Eustach (bližší) a Saba

Ostrovy Sv. Eustach (bližší) a Saba

Pôvodný názov ostrova Svätý Krištof bol v domorodom jazyku Liamuiga, čo je dodnes názov najvyššieho vrchu ostrova (resp. sopky). Krištof Kolumbus dal ostrovu názov Sant Yago (Sv. Jakub), zatiaľ čo Svätý Krištof bol názov neďalekého ostrova (dnes Saba). Zrejme kvôli chybe kartografov bol názov ostrova zamenený za dnešný Svätý Krištof, v angličtine Saint Christopher.

Aj keď sa niekedy Saint Christopher uvádza aj ako dnešný názov ostrova, viac používaným je Saint Kitts. Kitts bolo v 17. storočí bežné domáce meno Christophera, takže odtiaľ názov St. Kitts.

Pôvodný domorodý názov Nevisu bol Oualie, Krištof Kolumbus mu dal názov San Martín. Neskôr bol ostrov premenovaný na Nuestra Señora de las Nieves (Matka Božia Snežná), z čoho vychádza dnešný názov Nevis.

Pláž vo Frigate Bay

Pláž vo Frigate Bay

Obyvatelia Svätého Krištofa a Nevisu nie sú tak priateľskí, ako na niektorých iných karibských ostrovoch, uvedomujú si však dôležitosť turizmu pre svoj ostrov a preto sú tu turisti bez problémov rešpektovaní. Napriek tomu sa treba mať na pozore pred rôznymi praktikami miestnych obchodníkov či taxikárov (viď sekcia “Ako je to s bezpečnosťou a na čo si dávať pozor?”). Turista je tu často videný ako chodiaca peňaženka.

Cesta ku Great Salt Pond (Veľká soľná nádrž)

Cesta ku Great Salt Pond (Veľká soľná nádrž)

Svätý Krištof a Nevis nie je krajinou, kde by ste našli typický obrázok spojený s Karibikom – luxusné biele pláže lemované palmami. Napriek tomu ide o nádherné ostrovy, ktorých krása spočíva najmä v prírode – ostrovy sú veľmi zelené, miestne kopce poskytujú nádherné výhľady a žije tu mnoho tropických živočíchov (najmä vtákov).

Výhľad z pevnosti na ostrov Svätý Krištof a Karibské more, v diaľke vidieť aj ostrov Nevis

Výhľad z pevnosti na ostrov Svätý Krištof a Karibské more, v diaľke vidieť aj ostrov Nevis


Víza

Občania SR a ČR nepotrebujú víza pre vstup do federácie Svätý Krištof a Nevis za účelom turizmu.


Ako sa sem dostať?

Lietadlom

Hlavné a jediné letisko krajiny sa nachádza na ostrove Svätý Krištof neďaleko hlavného mesta Basseterre.

Priamo na letisko nechodí MHD, takže sa z neho dá dostať len taxíkom. Neďaleko letiska (250 metrov od terminálu) sa však nachádza kruhový objazd, kam jazdia mikrobusy, takže pokiaľ sa kúsok prejdete, môžete sa z aj na letisko dostať obyčajným mikrobusom za dolár (resp. 2.50 ECD).

Priame lety z Európy sem neexistujú, dá sa však letieť na iné karibské ostrovy (napr. Britské Panenské ostrovy, Portoriko, Antigua, Sv. Martin alebo Guadeloupe) a odtiaľ je možné preletieť na súostrovie Svätý Krištof a Nevis karibskými aerolinkami Liat.

Loďou

Medzinárodné trajekty neexistujú, dá sa sem dostať len na súkromnej lodi alebo na veľkej výletnej lodi v rámci nejakého okruhu Karibikom.

Výletná loď zakotvená pri móle v Basseterre

Výletná loď zakotvená pri móle v Basseterre


Ako tu cestovať?

Mikrobusom

Mikrobusy premávajú okolo ostrova Svätý Krištof po hlavnej ceste, ktorá beží okolo celého ostrova a začína a končí v Basseterre. Nejazdia však na južný výbežok ostrova, kde sa nachádzajú pláže, takže pokiaľ máte namierené týmto smerom, musíte si zabezpečiť inú dopravu.

Cena jazdy mikrobusom závisí na jej dĺžke, maximálna suma je však 3.50 ECD (3/2016). Je možné platiť aj v USD.

Na ostrove Nevis mikrobusy jazdia taktiež, ale sú o niečo drahšie a menej frekventované.

Autom

Požičovne áut sú na ostrove Svätý Krištof dobre dostupné a šoférovanie jednoduché – doprava nie je hustá a cesty sú v dobrej kondícii.

Benzín je drahý, ale keďže ostrov je malý, tak ho veľa nespotrebujete.

Jazdí sa po ľavej strane a pre šoférovanie je potrebný miestny vodičský preukaz (medzinárodný nestačí). Tento vodičský preukaz vám vystavia v požičovni za 20 USD, takže v prípade jednodennej návštevy to môže vypožičanie auta predražiť.

Skútrom

Skúter, resp. moped, predstavuje dobrú možnosť pre prieskum ostrova, pretože je malý, takže sa kľudne dá preskúmať na skútri za jeden deň.

Jazdí sa po ľavej strane a pre šoférovanie je potrebný miestny vodičský preukaz (medzinárodný nestačí). Tento vodičský preukaz vám vystavia v požičovni za 20 USD, takže v prípade jednodennej návštevy to môže vypožičanie skútru predražiť.

Stopom

Mimo hlavného mesta je možné aj stopovať. Svätý Krištof a Nevis patria medzi tie karibské ostrovy, kde je preprava stopom možná, ale stále nejde o bežný spôsob prepravy a zastaví vám skôr cudzinec, než miestny obyvateľ. Tento spôsob dopravy výrazne predĺži váš čas potrebný pre prieskum ostrova a vzhľadom k nízkym cenám mikrobusovej dopravy ho neodporúčam.

Taxíkom

Taxík predstavuje jednoduchú ale zároveň najdrahšiu formu dopravy na Svätom Krištofovi a Nevise. Taxíky sú k dispozícii na letisku, v Basseterre a v blízkosti hotelov.

Cenu je treba dohodnúť dopredu a často býva fixná pre konkrétne destinácie, takže sa nedá ani zjednávať (ale samozrejme je treba to skúsiť). Je dôležité sa uistiť, v akej mene (ECD alebo USD) je dohodnutá cena.

Loďou

Trajekt premáva medzi ostrovmi Svätý Krištof a Nevis a predstavuje jediný spôsob, ako sa dostať na ostrov Nevis. Informácie o spojeniach a časoch je možné nájsť na týchto stránkach.


Kedy sem cestovať?

Je dobré sa vyhnúť obdobiu dažďov, ktoré v tejto časti Karibiku trvá od mája do novembra. Navyše od júla tu začína obdobie hurikánov. Najlepším obdobím pre návštevu je tak december až apríl.


Ako sa tu dorozumieť?

Na Svätom Krištofovi a Nevise sa rozpráva anglicky, miestna (kreolská) angličtina je však trošku odlišná od štandardnej angličtiny, takže zvyknúť si na ňu môže vyžadovať trochu času.


Čo tu navštíviť?

Mestá a ostrovy

 • Basseterre – hlavné mesto krajiny, na rozdiel od iných karibských miest ide o celkom príjemné a pekné mestečko, kde sa okrem parku či trhu nájde aj múzeum alebo nákupná zóna, určená však najmä turistom z výletných lodí, ktoré tu pravidelne kotvia.
 • Nevis – menší z federácie ostrovov, ktorý dlhú dobu usiluje o nezávislosť, ale vzhľadom k volebnému systému krajiny sa mu to zrejme tak skoro nepodarí. Ostrov je menej rozvinutý ako Svätý Krištof a dá sa naň dostať len trajektom z Basseterre.

  Pláž na Cockleshell Bay a ostrov Nevis

  Pláž na Cockleshell Bay a ostrov Nevis

 • Svätý Krištof – hlavný ostrov krajiny. Ostrov má elipsovitý tvar a dominuje mu sopečný vrch Liamuiga, čo bol kedysi názov celého ostrova v dobách pred Kolumbom. Ostrov má nádhernú prírodu a niekoľko zaujímavostí a na jeho južnom výbežku sa nachádza niekoľko pláží s bielym pieskom.

  Pobrežie Svätého Krištofa, v pozadí Nevis

  Pobrežie Svätého Krištofa, v pozadí Nevis

Príroda a aktivity

 • Brimstone Hill (blog) – kopec na západe ostrova Svätý Krištof, na vrchole ktorého leží pevnosť zo 17. a 18. storočia. Táto pevnosť je pamiatkou UNESCO a je z nej výborný výhľad na celý ostrov, ako aj na ďalšie okolité ostrovy (Nevis, Sv. Eustach a Saba).

  Citadela Fort George

  Citadela Fort George

 • Pláže – pobrežie Svätého Krištofa a Nevisu nelemujú nekonečné pláže, ako by to mohol niekto od karibských ostrovov očakávať. Niekoľko pekných pláží sa tu nájde, ale drvivá väčšina z nich leží na južnom výbežku ostrova Svätý Krištof. Tu sa nachádza i väčšina hotelových rezortov.

  Pláž v Cockleshell Bay

  Pláž v Cockleshell Bay

 • Vodné aktivity – keďže pláží je tu menej ako na iných ostrovoch, plážové aktivity sú taktiež menej rozšírené. Stále tu však sú veľmi populárne, vrátene surfingu a kite-surfingu.

  Na Svätom Krištofovi si môžete napríklad zahrať golf

  Na Svätom Krištofovi si môžete napríklad zahrať golf


Kde sa ubytovať?

Ubytovanie v Karibiku je drahé, Svätý Krištof a Nevis však nepatrí medzi najnavštevovanejšie ostrovy tejto oblasti a tak aj ubytovanie sa dá zohnať trochu lacnejšie – a to dokonca i v hoteloch. Pokiaľ nepotrebujete bývať priamo na pláži, dá sa nájsť hotel aj za 200 ECD, teda asi 70 EUR, za noc pre dve osoby (3/2016).

Ubytovaním cez AirBnB príliš neušetríte, ceny tohto ubytovania sú zhruba na úrovni hotelov, prípadne vyššie. Vyhodou je možnosť bývať s miestnymi obyvateľmi. Registráciou cez tento odkaz získate kredit 22 EUR na ubytovanie cez AirBnB.

Nechýbajú tu však samozrejme ani luxusné rezorty priamo na pláži.

Hotelové ubytovanie môžete nájsť napríklad na stránkach Booking.com alebo HotelsCombined.com.

Záliv na ostrove Svätý Krištof, okolo ktorého je sústredených väčšina rezortov

Záliv na ostrove Svätý Krištof, okolo ktorého je sústredených väčšina rezortov


Ako sa tu stravovať?

Kuchyňa na Svätom Krištofovi a Nevise vychádza najmä z tej americkej a britskej, takže žiadne gurmánske zážitky nečakajte. Obľúbené je barbecue (opekanie) na  ulici, kde vám priamo z grilu predajú rebierka alebo pečené kura. V reštauráciách taktiež frčí najmä kuracie mäso, ryby sú (napriek všadeprítomnému moru) v menšine. Miestni obyvatelia proste milujú mäso, doplnené poriadnou dávkou hranoliek.

Ak tu aj narazíte na rybu, s najväčšou pravdepodobnosťou bude proste len usmažená, takže ide o klasické britské fish’n’chips.

Stravovať sa tu je však lacnejšie, ako na iných karibských ostrovoch, najmä pokiaľ ide o tie umiestnené smerom na juh od Svätého Krištofa a Nevisu. Hlavný chod v jednoduchej reštaurácii stojí okolo 8 USD, z grilu na ulici 4-5 USD (pokiaľ vás neoklamú – častým trikom býva uvedenie ceny v “dolároch” a pri platení sa ukáže, že tým boli myslené americké doláre – viď nižšie).


Ako a čo tu nakupovať?

Oficiálnou menou súostrovia Svätý Krištof a Nevis je východokaribský dolár (ECD, niekedy aj XCD). Bežne je možné platiť aj americkými dolármi, na ktoré je ECD fixovaný kurzom 1 USD = 2.7 ECD (3/2016). Eurá akceptované nie sú, prípadne s veľmi nevýhodným kurzom.

Platby kartami a bankomaty sú bežné v reštauráciách i hoteloch, ale aj supermarketoch. Je však dobré mať v zálohe nejakú hotovosť na autobusy/taxíky, prípadne rôzne vstupné či nákupy na trhoch.

Obchody pri termináli výletných lodí v Basseterre

Obchody pri termináli výletných lodí v Basseterre

Väčšina tovaru musí byť na Svätý Krištof a Nevis importovaná, takže je na naše pomerne drahý. V porovnaní s inými karibskými ostrovmi sú tu však ceny o niečo priaznivejšie, takže sa oproti iným ostrovom dá ušetriť za jedlo, ubytovanie i dopravu.

Vzhľadom k chýbajúcej miestnej produkcii je ťažké nájsť nejaké typické miestne výrobky či suveníry. Väčšina obchodov s týmto zameraním sa nachádza v centre Basseterre hneď vedľa terminálu pre výletné lode, avšak ide väčšinou o výrobky ako šperky alebo bižutéria, ktoré sa dajú zohnať kdekoľvek v Karibiku.

Trh so suvenírmi v Basseterre

Trh so suvenírmi v Basseterre


Ako je to s bezpečnosťou a na čo si dávať pozor?

Aj keď má Svätý Krištof a Nevis relatívne zlé štatistiky v oblasti kriminality, nejde vyslovene o nebezpečnú krajinu pre turistov. Turisti nebývajú cieľom kriminálnej aktivity a turistické oblasti sú bezpečné, pretože miestne autority si dobre uvedomujú dôležitosť turizmu pre miestnu ekonomiku. Ani pri sólo cestovaní v tejto krajine by ste tak nemali mať žiadne problémy, je treba si len dávať pozor na vreckárov a udržať si rozumnú mieru ostražitosti.

Ostrov Nevis je prakticky bez kriminality.

Častým trikom na všetkých karibských ostrovoch platiacich ECD (východokaribským dolárom) býva uvedenie ceny v “dolároch”, pričom po zaplatení vám proste nevydajú s tým, že oni mali na mysli americké doláre, čo cenu navýši takmer trojnásobne (1 USD = 2.7 ECD). Preto je vždy dobré sa pri cenách opýtať explicitne na to, či je cena v ECD alebo USD.

Najnovšie komentáre

Kategórie