Svätý Vincent a Grenadíny

Svätý Vincent – výstup na veľkolepú sopku La Soufrière

0
Kráter sopky La Soufrière na ostrove Svätý Vincent

Sopka La Soufrière patrí medzi najkrajšie prírodné úkazy, ktoré je možné v Karibiku vidieť. Stále aktívny vulkán sa čnie do výšky 1234 metrov (celkom ľahké na zapamätanie) a je tak najvyšším vrchom nielen ostrova Svätý Vincent, ale celej krajiny Svätý Vincent a Grenadíny. Návšteva tohto prírodného monumentu je jednou z najlepších zážitkov v Karibiku a povinným bodov v itinerári pri návšteve tejto malej ostrovnej krajiny.

Vnútro krátera sopky La Soufrière na Svätom Vincentovi

Vnútro krátera sopky La Soufrière na Svätom Vincentovi

Svätý Vincent

Svätý Vincent je ostrov ležiaci v Malých Antilách, na juh od Svätej Lucie a na západ od Barbadosu. Ide o najväčší a hlavný ostrov samostatnej karibskej krajiny Svätý Vincent a Grenadíny a leží tu i hlavné mesto celého štátu – Kingstown.

Na rozdiel od iných ostrovov, Svätý Vincent nie je možné obkrúžiť po zemi, pretože sever ostrova okupuje spomínaná sopka La Soufrière, ktorá výrazne sťažuje stavbu ciest v tejto oblasti. A tak tam žiadnu cestu miestna vláda proste nepostavila.

Dedinská idylka na ostrove Svätý Vincent

Dedinská idylka na ostrove Svätý Vincent

Sopka La Soufrière je živlom, ktorý kedysi dávno ostrov stvoril vyvrhnutím obrovskej masy hornín z útrob Zeme. Vulkán je stále aktívny a naposledy vybuchol v roku 1979, pričom však vďaka včasnému varovaniu nedošlo k obetiam na životoch. To sa však nedá povedať o výbuchu z roku 1902, keď výbuch sopky zabil 1680 ľudí.

Výstup na túto sopku však patrí medzi jedny z najlepších trekov v Karibiku a výhľad z jej vrcholu na kráter i okolie je jednoducho slovami neopísateľný.

Začiatok výstupu

Pre výstup na sopku je potrebné sa dostať po východnom okraji ostrova Svätý Vincent k odbočke do osady Rabaka. Po úzkej a miestami nespevnenej ceste dorazíte k parkovisku, kde dokonca nechýbajú ani toalety. Miestny bilboard informuje o tom, že toto zázemie zaplatili daňoví poplatníci z EÚ, čo iste poteší.

Výstup začína pomalým stúpaním cez hustý lesný porast, kde je možné vidieť okrem rôznych exotických drevín (vrátane bambusov) aj rôzne jašteričky či farebné vtáčiky.

Neskôr džungľa ustúpi a krajina sa otvorí a vytrvalým turistom sa naskytne pohľad na morénu (skalnatý zosuv) tiahnucu sa zo sopky dolu, ale aj na jej zelený južný svah.

Hore k oblakom

Po ďalších desiatkach minút výstupu, už zväčša cez otvorenú krajinu, sem tam obohatenú o rôzne vyššie exotické rastliny (niektoré tvarom pripomínajú baobaby, iné zasa obrie paprade), sa dostávame až k oblakom, ktoré túto sopku často zahaľujú. Našťastie tu fúka silný vietor (takže je dobré sa vybaviť nejakou vetrovkou aj v prípade, že dole vládne teplé počasie), takže oblaky sa hýbu rýchlo a opakovane otvárajú a skrývajú výhľad na vrchol vulkánu.

Vrchol krátera

Po dosiahnutí vrcholu kopca (celý výstup sa dá zvládnuť v pohode za hodinu a pol) sa pred vami zjaví celý kráter sopky ako na dlani. Ide o neopakoveteľný pohľad, ktorý sa zrejme nedá popísať slovami, ani dobre zachytiť fotografiami.

Vnútro krátera sopky La Soufrière na Svätom Vincentovi

Vnútro krátera sopky La Soufrière na Svätom Vincentovi

Na vrchole fúka veľmi silný vietor, takže tu príde vhod spomínaná vetrovka. Neustále ním preplávavajú oblaky, takže chvíľku je výhľad úplne zastretý, aby o pár minút bol celý kráter opäť viditeľný v plnej kráse v záplave slnečného jasu.

Vnútro krátera sopky La Soufrière na Svätom Vincentovi zahalené v oblakoch

Vnútro krátera sopky La Soufrière na Svätom Vincentovi zahalené v oblakoch

Na dne krátera sa nachádza jazero a menší kopec, ktorý tu navŕšila láva. Celé jeho vnútro je však pokryté bujnou vegetáciou, keďže príroda si za pár rokov vždy vie nájsť svoju cestu. Je tu však stále možné vidieť miesto, kde horúce výpary unikajú zo srdca sopky, čím La Soufrière neustále pripomína fakt, je že stále aktívnou sopkou.

V prípade, že nemáte chodenia ešte dosť, je možné zísť po vnútornej strane krátera na jeho dno, čo by malo zabrať ďalšiu hodinu až hodinu a pol.

Svätý Vincent a príroda

Aj keď je Svätý Vincent v prvom rade karibským ostrovom, skvostné pláže nie sú jeho silnou stránkou. Ostrov má charakterom bližšie skôr k neďalekej Grenade alebo Dominike, takže jeho hlavnou devízou je krásna príroda – zelené kopce a údolia a skalnaté pobrežie.

Aj keď väčšina turistov v tejto krajine mieri za plážami na ostatných ostrovoch (Grenadínach), aj Svätý Vincent predsalen pár pláží má. Väčšina z nich je sústredených na juhu ostrova, neďaleko hlavného mesta Kingstown. Jednou z nich je napríklad pláž v zálive Indian Bay, kam s obľubou chodia miestni obyvatelia. Pláž nie je veľmi veľká a ani vybavená, ale jej zaujímavosťou je neďaleko ležiaci Dove Island (Holubičí ostrov), na ktorom stojí biely kríž, v ktorom je pochovaný postojačky jeden z prvých podnikateľov z tohto ostrova, Sylvester De Freitas.


Kde nájsť viac informácií?

Napríklad na stránke o Svätom Vincente a Grenadínach.


Ako sa sem dostať?

Lietadlom

Na Svätý Vincent sa z Európy dá dostať z Veľkej Británie vďaka British Airways.

Schodnejším riešením je však dostať sa na Svätý Vincent z iných karibských ostrovov, – existuje sem spojenie zo všetkých susedných i niektorých vzdialenejších ostrovov. Tieto spojenia zabezpečujú napríklad aerolinky LIAT alebo Air Antilles. Ceny leteniek v Karibiku sú vysoké, jednosmerné prelety sa väčšinou pohybujú okolo 100 EUR.

V letenkách je zahrnutá odletová “daň”, ktorá sa teda už neplatí osobitne.

Z letiska sa dá dostať taxíkom alebo prenajatým autom, ale k dispozícii sú aj autobusy – stačí vyjsť na hlavnú cestu pred terminálom a počkať na autobus idúci požadovaným smerom.

Loďou

Na Svätý Vincent sa dá dostať len na súkromnej lodi alebo veľkou výletnou loďou. Trajektové spojenie s okolitými krajinami neexistuje (iba vnútroštátne).


Koľko to stojí?

Cenová hladina na ostrove Svätý Vincent je vysoká, podobne ako v celom Karibiku.

Cena ubytovania v hoteloch začína od 80 EUR za noc pre 2 osoby, v prípade rezortov začínajú ceny na dvojnásobku. Naopak pri ubytovaní cez AirBnB sa dá dostať na zhruba polovičné ceny oproti základným hotelom (3/2016).

Na Svätom Vincentovi neexistujú veľké hypermarkety, nájde sa tu však pár supermarketov. Ceny tovarov sú vysoké, keďže všetko pochádza z dovozu a takmer nič sa tu nevyrába.

Jedlo je tu taktiež drahé a samozrejme sa vás budú ako turistov snažiť ošklbať. Smažená ryba s hranolkami v stánku na ulici stojí 15 USD, všetko lepšie a kvalitnejšie je samozrejme výrazne drahšie.

Prenájom auta vyjde zhruba od 50 USD na deň (3/2016).

Za vstup k treku na sopku sa neplatí.


Kedy sem cestovať?

Ideálnym obdobím pre návštevu ostrova Svätý Vincent sú mesiace december až máj. Obdobie dažďov trvá od júna do novembra, sezóna hurikánov vrcholí v septembri.


Ako sa tu pohybovať?

Autobusom

Autobusy (resp. minivany) pokrývajú spojenia medzi najväčšími mestami (alebo skôr osadami). Všetky autobusy majú svoj východzí bod v Kingstowne, následne smerujú do svojej destinácie, kde sa otočia a opäť vracajú do Kingstownu. V Kingstowne sú autobusové zastávky, autobus je však možné zastaviť kdekoľvek pre nastúpenie (stačí zamávať rukou) alebo vystúpenie (stačí zakričať “bus stop”).

Cena jazdy autobusom sa líši podľa vzdialenosti, pohybuje sa od 2 ECD pre blízke cesty až do 10 ECD pre cesty z jednej strany ostrova na druhý (3/2016).

Katastrofálna hromadná doprava býva v čase dopravnej špičky – ráno medzi 7. a 9. hodinou a poobede od 15. do 19. hodiny – keď sa ľudia vracajú z práce, môže trvať aj niekoľko hodín, než sa v Kingstowne dostanete na autobus. Autobusy sa totiž často naplnia už cestou do mesta a tak to obrátia smerom do svojej destinácie ešte predtým, než vôbec dorazia do východzej stanice. V takom prípade vám zostane len ísť pešo alebo taxíkom.

Transport na ostrove Svätý Vincent

Transport na ostrove Svätý Vincent

Autom

Auto je dobrý dopravný prostriedok pre preskúmanie ostrova Svätý Vincent. Aj keď sú cesty užšie, doprava je dosť riedka a dopravné zápchy tu veľmi nehrozia, dokonca ani v hlavnom meste.

Jazdí sa tu na ľavej strane a vodiči nie sú veľmi opatrní a veľmi často používajú klaksón – avšak len na upozornenie, aby ste o nich vedeli alebo aby vám dali najavo, že sa chystajú predbiehať.

Prenájom malého auta stojí od 50 USD za deň (3/2016), benzín stojí zhruba toľko čo u nás.

Pre šoférovanie na Svätom Vincente a Grenadínach však budete potrebovať miestny vodičský preukaz, ktorý stojí 65 ECD (3/2016), čo je taktiež nemalá položka. Toto nariadenie platí, pokiaľ si prenajmete auto v požičovni, kde vám tento preukaz rovno vystavia – dá sa však ušetriť tak, že si prenajmete auto od niekoho miestneho (napr. hostiteľa z AirBnB) a tak môžete jazdiť na medzinárodný vodičský preukaz.

Skútrom

Požičovní, kde si na Svätom Vincentovi môžete požičať skúter, je veľmi málo, pretože nejde o obvyklý spôsob dopravy.

Skúter je však veľmi dobrý prostriedok pre prieskum ostrova, vzhľadom k jeho dobrým cestám a nízkej úrovni premávky.

Aj na zapožičanie skútra je však potrebný miestny vodičský preukaz, takže platia informácie uvedené v odstavci pre dopravu autom.

Taxíkom

Taxíky sú na Svätom Vincentovi drahé, aj keď sa miestna vláda snaží ich ceny regulovať. Je dôležité sa dohodnúť na cene vopred a uistiť sa, či je cena v ECD alebo USD.

Taxík je možné si najať aj pre prieskum ostrova. Ceny sa pohybujú okolo 50 ECD za hodinu za auto (3/2016).


Kde sa ubytovať?

Svätý Vincent patrí menej rozvinuté, ale zároveň drahšie karibské ostrovy a to sa týka i ubytovania.

Cena ubytovania v hoteloch začína od 80 EUR za noc pre 2 osoby, v prípade plážových rezortov sú ceny samozrejme o dosť vyššie (3/2016).

Pri ubytovaní cez AirBnB sa dá dostať na zhruba polovičné ceny oproti hotelom, takže veľmi lacná izba sa dá zohnať aj za 40 EUR na noc pre 2 osoby (3/2016).

Hotelové ubytovanie môžete nájsť napríklad na stránkach Booking.com alebo HotelsCombined.com.Booking.com

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Povinné položky sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie komentáre

Kategórie