Francúzsko

Reims – mesto korunovácie francúzskych kráľov i pravého šampanského

0
Palác Tau a reimská katedrála

Reims (historický slovenský názov i Remeš) patrí medzi najvýznamnejšie francúzske mestá a v časoch francúzskej monarchie slúžila miestna katedrála ako miesto korunovácie francúzskych kráľov – je tak vlastne akousi francúzskou obdobou Westminsterského opátstva. Navyše je Reims jedným z najdôležitejších miest regiónu Champagne a sídli tu niekoľko vinárskych spoločností, ktoré produkujú svetoznáme šampanské – tento názov môžu niesť na celom svete len vína, ktoré pochádzajú práve z tohto regiónu. Zároveň sú hlavné pamiatky mesta zaradené na zoznam svetového dedičstva UNESCO.

Pre všeobecné praktické informácie o cestovaní po Francúzsku môžete navštíviť túto stránku.

Námestie Place Royale v Reims

Námestie Place Royale v Reims

Staroveké a rímske Reims

Mesto Reims bolo založené okolo roku 80 pred naším letopočtom ako osada s názvom Durocorter. Miestny galský kmeň, Rémovia, patrili medzi jedny z mála kmeňov, ktoré sa pridali na stranu Rimanov v kampani po Galii. Rémovia podporovali Cézara a jeho armádu počas celého konfliktu a vďaka tomu tak získali náklonnosť impéria a patričné výsady po tom, čo si Rimania oblasť podmanili. Mesto tak počas staroveku a rímskej nadvlády prekvitalo a stalo sa hlavným mestom provincie, keď podľa niektorých odhadov malo až 100-tisíc obyvateľov.

Marsova brána - rímsky oblúk v Reims slúžil ako jedna z brán v opevnení mesta (zdroj: Wikipedia)

Marsova brána – rímsky oblúk v Reims slúžil ako jedna z brán v opevnení mesta (zdroj: Wikipedia)

Najvýznamnejšou pamiatkou na toto obdobie v meste je Marsova brána (Porte de Mars), veľký rímsky oblúk stojaci v severnej časti centra mesta. Oblúk pochádza z 3. storočia a ide o najširší známy rímsky oblúk – jeho šírka je až 32 metrov. V porovnaní s inými rímskymi oblúkmi tak vyzerá veľmi atypicky, ako keby ho roztiahol nejaký obor.

Stredoveké a kresťanské Reims

Príchod kresťanstva do mesta bol významným míľnikom celej francúzskej histórie. Prvá diocéza tu bola založená ešte v 3. storočí sv. Sixtom, teda ešte v dobe, keď v Rímskej ríši boli kresťania prenasledovaní. Mesto bolo neskôr vyplienené Vandalmi a Hunmi, aby sa na úplnom konci staroveku stalo svedkom krstu Chlodovika I., ktorý sa stal prvým zjednotiteľom a vládcom franských kmeňov na území, ktoré sa malo neskôr stať Francúzskom.

Socha sv. Remigia - biskupa, ktorý pokrstil prvého franského kráľa Chlodovika I.

Socha sv. Remigia – biskupa, ktorý pokrstil prvého franského kráľa Chlodovika I.

Chlodovik I. je niekedy vnímaný aj prvý francúzsky kráľ, aj keď z historického hľadiska ide o nepresné tvrdenie. V každom prípade sa mu podarilo zjednotiť veľkú časť západofranských kmeňov a prijatím kresťanstva v roku 496 pomohol šíreniu tejto novej viery v novozrodenom kráľovstve. Kráľa pokrstil sv. Remigius, reimský biskup, ktorému podľa legendy z neba zniesla holubica fľaštičku s olejom, ktorý pri tomto krste použil pre pomazanie kráľa.

Bazilika sv. Remigia v Reims so sochou sv. Remigia a Chlodovika I.

Bazilika sv. Remigia v Reims so sochou sv. Remigia a Chlodovika I.

Hodnovernosť týchto udalostí je zrejme diskutabilná, ale faktom zostáva, že táto legenda a pomazanie kráľov v Reims sa stala na dlhé storočia základom viery v božskú vyvolenosť francúzskych kráľov. Tento akt ostatne pripomína aj socha, ktorá stojí pred Bazilikou sv. Remigia. Bazilika pochádza z 11. storočia a bola postavená údajne na hrobe spomínaného svätca, ktorý pokrstil prvého kráľa. Ide o jeden z hlavných monumentov celého mesta a prísluší k nemu i budova bývalého Kráľovského opátstva sv. Remigia, v ktorom sa dnes nachádza múzeum. V bazilike sa taktiež nachádza niekoľko hrobov kráľov.

Kráľovské Reims

Akt pokrstenia a pomazania kráľa v Reims sa stal začiatkom novej tradície, keď neskorší franskí a francúzski králi boli korunovaní práve v tomto meste. Tento zvyk vydržal až po posledného francúzskeho kráľa Ľudovíta XVI. (resp. posledného v absolutistickej línii vládnucich francúzskych kráľov), teda až do konca 18. storočia. Korunovácia prebiehala vždy v reimskej katedrále, ktorá stojí na mieste, kde prebehol spomínaný krst prvého franského kráľa.

Katedrála Notre-Dame v Reims

Katedrála Notre-Dame v Reims

Súčasná katedrála pochádza z 13. storočia a stojí na mieste staršieho chrámu, ktorý bol zničený pri požiari. Stavbu katedrály sprevádzal konflikt medzi mešťanmi a Cirkvou kvôli pozemkom, na ktorých chrám stojí. Počas tohto konfliktu bolo dokonca zabitých niekoľko klerikov a zvyšok musel utiecť z mesta. Tri roky potom stavba stála, kým sa do sporu osobne nevložil kráľ a dokonca i pápež. Katedrála bola potom dostavaná v typickom francúzskom gotickom štýle a má jedny z najzdobenejších portálov zo všetkých európskych katedrál (predčí ju len katedrála v Chartres).

Dnes je katedrála z veľkej časti zrenovovaná, pretože bola počas 1. svetovej vojny výrazne poškodená nemeckým ostreľovaním.

Na fasáde katedrály sú umiestnené sochy kráľov (tzv. Galéria kráľov – La galerie des rois). Uprostred tej hlavnej, nad hlavným portálom, je socha Chlodovika I. zobrazeného pri krste. Sochy kráľov však môžete nájsť na celom exteriéri katedrály.

Sochy na portáli katedrály Notre-Dame v Reims

Sochy na portáli katedrály Notre-Dame v Reims

Katedrála je najväčším chrámom v meste a určite si nenechajte ujsť návštevu v jej vnútri. Interiéry sú impozantné aj napriek tomu, že vnútorné dekorácie sú vcelku skromné, ako to už v gotických chrámoch býva. Štíhle a vysoké lomené oblúky hlavnej lode však dávajú celému interiéru majestátny vzhľad, ako sa patrí na priestory určené ku korunovácii monarchov bývalej európskej mocnosti.

Hneď vedľa katedrály leží Palác Tau, pomenovaný podľa svojho pôdorysu v tvare písmena T (gréc. tau). Palác slúžil ako sídlo reimského arcibiskupa a francúzski králi tu trávili vždy noc pred korunováciou. Po korunovácii sa tu zasa konal banket na oslavu tejto udalosti. Prvý taký banket je historicky doložený už z roku 990 a posledný kráľ tu oslavoval v roku 1825. Dnes je palác múzeom a okrem pôvodných sôch z katedrály tu môžete vidieť aj vzácne artefakty zo zlata a s drahými kameňmi – relikviáre, kalichy, monštrancie, ale napríklad aj talizman Karla Veľkého (Charlemagne).

Palác Tau je spolu s katedrálou Notre-Dame a Bazilikou sv. Remigia zaradený na zoznam svetového dedičstva UNECO.

Šampanské a Reims

Región Champagne je domovom šampanského a len vína, ktoré boli vyprodukované v tomto regióne, sa môžu pýšiť týmto názvom. Okrem miesta pôvodu je podmienkou ručný zber – víno, na ktoré by hrozno bolo obrané strojovo, by tak nemohlo niesť označenie Champagne. Každoročne tu preto vždy v čase zberu prichádza odhadom až 100-tisíc brigádnikov, ktorí pomáhaju so zberom hrozna. Región Champagne a jeho vinice a vínne pivnice boli taktiež zapísané na zoznam svetového dedičstva UNESCO.

Vinica v kraji Chapmagne, domove šampanského

Vinica v kraji Chapmagne, domove šampanského

Mesto Reims je jedným z hlavných centier tohto regiónu a sídli tu niekoľko výrobcov šampanského a mnoho ďalších tu má svoje predajne. Veľa výrobcov šampanského sídli v okolí Baziliky sv. Remigia, takže pokiaľ sa pôjdete na baziliku pozrieť, určite na nejakú pivnicu narazíte. Prakticky všetky vínne pivnice sa dajú navštíviť v rámci organizovaných prehliadok s výkladom, kde sa dozviete detaily o produkcii tohto najznámejšieho svetového vína.

Vínna pivnica so šampanským v Reims

Vínna pivnica so šampanským v Reims

Dozviete sa napríklad to, že šampanské sa vyrába väčšinou zmiešaním dvoch rôznych vín alebo že vzniká v dvoch fázach, keď najprv vznikne víno a potom druhým kvasením bublinky CO2. Pri tomto kvasení sú fľaše umiestnené hrdlom nadol a sú pravidelne otáčané a viac a viac nakláňané, až kým nie sú vo zvislej polohe a všetky odumreté kvasinky nie sú umiestnené na dne fľaše. Následne sa kvasinky odstránia a fľaša sa zazátkuje a jej obsah je pripravený na namiešanie do finálneho produktu – šampanského.

Jeden z domov výrobcov šampanského v Reims

Jeden z domov výrobcov šampanského v Reims

Návštevy vínnych pivníc sú samozrejme zakončené ochutnávkou miestnej produkcie s možnosťou následného nákupu tekutých suvenírov. Zaujímavosťou je, že pivinice, kde dozrieva šampanské, môžu byť veľmi staré – niektoré podzemné chodby sú zvyškami kameňolomov a pochádzajú dokonca z obdobia, keď Francúzsko ešte neexistovalo. Je v nich stála nízka teplota, ideálna pre dozrievanie vína, takže i v sparnom lete sa tu zíde nejaká mikina.

Túlanie sa po Reims

Reims je prekvapivo celkom malé mesto, vzhľadom k jeho historickému významu pre krajinu tak veľkú, ako je Francúzsko. Centrum i jeho širšie okolie je kompakné dostatočne na to, aby sa dali všetky pamiatky navštíviť pohodlne pešo. Okrem uvedených UNESCO pamiatok a pivníc výrobcov šampanského tu nájdete i ďalšie stavby, ktoré stoja za návštevu – niekoľko múzeí, kostolov alebo napríklad operu.

Mairie (alebo aj Hôtel de Ville) - Reimská radnica - Verejne prístupná budova zo 17. storočia

Mairie (alebo aj Hôtel de Ville) – Reimská radnica – Verejne prístupná budova zo 17. storočia

Jednou z naznámejších budov je miestna radnica (Mairie či Hôtel de Ville), krásna stavba zo 17. storočia, ktorá je po katedrále zrejme najikonickejšou stavbou v Reims. Radnica je otvorená verejnosti, takže ju môže ktokoľvek (vrátane turistov) navštíviť.

Grand Théâtre de Reims alebo aj jednoducho Opéra je krásna budova z 19. storočia pripomínajúca typické talianske operné stavby

Grand Théâtre de Reims alebo aj jednoducho Opéra je krásna budova z 19. storočia pripomínajúca typické talianske operné stavby

Reims má tiež niekoľko peších alebo čiastočne peších ulíc, ktoré prechádzajú celým centrom a prechádzka po nich je príjemným spestrením návštevy mesta. Tieto ulice sú navyše plné obchodíkov a kaviarní či reštaurácií, takže si tu môžete oddýchnuť, pokiaľ vás pamiatky unavia. Medzi hlavné korzá patria dlhé ulice Rue de TalleyrandCours Jean-Baptiste Langlet. Najprominentnejšou ulicou/námestím je potom Place Drouet d’Erlon, kde sú (v prípade pekného počasia) rozložené stoly a stoličky pred kaviarňami a reštauráciami, takže si môžete dať nejakú tú francúzsku špecialitu priamo pod otvoreným nebom v centre mesta.

V Reims nájdete mnoho peších zón a príjemných uličiek s obchodíkmi a kaviarňami - Rue de Vesle

V Reims nájdete mnoho peších zón a príjemných uličiek s obchodíkmi a kaviarňami – Rue de Vesle

Kolmou na všetky spomínané ulice je potom Rue de Vesle, ktorá je hlavnou nákupnou tepnou v meste – je lemovaná desiatkami luxusných obchodov a obchodíkov, ako aj nákupným centrom Galeries Lafayette.

Reims je jednoducho malé, ale príjemné mesto, ktoré stojí za návštevu, nech už ste akýkoľvek typ turistu a nech máte akúkoľvek motiváciu pre cestovanie. Návšteva mesta Reims sa dá vďaka jeho blízkosti taktiež absolvovať v rámci jednodenného výletu z Paríža.


Mapa lokalít


Kde nájsť viac informácií?

Napríklad na stránke o Francúzsku.


Ako sa sem dostať?

Lietadlom

Reims nemá vlastné letisko, ale obe parížske letiská (Charles de Gaulle i Orly) sú vcelku dobre dostupné vlakom zhruba za 20 EUR (9/2016). TGV stanica na kraji mesta (Champagne-Ardenne TGV) je s letiskami prepojená priamo. Zo stanice sa do centra mesta dostanete vlakom alebo električkou.

Do Paríža sa dá dostať množstvom nízkonákladových i klasických aeroliniek z rôznych miest v našom okolí – Praha (Easyjet, Air France, ČSA, Transavia), Katowice (Wizzair), Budapešť (Easyjet, Air France, Ryanair) alebo Viedeň (Air France, Transavia, Air Berlin, Vueling), ale samozrejme i ďalších.

Naplánovať si cestu z letiska a na letisko, ako aj zistiť ceny jednotlivých spojení môžete na stránkach SNCF (Francúzske železnice).

Autobusom

Priame linky zo Slovenska a Česka do Francúzska prevádzkuje autobusová spoločnosť Eurolines. Z Prahy sa do Reims dá dostať s jedným prestupom.

Spojenia z iných francúzskych miest prevádzkujú okrem iných spoločnosti Eurolines, Megabus alebo Ouibus.

Ďalšou spoločnosťou je RegioJet, ktorý prevádzkuje priame autobusové spojenie Praha – Paríž. Zo Slovenska je nutný prestup práve v Prahe. Z Paríža sa potom do Reims dá dostať autobusom alebo vlakom (viď nižšie).

Vlakom

Francúzske rýchlovlaky TGV spájajú Reims s viacerými francúzskymi mestami priamymi linkami, vrátane Paríža. Cesta medzi Parížom a Reims trvá TGV iba trištvrte hodiny a pokiaľ si lístky zabezpečíte v dostatočnom predstihu, môžete ich zohnať i za 15 EUR (9/2016).

Okrem hlavnej stanice Reims sa na okraji mesta nachádza stanica Champagne-Ardennes TGV, ktorá má ešte lepšie spojenie s viacerými francúzskymi mestami. Do centra Reims sa potom môžete dostať vlakom alebo električkou.

Naplánovať si cestu ako aj zistiť ceny jednotlivých spojení môžete na stránkach SNCF (Francúzske železnice).

Autom

Autom sa dá do Reims dostať po diaľnici A4, spájajúcej Paríž a Metz. Severo-južný ťah prechádza potom mestom zo smeru Lens na Troyes.

Ako vo väčšina francúzskych miest, i v Reims je parkovanie problematické a preto je najlepšie využiť obchodné domy, kde je však parkovanie drahé (2-3 EUR za hodinu). Takisto v špičke sa často vyskytujú zápchy, aj keď to nebýva až tak zlé, keďže mesto je relatívne malé.


Koľko to stojí?

Vstup do všetkých kostolov je zadarmo.

Návšteva pivnice výrobcu šampanského GH Martel je 14 EUR vrátane ochutnávky. Pokiaľ zvolíte ochutnávku kvalitnejších vín (Prestige), vstupné je 22 EUR (6/2016).

Vstupné do Paláca Tau je 11 EUR (6/2016).

Vstupné do Múzea výtvarného umenia je 4 EUR (6/2016).


Kedy sem cestovať?

Mesto Reims sa dá navštíviť bez problémov celoročne, keďže ide prakticky čisto o mestskú turistiku. V zime je samozrejme zážitok trochu oslabený sychravým počasím.


Ako sa tu pohybovať?

Pešo

Centrum Reims je kompaktné a najlepším spôsobom, ako ho preskúmať, je pešo.

MHD

MHD v Reims je obsluhovaná električkami a autobusmi, ale pokiaľ sa nechystáte výrazne ďalej od centra, nebudete ju zrejme potrebovať.

Jednorázový lístok stojí 1.60 EUR a cestu si môžete naplánovať na týchto stránkach – bohužiaľ len vo francúzštine (6/2016). K dispozícii sú i jednodenné a viacdenné lístky.


Kde sa ubytovať?

Ceny ubytovania v Reims zodpovedajú francúzskemu štandardu, ale nie sú tak vysoké, ako napríklad v Paríži či Lyone.

Ceny ubytovania v hoteloch začínajú na 50 EUR za noc a izbu pre 2 osoby (6/2016).

Ubytovaním cez AirBnB (registráciou cez tento odkaz získate kredit 22 EUR na ubytovanie) môžete dosť ušetriť, izba pre dvoch vyjde na 25-30 EUR za noc (8/2016).

Hotelové ubytovanie môžete nájsť napríklad na stránkach Booking.com alebo HotelsCombined.com.



Booking.com

Related Posts

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Povinné položky sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie komentáre

Kategórie