Taiwan

Ališan – cyprusové hmlisté lesy a najlepší čaj Taiwanu

0
Ališanský les na Tchaj-wane

Prírodný park Ališan miestami pôsobí ako elfský les zo Stredozeme, obzvlášť keď sem často meniace sa počasie prinesie husté oblaky. Tie vytvárajú hmlu medzi vysokými cyprusovými stromami, z ktorých niektoré sú staré i viac ako tisíc rokov. Aj kvôli nim (a kvôli ďalším veciam) je prírodný park Ališan (v angl. transkripcii Alishan) a jeho cyprusový les jednou z najobľúbenejších turistických destinácií na Taiwane.

Ališan leží na úpätí najvyššieho taiwanského pohoria Jü-šan (Yushan) a neďaleko najvyššej hory celého ostrova, ktorá sa taktiež volá Jü-šan a dosahuje výšku bezmála 4-tisíc metrov. Ališan však takisto nie je žiadne údolie a jeho najvyšší štít dosahuje 2663 metrov a má teda o 8 metrov viac ako najvyšší vrchol našich Tatier.

Cherry Blossom Park (Park čerešňových kvetov) v Ališane neďaleko stanice Zhaoping

Cherry Blossom Park (Park čerešňových kvetov) v Ališane neďaleko stanice Zhaoping

Ališan bol pôvodne osídlený domorodcami kmeňa Tsou, ktorí patrili medzi austronézske kmene. Tieto nie sú etnicky ani kultúrne príbuzné s Číňanmi, ktorí tvoria majoritné etnikum Taiwanu dnes. Z tohto pôvodného kmeňa dnes na Taiwane žije už len posledných zhruba 6-tisíc obyvateľov, avšak boli to práve títo domorodci, ktorí dali Ališanu jeho meno (pôvodný názov bol Jarissang). Číňania začali osídľovať hory Ališanu až na konci 18. storočia, čo sa nezaobišlo bez ozbrojených konfliktov s domorodcami, ktorí boli nútení sa stiahnuť ešte hlbšie do hôr.

Po získaní kontroly nad Taiwanom Japoncami prišiel priemyselný rozvoj celého ostrova a s ním i Ališanu. Japonci objavili miestne rozsiahle cyprusové lesy, čo viedlo k rozvoju drevorubačského a drevospracujúceho priemyslu v oblasti. Pre zjednodušenie výrubu postavili i železnicu, dnes známu ako Alishan Forest Railway (Ališanská lesná železnica), ktorá pomáhala so zvážaním dreva do mestečka Ťia-i (angl. Chiayi) a ktorá dnes slúži ako turistická atrakcia. Výrub stromov v Ališane je totiž už dávno zakázaný, pretože celá oblasť je prírodným parkom, oficiálne Ališanská národná lesná rekreačná oblasť (Alishan National Forest Recreation Area). Bohužiaľ sa tak však stalo až po tom, čo boli zásoby dreva takmer vyčerpané a cyprusové lesy zredukované na minimum.

Vysokohorská železnica v Ališane

Vysokohorská železnica v Ališane

Dnes sem preto mieria turisti, ktorých lákajú miestne turistické chodníčky a možnosť zviezť sa horskou železnicou. Pokiaľ sa sem však chystáte kvôli poriadnemu treku, tak budete sklamaní – celý Ališan sa dá prejsť prakticky za pár hodín a aj keď ide o dobrý jednodňový výlet z mestečka Ťia-i (Chiayi) alebo vzdialenejšieho Tchaj-čungu (Taichung), naozaj sa skôr jedná o vychádzku v parku, než o skutočný trekking. Za tým budete musieť vyraziť kúsok ďalej do spomínaného pohoria Jü-šan (Yushan).

Už príjazd do Ališanu môže byť zážitkom sám o sebe. Či už zvolíte dopravu po ceste, teda autobusom alebo autom, alebo po koľajniciach, čakajú vás dlhé šplhania do strmých kopcov a krútiace sa cesty, ktoré nie sú úplne vhodné pre slabšie žalúdky. Cesta železnicou je o niečo malebnejšia, ale i pomalšia. I z autobusu si však môžete vychutnať pohľad s okraja cesty, ktorý sa stráca dolu v priepasti. Zároveň s tým, ako autobus stúpa smerom do vyššej nadmorskej výšky, sa mení aj okolitá krajina. Tropický porast nahradzujú odolnejšie stromy a rastliny a palmy postupne vystriedajú banánovníky a neskôr zmiznú i tie, aby boli nahradené čajovými plantážami a nakoniec práve cyprusovými a inými odolnejšími stromami.

Vegatácia cestou do Ališanu sa mení postupne z tropickej na subtropickú až vysokohorskú

Vegatácia cestou do Ališanu sa mení postupne z tropickej na subtropickú až vysokohorskú

Okolie vlakovej stanice slúži ako hlavné centrum parku. Okrem vlakov tu majú hlavný terminál i autobusy a nachádza sa tu obrovské parkovisko pre prípad, že sa rozhodnete prísť autom. Autobusy odchádzajú spred miestneho supermarketu 7-Eleven, kde si môžete dokúpiť zásoby. Okrem toho sa tu nachádza i niekoľko reštaurácií.

Odtiaľto môžete vyraziť na prieskum Ališanu alebo sa zviezť zo spomínanej stanice miestnym historickým vláčikom, ktorý kedysi slúžil pre zvoz dreva, do inej časti parku. Doba jazdy je krátka a vzdialenosť, ktorú vláčik prekoná, sa dá prejsť i pešo, takže jazda vláčikom slúži skôr ako turistická atrakcia alebo zážitok pre fanúšikov železníc.

Najväčším lákadlom Ališanu a zároveň jeho charakteristickým znakom sú však vysoké cyprusové stromy. Tisíc a viac rokov staré cyprusy taiwanské tu majú ideálne podmienky pre svoj rast a keď ich zaplaví hmla, resp. nízka oblačnosť, čo sa stáva prakticky každodenne, celý les dostane veľmi snovú a surrealistickú atmosféru.

Keď do Ališanu zavítajú oblaky, atmosféra celého cyprusového lesa sa zmení

Keď do Ališanu zavítajú oblaky, atmosféra celého cyprusového lesa sa zmení

Miestne stromy sú tzv. červené taiwanské cyprusy (Red Taiwanese Cypress), ale i ďalšie príbuzné druhy, pričom tie najstaršie a najväčšie sú očíslované a vedie okolo nich Giant Trees Trail (Cestička obrích stromov). Očíslovaných stomov je niekoľko desiatok a pri každom z nich je informačná tabuľa s jeho parametrami (výška, priemer, vek a ďalšie). Najznámejším je strom č. 28, ktorý je rekordmanom – je najvyšším a najstarším stromom v lese. Jeho vek je odhadovaný na 2000 rokov, takže vyklíčil v dobe Rímskej ríše či Ježiša a dnes sa týči do výšky 44 metrov a jeho kmeň má obvod 13 metrov.

Prírodný park Ališan - strom číslo 28, najväčší (44 metrov) a najstarší (2000 rokov) strom v celom parku

Prírodný park Ališan – strom číslo 28, najväčší (44 metrov) a najstarší (2000 rokov) strom v celom parku

Cestičky vedúce okolo prastarých cyprusových stromov sú v Ališane hneď dve. V oboch prípadoch ide o veľmi pohodlné cesty s neveľkými výškovými rozdielmi. Cesty sú pokryté doskami a schodmi, takže ide o pomerne neobvyklý zážitok, keď sa po lese prechádzate ako po nejakej botanickej záhrade alebo dokonca budove. Trochu to uberá z autentického prírodného zážitku a vychádza v ústrety pohodlnejším turistom. V parku zrejme uvidíte mnoho miestnych turistov a zistíte, že Taiwanci zväčša do kategórie tých pohodlnejších spadajú. Často sa v prírode nevedia veľmi správať a sú veľmi hluční, preto je lepšie sa do Ališanu vydať počas týždňa a nie cez víkend.

Horská železnica v cyprusovom lese v Ališane

Horská železnica v cyprusovom lese v Ališane

Cestičky v Ališane sú extrémne dobre značené a všetky značky i informačné tabule sú vždy i v angličtine. O miestnych cyprusoch sa tak môžete dozvedieť rôzne zaujímavé informácie. Aj keď rastú tisíce rokov, nejde o obrovské stromy – ani zďaleka sa nedajú porovnať napríklad so sekvojami. Rastú totiž veľmi pomaly a s vekom sa postupne stávajú dutými. Ich hrúbka sa však zväčšuje, takže dutina v ich vnútri nebráni zásobovaniu koruny stromu živinami a vodou z koreňov. Vďaka pomalému rastu však i najstarší 2000-ročný cyprus meria “len” 45 metrov a má obvod 13 metrov. V porovnaní Generálom Shermanom (najväčší strom sveta) je to trpaslík – najväčšia sekvoja je zhruba rovnako stará, ale má výšku 84 metrov a obvod 31 metrov. Vďaka tomu však cyprusy pôsobia oveľa štíhlejšie a elegantnejšie.

Trojgeneračný strom v Ališane - na pni pôvodného stromu vyrástol druhý a po jeho zrútení sa sa na jeho zvyšku uchytil tretí, ktorý tu rastie dnes

Trojgeneračný strom v Ališane – na pni pôvodného stromu vyrástol druhý a po jeho zrútení sa sa na jeho zvyšku uchytil tretí, ktorý tu rastie dnes

Ďalšou zaujímavosťou je, že niektoré cyprusy rastú ako viacgeneračné stromy. Tieto vznikajú tak, že strom napríklad spadne kvôli vetru či vlastnej váhe a na jeho kmeň alebo peň padne semienko iného cyprusu, kde vyklíči a spojí sa s pozostatkom starého stromu a vďaka jeho koreňom vyrastie na dospelý strom. V Ališane je možné vidieť dokonca trojgeneračný strom, kde sa spomínaný proces zopakoval dvakrát a tretí strom tak rastie na druhom, ktorý vyrástol na pôvodnom strome.

Okrem cyprusových lesov nájdete v Ališane i niekoľko parkov, napríklad pri stanici Zhaoping sa rozprestiera Park čerešnových kvetov (Cherry Blossom Park), kde nájdete (prekvapivo) rásť čerešne, ale i tzv. Cestu poézie (Poetry Road), kde si môžete prečítať verše z tvorby miestnych autorov. V Ališane sa potom nachádzajú i dve malé jazierka, nazývané i Sister Ponds (Sesterské rybníky). Väčšie z jazierok disponuje i malým altánkom uprostred hladiny, takže ide obľúbené miesto miestnych obyvateľov pre romatické fotografie.

O niečo ďalej sa potom rozprestiera Záhrada magnólií, kde sa môžete kochať krásne kvitnúcimi kvetmi za predpokladu, že sa do Ališanu vypravíte na jar. To iste platí i pre kvitnúce čerešne.

Okrem parkov a cyprusových stromov nájdete v Ališane i niekoľko zaujímavých budov. Jednou z nich je chrám Shouzhen, ktorý je najväčším v Ališane. Tento budhistický chrám bol dokončený v roku 1948 a na jeho hornom poschodí nájdete 10-tisíc maličkých sošiek Budhov osvetlených LED svetielkami. Druhým budhistickým chrámom v Ališane, ktorý je obľúbený najmä vďaka výhľadu na okolité hory, je Ciyun. Postavili ho tu Japonci v roku 1919 a dnes tu nájdete napríklad peknú záhradku.

Okrem chrámov zaujme i Múzeum Ališanu (Alishan Museum), čo je vlastne len malý drevený domček, v ktorom si návštevníci môžu pozrieť informácie o tomto prírodnom parku a dozvedieť sa viac o jeho minulosti.

Ďalšia vec, ktoru je Ališan známy, je miestny čaj. Taiwanským vynálezom a špecialitou je čaj oolong, čo je polofermentovaný čaj s jemnou chuťou – niečo medzi zeleným a čiernym čajom. Na Taiwane sa nachádza veľa čajových plantáží, ale miestni považujú za ten najlepší práve čaj z Ališanu. Ten sa dá kúpiť v supermarketoch všade na ostrove, vrátane hlavného mesta Tchaj-pej, ale v Ališane môžete zohnať tento čaj o niečo lacnejšie.

Pokiaľ teda budete mať čas, odporúčam sa zastaviť cestou do parku (alebo z parku) Ališan v jednej z dedín v strednej nadmorskej výške, kde uvidíte množstvo čajových políčiek. Pokiaľ pocestujete autobusom, stačí vystúpiť na niektorej zo zastávok po ceste a po nákupe čaju zasa nastúpiť do ďalšieho autobusu, v prípade cesty autom to budete mať situáciu trochu jednoduchšiu. Ališanský čaj kúpite i priamo v Ališane, napríklad na vlakových staniciach, ale za turistické ceny.

Pochúťky (z ryže a kokosu, plnené rôznymi náplňami), ktoré si môžete kúpiť na nočnom trhu v Ťia-i (Chiayi)

Pochúťky (z ryže a kokosu, plnené rôznymi náplňami), ktoré si môžete kúpiť na nočnom trhu v Ťia-i (Chiayi)

A ešte jednou alternatívou je potom nákup čaju (a ďalších pochúťok či suvenírov) v mestečku Ťia-i (Chiayi), z ktorého veľa turistov podniká výlet do Ališanu. Toto mestečko je známe svojím rozsiahlym nočným trhom. Nočné trhy sú na Taiwane veľmi obľúbené a väčšinou fungujú od západu Slnka do zhruba 11. hodiny večer. Celé ulice v centre sa premenia na tržnice a vjazd pre autá sa väčšinou zablokuje. Ochutnávka rôznych taiwanských špecialít na týchto trhoch je jednoducho povinnosť.


Mapa lokalít


Kde nájsť viac informácií?

Napríklad na stránke o Taiwane.


Ako sa sem dostať?

Vlakom

Vlak predstavuje scénickejšiu, ale zároveň zdĺhavejšiu a komplikovanejšiu alternatívu k ceste do Ališanu. Vlakom sa dostanete z Ťia-i (Chiayi) len do mestečka Fenqihu (niekedy prepisované aj ako Fenchihu, výslovnosť sa blíži k “fenšiku”), odkiaľ musíte pokračovať autobusom. Cesta vlakom do Fenqihu trvá asi 2 hodiny a následne cesta autobusom do Ališanu ďalšiu hodinu.

Ako sa dostať vlakom do Ťia-i (obyčajným či vysokorýchlostným) sa dozviete na stránke o Taiwane.

Autobusom

Autobus predstavuje veľmi jednoduchý spôsob, ako sa dostať do Ališanu z Ťia-i (Chiayi). Cesta trvá 2 a pol hodiny a cesta stojí 230 NTD jednosmerne (12/2016). Autobusy odchádzajú z terminálu hneď vedľa vlakovej stanice TRA od 6:10 do 9:10 každú polhodinu, od 9:10 do 14:10 potom každú hodinu (12/2016).

K dispozícii je i niekoľko spojení (10:10, 11:40 a 13:10) zo stanice vysokorýchlostných vlakov THSR v Ťia-i (Chiayi) do Ališanu. Cesta trvá taktiež 2 a pol hodiny a stojí 270 NTD (12/2016).

Taxíkom

V okolí vlakovej stanice TRA v Ťia-i (Chiayi) postáva mnoho taxikárov, ktorí sa vám budú snažiť ponúknuť cestu do Ališanu. Pokiaľ chcete využiť hromadnú dopravu, je lepšie ich ignorovať. Pokiaľ ste však štyria, môžete využiť taxík k ceste do Ališanu a ušetriť čas a získať pohodlie. Cena by sa veľmi nemala líšiť od ceny cesty autobusom (teda okolo 1000 NTD za 4 osoby).

Autom

Dostať sa do Ališanu vlastným (prenajatým) autom nepredstavuje žiadny problém a až k návštevníckemu centru vedie kvalitná asfaltová cesta. Počítajte so serpentínami a vysokými zrázmi, po ktorých cesta vedie, takže šoférujte opatrne (obzvlášť keď prší). Výhodou je, že sa cestou môžete kdekoľvek zastaviť a v miestnych dedinkách si kúpiť napríklad obľúbený čaj Oolong.

Parkovné pri návštevníckom centre v Ališane stojí 100 NTD (3/2017).


Koľko to stojí?

Vstupné do Ališanu sa platí na vstupnej bráne a stojí 200 NTD v prípade cesty autom. V prípade, že do Ališanu cestujete autobusom alebo mimo víkendu či štátneho sviatku (teda počas pracovného dňa), je vstupné 150 NTD (3/2017).


Kedy sem cestovať?

Ališan sa dá navštíviť bez problémov celoročne. Z hľadiska počasia je najlepšie sa vyhnúť letnému obdobiu, kedy sú teploty vysoké a dažde prinášajú mnoho zrážok. Počasie je v Ališane veľmi premenlivé, čo v horách nie je nič prekvapivé.

Aj napriek vysokohorskej polohe nie návšteva v zime problémom. Sneh tu nepadá a teploty sú síce nižšie, ale stále sa pohybujú okolo 15-20 stupňov. Postačí vám tak ľahšia vetrovka alebo mikina.


Ako sa tu pohybovať?

Pešo

Do Ališanu sa cestuje samozrejme kvôli pešej turistike a peší pohyb je tu bezproblémový, cestičky sú (až príliš) dobre vybudované a udržiavané.

Vlakom

Horská železnica operuje v Ališane spojenia medzi štyrmi stanicami – Ališan, Zhaoping, Zhushan a Sacred Tree (Posvätný strom). Cesta vlakom medzi stanicami trvá menej ako 10 minút a dá sa zvládnuť poľahky i pešo. Jediná stanica, ktorá sa nachádza trochu ďalej od ostatných, je Zhushan, kam cesta trvá zhruba dvojnásobok.

Cena lístka je 100 NTD, do stanice Zhushan 150 NTD (12/2016). Vlaky jazdia často, každých 15-30 minút.


Kde sa ubytovať?

Ceny ubytovania v hoteloch priamo v Ališane sú veľmi vysoké, vzhľadom k obmedzenej dostupnosti ubytovania priamo v parku.

Pokiaľ budete rezervovať v dostatočnom predstihu, počítajte s tým, že za izbu pre 2 osoby zaplatíte od 100 EUR za noc (3/2017). Čím neskôr budete robiť rezerváciu, tým raketovejšie ceny stúpajú, obzvlášť cez sviatky a víkendy.

Lacnejšie je ubytovanie v dedinkách v okolí parku, vrátane dedín Ališan a Fenqihu, kde sa dá izba pre dvoch zohnať za 55 EUR za noc pre 2 osoby (3/2017).

Ďalšou alternatívou je ubytovať sa v meste Ťia-i (angl. Chiayi) a podniknúť do Ališanu jednodňový výlet (autobusom, autom alebo vlakom – viď vyššie informácie o doprave). V okolí vlakovej stanice v Ťia-i je k dispozícii dostatok hotelov a ceny začínajú na 30 EUR za noc a izbu pre dve osoby (3/2017).

Ubytovaním cez AirBnB (registráciou cez tento odkaz získate kredit 22 EUR na ubytovanie) sa dá ušetriť. AirBnB je tu dosť populárne a zoženiete tu ubytovanie priamo v Ališane, v jeho okolí, ale i v meste Ťia-i (Chiayi).

Hotelové ubytovanie môžete nájsť napríklad na stránkach Booking.com alebo HotelsCombined.com.



Booking.com

Related Posts

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Povinné položky sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie komentáre

Kategórie