Tchaj-nan je najstarším mestom Taiwanu a zároveň je považovaný za jeho kultúrne hlavné mesto. V časoch kolonizácie bol takisto hlavným mestom tohto ostrova, ktorý bol pôvodne pomenovaný Ilha Formosa (Nádherný ostrov). Tento názov mu dali Portugalci, ktorí v 17. storočí o ostrov súperili s Holanďanmi. Úspešnejší však boli nakoniec Holanďania, ktorí ovládli najväčšiu časť ostrova na niekoľko desaťročí. A práve oni tu založili pevnosť Fort Zeelandia, ktorá sa stala základom budúceho mesta Tchaj-nan.
Dnes je Tchaj-nan považovaný za kultúrne centrum Taiwanu, vďaka svojej bohatej histórii a množstvu múzeí a historických či náboženských stavieb, ktoré sa tu nachádzajú. Tak či onak je Tchaj-nan veľmi pokojné mesto, v porovnaní s ostatnými veľkými mestami na Taiwane, čo je dané možno aj tým, že je veľmi rozsiahle a tak hustota obyvateľstva nie je tak vysoká. Je to očividné aj pri pohľade na tzv. skyline – nenájdete tu prakticky žiadne mrakodrapy ako napríklad v Tchaj-peji, Tchaj-čungu alebo Keelungu. Väčšina budov má maximálne 5-6 poschodí a tak celé mesto vyzerá v porovnaní s vyššie menovanými skôr ako provinčné mestečko.
Aj napriek tomu sem však smeruje veľká časť turistov, ktorí na Taiwan pricestujú.
História – od Holanďanov k Číňanom
História dnes šiesteho najväčšieho mesta Taiwanu sa začala písať s príchodom Holanďanov v roku 1624. Holanďania sa márne snažili nadviazať obchodné kontakty s Čínou a vytlačiť Portugalcov z ich pozícií obchodného partnera v oblasti. Holanďanom väčšinou pomáhali Angličania, zatiaľ čo po boku Portugalcov stáli Španieli. Aliancia z Pyrenejského poloostrova bola v oveľa lepšej pozícii a Holanďania sa bezvýsledne pokúsili dobyť ostrovy Macao a Penghu. Usadili sa preto na Taiwane, konkrétne na poloostrove Tayouan, kde postavili pevnosť Fort Zeelandia. Tento polostrov dnes tvorí Anping – historické jadro Tchaj-nanu.
Aj keď primárnym účelom pevnosti bolo chrániť holandské obchodné aktivity v regióne, táto na prvý pohľad mierumilovná úloha sa ukázala byť oveľa väčšou vojenskou výzvou, než by sa mohlo zdať. Na Taiwane, resp. vtedy ostrove Formosa, neboli pre Španielov Holanďania vítaným susedom. Miestni Číňania taktiež neboli voči Holanďanom práve priateľskí a k tomu treba pripočítať i všadeprítomných domorodcov, ktorí by najradšej vyhnali zo svojho ostrova všetkých votrelcov, či už európskych alebo ázijských. Aby toho nebolo málo, celú túto partičku dopĺňali ešte nepriateľskí Japonci.
Holanďania svoju vládu nakoniec udržali len 38 rokov, keď ich hlavné mesto Taiwanu dobyl čínsky veliteľ, ktorý sa preslávil pod menom Koxinga. V roku 1662 dobyl pevnosť Fort Zeelandia a začal s transformáciou Taiwanu na vojenskú základňu dynastie Ming, ktorá ovládala časť pevninskej Číny. Koxinga je tak dnes oslavovaný ako “osloboditeľ” Taiwanu spod európskej nadvlády.
Už pár rokov na to sa však ostrov dostal pod kontrolu vládcov dynastie Qing, ktorá trvala viac ako dve storočia. Tchaj-nan sa stal hlavným mestom Taiwanu a počas tohto obdobia postupne opadol odpor voči Európanom. Číňania v Tchaj-nane otvorili obchodný prístav neďaleko pevnosti Fort Zeelandia, vďaka ktorému vzrástla prosperita mesta.
Na konci 19. storočia však Číňania prehrali v 1. čínsko-japonskej vojne a v rámci kapitulácie museli Taiwan odovzdať Japoncom. Tí postupne začali pracovať na integrácii Taiwanu do Japonského impéria a investovali nemalé prostriedky a úsilie do modernizácie ostrova – vybudovali tu železnice, letisko a začali s rozvojom výstavby v mestách, ktoré tak dnes nesú typické prvky japonskej architektúry. Tchaj-nan nebol výnimkou a zostal hlavným mestom ostrova, pričom na začiatku 20. storočia bol zároveň najväčším mestom na Taiwane.
Koniec japonskej nadvlády prišiel s koncom 2. svetovej vojny, keď po občianskej vojne v Číne utiekla na ostrov armáda generála Čankajška pred presilou komunistickej armády Mao Ce-Tunga. Taiwan sa stal nasledovníkom Čínskej republiky, ale zároveň prišiel postupný ústup Tchaj-nanu z výslnia. Dnes je mesto dôležité hlavne ako kultúrne centrum krajiny, vďaka množstvu múzeí a chrámov, z ktorých niektoré patria medzi najstaršie na Taiwane.
Pevnosť Fort Zeelandia – kde to všetko začalo
Ako som spomínal, za počiatok mesta Tchaj-nan sa dá považovať založenie pevnosti Fort Zeelandia Holanďanmi v roku 1624. Táto pevnosť bola neskôr dobytá Koxingom a jej význam postupne upadol. Dá sa tak povedať, že na tomto mieste sa začala i skončila európska (resp. holandská) nadvláda nad celým Taiwanom. Dnes pevnosť môžete navštíviť ako historickú pamiatku a patrí medzi hlavné atrakcie mesta v historickej štvrti Anping. Samotná stavba má tvar troch postupne sa zmenšujúcich platforiem, ktoré vo svojom vnútri ukrývajú zásobárne munície i jedla a kasárne. Na vrchole potom stojí budova, slúžiaca posádke ako i správe pevnosti. Takisto tu stojí strážna pozorovacia veža. Na hornej platforme pevnosti je možné vidieť niekoľko historických kanónov.
Pevnosť je obkolesená rozsiahlym dvorom, kde môžete vidieť okrem iného i múry pôvodnej pevnosti, dnes obrastené koreňami stromov. Okrem nich tu potom nájdeme i malé múzeum mapujúce históriu pevnosti i celého Tchaj-nanu a kúsok ďalej i pestrofarebný chrám zasvätený Mazu, čínskej morskej bohyni. Tento chrám, oficiálne pomenovaný Tianhou, bol založený v roku 1668, tesne po dobytí mesta Koxingom. Predpokladá sa preto, že ide o najstarší chrám Mazu na celom Taiwane, aj keď bol medzitým samozrejme niekoľkokrát prestavaný či zrekonštruovaný, keďže vždy šlo o drevenú budovu.
Pevnosť Fort Zeelandia v Tchaj-nane - múzeum histórie
Pevnosť Fort Zeelandia v Tchaj-nane - jadro pevnosti a pozorovateľna v rekonštrukcii
Pevnosť Fort Zeelandia v Tchaj-nane - jadro pevnosti a pozorovateľna v rekonštrukcii
Pevnosť Fort Zeelandia v Tchaj-nane - jadro pevnosti je tvorené stupňovitou základňou
Pevnosť Fort Zeelandia v Tchaj-nane - historický model pevnosti
Pevnosť Fort Zeelandia v Tchaj-nane - historické makety diel
Pevnosť Fort Zeelandia v Tchaj-nane - chrám bohyne Mazu pred pevnosťou
Stromový dom – pažravé stromy útočia
Len pár krokov na sever od pevnosti Fort Zeelandia stojí skladisko spoločnosti Tait & Company. Keď po prehratej 2. ópiovej vojne musela Čína otvoriť Taiwan európskym obchodníkom, jedným z prvých, ktorí túto možnosť využili, bol škótsky obchodník s cukrom a gáfrom James Tait. Jeho spoločnosť vybudovala neďaleko prístavu v Anpingu skladisko, kde bol tovar skladovaný pred exportovaním. Toto skladisko neskôr prevzali Japonci a prerobili ho na kancelárie, neskôr však schátralo.
Rozrástli sa tu banyány, čo sú stromy figovníka, ktoré rastú zhora – semienko sa uchytí v korune iného stromu a postupne rastie smerom dolu, kde spúšťa svoje korene, aby nakoniec svojho hostiteľa úplne pohltil. Podobne korene banyánu začali obrastať múry bývalého skladiska a vytvárajú tak veľmi pôsobivé, aj keď pre niekoho možno i strašidelné zákutia. V priestoroch bývalého skladiska obrastného stromami sa môžete prechádzať a dokonca sa pozrieť i nad úroveň múrov do korún stromov, pretože tu boli vybudované oceľové schodiská a vzdušné mostíky.
Okrem toho je v areáli malá kaviareň a múzeum, kde sa môžete o histórii tohto domu viac. Dnes patrí medzi najobľúbenejšie turistické atrakcie v meste.
Stromový dom (Treehouse) v Tchaj-nane - hlavná budova s múzeom
Stromový dom (Treehouse) v Tchaj-nane - korene banyánov pohlcujú múry bývalého skladu
Stromový dom (Treehouse) v Tchaj-nane - korene banyánov pohlcujú múry bývalého skladu
Stromový dom (Treehouse) v Tchaj-nane - korene banyánov pohlcujú múry bývalého skladu
Stromový dom (Treehouse) v Tchaj-nane - korene banyánov pohlcujú múry bývalého skladu
Stromový dom (Treehouse) v Tchaj-nane - informačné panely v útrobách bývalého skladu obrasteného koreňmi banyánov
Stromový dom (Treehouse) v Tchaj-nane - korene banyánov pohlcujú múry bývalého skladu
Stromový dom (Treehouse) v Tchaj-nane - banyány obrastajú budovu bývalého skladu
Stromový dom (Treehouse) v Tchaj-nane - vyhliadkový mostík vedie korunami stromov i ponad riečku
Stromový dom (Treehouse) v Tchaj-nane - banyány obrastajú budovu bývalého skladu
Stromový dom (Treehouse) v Tchaj-nane - budova s múzeom
Historické centrum Anpingu – pre odvážnych ochutnávačov
Na východ od pevnosti Fort Zeelandia sa rozprestiera štvrť, ktorá tvorila kedysi jadro Anpingu a tým pádom i celého Tchaj-nanu. Táto časť sa rozprestiera obzvlášť v okolí ulíc Yanping Street a Anping Road. Neváhajte však zablúdiť do ešte menších bočných uličiek a vychutnať si trošku menej moderný Taiwan. Táto časť mesta je zrejme najturistickejšia, preto tu nájdete veľké množstvo stánkov so suvenírmi a najmä jedlom a rôznymi pochúťkami. Ide preto o najlepšie miesto, pokiaľ chcete poznávať Taiwan po gurmánskej stránke a ochutnať množstvo špecialít, ktoré v našom jazyku zrejme nemajú ani meno. Keďže s angličtinou tu asi veľmi nepochodíte, bude musieť zrejme občas zariskovať a zjesť dačo, o čom nebudete vedieť, aké ingrediencie to obsahuje – ale prečo si neužiť trochu dobrodružstva?
Historická štvrť Anping v Tchaj-nane - môžete tu ochutnať rôzne špecialitky
Historická štvrť Anping v Tchaj-nane - môžete tu ochutnať rôzne špecialitky
Historická štvrť Anping v Tchaj-nane - môžete tu ochutnať rôzne špecialitky
Historická štvrť Anping v Tchaj-nane - môžete tu ochutnať rôzne špecialitky
Historická štvrť Anping v Tchaj-nane - môžete tu ochutnať rôzne špecialitky
Večný zlatý hrad
Tento honosný názov (Eternal Golden Castle) nesie pobrežná pevnosť, ktorá sa nachádza trošku ďalej od vyššie spomínaných atrakcií, avšak stále v štvrti Anping. Oficiálne pod menej známym názvom Uhrkuenshen Battery bola táto pevnosť postavená v roku 1876, teda za vlády dynastie Qing. Úlohou pevnosti a jej artilérie mala byť obrana pred prípadnou japonskou inváziou. Dostala sa i do ostrej akcie počas Čínsko-francúzskej vojny. Pár rokov na to prehrala Čína ďalšiu vojnu, tentokrát s Japoncami a musela im v rámci kapitulácie odovzdať okrem iného aj Taiwan. Pevnosť sa tak potom dostala do akcie znovu, keď si japonská armáda prišla ostrov prevziať, zatiaľ čo obyvatelia Taiwanu chceli brániť svoju nezávislosť po stiahnutí čínskej armády.
Počas japonskej nadvlády potom pevnosť stratila svoj význam a väčšina diel bola demontovaných. Dnes tu však návštevníci môžu vidieť repliky diel i artilérií, prípadne sa môžu prejsť v zeleni a užiť si pokoj, ktorý tu vládne. Na rozdiel od ostatných miest sem veľa turistov nechodí a keďže pevnosť je rozsiahla, väčšinou sa tu roztratia.
Pevnosť má tvar diamantu s typickými obrannými prvkami európskych pevností (bola navrhnutá francúzskym architektom) – špicatými a skosenými rohmi, ktoré komplikujú obstreľovanie. Zároveň je obkolesená vodným kanálom a prístup k nej je zabezpečená mostíkom ponad tento kanál, ktorý bol kedysi padací.
Pevnosť Večný zlatý hrad v Tchaj-nane - hlavná brána
Pevnosť Večný zlatý hrad v Tchaj-nane - batéria z 19. storočia
Veža Chihkan – aby tých pevností nebolo málo
Z historickej štvrte Anping sa teraz presunieme do moderného centra mesta, konkrétne do časti West Central District (Západný centrálny okrsok). Asi najväčšou atrakciou v tejto časti mesta je bývalá pevnosť Fort Provintia (alebo Providentia), ktorá je datovaná ešte do čias holandskej okupácie ostrova. Holanďania postavili túto pevnosť v roku 1653, aby posilnili svoje postavenie v oblasti, pod názvom Fort Provintia. Po dobytí pevnosti Fort Zeelandia však bola táto pevnosť odovzdaná Koxingovi a po ďalších dvoch storočiach zničená zemetrasením. V 19, storočí ju následne zrekonštruovali pod názvom Veža Chihkan (Chihkan Tower, vysl. čihkan), pričom tento názov vychádza z pôvodného názvu domorodej dedinky Sakam, ktorá na tomto mieste kedysi stála.
Dnes je táto veža jednou z najznámejších atrakcií mesta, zrejme aj preto, že kedysi slúžila ako sídlo dobyvateľa Koxingu a následne jeho syna. Vežička je veľmi dobre zachovaná a je možné sa dostať až na jej najvyššie poschodie a pokochať sa výhľadom na strechy okolitého mesta. Slúži zároveň aj ako malé múzeum a knižnica, pričom sa tu dajú nájsť vzácne slovníky a dokumenty v jazyku sirája, ktorý používali domorodci žijúci v tejto oblasti v období holandskej nadvlády.
Veža Chihkan v Tchaj-nane, bývalá holandská pevnosť Fort Provintia
Vstupná brána k veži Chihkan v Tchaj-nane, bývalej holandskej pevnosti Fort Provintia
Typická čínska brána oddeľujúca dvor vo veži Chihkan v Tchaj-nane, bývalej holandskej pevnosti Fort Provintia
Veža Chihkan v Tchaj-nane, bývalá holandská pevnosť Fort Provintia
Model bývalej holandskej pevnosti Fort Provintia vo vnútri veže Chihkan v Tchaj-nane
Model námornej bitky vo vnútri veže Chihkan v Tchaj-nane
Strecha veže Chihkan v Tchaj-nane, bývalej holandskej pevnosti Fort Provintia
Typické bambusové okno veže Chihkan v Tchaj-nane, bývalej holandskej pevnosti Fort Provintia
Typické vstupné dvere veže Chihkan v Tchaj-nane, bývalej holandskej pevnosti Fort Provintia
Veľký chrám Mazu
Len niekoľko krokov od veže Chihkan stojí chrám Datianhou, známy viac ako Veľký chrám Mazu alebo Chrám veľkej nebeskej kráľovnej. Podobne, ako chrám v blízkosti pevnosti Fort Zeelandia, i tento je zasvätený morskej bohyni Mazu (niekedy aj Matsu). Chrám bol pôvodne postavený ešte v roku 1664 ako palác pre princa Žu Šuguiho (Zhu Shugui). Po dobytí ostrova dynastiou Qing spáchali Žu i jeho päť konkubín samovraždu.
Následne skonvertoval cisár Kangxi tento palác na chrám zasvätený Mazu, deifikovanej verzii miestnej šamanky Lin Moniang. Chrám bol potom niekoľkokrát poničený a opäť opravený, ale jeho súčasná podoba pochádza z roku 1775. Ide taktiež o jeden z najstarších chrámov na celom Taiwane.
Konfuciov chrám – zúčastnite sa starovekých rituálov
Trochu viac na juh stojí Konfuciov chrám, ktorý dopĺňa vyššie zmienenú dvojicu chrámov spomenutých vyššie v tomto článku. Čo ho s nimi spája je fakt, že ide opäť o jeden z najstarších chrámov, ktoré na Taiwane nájdete. Bol založený už v roku 1665 Ženg Džingom (Zheng Jing), synom Koxingu. Na rozdiel od predchádzajúcich dvoch chrámov je však zasvätený Konfuciovi, starovekému čínskemu filozofovi, ktorého učenie výrazne ovplyvnilo celú čínsku kultúru a jeho vplyv na ňu je poznať v čínskom učení dodnes.
V tomto chráme sa môžete dozvedieť informácie o Konfuciovi, ako i o jeho učení a o tom, ako sa šírilo v Číne i mimo nej. Chrám dodnes zachováva konfuciánske tradície a ceremónie, ktoré tu môžete vidieť na vlastné oči a aj preto je obľúbenou turistickou atrakciou. Zároveň je však príjemným a tichým miestom, kde sa dá na chvíľku uniknúť pred ruchom mesta a posedieť si v pokojnej atmosfére.
Koxingova svätyňa – kult osobnosti osloboditeľa
Vzhľadom k tomu, koľkokrát v tomto článku padlo meno Koxingu, dobyvateľa v mene dynastie Ming, je jasné, ako veľmi si ho miestni obyvatelia vážia. Koxinga je vnímaný ako osloboditeľ Taiwanu spod európskej nadvlády a keďže Tchaj-nan bol v tej dobe hlavným mestom celého ostrova, nie je prekvapením, že práve tu nájdete svätyňu zasvätenú jemu a jeho rodine. Nachádza sa neďaleko Konfuciovho chrámu a datuje zhruba do rovnakého obdobia – dal ju totiž takisto postaviť Koxingov syn Ženg Džing (Zheng Jing).
Vybudovať ju nechal v roku 1663 tesne po otcovej smrti na jeho počesť a aby vytvoril kult jeho osobnosti, ktorý mali uctievať obyvatelia Taiwanu po nasledujúce stáročia. Počas vlády dynastie Qing a následne Japoncov bol tento kult trochu potláčaný, ale dnes sa opäť teší širokej podpore. Hlavná centrálna časť svätyne, ako i jej okolité štruktúry, patria medzi elegantný príklad tradičnej architektúry.
Nakupovanie
Taiwan môže byť našincom veľmi ľahko vnímaný ako nákupný raj a Tchaj-nan nie je výnimkou. Pokiaľ vás teda návšteva kultúrnych pamiatok a múzeí Tchaj-nanu omrzí, môžete vyraziť za konzumnejšou zábavou na miestne nočné trhy, ktoré síce nájdete v každom meste na Taiwane, ale tie v Tchaj-nane sú obzvlášť veľké a obľúbené (fungujú však len vo štvrtok, sobotu a nedeľu).
Ak vás lákajú skôr butiky a nákupné centrá, ani v takom prípade nebudete sklamaní, pretože Tchaj-nan je ich plný. Obľúbeným sortimentom na Taiwane je v prvom rade samozrejme elektronika, ale kúpite tu za dobrú cenu i oblečenie a prakticky čokoľvek. Pokiaľ vás chytí nákupná horúčka, najlepšou ulicou na shopping v Tchaj-nane je Beimen Road, ktorá prechádza okolo vlakovej stanice. Väčšina obchodov je sústredená na tejto ulici na juh od stanice. I okolité ulice sú však plné obchodov a obchodných domov, takže každý typ nákupného maniaka si tu iste príde na svoje.
V uličkách Tchaj-nanu nájdete kopec malých reštaurácií so stolmi priamo na ulici
Obchody v Tchaj-nane - nakúpite tu prakticky všetko
Obchodný dom v Tchaj-nane - nakúpite tu prakticky všetko
Obchody v Tchaj-nane - nakúpite tu prakticky všetko
Obchody v Tchaj-nane - nakúpite tu prakticky všetko
Obchody v Tchaj-nane - nakúpite tu prakticky všetko
Obchody v Tchaj-nane - nakúpite tu prakticky všetko
Obchody v Tchaj-nane - nakúpite tu prakticky všetko
V uličkách Tchaj-nanu nájdete kopec malých reštaurácií so stolmi priamo na ulici
Obchody v Tchaj-nane - nakúpite tu prakticky všetko
Mapa lokalít
Kde nájsť viac informácií?
Napríklad na stránke o Taiwane.
Ako sa sem dostať?
Lietadlom
Tchaj-nan (TNN) disponuje malým letiskom, počet letov je však obmedzený na spojenia do Hong Kongu, Ósaky, Saigonu a pár vnútroštátnych letov. Najbližšie veľké medzinárodné letisko je v Kaohsiungu. Pomerne rýchlo sa sem dá dostať THSR vlakom i z letiska v Taoyuane (najväčšie letisko v krajine, ktoré obsluhuje i Tchaj-pej).
Z letiska (a na letisko) v Tchaj-nane sa dá dostať autobusom č. 5 za 18 NTD (6/2017).
Vlakom
Taiwan má výborné pokrytie železnicou a Tchaj-nan leží na hlavnej vlakovej linke po východnom pobreží ostrova, takže sa sem dostanete vlakom bez problémov.
Pre cestu vlakom máte dve možnosti – klasické vlaky (TRA – Taiwan Railway Administration) a rýchlovlaky (THSR – Taiwan High Speed Rail). Na stránkach oboch spoločností (TRA pre klasické vlaky a THSR pre rýchlovlaky) je možné vyhľadávať spojenia i zakúpiť si lístky. Lístky sa dajú zakúpiť i priamo na stanici v automatoch a na prepážkach.
Niektoré vlaky umožňujú státie, iné sú striktne na sedenie. Tie na státie môžu byť počas špičky a na začiatku a konci víkendov pekne preplnené, preto je lepšie si kúpiť lístok aspoň deň vopred a mať istotu sedenia. Sedadlá sa dajú zvoliť i v automatoch. Rýchlovlaky majú väčšinou 9 povinne miestenkových vagónov a 3 vagóny bez povinnej rezervácie miesta.
Rýchlovlaky sú o dosť drahšie a stanice sú väčšinou mimo miest, čo platí aj pre Tchaj-nan. Poskytujú však oveľa väčší komfort a samozrejme oveľa rýchlejšiu dopravu, najmä pri cestách medzi vzdialenými mestami. Miestne rýchlovlaky sú identické s japonskými šinkanzenmi – ide momentálne o jedinú krajinu, kam sa japonská vlaková technológia exportuje.
Pokiaľ zvolíte rýchlovlak, zo stanice THSR si môžete zvoliť cestu bezplatným shuttle busom, ktorý však nejazdí do centra Tchaj-nanu a ani na vlakovú stanicu TRA. Najlepšou voľbou je preto lokálny vláčik – priamo pri stanici THSR sa totiž nachádza stanica linky lokálneho vlaku, ktorý vás za 25 NTD odvezie za asi 20 minút na vlakovú stanicu TRA v Tchaj-nane. Lístky sa dajú kúpiť v automate alebo na prepážke.
Autobusom
Autobusová doprava na Taiwane je dobre rozvinutá a predstavuje síce pomalšiu, ale lacnejšiu alternatívu k vlakom, pokiaľ ide o medzimestskú (diaľkovú) dopravu.
Do Tchaj-nanu sa autobusmi dostanete zo všetkých väčších miest na Taiwane, obzvlášť bezproblémová býva doprava z miest na východnom pobreží. Linky sú operované viacerými dopravcami, ale k dispozícii je integrovaná stránka, kde môžete nájsť autobusové spojenia všetkých spoločností po celej krajine.
Hlavný autobusový terminál v Tchaj-nane sa nachádza hneď pri hlavnej vlakovej stanici (TRA).
Koľko to stojí?
Všetky uvedené ceny sú platné k (6/2017). Pokiaľ vstupné nie je uvedené, neplatí sa – platí to najmä pre chrámy, ktoré majú vstupné prakticky vždy zdarma.
Vstupné do pevnosti Fort Zeelandia je 50 NTD.
Vstupné do Stromového domu je 50 NTD.
Vstupné do Večného zlatého hradu je 50 NTD.
Vstupné do pevnosti Fort Provintia (Veža Chihkan) je 50 NTD.
Kedy sem cestovať?
Tchaj-nan sa dá navštíviť bez problémov celoročne. Z hľadiska počasia je najlepšie sa vyhnúť letnému obdobiu, kedy sú teploty vysoké a dažde prinášajú mnoho zrážok. Počet daždivých dní je počas celého roka zhruba rovnaký, ale v lete sú dažde oveľa výdatnejšie.
Veľmi príjemným obdobím sú Vianoce, pretože Taiwanci ich milujú a oslavujú v pompéznom štýle. Teploty sa v zime cez deň pohybujú okolo 25 stupňov, čo však domácim nebráni nosiť zimné bundy a čiapky.
Ako sa tu pohybovať?
Pešo
Tchaj-nan je rozsiahle mesto a pešo sa dajú preskúmať zrejme len jednotlivé štvrte a pamiatky, ktoré sa nachádzajú vedľa seba. Spoľahnúť sa však len na svoje nohy pri prieskume celého mesta by bolo asi veľmi únavné, takže pre presun medzi štvrťami budete musieť využiť MHD alebo vlastný dopravný prostriedok. Navyše sú chodníky často blokované skútrami, takže budete musieť chodiť po ceste.
MHD
MHD v Tchaj-nane je obsluhovaná autobusmi a je vcelku spoľahlivá, aj keď nemá tak dobré pokrytie ako MHD v Tchaj-peji. Autobusov jazdí dostatok a v celkom dobrých intervaloch, problémom však môže byť neznalosť ich trás. Spoliehať sa na pomoc ľudí na zastávke je tiež trochu riskantné, pokiaľ neviete po čínsky, keďže angličtinu tu ovláda málokto. Je dobré si preto pripraviť papieriky s názvami miest, kam sa chcete dopraviť a ukázať ich niekomu na zastávke, aby vás nasmeroval na správny autobus.
K dispozícii sú taktiež turistické linky 88 a 99, ktoré jazdia od vlakovej stanice až do historického centra Anping. Ich trasy sú na zastávkach popísané i v angličtine, takže môžu prísť vhod ako záchranná alternatíva. Ostatné autobusy však tiež rozsvecujú svoje cieľové zastávky v angličtine, ale väčšinou sa podľa toho orientovať nedá. Jedna jazda stojí 18 NTD (6/2017).
Informácie o trasách liniek a cestovných poriadkoch nájdete na týchto stránkach.
Na skútri
Požičovní skútrov je v Tchaj-nane veľa, ale jazda skútrom po meste na hlavných ťahoch môže byť celkom stresujúca. Nie je to prípad historického Anpingu, ale v štvrti West Central District jazdí skútrov ako včiel. Doprava je trošku chaotická a oveľa menej organizovaná ako v Tchaj-peji. Navyše skútre často ani nedodržiavajú semafory.
Kde sa ubytovať?
Ceny ubytovania v hoteloch v Tchaj-nane sú nižšie, než napríklad v Tchaj-peji a ubytovanie sa dá zohnať za celkom dostupnú cenu aj v daný deň, takže nie je nutné rezervovať ubytovanie dlho vopred.
I na poslednú chvíľu tak bez problémov zoženiete izbu pre 2 ľudí za 16 EUR na noc (6/2017).
Tchaj-nan je dosť rozľahlé mesto a preto by ste mali miesto ubytovania voliť strategicky. Pokiaľ cestujete bez vlastného dopravného prostriedku, najlepšie je ubytovať sa pri hlavnej vlakovej stanici (TRA), kde sa nachádza i autobusový terminál, takže sa ľahko dostanete sem i odtiaľto i s batožinou. Historická štvrť Anping je síce od stanice ďaleko, ale dostanete sa sem ľahko MHD autobusom.
Ubytovaním cez AirBnB (registráciou cez tento odkaz získate kredit 22 EUR na ubytovanie) sa veľa ušetriť nedá, vzhľadom k nízkym cenám hotelov, takže sa oplatí len v prípade, že máte záujem o väčšie spoznanie miestnych obyvateľov. AirBnB je tu dosť populárne a izba pre dvoch sa dá zohnať i za 15 EUR za noc (6/2017).
Hotelové ubytovanie môžete nájsť napríklad na stránkach Booking.com alebo HotelsCombined.com.
Related Posts
-
-
4. december 2017 Sun Moon Lake – najväčšie jazero Taiwanu uprostred hôr a domorodcov
-
6. marec 2017 Ališan – cyprusové hmlisté lesy a najlepší čaj Taiwanu
Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.
Najnovšie príspevky z fóra
Najnovšie komentáre
-
Gio Veliko Tarnovo – nedobytná pevnosť a hlavné mesto cárov Bulharskej ríše Bulharsko mohu jedině doporučit. Krásná, trochu nespravedlivě opomíjená země a skvělí lidé. -
thanchita bhatia Rozprávková a romantická Connemara – to najírskejšie Írsko After reading a few of the blogs on the site, I'm really impressed with your blogging method. I've added it … -
sabreena rao Nádherný organ veľkej sály radnice (Guildhall) severoírskeho mesta Londonderry beautiful and antique. Looks interesting
Archív
- január 2023 (1)
- december 2019 (1)
- november 2019 (1)
- júl 2019 (1)
- apríl 2019 (2)
- marec 2019 (1)
- február 2019 (1)
- január 2019 (2)
- december 2018 (2)
- júl 2018 (1)
- jún 2018 (1)
- máj 2018 (1)
- apríl 2018 (1)
- marec 2018 (4)
- január 2018 (3)
- december 2017 (3)
- november 2017 (1)
- október 2017 (1)
- september 2017 (3)
- august 2017 (4)
- júl 2017 (2)
- jún 2017 (3)
- máj 2017 (4)
- apríl 2017 (3)
- marec 2017 (4)
- február 2017 (4)
- január 2017 (9)
- december 2016 (8)
- november 2016 (8)
- október 2016 (7)
- september 2016 (9)
- august 2016 (9)
- júl 2016 (8)
- jún 2016 (4)
- máj 2016 (6)
- apríl 2016 (8)
- marec 2016 (9)
- február 2016 (9)
- január 2016 (12)
- december 2015 (12)
- november 2015 (16)
- október 2015 (26)
- september 2015 (29)
Pridať komentár