Taiwan

Sun Moon Lake – najväčšie jazero Taiwanu uprostred hôr a domorodcov

0
Jazero Sun Moon Lake na Taiwane

Najväčšie jazero Taiwanu leží takmer presne v strede tohto ostrova a je jednou z jeho najväčších turistických atrakcií. Jeho názov údajne vznikol preto, že jeho západná časť pripomína tvarom Mesiac, zatiaľ čo tá východná pripomína Slnko. Sun Moon Lake (Jazero Slnka a Mesiaca) vypĺňa údolie uprostred taiwanských hôr, z ktorých niektoré sú oveľa vyššie, než Tatry. Samotné jazero je však skôr obklopené horami a leží v nižšej nadmorskej výške, “len” 760 metrov.

Jazero Slnka a Mesiaca (Sun Moon Lake) na Taiwane - rafty so zeminou a rastlinami slúžia ako zázemie pre rozmnožovanie rýb i tlmenie vĺn

Jazero Slnka a Mesiaca (Sun Moon Lake) na Taiwane – rafty so zeminou a rastlinami slúžia ako zázemie pre rozmnožovanie rýb i tlmenie vĺn

Jeho poloha uprostred hôr však so sebou prináša jednu nevýhodu – výhľady na rozsiahle jazero obklopené majestátnymi horami často zakrýva hustá hmla a oblačnosť, ako tomu bolo i v čase mojej návštevy. Navyše v jazere je zakázané sa kúpať a aktivity v jeho okolí sú obmedzené, takže niektorým návštevníkom môže táto atrakcia pripadať trochu ako turistická pasca. Je pravda, že na Taiwane sú určite zaujímavejšie miesta, ale vzhľadom k tomu, že sa návšteva Jazera Slnka a Mesiaca dá zvládnuť za pol dňa (v prípade, že vyrazíte z Tchaj-čungu), stojí za to dať mu šancu.

Jazero Slnka a Mesiaca (Sun Moon Lake) na Taiwane

Jazero Slnka a Mesiaca (Sun Moon Lake) na Taiwane

Okolo jazera vedie peší chodník, takže tu môžete absolvovať príjemnú prechádzku, v prípade dobrého počasia i s peknými výhľadmi. V okolí jazera sa navyše nachádza niekoľko zaujímavostí, ktoré vám túto prechádzku môžu spestriť. Nečakajte tu však žiadne vysokohorské túry, na tie sa budete musieť vydať o čosi južnejšie, do okolia hory Yu-šan, prípadne aspoň do národného parku Ališan (písal som o ňom tu).

Pešia cestička popri Jazere Slnka a Mesiaca (Sun Moon Lake) na Taiwane

Pešia cestička popri Jazere Slnka a Mesiaca (Sun Moon Lake) na Taiwane

Okolie jazera Sun Moon Lake bolo obývané pôvodnými domorodcami z kmeňa Thao, ktorí sa živili väčšinou lovom a rybolovom. I tento kmeň bol výrazne zdecimovaný po imigrácii Číňanov a náraste ich populácie, ale stále tu žije ešte posledných pár tisíc zástupcov tohto kmeňa. Stretnúť ich môžete v dedinke Ita Thao, ktorá leží na brehu tohto jazera a ktorá pre nich slúži ako akási rezervácia. Malý ostrovček v západnej časti jazera, ktorý Japonci nazvali Smaragdový ostrov, je posvätným územím tohto kmeňa a v jeho jazyku sa nazýva Lalu.

Rafty na Jazere Slnka a Mesiaca (Sun Moon Lake)

Rafty na Jazere Slnka a Mesiaca (Sun Moon Lake)

Jedným z prvých Európanov, ktorí jazero navštívili, bol v 17. storočí holandský misionár Georgius Candidius, podľa ktorého je i v niektorých európskych textoch pomenované ako Jazero Candidius. V tej dobe tu ešte žili prevažne spomínaní domorodci z kmeňa Thao, avšak po tom, čo Európania ostrov Taiwan (vtedy nazývaný Formosa) stratili, nastala imigrácia Číňanov, ktorí dnes už predstavujú drvivú väčšinu obyvateľstva.

V okolí jazera sa nachádza i niekoľko vodných elektrární, kvôli ktorým hladina jazera stúpla nad svoju prirodzenú hodnotu. Prvú z nich začali stavať už pred takmer 100 rokmi (1919).

Na brehu jazera sa nachádza niekoľko stavieb, vrátane domov alebo hotelov. Medzi tie najzaujímavejšie patrí napríklad Chrám Wenwu (niekedy aj Wen Wu), ktorý je zároveň najväčším. Chrám je pomerne nový a postavili ho v súčasnej podobe až v roku 1969. Predtým tu stál menší chrám, ktorý vznikol spojením dvoch malých chrámov. Tieto pôvodne stáli na brehu jazera, ale počas japonskej nadvlády boli vybudované vodné elektrárne, kvôli ktorým hladina stúpla a niektoré chrámy (vrátane spomínaných dvoch) museli byť zničené.

Chrám Wenwu nad Jazerom Slnka a Mesiaca (Sun Moon Lake) na Taiwane

Chrám Wenwu nad Jazerom Slnka a Mesiaca (Sun Moon Lake) na Taiwane

Wenwu je majestátny príklad čínskej religióznej architektúry. Tento typ chrámov (Wenwu) je zameraný na spoločné uctievanie civilných i vojenských božstiev a v Číne ich nájdete hneď niekoľko. Chrám Wenwu pri jazere Sun Moon Lake má typické prvky, ktoré by ste v takýchto chrámoch hľadali – nádoby na zápalné vonné tyčinky, svetielka, oltáre, sochy božstiev a neskutočne (až gýčovito) zdobené reliéfy, ktoré pokrývajú dvere, steny a väčšinu vonkajších prvkov. Vonku potom samozrejme nemôže chýbať typická duchovná brána alebo sochy levov.

Tzv. Rok krokov pri chráme Wenwu pri Jazere Slnka a Mesiaca (Sun Moon Lake) na Taiwane - každý schod je venovaný jednému dňu v roku a sú na ňom vytesané mená slávnych osobností, čo majú narodeniny v daný deň

Tzv. Rok krokov pri chráme Wenwu pri Jazere Slnka a Mesiaca (Sun Moon Lake) na Taiwane – každý schod je venovaný jednému dňu v roku a sú na ňom vytesané mená slávnych osobností, čo majú narodeniny v daný deň

Chrám Wenwu stojí vyššie, než je poloha jazera a od Sun Moon Lake k nemu vedú schody priamo od okružnej pešej cesty okolo jazera. Schodov je presne 366 a na každom z nich je vytesaný jeden kalendárny deň. Volajú sa preto i Year of Steps (Rok krokov) a pri jazere začínajú dátumom 1.1., zatiaľ čo hore pri chráme končia dátumom 31.12. Na každom schode sú okrem dátumu vytesané i mená známych osobností, ktoré sa v ten deň narodili. Pokiaľ však neovládate čínske znaky, nemusíte sa namáhať a snažiť sa mená prečítať.


Mapa lokalít


Kde nájsť viac informácií?

Napríklad na stránke o Taiwane.


Ako sa sem dostať?

Autobusom

K jazeru Sun Moon Lake nevedie žiadna železnica, takže jediný spôsob, ako sa k nemu dostať, je po ceste. Pokiaľ nedisponujete vlastným dopravným prostriedkom, jedinou možnosťou zostane autobus. Autobusom sa sem dá dostať najjednoduchšie z Tchaj-čungu, odkiaľ autobusy odchádzajú z hlavnej vlakovej stanice v centre a cestou sa zastavujú i na stanici vysokorýchlostnej železnice HSR. K dispozícii je i autobus z letiska v Tchaj-čungu.

Jednosmerný lístok stojí 190 NTD, spiatočný 350 NTD (12/2017). Cesta trvá asi 2 hodiny a cestovné poriadky nájdete na týchto stránkach.

Z Tchaj-peja je možné sa dostať k jazeru Sun Moon Lake buď tak, že sa prepravíte vlakom (alebo rýchlovlakom) do Tchaj-čungu a odtiaľ budete pokračovať autobusom. Druhou možnosťou je využiť priamy autobus zo stanice Taipei West Station (blízko hlavnej stanice v Tchaj-peji). Autobusy spoločnosti GuoGuang odtiaľto však jazdia len 4-krát denne.

Väčšina autobusov vás dovezie k návštevníckemu centru v Shuishe.

Návštevnícke centrum pri Jazere Slnka a Mesiaca (Sun Moon Lake)

Návštevnícke centrum pri Jazere Slnka a Mesiaca (Sun Moon Lake)


Koľko to stojí?

Jazero nie je národným parkom a preto sa sem žiadne vstupné neplatí. Taktiež sa neplatí žiadne vstupné do miestnych chrámov.


Kedy sem cestovať?

Jazero sa dá navštíviť bez problémov celoročne. Z hľadiska počasia je najlepšie sa vyhnúť letnému obdobiu, kedy sú teploty vysoké a dažde prinášajú mnoho zrážok. Počet daždivých dní je počas celého roka zhruba rovnaký, ale v lete sú dažde oveľa výdatnejšie.

Veľmi príjemným obdobím sú Vianoce. Teploty sa v zime cez deň pohybujú okolo 20 stupňov (keďže jazero je v trošku vyššej nadmorskej výške než mestá na pobreží), čo však domácim nebráni nosiť zimné bundy a čiapky.


Ako sa tu pohybovať?

Pešo

Najlepšie je samozrejme absolvovať prechádzku okolo jazera pešo. Obísť však celé jazero dookola je trošku dlhá cesta, preto sa zrejme budete musieť miesto dokončenia okruhu vrátiť na východzie miesto, prípadne skombinovať chôdzu s dopravnými prostriedkami.

MHD

Okolo jazera premáva miestny autobus, cena za celodenný lístok je 80 NTD (12/2017). Za celkom dobrú cenu tak môžete navštíviť väčšinu atrakcií okolo jazera a zároveň i absolvovať prechádzku tam, kde sa vám to bude páčiť najviac a nakoniec naskočiť na autobus a vrátiť sa k hotelu, prípadne na autobusový terminál.

Cestovný poriadok miestneho autobusu jazdiaceho okolo jazera nájdete na týchto stránkach.

Taxíkom

Pokiaľ budete potrebovať prepravu okolo jazera v dobe, keď už (alebo ešte) nejazdí autobus, budete musieť využiť taxík. Taxikári veľmi dobre vedia, kedy autobusy už nejazdia a preto v tejto dobe účtujú prehnané ceny. Miesto taxametru vám zaúčtujú pevnú cenu, ktorá bude aj 4-krát vyššia, než počas dňa.

Loďou

Veľa spoločností ponúka výlet po jazere na loďke. K dispozícii je veľa možností, od jednosmerných lístkov až po lístky, ktoré vám umožnia navštíviť 3 rôzne miesta. Ceny nie sú nízke (od 300 NTD za druhý spomínaný lístok, prípadne 100 NTD za jednu cestu cez jazero) a navyše veľa priekupníkov sa vám bude pokúšať lístky predať drahšie.

Lanovkou

V dedinke Ita Thao je možné využiť lanovku, ktorá vás vyvezie na kopec nad dedinou a odkiaľ budete mať (pri dobrej viditeľnosti) výborný výhľad na celé jazero a okolie. Cena spiatočného lístka na lanovku je 300 NTD (12/2017).


Kde sa ubytovať?

Ceny ubytovania sa výrazne líšia podľa sezóny, ale i podľa dňa v týždni. Cez víkend sem cestuje veľké množstvo domácich návštevníkov, pretože jazero Sun Moon Lake a jeho okolie je vnímané ako romantické miesto pre zamilované páry. Pokiaľ chcete pri jazere prespať, snažte sa preto smerovať svoju návštevu na pracovné dni. Inak sa samozrejme dá jazero navštíviť i v rámci jednodňového alebo poldňového výletu.

Obyčajne je treba počítať s cenou ubytovania v hoteloch od 45 EUR na noc a izbu pre dve osoby (12/2017).

Väčšina ubytovacích kapacít v bezprostrednej blízkosti jazera sa nachádza v dedinke Ita Thao, teda na úplne opačnej strane, než kde sa nachádza autobusový terminál Shuishe (a kam prichádzajú autobusy z Tchaj-čungu). Okolo jazera premávajú miestne autobusy (viď sekciu vyššie o tom, ako sa tu pohybovať), avšak len do 17:30, takže pokiaľ chcete využiť verejnú dopravu, snažte sa prísť pred týmto časom.

Ubytovaním cez AirBnB (registráciou cez tento odkaz získate kredit 22 EUR na ubytovanie) sa  veľa ušetriť nedá, vzhľadom k nízkym cenám hotelov, takže sa oplatí len v prípade, že máte záujem o väčšie spoznanie miestnych obyvateľov. AirBnB je tu dosť populárne a izba pre dvoch sa dá zohnať i za 40 EUR za noc (12/2017).

Hotelové ubytovanie môžete nájsť napríklad na stránkach Booking.com alebo HotelsCombined.com.Booking.com

Related Posts

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Povinné položky sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie komentáre

Kategórie