Izrael

Akko – brána do Svätej zeme

0
Akko

Akko je mesto ležiace na severnom pobreží Izraela neďaleko Haify a aj keď nie je práve najznámejším mestom, ktoré sa ľudom vybaví v spojení so Svätou zemou, patrí k najväčším kultúrnym a historickým pamiatkam tejto blízkovýchodnej krajiny. Je známe aj pod modernejším názvom Acre.

Akko je mesto mnohých superlatívov. Ide napríklad o jedno z najstarších miest na svete vôbec, ktoré sú dodnes obývané. Zároveň je najposvätnejším mestom bahájskeho náboženstva, ktoré má po celom svete niekoľko miliónov vyznávačov. V meste Akko bol totiž uväznený a zomrel perzský prorok Bahá’u’lláh, ktorý je považovaný za jedného z prorokov tejto odnože islamu.

Akko malo strategickú polohu pre križiacke výpravy do Svätej zeme. Keďže leží na jej severe a je prístavným mestom, bolo toto mesto považované za kľúč od Svätej zeme. Križiaci po obliehaní a dobytí tohto mesta z neho urobili svoju základňu pre ďalšie pokračovania dobýjania kolísky kresťanstva a práve sem prúdili zásoby a posily z Európy. Preto mal tento prístav extrémne vysokú strategickú hodnotu. Akko sa postupne stalo jedným z najbohatších križiackych miest a v 13. storočí získalo dominantný vplyv v regióne. Keď postupne územie dnešného Izraela získavali moslimské sily, Akko sa stalo poslednou baštou kresťanského odporu. Keďže však žiadna ďalšia pomoc z Európy neprichádzala a mesto sa ocitlo v úplnej izolácii, muselo nakoniec kapitulovať po obliehaní Mamelukmi. Tí, v strachu aby sa križiaci nevrátili a prístavy znovu nevyužili ako základne, zničili všetky pobrežné mestá v oblasti a rovnaký osud postihol i Akko. Kedysi slávne a bohaté mesto sa tak na prelome 13. a 14. storočia ocitlo v ruinách a stala sa z neho maličká rybárska dedinka.

Neskôr Akko získali pod kontrolu osmanskí Turci a tí si mesto s menšími prestávkami udržali takmer štyri storočia až po prvú svetovú vojnu. Získať mesto chcel i Napoleon, avšak po dlhom a neúspešnom obliehaní sa Turci s pomocou Angličanov francúzskemu dobyvateľovi ubránili. Mesto tak má za sebou búrlivú históriu, počas ktorej sa nad jeho nadvládou prestriedali Židia, kresťania i moslimovia. Dnes ide o menšie mesto do 50 tisíc obyvateľov, kde väčšinu z nich tvoria Židia a pomerne početnú menšinu Arabi. Nejaký ten menší konflikt tu z času na čas medzi týmito etnikami vypukne, ale inak ide o vcelku pokojné a bezpečné miesto, ktoré je vďaka svojmu starému mestu zaradené na zoznam svetového dedičstva UNESCO.

Tuniská synagóga

Ešte pred bránami starého opevneného mesta Akko leží takzvaná Tuniská synagóga, resp. aj Synagóga Djerba alebo Or Torah, postavená podľa vzoru synagógy El Ghriba v Djerbe v Tunisku. Aj keď nemá extrémnu historickú hodnotu (bola postavená v roku 1955), je veľmi zaujímavá a unikátna svojimi farebnými vitrážovými sklami a mozaikami tvorenými miliónmi dielikov.

Opevnenie

Dnešné opevnenie starého mesta pochádza z 18. storočia a bolo vybudované na ruinách pôvodného križiackeho opevnenia. Na opevnenie sa na mnohých miestach dá vyliezť a vychutnať si výhľad na mesto, prípadne na more. Opevnenie tak chránilo mesto zo zeme, ale i z mora. V opevnení sú umiestnené dve brány, “morská” a “suchozemská”. Taktiež je možné v opevnení navštíviť malé Etnologické múzeum. Morské opevnenie mesta Akko bolo považované za severnú hranicu Svätej zeme a preto pútnici pri svojom príchode sem zvykli bozkávať túto stenu chrániacu Akko pred potenciálnymi útokmi z mora.

Tržnica

Ako snáď každé mesto na Blízkom východe, i Akko disponuje trhoviskom, kde môžete nakúpiť najmä jedlo – od ovocia a zeleniny, cez rôzne dobroty ako baklava, až po čerstvo ulovené ryby. Trh v starom meste Akko má skôr charakter bazáru – a niet divu, pochádza z dôb tureckej nadvlády, takže ide o krytú tržnicu s množstvom obchodíkov či kaviarničiek.

Templárske tunely

V meste Akko boli nedávno objavené tajné templárske tunely, ktoré boli vybudované ako tajné prepojenie medzi citadelou a prístavom. Tunely pochádzajú z 12. storočia a je možné sa nimi prejsť za vstupné, ktoré je možné zakúpiť s kombinovaným vstupným do citadely. V tuneloch toho nie je veľmi čo vidieť, ale demonštrujú architektonickú vyspelosť a neuveriteľné množstvo práce, ktoré si ich výstavba musela vyžiadať.

Križiacka citadela

Citadela je hlavným ťahákom celého mesta Akko a každý turista by ju mal povinne navštíviť. Pôvodná križiacka citadela bola postavená v 12. storočí miestnymi rytiermi, ktorí k tomu dostali povolenie od Baldwina I., jeruzalemského kráľa. Citadela bola postupne rozširovaná a neskôr do značnej miery zničená po dobytí mesta Mamelukmi. Neskôr si na jej základoch postavili pevnosť Turci a túto pevnosť je možné vidieť i dnes. V základoch pevnosti však prebiehajú archeologické výkopové práce a veľká časť z toho, čo zostalo z pôvodnej križiackej citadely, bola už odkrytá a dnes je možné ju v podzemí pevnosti navštíviť.

Medzi najzaujímavejšie miestnosti patrí refektórium (jedáleň) a Sieň pilierov (Hall of Pillars) s 15 mohutnými piliermi. Takisto veľmi impozantné je nádvorie s križackymi zástavami alebo podzemné tunely, do ktorých by som asi neodporučil vstupovať klaustrofobikom.

Križiacka citadela je excelentným príkladom toho, ako má vyzerať moderné múzeum. Pri vstupe dostanete audiosprievodcu, ktorý je však trošku odlišný od bežných audiosprievodcov. Ide totiž o slúchadlá, ktoré sú však konštruované tak, aby držali vo vzdialenosti asi 2 centimetrov od ucha (a teda nepriliehaju tesne k uchu) a tak nemáte problém počúvať sprievodcu a pritom viesť konverzáciu s niekým iným, pokiaľ sprievodcu práve nepočúvate. Sprievodca k tomu nemá žiadne ovládanie – všetko funguje automaticky a výklad ku konkrétnemu miestu sa spustí sám v momente, keď k nemu dorazíte, takže nepotrebujete žiadny leták ani čísla, ktoré je potreba vyťukávať. V citadele sa navyše odohrávajú projekcie rôznych situácií zo života križiakov a zvuk k nim sa automaticky spúšťa taktiež v sprievodcovi, takže si napríklad môžete pozrieť, ako prebiehala exkomunikácia rytiera z rádu. Celá expozícia je urobená veľmi profesionálne a pútavo, takže človeku sa z citadely ani veľmi nechce odísť.

Hammam Al-Baša – Turecké kúpele

Ďalším reliktom z dôb tureckej nadvlády v Akko sú miestne kúpele, resp. hammamy. Nachádza sa ich tu niekoľko, najznámejším je však Hammam Al-Baša, ktorý však dnes už funguje len ako múzeum. Tento hammam pochádza z konca 18. storočia a je možné v ňom vidieť miestnosti typické pre kúpele, vrátane niekoľkých sáun a veľkej parnej sauny. Kúpele fungovali až do roku 1950, dnes sa tu nachádza niekoľko pekne spracovaných expozícií, ktoré návštevníkom ukazujú fungovanie hammamu. K tomu napomáha i niekoľko projekcií, ktoré okrem popisu tradičných procedúr zároveň rozprávajú aj časť histórie mesta. Vstupné do Hammamu Al-Baša je možné zakúpiť spolu so vstupným do križiackej citadely a templárskych tunelov kombinovane za výhodnejšiu cenu.

Biela mešita

Mešita Džezára Pašu (angl. transkripcia Jezzar Pasha Mosque), prezývaná i Biela mešita (niekedy i Veľká mešita) leží v starom meste Akko a je pripomienkou toho, že v meste žije i početná moslimská populácia. Mešít sa tu nachádza samozrejme viacero, ale Biela mešita je z nich jednoznačne najvýznamnejšia. Je pomenovaná po Ahmedovi Pašovi al-Džazárovi, tureckom guvernátorovi mesta Akko, ktorý ju dal vybudovať na konci 18. storočia. Tento guvernátor sa preslávil najmä už spomínaným ubránením mesta proti Napoleonovi (s pomocou Angličanov), ale i značnou krutosťou, vďaka ktorej si vyslúžil prezývku “mäsiar”. Jeho hrob sa nachádza v mauzóleu stojacom v areáli Bielej mešity. V mešite sa taktiež nachádza sklenená skrinka obsahujúca relikviu – chlp z brady proroka Mohameda (ešte šťastie, že len z brady). Mešita je prezývaná Veľkou mešitou i preto, že je najväčšou mešitou v Izraeli nachádzajúcou sa mimo Jeruzalema.

Akko je zrejme jednou z najzaujímavejších destinácií na severe Izraela a je ideálnym miestom pre jednodňový výlet pre tých, ktorí si ako základňu zvolia pre cesty v regióne prístavné mesto Haifa.


Kde nájsť viac informácií?

Napríklad na stránke o Izraeli.

Dobré informácie môže poskytnúť i stránka starého mesta Akko.


Ako sa sem dostať?

Akko leží na hlavnom severo-južnom železničnom ťahu, takže je veľmi jednoduché sa sem dostať vlakom nielen z blízkej Haify, ale i z Tel Avivu. Vlaky jazdia pomerne často, takže nie je nutné si cestu nejak vopred plánovať, pokiaľ však chcete, môžete nájsť informácie i spojeniach na stránkach Izraelských železníc.

Z Haify sa dá do Akka dostať i autobusom (lacnejšie ale i pomalšie, než vlakom) a to miestnymi linkami zo stanice Carmiel – stačí sa na mieste opýtať oddychujúcich šoférov, ktoré číslo ide do Akka.


Kedy sem cestovať?

Ako to je u väčšiny destinácií na Blízkom východe, je dobré sa vyhnúť cestovaniu do Akka v lete, kvôli horúčavam. Ostatné ročné obdobia sú z hľadiska počasia bez problémov, vrátane zimy.


Ako sa tu pohybovať?

Staré mesto je pomerne malé, najlepším prostriedkom pre jeho prieskum sú vlastné nohy. Vlaková stanica sa nachádza menej ako 10 minút chôdze od vstupu do starého mesta.


Kde sa ubytovať?

Väčšina turistov sem prichádza na jednodňový výlet z Tel Avivu alebo Haify. V Akko sa nachádza niekoľko hotelov, ale výber obmedzený. Viac ubytovacích kapacít je v neďalekej Haife, čo znamená spravidla i nižšie ceny.

Ubytovanie môžete nájsť napríklad na stránkach Booking.com alebo HotelsCombined.com.Booking.com

Related Posts

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Povinné položky sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie komentáre

Kategórie