Uruguaj

Colonia del Sacramento – pašerácky prístav na Striebornej rieke

0
Ulica De Portugal v Colonii del Sacramento

Colonia del Sacramento je maličké mestečko v Uruguaji, na dohľad od argentínskej metropoly Buenos Aires. Bolo založené už v roku 1680 Portugalcami a je tak jedným z najstarších miest Uruguaja. Mesto leží na strategicky výhodnej pozícii na sútoku veľtokov Uruguaj a Paraná, ktoré tu vytvárajú akúsi superrieku nazývanú Rio de la Plata (Strieborná rieka), vlievajúcu sa do Atlantického oceánu. Táto rieka je tak veľká, že vyzerá skôr ako menší záliv. Mesto tak bolo po stáročia predmetom záujmu koloniálnych mocností a neskôr aj zvrchovaných juhoamerických krajín. Svojho majiteľa zmenilo 10-krát, až nakoniec skončilo v roku 1828 pod kontrolou Uruguaja. Mestečko je známe najmä vďaka svojej koloniálnej architektúre a svojmu zaradeniu na zoznam svetového dedičstva UNESCO.

Do Colonie som sa vybral na výlet z Buenos Aires – k dispozícii je niekoľko trajektov a plavba trvá zhruba hodinu. Cena závisí od toho času, kedy chcete do Colonie vyraziť a od toho, ako veľmi vopred si rezervujete lístky. Lode potom vyplávavajú z terminálu na konci ulice Avenida Cordoba a je dobré sa dostaviť aspoň hodinu pred plánovaným odchodom lode, pretože procedúra je prakticka identická s tou letiskovou – je nutné prejsť check-inom a následne pasovou kontrolou. Tu sa proces trošku líši tým, že sa prechádza oboma pasovými kontrolami už pred samotnou plavbou, takže po vylodení už nie je nutné pasovou kontrolou prechádzať (pokiaľ však máte batožinu, môžu vás ešte skontrolovať colníci).

Pri príchode do Colonie nezabudnite navštíviť turistické informačné centrum (hneď vedľa terminálu), kde vám ochotne poradia s návštevou mesta i poskytnú mapku.

Okolie historického centra

Colonia del Sacramento je známa hlavne vďaka svojmu historickému centru, ktoré jej vyslúžilo zápis na zoznam UNESCO. Väčšinu mesta však tvorí moderná časť, kde aj dnes žijú miestni obyvatelia. I táto moderná časť je však pomerne malebná a upravená, s peknými dláždenými ulicami a farebnými domčekmi. Trochu ďalej od centra je potom možné nájsť napríklad i supermarket.

Predpokladám však, že sem málokto cestuje práve za nákupmi v supermarketoch (obzvlášť aj preto, že Colonia je pomerne drahé mesto). Možno však budete chcieť vyraziť za nákupmi na miestny trh, ktorý je však skôr turistickou atrakciou než autentickým trhom. Pokiaľ však zháňate pekné uruguajské suveníry, môže byť toto miesto pre vás tým pravým. Feria Artesanal (doslova “remeselnícky trh”) sa nachádza na ulici Dr. Daniel Fosalba. Okrem tejto tržnice vám dobrú možnosť nákupu suvenírov ponúka i ulica Avenida Gral Flores, jeden z hlavných ťahov mestom.

Typickým suvenírom z tejto oblasti môže byť nádoba na nápoj yerba mate. Yerba mate je typický juhoamerický nápoj, pomerne bohatý na obsah kofeínu, vyrábaný lúhovaním lístkov rastliny s rovnakým názvom. Nápoj sa pije z guľovitej dutej nádoby zvanej mate alebo guampa pomocou kovovej slamky, ktorá sa nazýva bombilla (alebo aj bomba). Tradične sa “slamka” vyrába zo striebra, ale môže sa vyskytovať i v rôznych zliatinach alebo v nerez oceli.

Brána

Poďme sa však konečne pozrieť do historickej časti (Barrio Histórico) mesta, vďaka ktorej bolo zapísané na zoznam UNESCO. Vstup do tejto časti je možný bránou Portón de Campo. Táto historická brána pochádza z 18. storočia a je zabudovaná do opevnenia mesta, ktoré sčasti ešte stále stojí. K bráne vedie drevený padací most.

Plaza Mayor

Hlavné námestie (alebo Plaza Mayor) leží hneď za spomínanou historickou bránou. Námestie je pomerne veľké a jeho väčšiu časť tvorí park s množstvom stromov a je obkolesené peknými farebnými budovami v koloniálnom štýle.

Maják

Už z Plazy Mayor je možné vidieť bielu vežu miestneho majáka, ktorý kedysi navigoval lode v miestnych zradných vodách. Maják je dnes stále funkčný, ale slúži hlavne ako vyhliadka pre turistov. Za 25 pesos si môžete vyšliapať točité schodisko až k reflektoru a vychutnať si výhľad nielen na celú Coloniu, ale v prípade dobrej viditeľnosti a počasia je možné vidieť i Buenos Aires na druhej strane brehu. Pred majákom je možné vidieť ruiny Kláštora sv. Františka zo 17. storočia.

De San Pedro

Ulica De San Pedro spolu sa so svojimi priľahlými uličkami (najmä De Solís a Calle de los Suspiros – Ulička povzdychov) rozprestiera okolo južného pobrežia mesta a tvorí jeden z turistických magnetov mesta. Pekné dláždené uličky, farebné domčeky, lampáše, zeleň a kvety, to všetko tvorí veľmi romantickú atmosféru, ktorá je jedným z hlavných lákadiel tohto koloniálneho mestečka.

Bazilika Santísimo Sacramento a okolie

Ďalšou podobnou časťou, ako stvorenou pre romatické prechádzky a fotky, je okolie baziliky Santísimo Sacramento, najmä ulica De Portugal a jej priľahlé ulice. Opäť ide o jednu z častí mesta, vďaka ktorej bolo zapísané na zoznam UNESCO.

Samotný chrám Basílica del Santísimo Sacramento pochádza z roku 1810 a jej príslušná farnosť bola založená spolu s mestom, teda už v roku 1680. Jedná sa tak o jednu z najstarších farností v celej krajine. Samotná bazilika síce nie je po architektonickej stránke nijak výnimočná, ale zvyknú ju sčasti využívať i ako galériu. V dobe mojej návštevy tu prebiehala výstava s jednoduchým názvom Pájaros (Vtáci).

Za bazilikou sa nachádza menšie priestranstvo, ktoré slúži ako miestne archeologické nálezisko. Nachádzajú sa tu základy niekoľkých domov, vrátane veže či menšieho paláca, ktoré tu kedysi, ešte za koloniálnych čias, stáli. Z ruín sú zachované pomerne malé zvyšky, takže predstaviť si na základe nich niekdajší vzhľad mesta vyžaduje značnú dávku fantázie. Pomôcť trošku môžu informačné tabule rozmiestnené pozdĺž cestičiek vedúcich pomedzi ruiny.

Pobrežie

Colonia del Sacramento je mesto obkolesené morom, resp. riekou Rio de la Plata – v preklade Strieborná rieka, ktorá tu vytvára akýsi záliv. Pobrežie mesta je ďalším z malebných miest, kam stojí za to sa ísť pozrieť, či už kvôli výhľadom na upokojujúcu vodnú plochu a okolité ostrovy alebo kvôli miestnej maríne a jej zátišiu s loďkami. Pokiaľ sa vám nebude páčiť miestny yachtclub a mólo, môžete prejsť ulicou Paseo de San Gabriel popri celom pobreží, kde sa občas chodia ľudia i kúpať, až k južnému okraju mesta a ulici De San Pedro, o ktorej som písal na začiatku tohto článku. S trochou šťastia uvidíte na mori nielen jachty, ale možno aj mrakodrapy Buenos Aires na náprotivnom brehu.

Autá

Colonia bohužiaľ nedisponuje množstvom peších zón, ktoré by takémuto miestu svedčali. Autá sú bohužiaľ všade a často kazia zábery v inak dokonalých kamenných uličkách plných kvetov. Okrem klasických modelov moderných automobilov sa tú nájdu i pomerne raritné 30-ročné herky, ale aj pomerne veľké množstvo veteránov. Prečo ich je v Colonii tak veľa netuším, ale veterány aspoň kolorit mestečka pekne dokresľujú a nepôsobia zaparkované v uličkách tak rušivo, ako moderné automobily.


Kde nájsť viac informácií?

Napríklad na stránke o Uruguaji.


Ako sa sem dostať?

Do Colonie smeruje mnoho turistov z Buenos Aires (či už v rámci jednodenného výletu alebo jednosmerne). Za týmto účelom je možné využiť jednu z troch spoločností – Buquebus, Seacat a Colonia Express. Doba plavby je zhruba 1 hodina a ceny sa môžu výrazne podľa času plavby a včasnosti rezervácie lístkov. Je treba myslieť aj na to, že v prípade platby kartou je cena ešte vyššia kvôli použitiu oficiálneho kurzu argentínskeho pesa oproti svetovým menám (väčšinou znevýhodnenie o 50%). Preto je lepšie zaplatiť v hotovosti v pesos, avšak túto možnosť máte len v prípade, že už ste v Argentíne.

Do Colonie je možné sa dostať i autobusom z hlavného mesta Montevideo. Trojhodinová cesta vyjde na asi 400 uruguajských pesos (cca. 12 EUR) a autobusy jazdia pomerne často. Viac informácií je možné nájsť na stránkach spoločnosti Tres Cruces.


Kedy sem cestovať?

Colonia del Sacramento sa teší veľmi dobrému teplému podnebiu a je možné ju navštíviť celoročne.


Ako sa tu pohybovať?

Mesto je pomerne malé, najlepším prostriedkom pre jeho prieskum sú vlastné nohy.


Kde sa ubytovať?

Väčšina turistov tu noc netrávi, vyrážajú sem na jednodenný výlet z Buenos Aires alebo z Montevidea, prípadne sa zastavujú cestou z jedného mesta do druhého.

Pokiaľ sa však rozhodnete tu stráviť noc či dve, Colonia disponuje dostatočnými ubytovacími kapacitami.

Ubytovanie môžete nájsť napríklad na stránkach Booking.com alebo HotelsCombined.com.Booking.com

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Povinné položky sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie komentáre

Kategórie