Mexiko

Teotihuacán – miesto, kde sa zrodili bohovia

0
Pyramída Slnka v Teotihuacane

Mexiko je veľmi rôznorodá krajina a jeho hornatá centrálna časť sa výrazne líši od teplých karibských nížin Yucatánskeho poloostrova. Zatiaľ čo najväčšie a najznámejšie mayské mesto Chichén Itzá, preslávné najmä ako jeden z nových divov sveta, si pohodlne tróni uprostred zelenej džungle s dostatkom vody, vegetácie i Slnka, najnavštevovanejšia mexická pamiatka sa však nachádza tisíc kilometrov na západ odtiaľ.

Centrálna časť Mexika, rozprestierajúca sa okolo hlavnej megalopoly Mexico City (Ciudad de Mexico), sa nachádza v nadmorskej výške okolo 2000 metrov a preto sú tu teploty výrazne nižšie, aj keď o zime či mraze sa rozhodne nedá hovoriť. Neďaleko od jedného z najväčších miest na svete dneška sa v nehostinných horách rozprestiera jedno z najväčších miest sveta stredoveku – Teotihuacán.

Teotihuacán je jedno z najmystickejších a najzáhadnejších miest na svete. Aj napriek tomu, že bolo vyplienené a vypálené, jeho pozostatky sú stále monumentálne a na záhadnosti mu pridáva fakt, že sa o jeho staviteľoch vie veľmi málo. Nevie sa nielen kto mesto vybudoval, ale ani kto ho zničil a prečo – všetko sa udialo ešte dávno predtým, než do Nového sveta dorazili prvé lode z Európy.

Nevie sa taktiež, ako sa mesto vlastne volalo. V dobe, keď tu žili Aztékovia, bolo toto mesto už viacmenej v ruinách. To oni mu dali názov Teotihuacán, čo v preklade znamená Mesto bohov, prípadne Mesto, kde sa zrodili bohovia. Príčinou tohto názvu bol fakt, že ani samotní Aztékovia vlastne nevedeli, kto mesto vybudoval a jeho architektúra a pyramídy boli aj pre nich tak ohromujúce, že si nevedeli predstaviť nikoho iného, než bohov, ktorí mohli toto mesto vybudovať.

Ulica mŕtvych

Počiatky mesta siahajú ešte niekoľko storočí do doby pred Kristom, keď bol už od začiatku jeho plánovania precízne navrhnutý jeho pôdorys. Chrbticou celého mesta je Ulica mŕtvych, pomenovaná podľa množstva menších platforiem, ktoré ju lemujú. Pôvodne sa predpokladalo, že tieto “minipyramídky” boli hrobkami a preto ulica získala svoj názov. Dnes však už prevláda názor, že platformy boli využívané na slávnostné účely a na ich vrcholoch stáli chrámy.

Ulica mŕtvych je z architektonického hľadiska fascinujúcou konštrukciou. Ulica má zhruba 3 kilometre a je pomerne široká (40 metrov). Napriek svojej dĺžke a nerovnému terénu, ktorý má značný sklon, je Ulica mŕtvych dokonalé rovná. Prevýšenie je prekonané presne a rovnomerne rozloženými malými schodiskami,  ktoré z jednej strany pri pohľade k Pyramíde Mesiaca vytvárajú dojem nekonečného schodiska, zatiaľ čo pri pohľade od pyramídy sú schody zasa neviditeľné.

Ulica mŕtvych je dôkazom úžasnej vyspelosti a zručnosti architektov a zememeračov spred viac ako 2000 rokov, ktorí dokázali nielen Ulicu mŕtvych, ale celé mesto navrhnúť a vybudovať s dokonalou presnosťou.

Pyramída Mesiaca

Na konci Ulice mŕtvych stojí Mesačná pyramída. Pyramída bola vybudovaná v niekoľkých fázach, tá prvá pochádza ešte z 2. storočia pred naším letopočtom – ide tak o najstarší monument v Teotihuacáne. Pyramída kopíruje tvar hory za ňou a na jej vrchole stála obrovská socha bohyne dažďa, vážiaca 22 ton – nikto netuší, ako sa im ju vtedy podarilo dostať na vrchol pyramídy. Socha bola neskôr vykopaná vedľa pyramídy, z ktorej zrejme spadla alebo bola zhodená.

Pyramída Slnka

Na rozdiel od Mesačnej pyramídy, ktorá stojí priamo na vrchole ústrednej Ulice mŕtvych, Slnečná pyramída stojí trošku bokom, zhruba v polovici tejto ulice. Je však oveľa väčšia než Mesačná pyramída a je najväčšou stavbou v Teotihuacáne. Ide o tretiu najvyššiu pyramídu na svete a jej názov jej dali Aztékovia, rovnako ako tomu bolo v prípade Mesačnej pyramídy. Keďže Aztékovia mesto poznali už ako opustené ruiny, pôvodný názov pyramídy nie je známy – rovnako ako ani božstvo, ktorému bola zasvätená, pretože chrám na jej vrchole bol poničený.

Výstup na pyramídu môže byť únavný, najmä v prípade jasného dňa, ale výhľad z nej určite stojí za námahu.

Quetzalpapalotlov palác

Hneď vedľa Mesačnej pyramídy stojí stavba nazývaná Quetzalpapalotlov palác. Je pomenovaná podľa mýtickej bytosti menom Quetzalpapalotl, ktorá má formu opereného motýľa. Táto bytosť je vyobrazená na reliéfoch stĺpov paláca a odtiaľto teda prichádza jeho názov. Palác je príkladom najelegantnejšej architektúry v Teotihuacáne a sú v ňom dobre zachované maľby, ktoré tak pomáhajú pochopiť spôsob dekorácií domov v tomto meste. Samotný palác bol pravdepodobne sídlom vládnucej rodiny mesta.

Ďalšie stavby

Ako som uviedol, Teotihuacán bol v dobe svojho najväčšieho rozmachu jedným z najväčších miest na svete vôbec. Preto sa v okolí dlhej centrálnej Ulice mŕtvych nachádza množstvo ďalších stavieb, ktoré stoja za prieskum. Hlavnou rezidenčnou časťou bola Ciudadela, v ktorej mohlo žiť až 100 tisíc ľudí. Tejto časti dominuje Quetzalcoatlova pyramída, ktorá je jedným z najposvätnejších miest Teotihuacánu. Ako jej názov napovedá, bola zasvätená bohovi menom Quetzalcoatl, ktorý má podobu opereného hada. Na pyramíde je preto možné vidieť množstvo zachovaných kamenných hadích hláv.

Ďalšie stavby sú potom zaujímave zachovanými maľbami, prípadne ďalšími kamennými prvkami, vrátane hláv jaguárov a hadov, ktoré predstavovali jedny z najdôležitejších božstiev v meste.


Kde nájsť viac informácií?

Napríklad na stránke o Mexiku.


Ako sa sem dostať?

Autobusom

Do Teotihuacánu sa dá dostať priamym autobusovým spojom z Mexico City. Autobusy odchádzajú z terminálu Autobuses del Norte, kam sa dostanete metrom (názov stanice je rovnaký). Lístky sa predávajú v bráne (Sala) 8, spoznáte to hneď podľa loga s pyramídou. Spiatočný lístok stojí 92 pesos (2/2015).


Koľko to stojí?

Vstupné do areálu je 64 pesos (2/2015).


Kedy sem cestovať?

Prakticky celoročne, táto časť Mexika má vďaka vysokej nadmorskej výške miernu klímu počas celého roka.


Ako sa tu pohybovať?

Len pešo.


Kde sa ubytovať?

Priľahlé mesto sa volá Teotihuacán de Arista a poskytuje niekoľko ubytovacích zariadení. Väčšina ľudí sem však vyráža len na jednodňový výlet z Mexico City, kde je možností ubytovania neúrekom a za slušnú cenu.

Ubytovanie môžete nájsť napríklad na stránkach Booking.com alebo HotelsCombined.com.



Booking.com

Related Posts

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Povinné položky sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie komentáre

Kategórie