Anguilla

Anguilla je ostrov v Karibiku, nachádzajúci sa na na sever od Sv. Martina a na východ od Panenských ostrovov. Patrí do skupiny Malých Antíl, medzi Záveterné ostrovy.

Anguilla je koralový ostrov (na rozdiel od väčšiny ostrovov v Karibiky, ktoré su vulkanické), takže má veľmi rovný terén a žiadne kopce.

Anguilla bola dlho britskou kolóniou a svojou veľkosťou bola zrejme príliš bezvýznamná, aby sa riešila jej nezávislosť. Na istú dobu bola začlenená do únie so Sv. Krištofom a Nevisom, aby neskôr po viacerých protestoch a revoltách konečne získala vytúženú autonómiu.

Ostrov má dnes najmä povesť daňového raja, ale hlavnou aktivitou stále zostáva rybolov – Anguilla vyváža ryby na všetky susedné ostrovy.

Inak je Anguilla známa najmä vďaka svojim excelentným plážam, ktoré sú dôvodom nastupujúceho rozvoja turistického ruchu.

Na Anguille sa rozpráva anglicky, aj keď chce to trochu praxe, aby človek rozumel miestnej (kreolskej) angličtine.


Víza

Občania SR a ČR nepotrebujú víza pre vstup na Anguillu za účelom turizmu.


Ako sa sem dostať?

Lietadlom

Letisko sa na Anguille nachádza v blízkosti hlavného “mesta” The Valley. Počet leteckých spojení je však pomerne obmedzený, a to i z iných karibských ostrovov. Z Európy je najjednoduchšie letieť na ostrov Sv. Martin a odtiaľ sa dostať na Anguillu loďou (viď nižšie).

Loďou

Loďou (trajektom) je možné sa dostať zo Sv. Martina na Anguillu buď z Marigotu (fr. časť) alebo z letiska (holandská časť). Lístok sa nedá kúpiť vopred, platí sa priamo na lodi (20 USD za jeden smer; 3/2016) – nedá sa platiť kartou. Navyše sa platí tzv. departure tax, pri odjazde zo Sv. Martina 5 USD, pri odjazde z Anguilly 8 USD (3/2016).

Trajekty premávajú každých 45 minút.


Ako tu cestovať?

Skútrom alebo autom

Ideálnym prostriedkom pre prieskum ostrova je skúter. Cesty sú dobré, šoféri pomerne opatrní a premávka malá. Ostrov je tak malý, že za jeden deň ho na skútri môžete prejsť aj trikrát. Pri termináli trajektov vám prenájom áut i skútrov budú priam vnucovať, cena je 25 USD za deň. Je nutné však zaplatiť i miestny vodičský preukaz (prax bežná v Karibiku), ktorý stojí 27 USD.

MHD na Anguille neexistuje.


Kedy sem cestovať?

Obdobie dažďov trvá od júna do novembra, takže je lepšie návštevu smerovať na obdobie december – máj. V období dažďov však zrážky nebývajú nejak extrémne a je možné sem cestovať i počas tejto doby.


Čo tu navštíviť?

Mestá

  • The Valley – hlavné mesto krajiny, disponujúce hlavným medzinárodným letiskom a bankami (predsalen je to daňový raj)

Príroda a aktivity

  • Pláže – hlavným lákadlom Anguilly sú pláže, ktorých je tu nespočet a všetky sú krásne
  • Vodné aktivity – je možné tu praktizovať snáď všetky typické plážové aktivity, vrátane šnorchlovania, vodného lyžovania, potápania, atď.

Kde sa ubytovať

Ubytovanie na Anguille je veľmi nákladnou položkou (ako v celom Karibiku), ktorá zrejme ukrojí najväčšiu časť rozpočtu. Oplatí sa zvážiť ubytovanie cez AirBnB (ktoré však stále bude pomerne drahé, aj keď lacnejšie než štandardné hotely).

Pre nájdenie hotelového ubytovania môžete použiť štandardné vyhľadávače, ako Booking.com alebo HotelsCombined.com.


Čo tu nakúpiť?

Na Anguille je oficiálnou menou východokaribský dolár (ECD alebo aj XCD), ale bežne (resp. možno ešte viac) sa používajú americké doláre. Kurz je zhruba 1 USD = 2.7 XCD.

Prakticky nikde nie je problém platiť americkými dolármi, takže teoreticky nemusíte vôbec peniaze vymieňať.

Platby kartami sú obmedzené (v hoteloch a reštauráciách nie je problém), je dobré disponovať dostatočnou hotovosťou, ale bankomatov je k dispozícii v hlavnom meste The Valley dostatok.

Nakúpiť sa tu toho veľa nedá, lokálna výroba nie je veľmi produktívna.

Najnovšie komentáre

Kategórie