Rusko

Suzdaľ – drahokam na Zlatom kruhu a hlavné mesto uhoriek

0
Drevený kostolík sv. Mikuláša a Kremeľ v Suzdali

Ak chcete trošku cestovať v čase a nahliadnuť do ruskej histórie, môžete sa vydať na cestu dlhú zhruba 200 kilometrov severovýchodne od Moskvy. Tam leží malé mestečko Suzdaľ, ktoré je súčasťou takzvaného Zlatého kruhu, spolu s ďalšími mestami ako Sergijev Posad, Jaroslavľ, Kostroma alebo Vladimir. Zlatý kruh je skupina miest v relatívne blízkom okolí Moskvy, ktoré majú prevažne náboženský význam kvôli množstvu historických kláštorov a chrámov, ktoré sa v nich nachádzajú a ktoré zohrali významnú úlohu v ruskej histórii. Suzdaľ sa však od ostatných líši tým, že má zrejme najvyššiu koncentráciu kláštorov a chrámov na malej ploche.

Hradby Kláštora sv. Euthymia v Suzdali, v odraze riečky Kamenka

Hradby Kláštora sv. Euthymia v Suzdali, v odraze riečky Kamenka

Suzdaľ nemá ani 10 tisíc obyvateľov, čo ho (minimálne v ruskom kontexte) radí skôr medzi dedinky, ale napriek tomu tu nájdeme 30 kostolov a 5 kláštorov. Navyše je tu mnoho ďalších budov, ktoré sú chránené ako historické pamiatky – celkovo ich je spolu s kostolmi a kláštormi až 79. Navyše mu dodávajú veľmi malebný ráz i farebné maľované drevené domčeky, ktoré vyzerajú ako z ruskej rozprávky o Mrázikovi. Dedinka tak pôsobí trošku ako skanzen, za čo vďačí i faktu, že sa stala chránenou oblasťou už za čias ZSSR a preto tu bol zákaz akejkoľvek priemyselnej výstavby a trochu sa tu zastavil čas. Mestečko tak do veľkej miery umožňuje vidieť to, ako vyzeralo Rusko pred stáročiami a aj preto je zaradené na zoznam svetového dedičstva UNESCO.

Maľovaný domček v Suzdali

Maľovaný domček v Suzdali

Navyše je Suzdaľ známy jednou kuriozitou – pestujú sa tu údajne najlepšie uhorky v celom Rusku a tejto zelenine (resp. z botanického hľadiska ovociu) je dokonca venovaný festival. Oficiálne je dňom uhoriek vždy druhá júlová sobota, ale pokiaľ sem zavítate kedykoľvek v najbližšom týždni okolo tohto dátumu, môžete sa tešiť na ulice plné stánkov s uhorkami a rôznymi pochúťkami z uhoriek. Stačí ochutnať jednoduché jedlo pripravené zo zemiakov a uhoriek alebo ďalšie špeciality a zistíte, že suzdaľské uhorky majú niečo do seba.

História

Suzdaľ bol založený zrejme už v 10. storočí. Významným dátumom bol rok 1125, kedy ho ustanovil hlavným mestom Suzdaľsko-rostovského kniežatstva jeho vládca, knieža Jurij Dolgorukij, ktorý zároveň zhruba v tej dobe založil Moskvu. Pár desaťročí na to sa hlavné mesto presunulo do mesta Vladimir, ale Suzdaľ bol naďalej prosperujúcim mestom, najmä vďaka obchodu i úrodnej pôde, ktorá ho obklopuje.

Pamätník V. I. Lenina v Suzdali

Pamätník V. I. Lenina v Suzdali

Postupne však začal význam Suzdaľu upadať a na konci 14. storočia bolo celé kniežatstvo (medzitým spojené s Nižným Novgorodom) anektované Moskvou. Po ekonomickom a komerčnom úpadku však prišiel kultúrny a náboženský vzostup a vďaka projektom nových kláštorov počas vlády Ivana Hrozného v 16. storočí a následným investíciam bohatých kupcov do stavby kostolov v ďalších storočiach sa Suzdaľ vyprofiloval ako mesto, kde pripadal jeden kostol na desať rodín. Počas najväčšieho rozkvetu tu stálo 40 kresťanských chrámov.

Ženský kláštor Pokrovskij v Suzdali

Ženský kláštor Pokrovskij v Suzdali

V ďalších rokoch pokračovalo zanedbávanie komerčnej stránky miestnej ekonomiky a mestečko viac a viac zaostávalo za vývojom a vyhla sa mu napríklad i výstavba železnice. Vďaka tomu sa tu tak trochu zastavil čas a vznik ZSSR ani studená vojna ho takmer nepoznamenali – 20. storočie ako keby ani neexistovalo. Sovietsky hon za industrializáciou sa mestečku vyhol, pretože sovietske autority sa v roku 1967 rozhodli zo Suzdaľu urobiť skanzen prehlásením mesta chránenou oblasťou. Dokonca sem nechali previezť niekoľko drevených stavieb z iných dediniek.

Vďaka tomu všetkému je Suzdaľ zaujímavou sondou do ruskej histórie, dávno pred časmi komunizmu. A možno i vďaka tomu je dnes Suzdaľ súčasťou zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

Davy návštevníkov počas dňa uhoriek v Suzdali

Davy návštevníkov počas dňa uhoriek v Suzdali

Kremeľ

Aj keď je všade na svete známy najmä moskovský Kremeľ, stavba s týmto názvom je súčasťou mnohých historických ruských miest, vrátane Suzdaľu. Kremeľ bol väčšinou pevnosťou (alebo citadelou) uprostred mesta, kde sa sústredili náboženské a administratívne stavby, obohnané hradbami za účelom ich ochrany. Dnes je kremeľ vo väčšine ruských miest turistickou atrakciou a výnimkou nie je ani ten suzdaľský.

Suzdaľský kremeľ s Katedrálou Narodenia Panny Márie s typicky modrými kupolami

Suzdaľský kremeľ s Katedrálou Narodenia Panny Márie s typicky modrými kupolami

Kremeľ je zrejme najstaršou osídlenou časťou Suzdaľu (už od 10. storočia), aj keď samotná pevnosť bola založená asi na prelome 11. a 12. storočia. Jeho pozícia bola zvolená strategicky v záhybe miestnej riečky Kamenka a v jeho vnútri sídlilo knieža i najvyšší cirkevní hodnostári. Hneď vedľa Kremľa sídlili obchodníci a remeselníci, ktorí v prípade núdze mohli nájsť útočisko vnútri jeho hradieb.

Uprostred Kremľa sa vynímajú modré kupoly Katedrály Narodenia Panny Márie (Roždestvenskij sobor) zdobené zlatými hviezdami. Katedrála pochádza z 13. storočia, aj keď jej dnešná podoba je výsledkom rekonštrukcie v 16. storočí. Interiéry katedrály sú bohato zdobené ikonami, ktorých typicky modré pozadie sa takmer stráca v obrovskej záplave zlata. Zlatom sú zdobené i brány vyobrazujúce život Krista. Katedrála je taktiež miestom posledného odpočinku významných miestnych osobností – kniežat a arcibiskupov.

Suzdaľský kremeľ s Katedrálou Narodenia Panny Márie s typicky modrými kupolami a dreveným kostolíkom sv. Mikuláša

Suzdaľský kremeľ s Katedrálou Narodenia Panny Márie s typicky modrými kupolami a dreveným kostolíkom sv. Mikuláša

Medzi ďalšie budovy v areáli, vďaka ktorým je Kremeľ i celý Suzdaľ zaradený na zoznam UNESCO, patria zvonica a dom biskupa, obe stavby zo 17. storočia. V dome biskupa sa nachádza nádherná obradná sála, tzv. Sieň kríža. Zaujímavou stavbou v suzdaľskom kremli je drevený Kostolík sv. Mikuláša (Nikoľskaja derevjannaja cerkov), ktorý pôvodne stál v dedinke Glotovo a v 19. storočí ho sem previezli ako náhradu za iný drevený kostol, ktorý zhorel.

Vstupné: 250 RUB múzeá, 100 RUB katedrála.

Otváracia doba: 10:00 – 18:00, zatvorené v utorok a posledný piatok v mesiaci.

Kláštor sv. Euthymia

Zatiaľ čo Kremeľ si tróni uprostred mesta, Kláštor sv. Euthymia založený v roku 1352 leží neďaleko severného okraja mesta. Kláštor je obohnaný obranným múrom, podobne ako tomu kedysi bolo i v prípade Kremľa. Prvým predstaveným kláštora bol Euthymios zo Suzdaľu, ktorý v kláštore slúžil dlhých 52 rokov. Po tom, čo bol kanonizovaný, bol kláštor pomenovaný po ňom – Spaso-Evfimiev.

Kláštor sv. Euthymia v Suzdali, Katedrála Premenenia Pána

Kláštor sv. Euthymia v Suzdali, Katedrála Premenenia Pána

Hlavným kostolom kláštora je Katedrála Premenenia Pána, postavená v roku 1594 a následne niekoľkokrát prestavaná a rozšírená. Je typická svojimi zelenými vedľajšími kupolami a zlatou hlavnou kupolou. Katedrála stojí na mieste, kde kedysi stál kostolík postavený nad hrobom sv. Euthymia, spomínaného prvého predstaveného kláštora. Vo vnútri katedrály (ako vo väčšine kostolov Zlatého kruhu, i tu je zakázané fotografovanie) sa môžu návštevníci kochať freskami zo 17. storočia.

Kláštory v Rusku boli často vystavené nájazdom nepriateľských vojsk, pretože ukrývali lákavú korisť v podobe zlatých predmetov zdobených drahými kameňmi, ktoré dostávali ako dary od bohatých rodín. Či už šlo o hordy Mongolov alebo vojská Poliakov, ruské kláštory sa museli brániť často sami a preto je mnoho z nich obohnaných hradbami. Kláštor sv. Euthymia nie je výnimkou a jeho hradby je možné v zrekonštruovanej podobe vidieť dodnes. Vstup do kláštora je možný cez portál v mohutnej obrannej veži a celá stavba tak zároveň fungovala ako pevnosť chrániaca mesto Suzdaľ zo severu.

Kláštor sv. Euthymia v Suzdali, vstupný portál

Kláštor sv. Euthymia v Suzdali, vstupný portál

Okrem katedrály sa v Kláštore sv. Euthymia sa nachádza hneď niekoľko ďalších zaujímavých kostolov. Napríklad Kostol Zvestovania slúži zároveň ako brána. Podobne zdvojenú funkciu má Kostol Nanebovzatia, ktorý zároveň funguje ako refektórium (jedáleň pre mníchov). K tomuto kostolu priliehajú bývalé komnaty predstaveného kláštora, kde sa nachádza knižnica s kolekciou vzácnych ruských kníh z 15. storočia.

Temnejšiu stránku histórie tohto kláštora predstavuje obdobie, kedy sa tu nachádzalo väzenie. Prvýkrát sa tak stalo v 18. storočí za vlády Kataríny Veľkej, ale neskôr napríklad počas sovietskej éry. Počas 2. svetovej vojny tu bol uväznený napríklad maršal Friedrich Paulus, ktorý bol v čele nemeckých vojsk pri ich porážke pri Stalingrade.

Vstupné: 400 RUB.

Otváracia doba: 10:00 – 18:00, zatvorené v pondelok a posledný štvrtok v mesiaci.

Kláštor Pokrovskij

Ďalším z opevnených kláštorov v Suzdali tzv. Pokrovský (Pokrovskij Monastir), oficiálne aj Kláštor orodovania. Tento ženský kláštor bol založený v roku 1364, teda krátko po Kláštore sv. Euthymia, a v roku 1518 tu vznikla Katedrála orodovania (podľa ktorej má názov i celý kláštor). Katedrála je na zvnútra veľmi stroho natretá na bielo (na rozdiel od snáď všetkých ostatných zlatom prezdobených kostolov v meste) aj napriek tomu, že ide o jeden z najbohatších kláštorov v celom Rusku.

Katedrála orodovania - Ženský kláštor Pokrovskij v Suzdali

Katedrála orodovania – Ženský kláštor Pokrovskij v Suzdali

Pokrovský kláštor leží na opačnom brehu rieky než Kláštor sv. Euthymia a cez riečku Kamenka sa medzi nimi dostanete malým mostíkom. Z oboch kláštorov je tak dobrý výhľad na ten druhý kláštor na náprotivnom brehu. Oba kláštory sú dnes stále aktívne a v tom Pokrovskom žije pomerne vysoký počet mníšok, takže pri návšteve kláštora je očakávané ohľaduplné a tiché správanie. Z rovnakého dôvodu sú veľké časti oboch kláštorov neprístupné verejnosti. Verejnou časťou Pokrovského kláštora je spomínaná katedrála a priľahlé múzeum umenia, plné vzácnych obrazov.

Nákupné arkády a centrum

V samotnom centre Suzdaľu sa nachádza budova, ktorá nesie názov Torgovje rjady, niekedy prezývaná i “nákupné arkády”. Táto stavba stojí na Trhovom námestí (Torgovaja ploščaď), ktoré slúži ako hlavné trhovisko v meste. V nákupných arkádach nájdeme niekoľko obchodov a reštaurácií, zatiaľ čo pred nimi sa zvyknú počas trhov rozložiť stánky.

Davy návštevníkov počas dňa uhoriek v Suzdali

Davy návštevníkov počas dňa uhoriek v Suzdali

Nákupné arkády majú však i historický a architektonický význam. Boli postavené v roku 1811 a šlo o prvú budovu v empírovom štýle v Suzdali. Veľká brána v arkádach je zdobená šípom a zlatým sokolom, ktorý je taktiež v erbe mesta už od čias kniežatstva. Južná časť arkád bola zničená pri požiari v roku 1924.

Nákupné arkády v Suzdali

Nákupné arkády v Suzdali

Okrem nákupných arkád nemôžu na námestí chýbať samozrejme ani kostoly. Uprostred Trhového námestia stoja hneď dva – Chrám vzkriesenia z roku 1720 a Kazaňský chrám. O niečo ďalej na sever, hneď vedľa budov vládnych úradov, nájdeme ďalšie dva – Chrám Antipievskaja a Lazarov chrám. Akú-takú rovnováhu sa proti cirkevnej hegemónii snaží vytvárať neďaleký pamätník V. I. Lenina, po ktorom je pomenovaná i hlavná ulica vedúca celým mestom zo severu na juh. Je tak zaujímavým paradoxom, že Leninova ulica je lemovaná desiatkami kostolov a kláštorov.


Mapa lokalít


Kde nájsť viac informácií?

Napríklad na stránke o Rusku.


Ako sa sem dostať?

Vlakom

V Suzdali sa vlaková stanica nenachádza, najbližšia stanica je v meste Vladimir. Toto mesto leží na priamej vlakovej linke z Moskvy a dostanete sa sem z moskovskej stanice Kurská (Kurskyj vokzal). Cesta vlakom trvá okolo 3 hodín a ceny začínajú na 500 rubľoch (asi 8 EUR) za jednosmerný lístok (12/2017). Rýchlovlak zvládne túto cestu za takmer polovičný čas a za zhruba dvojnásobnú cenu.

Informácie o vlakových spojoch a cenách môžete nájsť na stránkach Ruských železníc.

Z Vladimiru sa do Suzdaľu potom budete musieť dostať autobusom, ktoré odchádzajú každú polhodinu z hlavného autobusového terminálu (hneď vedľa vlakovej stanice) – informácie viď nižšie.

Autobusom

Z Vladimiru do Suzdaľu odchádzajú autobusy zhruba každú polhodinu a cesta trvá asi 40 minút. Cena jednosmerného lístku je 80-100 rubľov (niečo cez 1 EUR) (12/2017).

Priame autobusy z Moskvy do Suzdaľu odchádzajú zo stanice Šelkovskyj, ide však o dosť dlhú, až 4-hodinovú cestu. Cena jednosmerného lístku je okolo 600 rubľov, teda asi 9 EUR (12/2017) a spojenia sa dajú vyhľadávať a zakúpiť na týchto stránkach.

O tom ako sa dostať z terminálu v Suzdali sa dočítate nižšie.


Koľko to stojí?

Vstupné do jednotlivých kláštorov sa pohybuje v stovkách rubľov (viď príslušné texty), čo nie je vysoká suma, aj keď v prípade návštevy všetkých z nich sa môže celková cena vyšplhať do nezanedbateľných čiastok. Do niektorých kláštorov sa však dá dostať zadarmo a vstupné sa platí len v prípade návštevy vnútorných priestorov či múzeí. Preto je dobré si to vždy zistiť ešte pred zaplatením vstupného.


Kedy sem cestovať?

Najlepšie počasie vládne v Suzdali samozrejme v lete, čo je optimálne obdobie pre návštevu tohto mesta. Ostatné ročné obdobia samozrejme tiež nie sú problémom (predsalen ide o mestskú turistiku), ale počítajte so studeným počasím.


Ako sa tu pohybovať?

Pešo

Suzdaľ je veľmi malé mesto a väčšina zaujímavostí sa nachádza pozdĺž Ulice Lenina a v okolí riečky Kamenka. Preto je najlepší spôsob, ako Suzdaľ spoznať, pohybovať sa tu pešo.

MHD

V Suzdali premávajú autobusy MHD, ale využiť ich zrejme nebudete musieť, keďže sa tu dá ľahko pohybovať pešo. Autobusový terminál je trochu ďalej od centra (do 2 km), ale dá sa z neho stále do mesta dôjsť v pohode pešo. Pokiaľ by ste predsalen chceli využiť MHD, z terminálu sa do centra dostanete linkou č. 2 za asi 14 rubľov (teda prakticky zadarmo).


Kde sa ubytovať?

Ubytovanie v Suzdali nepredstavuje nákladnú záležitosť a s trochou šťastia nájdete izbu pre 2 osoby na jednu noc v penzióne i za 20 EUR (12/2017). Na ruské pomery to nie je málo, ale pre našinca to nie je tak zničujúca suma. Navyše veľa návštevníkov cestuje do Suzdale len v rámci jednodenného výletu z mesta Vladimir alebo priamo z Moskvy

Ubytovaním cez AirBnB (registráciou cez tento odkaz získate kredit 22 EUR na ubytovanie) veľmi neušetríte, vzhľadom k tomu, že ceny hotelov sú veľmi nízkeAirBnB tak má zmysel voliť len v prípade, že chcete lepšie ubytovanie (a nie za každú cenu najlacnejšie), prípadne chcete bývať u niekoho miestneho. V Suzdali v takomto prípade počítajte s cenami od 17 EUR za noc (12/2017).

Hotelové ubytovanie môžete nájsť napríklad na stránkach Booking.com alebo HotelsCombined.com.



Booking.com

Related Posts

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Povinné položky sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie komentáre

Kategórie