Francúzsko

Metz – jedna z najstarších republík a kolíska najznámejšieho kráľovského rodu Európy

0
Riečka Moselle v Metz a v pozadí katedrála

Metz (vysl. “mes”, v slovenčine aj Méty) je srdcom Lotrinska, regiónu na severovýchode Francúzska, v pohraničí s Luxemburskom a Nemeckom. História tohto mesta je staršia, ako história samotného Francúzska, keďže siaha ešte do čias pred Rímskou ríšou. Vďaka svojej pohraničnej pozícii má o niečo turbulentnejšie dejiny, než iné francúzske mestá, ale na druhú stranu mu to dáva veľmi unikátny ráz a kultúru, aké inde v tejto krajine nenájdete.

Katedrála sv. Štefana v Metz (Cathédrale Saint Étienne de Metz)

Katedrála sv. Štefana v Metz (Cathédrale Saint Étienne de Metz)

Veľmi citeľné sú v tomto meste na sútoku riek Moselle a Seille germánske vplyvy, ktoré sem prenikali pozvoľna počas stáročí a neskor i veľmi intenzívne počas nemeckej nadvlády nad mestom. Metz je známe i vďaka tomu, že z neho pochádza kráľovská dynastia Karolovcov, ktorej najvýznamnejší predstaviteľ, Karol Veľký (Charlemagne), je uznávaným vládcom v celej Európe. Ten zjednotil veľkú časť kontinentu, stal sa kráľom všetkých Frankov a prvým cisárom Svätej rímskej ríše. Ide tak zrejme o jedného z najvýznamnejších európskych panovníkov stredoveku.

Esplanáda pri Námestí republiky v Metz

Esplanáda pri Námestí republiky v Metz

Mesto Metz bolo kedysi samostatnou republikou a jednou dobou bolo väčšie ako Paríž. Dnes je však francúzsky štýl života vrytý do jeho DNA a napriek jeho spomínanej unikátnosti má toho veľa spoločného s ostatnými francúzskymi mestami, vrátane bezstarostnej atmosféry a výbornej kuchyne. Metz je tiež známe mesto záhrad a s takmer 500 hektármi zelene je jedným z najzelenších miest Francúzska. Zároveň ponúka bohatú kultúru a históriu – nájdeme tu napríklad najstarší kostol alebo operu celého Francúzska. Nielen však vďaka tomu stojí rozhodne za návštevu, nech i krátku.

Metropolitná opera v Metz (Opéra-Théâtre de Metz Métropole) - najstarší operný dom vo Francúzsku a námestie Place de la Comédie, vpravo budova prefektúry

Metropolitná opera v Metz (Opéra-Théâtre de Metz Métropole) – najstarší operný dom vo Francúzsku a námestie Place de la Comédie, vpravo budova prefektúry

História – keltská osada, rímska kolónia i samostatná republika

Metz existovalo ešte v časoch pred Rímskou ríšou a jeho história datuje viac ako 3-tisíc rokov do minulosti. Pôvodne šlo o keltskú osadu (oppidum) kmeňa Mediomatrikov. Rimania ju dobyli v roku 52 pred n. l. počas Cézarovho ťaženia v Galii a táto osada sa rýchlo stala dôležitým mestom v provincii. So svojimi 40-tisíc obyvateľmi sa už pokojne mohla nazývať mestom, pretože na tú dobu to bola obrovská populácia – bola väčšia ako Lutetia (dnešný Paríž). Mesto bohatlo najmä vďaka pestovaniu vína a nazývalo sa Divodurum Mediomatricum (Svätá pevnosť Mediomatrikov), skrátene Mediomatrix.

Po rozpade Rímskej ríše mesto ohrozovali barbarské nájazdy, najmä Frankov a Alemanov a v piatom storočí mesto vyplienili Húni na čele s Atilom. Napriek tomu Mediomatrix, v tej dobe už nazývaný Mettis, odolával ako jedna z posledných rímskych pevností a padol do rúk Frankom až na konci 5. storočia. I potom si však mesto udržalo dôležité postavenie, pretože slúžilo ako hlavné mesto kráľov z dynastie Merovejovcov, ktorá je považovaná za prvý kráľovský rod Frankov, prípadne i Francúzska.

Rieka Moselle v Metz a vľavo luteránsky Nový chrám (Temple Neuf)

Rieka Moselle v Metz a vľavo luteránsky Nový chrám (Temple Neuf)

Ešte dôležitejším rodom, ktorý nastúpil po Merovejovcoch, boli Karolovci. Najznámejším predstaviteľom je Karol Veľký (Charlemagne), po ktorom je rod pomenovaný a ktorý pod svojím velením zjednotil veľkú časť Európy a stal sa prvým cisárom Svätej rímskej ríše. Po troch storočiach bol tak obnovený titul už zaniknutého impéria, ktorým sa neskôr honosilo niekoľko ďalších veľkých panovníkov.

Neskôr sa Metz stalo hlavným mestom kráľovstva Lotharingia (odtiaľ dnešný názov Lotrinsko) a tiež súčasťou Svätej rímskej ríše. V 12. storočí sa však stalo republikou a šlo tak o jednu z prvých republík na svete. Tá vydržala až do 16. storočia, kedy sa mesto dostalo pod kontrolu francúzskeho kráľovstva za Henricha II. a neskôr bolo súčasťou Francúzskej republiky.

V roku 1871 však museli Francúzi odovzdať po prehratej vojne Nemeckej ríši región Alsasko-Lotrinsko, spolu s jeho hlavným mestom, ktorým bolo práve Metz. Cely región dostali Francúzi späť po 1. svetovej vojne, aby ho v tej druhej znova stratili. Po nej ho však Nemci museli opäť vrátiť a odvtedy je Metz v rukách Francúzov. Ako je však možné vidieť, nech už mu vládol ktokoľvek, mesto Metz malo vždy dôležité postavenie v rámci ktorejkoľvek krajiny či ríše.

Kaplnka Templárov v Metz z 12. storočia - strop je pokrytý freskami

Kaplnka Templárov v Metz z 12. storočia – strop je pokrytý freskami

Katedrála – tretia najvyššia vo Francúzsku

Katedrála sv. Štefana v Metz (Cathédrale Saint Étienne de Metz) stojí v samotnom srdci mesta, ako to ostatne v európskych mestách obvykle býva. Stojí na námestí Place d’Armes a jej hlavná loď sa čnie do výšky úctyhodných viac ako 41 metrov. V tomto parametri jej patrí celkovo tretie miesto v celom Francúzsku a 13. na svete. Katedrálu začali stavať v roku 1220 a na jej dokončenie bolo treba viac ako 300 rokov. Vysvätená bola až v roku 1552, čo je zhodou okolností i rok, kedy sa mesto stalo súčasťou Francúzska.

Neskutočne vysoká hlavná loď Katedrály sv. Štefana v Metz (Cathédrale Saint Étienne de Metz)

Neskutočne vysoká hlavná loď Katedrály sv. Štefana v Metz (Cathédrale Saint Étienne de Metz)

Katedrála je postavená v gotickom štýle (ako inak), ktorý ešte viac umocňuje jej impozantnú výšku a štíhlosť hlavnej lode. Hned ako do chrámu vojdete, ako prvý vám do očí neudrie oltár, katedra, kazateľnica alebo rozeta, ale jej vysoké steny, stĺpy a strop, pri pohľade na ktorý sa budete musieť poriadne zakloniť. Vďaka jej výške je možné katedrálu vidieť i zvonku z viacerých miest, pretože sa jej hlavná loď týči nad všetky okolité budovy a dokonale tak kompenzuje absenciu vysokých veží.

Farebné vitrážové okná Katedrály sv. Štefana v Metz (Cathédrale Saint Étienne de Metz)

Farebné vitrážové okná Katedrály sv. Štefana v Metz (Cathédrale Saint Étienne de Metz)

Katedrála má zároveň prezývku “La Lanterne du Bon Dieu“, teda niečo ako “lucerna dobrého Pána”, pretože do vysokých stien sa samozrejme vojdú i vysoké okná, ktoré do chrámu prepúšťajú množstvo svetla. A v tejto katedrále sa na oknách naozaj nešetrilo, sú veľké nielen rozlohou, ale i umeleckou hodnotou. Okná tu vyrobili v rôznych obdobiach od 13. až do 20. storočia najväčší umelci svojej doby a oblasti, vrátane modernistu Marca Chagalla. Keď k tomu pripočítame ďalšie vitrážové okná v obrovskej rozete (kruhovom okne nad vchodom), katedrála v Metz sa môže pochváliť najväčšou plochou vitrážových okien na svete.

Mestská krytá tržnica – jedna z najstarších v krajine

Priamo oproti katedrále stojí nenápadná budova, ktorá pôvodne mala byť sídlom miestneho biskupa. Episkopálny palác začali stavať v roku 1785, ale keďže o štyri roky neskôr vypukla Francúzska revolúcia a všetko kráľovské i cirkevné sa stalo nežiaducim, rozhodlo sa vedenie mesta budovu dokončiť ako krytú tržnicu s jedlom, dnes jednu z najstarších v krajine.

Krytá tržnica (Marché Couvert) s jedlom v Metz

Krytá tržnica (Marché Couvert) s jedlom v Metz

V tejto novoklasicistickej budove sa nachádza niekoľko obchodov a najmä stánky s čerstvými surovinami a samozrejme i niekoľko reštaurácií. Táto krytá tržnica (Marché Couvert) je tak ideálnym miestom pre vyskúšanie výbornej miestnej kuchyne a rajom pre tých, čo radi jedlo pripravujú alebo si ho chcú len vychutnať. Zároveň je Marché Couvert jedným zo znakov, ktorým sa Metz odlišuje od ostatných francúzskych miest – inde sa mestská tržnica nazýva Les Halles a väčšinou býva v novšej budove, zväčša industriálneho charakteru.

Námestia Place d’Armes, Place Saint-Jacques a Place Saint-Louis

Katedrála a mestská tržnica stoja spoločne na námestí Place d’Armes, ktoré sa dá považovať za úplné srdce mesta. Okrem spomínaných dvoch budov obkolesujú toto námestie ďalšie významné stavby, vrátane radnice (l’Hôtel de Ville) alebo strážnice (Le Corps de Garde), ktorá dnes slúži ako turistické informačné centrum. Oproti nemu potom stojí Parlament (Hôtel du Parlement), ktorý pôvodne slúžil ako úrad spravodlivosti podliehajúci francúzskemu kráľovi a ktorý bol zrušený počas revolúcie. Dnes tu nájdeme obchody, salóny krásy alebo galériu. Z architektonických štýlov prevláda klasicizmus, ktorý svojou strohou formou vyjadruje výkonnú moc pôvodne sídliacu v týchto budovách.

Vľavo bývalá strážnica (Le Corps de Garde), dnes turistické informačné centrum, vpravo radnica (l\'Hôtel de Ville) na námestí Place d\'Armes v Metz

Vľavo bývalá strážnica (Le Corps de Garde), dnes turistické informačné centrum, vpravo radnica (l’Hôtel de Ville) na námestí Place d’Armes v Metz

Z námestia Place d’Armes sa len pár krokmi po ulici Rue Fabert dostaneme na ďalšie centrálne námestie. Námestie sv. Jakuba (Place Saint-Jacques) leží zhruba v miestach, kde sa pretínali kedysi dve hlavné rímske ulice a teda kde ležalo rímske fórum, srdce každého rímskeho mesta. Meno námestia je odvodené od kostola, ktorý tu stál až do 16. storočia, kedy bol strhnutý. Neskôr námestie slúžilo ako kryté trhovisko pre ovocie, zeleninu a kvetiny, ale i pre nájomných robotníkov. Dnes tu nájdeme kopec reštaurácií a kaviarní, ktoré umožňujú dať si obed či kávu priamo vonku na námestí, pokiaľ to počasie dovolí. Charakteristickým prvkom námestia je stĺp s Matkou Božou, ktorý bol postavený po 1. svetovej vojne, aby ochránil mesto pred zničením.

Námestie sv. Ľudovíta (Place Saint-Louis) v Metz

Námestie sv. Ľudovíta (Place Saint-Louis) v Metz

O niečo ďalej, než spomínané dve námestia, leží Námestie sv. Ľudovíta (Place Saint-Louis), zasvätené francúzskemu kráľovi Ľudovítovi IX., ktorý bol neskôr kanonizovaný. Jeho socha stojí na tomto námestí, spolu s kolotočom a niekoľkými reštauráciami a kaviarňami, ktoré takisto umožňujú za dobrého počasia posedieť si vonku pri káve alebo obede.

Námestie republiky a esplanáda

Na západ od historického centra mesta sa rozprestiera námestie, ktoré je s prehľadom väčšie ako všetky tri vyššie menované dokopy. Námestie republiky (Place de la République) má skôr charakter otvoreného priestranstva a bolo vybudované v roku 1802 hneď vedľa bývalej citadely, vtedy ešte pod názvom Place Royale. Počas nemeckej okupácie malo námestie názov Platz des Führers. V zime sa na tomto námestí zvyknú konať vianočné trhy.

Námestie republiky a esplanáda v Metz

Námestie republiky a esplanáda v Metz

Námestie republiky je plynulo prepojené s esplanádou (l’Esplanade), čo je rozsiahla zelená plocha (resp. záhrada), ktorá disponuje i fontánou a promenádou. V letných mesiacoch je veľmi príjemné sa prechádzať pod korunami miestnych stromov a toto miesto je jedným z dôvodov, prečo je Metz prezývané mestom záhrad. Na tomto mieste sa tiež koná niekoľko slávností, vrátane karnevalu vo februári a marci.

Bazilika Saint-Pierre-aux-Nonnains – najstarší kostol Francúzska

Bazilika mníšok sv. Petra (Église Saint-Pierre-aux-Nonnains) stojí nenápadne skrytá neďaleko Námestia republiky medzi inými, očividne výrazne novšími domami. Budova chrámu pochádza zo 4. storočia nášho letopočtu, teda ešte z rímskych čias. Archeológovia sa úplne nezhodujú, aký bol pôvodný účel stavby – podľa niektorých šlo o kúpele, iní zastávajú názor, že slúžila ako bazilika (verejná civilná budova v rímskych mestách).

Bazilika Saint-Pierre-aux-Nonnains v Metz zo 4. storočia - najstarší kostol v celom Francúzsku

Bazilika Saint-Pierre-aux-Nonnains zo 4. storočia – najstarší kostol v celom Francúzsku

Tak či onak, faktom je, že v 7. storočí bola táto stavba (v tej dobe už poničená nájazdmi Avarov) skonvertovaná na kostol a slúžila mníškam benediktínskeho rádu v priľahlom kláštore, jednom z prvých na území Francúzska. Ide tak o suverénne najstarší kostol vo Francúzsku a jeden z najstarších v Európe vôbec. V 11. storočí bol chrám rozšírený o celú loď v románskom štýle, ale neskôr bol opäť opustený a fungoval i ako sklad alebo ako vojenská budova (po vybudovaní citadely).

Dnes je Bazilika Saint-Pierre-aux-Nonnains príkladom mixu viacerých architektonických štýlov, aj keď vzhľadom k jej veku prevažuje pochopiteľne ten románsky, pričom zaujímavý je použitý mix miestnej skaly a tehiel. Bohužial však tento chrám už neslúži ani svojmu historicky druhému účelu a preto v jeho útrobách nenájdete veľa zaujímavého. Dnes slúži predovšetkým ako miesto pre koncerty, výstavy a rôzne spoločenské udalosti.

Kaplnka Templárov

Neďaleko Baziliky Saint Pierre-aux-Nonnains stojí malá nenápadná kaplnka, ktorá je pozostatkom prítomnosti kedysi mocného Rádu Templárov. Kaplnka Templárov (Chapelle templière de Metz) bola postavená na prelome 12. a 13. storočia a dnes ide o jediný kostolík s kruhovým pôdorysom v celom Lotrinsku. Kaplnka bola súčasťou veliteľstva Rádu Templárov v Metz, ktoré bolo jedným z prvých v Svätej rímskej ríši vôbec. Dnes stojí za návštevu vďaka svojim nádherným freskám, zrekonštruovaným na začiatku minulého storočia.

Temple Neuf

Aj keď je väčšina náboženských stavieb v Metz je jednoznačne katolícka, nemeckú protestantskú históriu dokumentuje niekoľko stavieb a predovšetkým luteránsky Temple Neuf (Nový chrám). Ten stojí na ostrovčeku rieky Moselle priamo oproti historickému centru s katedrálou. S ňou sa však protestantský chrám nemôže porovnávať snáď v žiadnom parametri. Je oveľa menší a novší, pochádza z 19. storočia a bol postavený v neorománskom štýle z miestneho ružového pieskovca. Ten mu dodáva veľmi zaujímavý, takmer až rozprávkový nádych (posúďte sami z fotiek). V kostole sa taktiež nachádza vzácny organ, takisto z 19. storočia.

Námestie Place de la Comédie a najstaršia opera vo Francúzsku

Temple Neuf okupuje západnú časť námestia Place de la Comédie, ale nejde o jedinú zaujímavú stavbu na tomto mieste. Jeho severnú časť ohraničuje budova Metropolitnej opery (Opéra-Théâtre de Metz Métropole), ktorá bola dokončená v roku 1752. Ide tak o najstaršiu operu v celom Francúzsku a jednu z najstarších v Európe vôbec. Táto neoklasicistická budova je považovaná zároveň za jeden z najkrajších operných domov.

Metropolitná opera v Metz (Opéra-Théâtre de Metz Métropole) - najstarší operný dom vo Francúzsku

Metropolitná opera v Metz (Opéra-Théâtre de Metz Métropole) – najstarší operný dom vo Francúzsku

Námestie Place de la Comédie bolo za čias Francúzskej revolúce využívané ako popravisko a priamo pred operou stála gilotína. Zrejme aj preto hneď vedľa Opery stojí budova miestnej prefektúry, ktorá tak uzatvára estetický a architektonický dojem celého námestia. Z opačnej strany je námestie lemované riečkou Moselle, okolo ktorej sa môžete prejsť a obzrieť si domy, ktoré stoja prakticky priamo vo vode a rieka obmýva ich steny. Okolo rieky vedie tiež náplavka, ktorá takisto láka k prechádzke.

Pošta a železničná stanica – nemecké dedičstvo v imperiálnej štvrti

Námestie Charlesa de Gaulla (Place Charles de Gaulle) leží síce trochu mimo centra mesta, stále sa naň však dostanete z centra veľmi ľahko pešo. Túto časť mesta vybudovali Nemci po prvej anexii Lotrinska Otto von Bismarckom na príkaz nemeckého cisára Viliama II. Cieľom bola germanizácia mesta a hlavnou budovou celého ansámblu bola hlavná železničná stanica (Gare de Metz).

Hlavná vlaková stanica v Metz z obdobia imperiálneho Nemecka

Hlavná vlaková stanica v Metz z obdobia imperiálneho Nemecka

Stanica bola naprojektovaná s obrovskou kapacitou a priamym spojením do Berlína, pretože mala umožňovať rýchly presun celej armády zo západnej časti impéria až do Ruska v priebehu 24 hodín. Napriek vojenskej motivácii je však stanica skvostným umeleckým dielom, ktoré nerobí hanbu svojim architektom ani umelcom. Neorománska budova odkazuje na cisárov Svätej ríše, vrátane Karla Veľkého vyobrazeného na vitrážovom okne hlavnej haly. V budove sa takisto nachádzajú cisárske apartmány, kde sa zdržiaval Viliam II. pri návšteve mesta. Dnes je stanica aj so svojou fasádou chráneným objektom.

Detail fasády vlakovej stanice v Metz

Detail fasády vlakovej stanice v Metz

Okrem stanice je ďalšou budovou, ktorá návštevníkovi námestia Place Charles de Gaulle udrie do očí, hlavná pošta v Metz (Hôtel des Postes de Metz). Stojí priamo oproti stanici a bola taktiež postavená Nemcami počas prvej anexie mesta. Pošta je takisto navrhnutá v neorománskom štýle a zaujme svojou neobvyklou červenou farbou. Dôvodom je, že na stavbu bol použitý červený pieskovec, dovezený z pohoria Vosges, namiesto žltého pieskovca, z ktorého je väčšina miestnych budov, vrátane katedrály.

Budova hlavnej pošty v Metz z červeného pieskovca z imperiálnej éry

Budova hlavnej pošty v Metz z červeného pieskovca z imperiálnej éry

Aj železničná stanica sa hneď na prvý pohľad líši svojou farbou. Pre jej stavbu bol pre zmenu použitý prevažne sivý kameň z mesta Niderviller a obe budovy tvoria srdce imperiálnej časti mesta, ktorú vybudovali Nemci. Táto časť mesta mala predznamenať novú éru a zrejme i preto boli pre jej hlavné dve stavby zvolené odlišné stavebné materiály i architektonické slohy (v centre prevažuje klasicizmus, neoklasicizmus a gotika). Dnes môžeme vďaka tomu v Metz obdivovať unikátny mix rímskej antiky, francúzskeho stredoveku a nemeckej moderny.


Mapa lokalít


Kde nájsť viac informácií?

Napríklad na stránke o Francúzsku.


Ako sa sem dostať?

Autom

Autom sa do Metz dostanete bez problémov zo všetkých okolitých smerov – z Luxemburska, z Nemecka (smer od Norimbergu), či v rámci samotného Francúzska z Paríža cez Reims alebo z juhu z Dijonu cez Nancy. Teoreticky sa v pohode dá zvládnuť cesta od nás až do Metz v priebehu jediného dňa po diaľnici.

Parkovanie v Metz je pomerne pohodlné a dá sa parkovať priamo v centre, buď na hlavnej stanici alebo pod Námestím republiky (Place de la République). Cena parkovného sa líši podľa času, vyjde však pod 2 EUR za hodinu (12/2017).

Autobusom

Autobusom sa do Metz dá dostať z viacerých francúzskych (ale i nemeckých) miest, napríklad spojmi spoločností Flixbus alebo Ouibus. Lístok napríklad z Paríža sa dá (v dostatočnom predstihu) zohnať aj za 10 EUR, na stanici v deň odjazdu to môže byť kľudne trojnásobok (12/2017).

Vlakom

Francúzske rýchlovlaky TGV spájajú Metz s ďalšími mestami vo Francúzsku, vrátane Paríža alebo Štrasburgu. Z francúzskej metropoly sa sem dostanete vlakom za zhruba hodinu a pol a lístok vás vyjde od 30 EUR (12/2017). Informácie o spojeniach a cenách nájdete na stránkach SNCF, operátora vlakovej dopravy vo Francúzsku. Na týchto stránkach si taktiež môžete lístky zakúpiť.

Informácie o regionálnych vlakových spojeniach na miestne vlaky z okolitých miest je potom možné nájsť na týchto podstránkach.

Ďalšie vlakové spojenia sú potom k dispozícii z Nemecka alebo Luxemburska, pričom tieto spojenia môžete taktiež vyhľadávať na stránkach SNCF.


Koľko to stojí?

Vstupné sa neplatí do žiadnej zo zaujímavostí opísaných v tomto článku, samozrejme s výnimkou opery.


Kedy sem cestovať?

Metz je možné navštíviť bez problémov celoročne.


Ako sa tu pohybovať?

Pešo

Metz je malé a kompaktné mesto a je možné ho bez problémov preskúmať pešo, napríklad so základňou na hlavnej vlakovej stanici (avšak pozor, prípadnú batožinu si tu neodložíte).

MHD

Mestská hromadná doprava je obsluhovaná autobusmi a električkami (Mettis). Väčšinou ju potrebovať nebudete, keďže mesto je malé, ale keby náhodou áno, môžete využiť oficiálne stránky MHD v Metz (len vo francúzštine), kde môžete veľmi jednoducho vyhľadávať spojenia podľa potreby. Cena jednorázového lístku je 1,70 EUR pri prvom zakúpení, pri opakovanom dobití potom 1,50 EUR. Celodenný lístok stojí 4 EUR (12/2017).


Kde sa ubytovať?

Ceny ubytovania v Metz sa nevymykajú francúzskemu štandardu, čo znamená, že nie sú veľmi nízke. Ceny za izbu pre 2 ľudí na jednu noc v hoteloch začínajú od 50 EUR (12/2017). Našťastie je Metz vcelku malé mesto a preto nie je nutné bývať hneď v centre.

Viacerí obyvatelia ponúkajú taktiež ubytovanie cez AirBnB (registráciou cez tento odkaz získate kredit 22 EUR na ubytovanie). Oproti hotelom tak môžete  trošku ušetriť, keďže ceny začínajú na zhruba 35-40 EUR za noc a izbu pre dvoch (12/2017).

Hotelové ubytovanie môžete nájsť napríklad na stránkach Booking.com alebo HotelsCombined.com.Booking.com

Related Posts

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Povinné položky sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie komentáre

Kategórie