Lotyšsko

Lotyšsko je jednou z pobaltských krajín ležiacou medzi Estónskom a Litvou. Hraničí taktiež s Ruskom a Bieloruskom.

Lotyšsko je rozlohou väčšie ako Slovensko, nemá však ani polovicu jeho populácie. Viac ako štvrtinu populácie tvoria Rusi a takmer tretina populácie celej krajiny žije v hlavnom meste Riga.

Lotyšsko vzniklo, podobne ako Československo, po 1. svetovej vojne. Neskôr sa viackrát dostalo striedavo pod sovietsku i nacistickú okupáciu. Druhá svetová vojna bola pre krajinu obzvlášť turbulentným obdobím, keď sa najprv dostala pod okupáciu Červenou armádou. Sovieti tu brutálne vyvraždili všetkých oponentov a ovládli krajinu politicky. Preto veľká časť Lotyšov privítala príchod nemeckej armády ako osloboditeľov, ktorí ich zbavili Sovietov. Nacisti sa postarali o vyvraždenie židovskej populácie a Lotyši tak vo vojne bojovali v podstate na oboch stranách – medzi nacistami a sovietmi sa vyberalo ťažko.

Po vojne sa Lotyšsko dostalo opäť pod sovietske nevoľníctvo a ZSSR sa rozhodlo poriadne pomstiť za “zradu” počas vojny. V podstate všetky pobaltské krajiny boli vystavené silnej rusifikácii – Rusi podporovali presun ruského obyvateľstva do týchto krajín. V Lotyšsku tak pomer Rusov v populácii prekročil jednu štvrtinu a toto dedičstvo si táto krajina nesie dodnes.

Po rozpade ZSSR získalo Lotyšsko nezávislosť a samozrejme sa okamžite obrátilo chrbtom k svojím ruským “bratom”. Lotyšská vláda plánuje napríklad postupné úplne zrušenie ruštiny ako jazyka používaného v školách.

V Lotyšsku sa rozpráva lotyšsky, ale veľa obyvateľov ako-tak ovláda angličtinu, najmä mladá generácia. V Lotyšsku stále nie je problém dohovoriť sa bežne rusky, ale v krajine je snaha tento jazyk postupne potláčať do úzadia.


Ako sa sem dostať?

Lietadlom

Lotyšská spoločnosť Air Baltic operuje letecké spojenia do viacerých európskych miest, vrátane Popradu, Prahy, Budapešte a Viedne.

Vlakom

Medzinárodné vlakové spojenia z Lotyšska existujú len s Pobaltím a s Ruskom. Informácie o nich je možné nájsť na stránkach Lotyšských železníc.

Autobusom

Medzinárodné autobusové spojenia do Lotyšska prevádzkuje niekoľko spoločností, vrátane Ecolines alebo Simple Express.

Autom

Lotyšsko je veľmi dobre dostupné od nás autom. Aj keď vzdialenosť nie je veľká, vzhľadom ku kvalite ciest v Poľsku a Pobaltí je treba počítať s trochu dlhším časom pre cestu sem. Stále sa však jedná o destináciu dosiahnuteľnú bez problémov v priebehu jedného dňa.


Ako tu cestovať?

Najjednoduchším spôsobom pre cestovanie v Lotyšsku je automobil. Ľahko tak môžete preskúmať i vzdialenejšie kúty krajiny. Zápchy väčšinou nebývajú problém, parkovanie v centre Rigy trochu áno. Cesty sú tu však najhoršie v celom Pobaltí, všade sa niečo opravuje a tak treba počítať s dlhšími presunmi. Táto situácia sa snáď zmení po dokončení opráv (skúsenosť z roku 2014).

Železničné pokrytie v Lotyšsku je rôzne a cesta vlakom môže byť výhodná v prípade, že cestujete medzi mestami, kde je spojenie dobré a frekventované. Informácie nájdete na stránkach Lotyšských železníc.

V ostatných prípadoch môže byť výhodnejšie autobusové spojenie. Informácie o nich nájdete na týchto stránkach.


Kedy sem cestovať?

Lotyšsko má pomerne chladné podnebie a ideálnym obdobím pre cesty doň je leto.


Čo tu navštíviť?

Mestá

  • Riga – hlavné mesto krajiny, mnohými označované vďaka jeho architektúre za najkrajšie mesto v Pobaltí vôbec (blog o Rige tu)
  • Sigulda – príjemné malé mestečko v národnom parku Gaujas, slúži ako dobrá základňa pre výlety po tomto parku

Príroda a aktivity

  • Gaujas – veľký národný park, obľúbená destinácia lokálneho obyvateľstva za prírodou a turistikou a taktiež domov niekoľkých hradov

Kde sa ubytovať

Ubytovanie je v Lotyšsku pomerne lacné a je ho dostatok, keďže nejde o vyslovene turistickú krajinu.

Pre nájdenie ubytovania môžete použiť štandardné vyhľadávače, ako Booking.com alebo HotelsCombined.com.


Čo tu nakúpiť?

Lotyšsko je členom Eurozóny, takže sa tu platí Eurom.

Bankomaty i platby kartami sú bez problémov bežne dostupné.

Typickými suvenírmi sú výrobky (šperky) z jantáru, ktorý tu už po tisícročia obyvatelia získavajú z Baltského mora.

Najnovšie komentáre

Kategórie