Brazília

São Luís – francúzsky ostrov lásky neďaleko brazílskeho rovníka

0
"Reklama" v jednom z barov v São Luís

São Luís je hlavné mesto brazílskeho štátu Maranhão, ležiaceho v severovýchodnej časti Brazílie. Je jediným hlavným mestom v Brazílskej federácii, ktoré založili Francúzi a býva prezývané aj “brazílske Atény” alebo “mesto lásky” kvôli tomu, že z neho pochádza mnoho známych brazílskych básnikov (teda známych v Brazílii, u nás sa o nich na gymnáziach zrejme neučí).

Mesto leží na poloostrove, ktorý vybieha zo severného pobrežia Brazílie, aj keď technicky ide o ostrov, pretože je od pevniny odrezaný úzkym morským ramenom. São Luís leží pomerne ďaleko od hlavných turistických destinácií v Brazílii – napríklad priamy let z Ria sem trvá 3 hodiny. Preto tu nestretnete toľko turistov, ako v iných exponovaných turistických miestach v krajine.

Ulica Rua Portugal v São Luís - samotné jadro historického centra

Ulica Rua Portugal v São Luís – samotné jadro historického centra

Môže to však byť zároveň výhoda, pretože tu môžete zažiť oveľa autentickejšiu (a lacnejšiu) Brazíliu, ako v preplnenom Riu alebo São Paule. São Luís je nielen pokojnejšie, ale taktiež je jedným z miest, ktoré majú dobre zachované historické koloniálne centrum. V jeho uliciach tak môžete vidieť to, ako mohlo vyzerať typické portugalské koloniálne mesto pred storočiami. Historické centrum je zachované prakticky celé, vrátane jeho pôvodného pravoúhleho dizajnu ulíc. Vďaka jeho zachovanosti bolo dokonca toto mesto zaradené na zoznam svetového dedičstva UNESCO.

Na historickej mestskej tržnici v São Luís môžete kúpiť aj alkoholický nápoj cachaça (kašasa), vyrobený z cukrovej trstiny - ide o typický a najobľúbenejší alkoholický nápoj v Brazílii

Na historickej mestskej tržnici v São Luís môžete kúpiť aj alkoholický nápoj cachaça (kašasa), vyrobený z cukrovej trstiny – ide o typický a najobľúbenejší alkoholický nápoj v Brazílii

Okrem toho si však v São Luís môžete užiť aj typickú plážovú zábavu. Keďže mesto leží len zhruba 250 kilometrov od rovníka, tak je tu príjemne teplé nielen ovzdušie, ale i voda. Na rozdiel od Ria, kde voda môže byť počas niektorých ročných období chladnejšia a tiež dosť špinavá, je situácia na severe Brazílie oveľa lepšia a v São Luís sú krásne veľké biele pláže.

Kite surfing je na plážach v São Luís veľmi populárny

Kite surfing je na plážach v São Luís veľmi populárny

História mesta

Oblasť v okolí dnešného mesta São Luís bola v predkolumbovských časoch obývaná domorodcami kmeňa Tupinambá. Potomkovia týchto domorodcov tu žijú dodnes a ich pôvodný jazyk tu stále prežíva i dnes.

Ako som už spomínal, São Luís bolo založené Francúzmi, ktorí tu založili v roku 1612 pevnosť Fort Saint-Louis de Maragnan, pomenovanú podľa sv. Ľudovíta, za pozemského života známeho ako francúzskeho kráľa Ľudovíta IX. Už o tri roky neskôr sem však vtrhli Portugalci, ktorí mesto zabrali pre seba. Zostal mu však názov (Saint-Louis -> São Luís) a francúzske meno ostrova dalo názov celému neskoršiemu štátu (Maragnan -> Maranhão).

Ulička s farebnými koloniálnymi domami v okolí historického centra São Luís

Ulička s farebnými koloniálnymi domami v okolí historického centra São Luís

Neskôr sa na pár rokov zmocnili mesta Holanďania, ktorí v tejto oblasti mali taktiež svoje mocenské ambície, čoho dôsledkom je napríklad dnešná krajina Suriname alebo karibské ostrovy ABC (Aruba, Bonaire a Curaçao). V São Luís sa však dlho nezdržali a v roku 1645 odišli. Odvtedy bolo mesto portugalské, resp. neskôr brazílske.

Stabilita a koniec týchto invázií samozrejme pomohli rozvoju mesta a jeho okolia. Ako to už v prípade kolónií z Nového sveta bývalo, najväčším zdrojom príjmov miestnej ekonomiky bolo poľnohospodárstvo. V miestnom podnebí sa darí viacerým plodinám a za koloniálnych čias šli najväčšie príjmy z cukrovej trstiny, kakaa a tabaku (samé návykové látky – drogy vynášali už pred 300 rokmi).

Predajca čerstvých rýb na rybom trhu v São Luís

Predajca čerstvých rýb na rybom trhu v São Luís

Počas americkej občianskej vojny zbohatla táto oblasť vďaka tomu, že nahradila USA ako dodávateľa bavlny do Veľkej Británie. To prinieslo v 19. storočí veľký rozvoj a modernizáciu mesta, ktoré bolo v tejto dobe tretím najväčším v krajine. Neskôr však poľnohospodárstvo a s ním i ekonomika štátu Maranhão začala upadať a dnes je mesto len odleskom zašlej slávy.

Dnešná ekonomika sa orientuje najmä na priemysel a dopravu. V meste sú dva prístavy, pričom prístav Itaqui je druhým najhlbším na svete (po Rotterdame) a je zároveň najväčším nákladným prístavom v celej Brazílii.

Nákupná ulica Rua Grande v São Luís

Nákupná ulica Rua Grande v São Luís

Historické centrum

Historické jadro tvorí len malú časť dnešného mesta São Luís. Je to však práve táto časť, ktorá je zaradená na zoznam svetového dedičstva UNESCO. Rozprestiera sa nad sútokom riek Anil a Bacanga a miestne uličky, rozvrhnuté do zhruba pravoúhlej mriežky, sú plné domčekov reprezentujúcich typickú portugalskú koloniálnu architektúru, vďaka ktorej bolo mesto zaradené na spomínaný zoznam.

Ulica Rua Portugal v São Luís - samotné jadro historického centra

Ulica Rua Portugal v São Luís – samotné jadro historického centra

Že je mesto portugalským dedičstvom je evidentné hneď na prvý pohľad – dokazuje to množstvo domov, ktoré sú obložené typickými kachličkami “azulejos”, ktoré sú tak charakteristické pre portugalské mestá (kde sú zasa spomienkou na niekdajšiu maurskú nadvládu). Spolu s farebnými fasádami dodávajú uličkám São Luís autentickú a magickú atmosféru najmä vtedy, keď sú vyľudnené.

Na druhú stranu však vidieť, že historické centrum mesta nie je ekonomicky veľmi aktívne. Veľa domov je opustených a schátraných a čím viac sa budete vzďaľovať najmä smerom na juh od centra (povedzme od ulice Rua Portugal), tým chatrnejšie budú domy, na ktoré narazíte. V okolí rybieho trhu už potom ulice vyzerajú ako v nejakej chudobnej štvrti, miestami možno až trochu nebezpečne. Podľa miestnych niektoré časti historického centra môžu nebezpečnými naozaj byť a je dobré sa im vyhýbať v noci. Takisto je dobré zachovať tradičnú mieru ostražitosti a nenosiť so sebou zbytočne drahé veci, ktoré by mohli nalákať zlodejov.

Avenida Dom Pedro II a katedrála

Politickým srdcom mesta a celého štátu Maranhão je ulica (resp. skôr námestie) Avenida Dom Pedro II, pomenovaná podľa brazílskeho cisára Pedra II., mnohými považovaného za najväčšieho Brazílčana všetkých čias. Na tomto námestí sídli niekoľko dôležitých inštitúcií, vrátane Prefektúry (radnice) alebo Justičného paláca. Hlavnou atrakciou je však Palác levov (Palácio dos Leões), pomenovaný podľa sôch levov, ktoré pred ním sedia.

Palác levov (Palácio dos Leões) - sídlo vlády štátu Maranhão na námestí Avenida Dom Pedro II

Domorodci sa fotia s levmi pred Palácom levov (Palácio dos Leões) – sídlom vlády štátu Maranhão na námestí Avenida Dom Pedro II

Táto budova pochádza z 19. storočia a je jedným z monumentov, ktoré sa zaslúžili o zápis mesta na zoznam UNESCO. Zároveň je sídlom vlády federatívneho štátu Maranhão, pričom pôvodná vládna budova pochádzala zo 17. storočia. Neskôr však bola považovaná za nevyhovujúcu a tak bola zdemolovaná a namiesto nej vznikla dnešná budova. Miestni obyvatelia sa radi fotia so spomínanými levmi, prípadne sa kochajú výhľadom na more priamo z okraja námestia, ktoré končí na okraji paláca.

Na opačnej strane námestia tróni v jeho čele Katedrála São Luís (Igreja da Sé), oficiálne aj Katedrála Panny Márie Víťaznej (Catedral de Nossa Senhora da Vitória). Ide o ďalší z monumentov, ktorý sa zaslúžil o zápis mesta na zoznam UNESCO a pôvodne šlo jezuitský chrám, zasvätený Panne Márii Svetla. Priamo ku kostolu prilieha budova bývalého jezuitského kolégia, ktorého kultúrny a vzdelávací význam pre región zvýrazňuje knižnica, ktorá v 18. storočí disponovala viac ako 5-tisíc knihami.

Katedrála v São Luís

Katedrála v São Luís

Pôvodná katedrála stála práve na mieste spomínaného Paláca levov. Bola však zbúraná v 18. storočí, aby uvoľnila miesto novému sídlu vlády. Za novu katedrálú tak bol vybraný spomínaný jezuitský chrám, ktorý bol postavený na konci 17. storočia a po vyhnaní jezuitov (1759) bol opustený. Jedným z najväčších pokladov je oltár pochádzajúci z konca 17. storočia. Ide o jeden z najlepších príkladov brazílskeho koloniálneho umenia z tohto obdobia.

Nákupy a trhy

Nakupovanie na trhoch sa v Brazílii stále teší veľkej popularite a nezmenil to ani nástup moderných obchodných domov na “západný” spôsob. Historickou tržnicou je v úplnom centre starého mesta trhovisko Feira da Praia Grande, kde nakúpite najmä jedlo a rôzne suroviny pre prípravu jedál. Tržnica je však maličká a pôsobí skôr trochu ako turistická atrakcia, než skutočná tržnica, kam chodia nakupovať miestni.

Tí chodia nakupovať hlavne na mestskú centrálnu tržnicu (Mercado Central) a do jej okolia, ktoré však ležia mimo historického centra mesta. Pokiaľ sa však rozhodnete, že dáte radšej prednosť historickej tržnici, nájdete tu i pár stánkov, kde pripravujú teplé jedlo, takže sa tu môžete najesť, ak z prieskumu uličiek historického centra vyhladnete.

\"Reštaurácia\" v historickej mestskej tržnici v São Luís

“Reštaurácia” v historickej mestskej tržnici v São Luís

Pre lepší gurmánsky zážitok je však vhodnejšou voľbou návšteva rybieho trhu (Mercado do Peixe). Na prvý pohľad nejde o veľmi vábne miesto a zápach môže kadekoho odradiť, nakúpite tu však čerstvé ryby hneď po návrate rybárov z mora. Ak sa vám nechce variť, môžete navštíviť priľahlé priestory, kde sa nachádza niekoľko reštaurácií pripravujúcich čerstvé ryby z trhu na rôzny spôsob. Reštaurácie na tržnici sú veľmi populárne a chodí sa sem najesť množstvo miestnych obyvateľov.

Kto však preferuje modernejší spôsob nakupovania a poškuľuje skôr po oblečení, elektronike a podobnom sortimente, môže zamieriť na východ od historického centra mesta. Ulice za Karmelitánskym chrámom (Igreja do Carmo) sú plné rôznych obchodov a obchodíkov. Nákupnými promenádami sú najmä ulice Rua da Paz, Rua Grande a Rua de Santana. Každá z nich má viac ako pol kilometra a najmä Rua Grande priam prekypuje obchodmi.

Pláže

Ako som už uviedol vyššie, São Luís leží len pár kilometrov od rovníka a na pobreží Atlantického oceánu, takže pokiaľ vás unaví behanie po pamiatkach alebo nakupovanie, nie je najmenší problém tu vyraziť na pláže, ležiace prevažne v severnej časti mesta. Sem sa z historického centra dostanete autobusom (alebo taxíkom) a môžete vystúpiť takmer kdekoľvek pozdĺž pobrežia, resp. ulice Avenida Dep. Ulisses Guimarães.

Dokonalá pláž i počasie v São Luís

Dokonalá pláž i počasie v São Luís

Miestne pláže sú obrovské – na dĺžku majú niekoľko kilometrov a na šírku niekoľko desiatok metrov. Zlatistý piesok je obmývaný vodami Atlantiku, ktorý je v tejto časti sveta oveľa teplejší, než ho poznáme v Európe. A ak vás nebaví opaľovanie alebo plávanie, môžete sa venovať rôznym plážovým športom – napríklad surfovaniu alebo kite surfovaniu. Ako však dobre vieme, číslom jedna je v Brazílii úplne iný šport.

Futbal je však ešte populárnejší - na plážach v São Luís sa hráva pravidelne miestna liga

Futbal je však ešte populárnejší – na plážach v São Luís sa hráva pravidelne miestna liga

Keďže pláž je široká a relatívne rovná, miestni obyvatelia tu s obľubou hrávajú futbal priamo na piesku. A nejedná sa o žiadne priateľské zápasy – hrá sa tu miestna liga, v ktorej teamy majú seriózne vybavenie – dresy, sponzorov, trénerov a zápasy väčšinou končia 1:0. Počas odlivu si tu jednotlivé teamy pred zápasom rozložia brány a rozcvičia sa – simultánne tu tak vznikne aj viacero futbalových ihrísk, kde prebieha naraz niekoľko zápasov. Keď začne príliv, ihriská i hráči zmiznú v miestnych plážových baroch a rozoberajú práve odohrané zápasy – jednoducho autentická brazílska atmosféra, ako má byť.

Najobľúbenejšími plážami v meste sú Praia de São Marcos, Praia Litorânea a Praia do Calhau, ktoré postupne prechádzajú do ďalších a ďalších pláží. V ich okolí nájdete dostatok možností občerstvenia, či už v podobe jednoduchých stánkov s kokosovými orechmi, cez malé bary až po lepšie reštaurácie.


Kde nájsť viac informácií?

Napríklad na stránke o Brazílii.


Ako sa sem dostať?

Lietadlom

Medzinárodné letisko v São Luís (SLZ) leží asi 10 kilometrov juhovýchodne od centra mesta.

V rámci Brazílie a Južnej Ameriky sa môžete do mesta dostať z viacerých miest domácimi a medzinárodnými letmi spoločností Gol, Azul alebo LATAM. Domáce lety sú relatívne dobre cenovo dostupné, naopak tie medzinárodné sú veľmi drahé. Lietadlá týchto spoločností sú väčšinou nové a úroveň leteckého cestovania a servisu je často vyššia, ako v Európe.

Priame letecké spojenie z Európy či Severnej Ameriky bohužiaľ neexistuje.

Z letiska sa dá dostať do mesta taxíkom (okolo 50 BRL podľa destinácie – historické centrum je bližšie, než pláže), cesta trvá okolo 15-20 minút.

Alternatívou je autobus 901, ktorý odchádza spred letiskového terminálu a cesta do centra mesta je dosť zdĺhavá (autobus jazdí rôznymi uličkami), trvá asi 45 minút. Autobus zastavuje na námestí Praça Deodoro, kde môžete prestúpiť na iný autobus do vašej finálnej destinácie alebo sa pešo dostať do centra cez jednu z nákupných ulíc. Cena lístka je štandardných 2.60 BRL (2/2016). V noci autobusy nejazdia a je treba využiť taxík.

Autobusom

São Luís je pomerne izolované od iných brazílskych miest, ktoré väčšinou turisti navštevujú a preto je letecká doprava najlepším spôsobom, ako sa do mesta dostať. Najbližšie väčšie mesto je Belém a cesta sem trvá autobusom vyčerpávajúcich 12 hodín.

Pokiaľ však z nejakého dôvodu trváte na autobusovej doprave, môžete využiť služby dopravcov TransbrasilianaBoa Esperança alebo Guanabara. Vyhľadávanie spojení a nákup lístkov pre spoje v celej Brazílii je možné na týchto stránkach.

Medzimestský autobusový terminál sa nachádza asi 8 kilometrov od centra (neďaleko od letiska). Dostať sa z neho dá autobusom Socorrão 2 alebo taxíkom za približne 40 BRL (2/2016).


Koľko to stojí?

Vstupy do atrakcií spomenutých v tomto článku a samozrejme u pláže sú zadarmo.


Kedy sem cestovať?

Obdobie dažďov trvá v São Luís zhruba od januára do júla. Návšteva mesta v tomto období však nemusí byť problémom, lebo dažde nebývajú trvalé a Slnka býva dosť i v tomto období. Pokiaľ však máte na návštevu mesta len krátky čas a chcete mať vyššiu šancu lepšieho počasia (prípadne chcete viac času stráviť na plážach), je dobré staviť na obdobie august – december.

Teplota problémom nie je vôbec, celoročne sa pohybuje nad 30 stupňami.


Ako sa tu pohybovať?

MHD

São Luís disponuje vcelku dobrou MHD, ktorú obsluhujú autobusy. Autobusom sa dá dostať prakticky všade v meste a veľa autobusových liniek sa kríži na námestí Praça Deodoro (kam jazdí i autobusová linka z letiska). Hlavný terminál (Terminal Integração) sa nachádza na pobreží neďaleko historického centra mesta.

Bohužiaľ žiadne cestovné poriadky online neexistujú a preto sa na cestu a na to, ktorým autobusom sa dostanete do vašej destinácie, musíte spýtať niekoho z miestnych alebo v hoteli. Základy portugalčiny v tomto prípade môžu prísť veľmi vhod, pretože anglicky často nevie ani hotelový personál.

Cestovanie autobusmi je lacné, jedna jazda stojí 2.60 BRL (2/2016).

Taxíkom

Taxíky sú v São Luís bežným spôsobom prepravy a ceny sú vcelku priaznivé, je však treba trvať na zapnutí taxametru. Vo všeobecnosti s tým taxikári nemajú problém, pokiaľ však chcete mať istotu, požiadajte jednoducho o zavolanie taxíka na hotelovej recepcii.

Cena za jazdu medzi plážami a historickým centrom by sa mala pohybovať okolo 30 BRL (2/2016).

Pešo

V historickom centre je najlepšie sa pohybovať pešo, do mnohých uličiek nemajú autá dokonca ani povolený vjazd. Dobrým východzím bodom pre prieskum historickej časti mesta je autobusový terminál (Terminal Integração) na pobreží (v prípade, že do centra mesta dorazíte mestským autobusom).

Na dlhšie presuny (napr. medzi historickým centrom a plážami alebo obchodnými domami) však budete musieť využiť autobus alebo taxík, pretože vzdialenosti i teploty sú dosť veľké.


Kde sa ubytovať?

Keďže turizmus je v São Luís dôležitou príjmovou položkou, hotelov tu nájdete dostatok. Ceny sú vcelku priaznivé, táto časť Brazílie je oveľa lacnejšia, než napríklad Rio de Janeiro.

Ceny ubytovania v základných hoteloch začínajú už od 25 EUR za izbu pre 2 osoby (10/2016). Samozrejme to i značne závisí od lokality, ale hotely pri pláži môžu vyjsť dokonca lacnejšie, pretože sú ďalej od historického centra mesta.

Môžete využiť i ubytovanie cez AirBnB (registráciou cez tento odkaz získate kredit 22 EUR na ubytovanie), ktoré je tu vcelku obľúbenou alternatívou. Vzhľadom k nízkym cenám hotelov však ceny ubytovania cez AirBnB nie sú tak atraktívne. Výhodou je však väčšia interakcia s miestnymi obyvateľmi.

Hotelové ubytovanie môžete nájsť napríklad na stránkach Booking.com alebo HotelsCombined.com.



Booking.com

Related Posts

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Povinné položky sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie komentáre

Kategórie