Írsko

Národný park Glenveagh a zámok prekliaty vyhnanými dedinčanmi

0
Národný park Glenveagh spolu so zámkom rovnakého mena, stojacim nad jazerom Veagh

Glenveagh National Park je so svojou rozlohou 170 km2 síce druhým najväčším národným parkom v celom Írsku, ale napriek tomu nepatrí medzi známe destinácie. Leží totiž v najsevernejšom výbežku celého Írska, dokonca severnejšie než väčšina územia Severného Írska (stále však patrí pod Írsku republiku). Keďže táto oblasť je veľmi odľahlá a ťažšie dostupná od hlavných írskych atrakcií, tvoria hlavnú časť návštevníkov tohto parku najmä domáci turisti, prípadne turisti z neďalekého Severného Írska.

To však neznamená, že by sem chodilo ľudí málo alebo že by nestálo za to sem vyraziť. Glenveagh je nádherne zelený park s veľkými jazerami a malebným udržiavaným zámkom s krásnou záhradou. Dá sa sem vyraziť aj na túru, aj keď žiadne náročné trasy rozhodne neočakávajte. Tí menej zdatní môžu dokonca časť cesty k zámku absolvovať autobusom, takže ide o obľúbenú destináciu rodín s deťmi.

Národný park Glenveagh v Írsku - parku dominuje rozsiahle jazero Lough Veagh, na ktorom nájdeme niekoľko zalestnených ostrovčekov

Národný park Glenveagh v Írsku – parku dominuje rozsiahle jazero Lough Veagh, na ktorom nájdeme niekoľko zalestnených ostrovčekov

Srdce parku tvorí veľké sladkovodné jazero Lough Veagh, ktoré je posiate viacerými ostrovčekmi, zväčša zalesnenými. Z návštevníckeho centra, kde môžete zaparkovať auto, vedie cesta práve okolo tohto jazera. Spočiatku musíte prekonať pár mostov cez močaristú krajinu, ale už veľmi skoro sa turistická cestička vydá po brehu jazera, ktorý kopíruje i úzka asfaltka. Po nej jazdí spomínaný autobus (resp. minibus), ktorý vás z návštevníckeho centra odvezie popri jazere až k zámku.

Národný park Glenveagh v Írsku - vegetácia je tak bujná, ako by to človek na ostrove prezývanom \"smaragdový\" očakával

Národný park Glenveagh v Írsku – vegetácia je tak bujná, ako by to človek na ostrove prezývanom \”smaragdový\” očakával

V parku sa nachádza niekoľko turistických trás, z ktorých najdlhšia vedie okolo jazera (Lakeside Walk) a po 3,5 kilometri dosiahne zámok Glenveagh a ďalej plynule prechádza do Glen Walk. Celkovo meria 8 kilometrov, bohužiaľ však ide o jednosmernú trasu a jazero obísť dookola možné nie je. Preto musíte počítať s tým, že sa rovnakou cestou musíte vrátiť späť. To platí o viacerých túrach v parku, výnimkou sú dve krátke okružné túry (1-2 km). Jedna začína pri návštevníckom centre (Derrylahan Nature Trail), druhá pri zámku (View Point Trail). Obzvlášť druhý okruh je síce veľmi krátky, ale stojí za absolvovanie – vedie na kopec za zámkom, z ktorého sú krásne výhľady na celé jazero Lough Veagh i samotný zámok.

Zdatnejší turisti sa môžu vydať i do hôr, ktoré tu nie sú veľmi vysoké, i keď občas dosť ťažko schodné. Celkovo však národný park Glenveagh patrí skôr do itinerára menej náročného turistu, ktorý sa radšej pokochá pohľadom na krásnu zelenú krajinu, jazero, či hrad, než pre niekoho, kto sa ženie za fyzickým výkonom.

Zámok Glenveagh

Už niekoľkokrát som spomenul zámok nesúci rovnaký názov, ako samotný park. Tento zámok stojí na brehu jazera Lough Veagh, zhruba niekde uprostred jeho južného okraja, asi 3,5 km od návštevníckeho centra. Tento zámok dal postaviť v rokoch 1870 až 1873 kapitán John George Adair. Napriek jeho vojenskej hodnosti šlo najmä o zdatného obchodníka, ktorý zbohatol pri obchodovaní s pozemkami v Amerike.

Spolu s manželkou si kúpili pozemok na brehu jazera Lough Veagh v Írsku, kde postavili zámok v štýle označovanom ako “škótsky barónsky” a ktorý i dnes pôsobí veľmi malebne. Spolu so zámkom tu vybudovali krásnu záhradu, ktorú môžete obdivovať i dnes.

Kapitán Adair však nemal veľmi dobré vzťahy s miestnymi dedinčanmi. Klasické susedské spory zahŕňali poľovnícke práva a zatúlané ovce a vyvrcholili až vraždou Adairovho správcu. Adairovi sa samozrejme takéto správanie nepáčilo a chcel dať nepoddajným dedinčanom najavo, kto je pánom dvora. Vhod mu prišiel veľký írsky hladomor v polovici 19. storočia, vďaka ktorému získal všetky pozemky v okolí a 44 rodín zbedačených dedinčanov za výraznej asistencie niekoľkých stoviek príslušníkov polície vyhnal z domovov. Celkovo prišlo o strechu nad hlavou 244 osôb, pričom samotný Adair si tento krok pochvaľoval najmä preto, že mohol zlepšiť okolie svojho zámku po estetickej stránke.

Záhrada v areáli zámku Glenveagh v rovnomennom národnom parku v Írsku

Záhrada v areáli zámku Glenveagh v rovnomennom národnom parku v Írsku

Toto mu samozrejme zabezpečilo nehynúcu nenávisť medzi pôvodnými obyvateľmi a spomienka naňho sa v ústnej forme zachovávala po mnoho generácií. V príbehoch Adair samozrejme vystupuje ako zlá a krutá postava. Niektorý z dedinčanov takisto na zámok vrhol kliatbu, podľa ktorej každý, kto sa stane jeho majiteľom, bol odsúdený na to, že nebude mať žiadneho dediča, ktorý by niesol ďalej rodinné meno.

V roku 1938 kúpil zámok americký zberateľ Henry Plumer McIlhenny, ktorý sem pozýval rôzne hollywoodske celebrity, vrátane Marylin Monroe alebo Charlieho Chaplina. V 70-tych rokoch McIlhenny zámok venoval írskemu národu, vďaka čomu mohol byť vytvorený národný park Glenveagh.

Jedáleň v zámku Glenveagh v Írsku - súčasťou prehliadok sú herci v dobových kostýmoch

Jedáleň v zámku Glenveagh v Írsku – súčasťou prehliadok sú herci v dobových kostýmoch

Samotný zámok je možné navštíviť v rámci organizovanej prehliadky, kde sa dozviete o jeho histórii, ako i živote v Írsku v 19. storočí. Herci v dobových kostýmoch vítajú hostí v jednotlivých miestnostiach a predstavujú im aspekty spoločenského života spred 150 rokov. Okrem toho môžete obdivovať vnútorné vybavenie a dekorácie zámku, ktoré sa zachovali dodnes. Nechýbajú luxusné kúpelne či pohodlné knižnice a návštevníci si tak môžu urobiť obrázok o tom, v akom luxuse obyvatelia tohto zámku kedysi žili.


Mapa lokalít


Kde nájsť viac informácií?

Napríklad na stránke o Írsku.

Užitočné informácie nájdete taktiež priamo na stránkach národného parku.


Ako sa sem dostať?

Autobusom

Do parku sa nedá dostať žiadnou pravidelnou autobusovou linkou. V niektorých mestách v okolí (Letterkenny, Donegal, Derry) sú cestovné kancelárie a hotely ochotné pre väčšie skupiny zariadiť skupinový zájazd najatým autobusom.

Autom

Vlastné (resp. prenajaté) auto je zrejme jediným schodným prostriedkom, ako sa do parku Glenveagh dostať. Miestne cesty sú dosť úzke a kľukaté, preto počítajte s dlhšou dobou cestovania, než by to človek od daných vzdialeností očakával.

Pri návštevníckom centre nie je problém zaparkovať.


Koľko to stojí?

Vstup do parku je bezplatný, platí sa len za cestu minibusom z návšteníckeho centra k zámku (3 EUR spiatočný lístok) a za prehliadku zámku (7 EUR). Obe položky sú samozrejme nepovinné, k zámku sa môžete vydať i pešo a pokiaľ vám stačí prehliadka jeho záhrad, nemusíte si kupovať lístok na prehliadku interiérov.

Aktuálne informácie o cenách a otváracích časoch nájdete na týchto stránkach.


Kedy sem cestovať?

Hlavná sezóna v Írsku prebieha v lete, keď sú teploty trochu vyššie, aj keď studený vietor z Atlantiku ich výrazne znižuje. V lete je taktiež najnižšia šanca na dážď (stále je však pravdepodobnosť dažďa vysoká).

Na túru do parku je preto najlepšie sa vydať v lete. Zámok sa dá navštíviť celoročne a túre sa v zlom počasí môžete vyhnúť využitím miestneho minibusu.


Ako sa tu pohybovať?

Pešo

Túry v parku sú krátke a dosť ľahké a takisto dobre značené.

Minibusom

Z návštevníckeho centra sa k zámku a späť dá dostať i minibusom (3 EUR za spiatočný lístok).


Kde sa ubytovať?

Priamo v Glenveagh sa ubytovať nedá, ale v okolitých mestách i dedinách je k dispozícii ubytovacích kapacít dosť. Ubytovanie sa väčšinou dá zohnať od 60 EUR za noc a izbu pre dve osoby (8/2017).

Ubytovaním cez AirBnB (registráciou cez tento odkaz získate kredit 22 EUR na ubytovanie) môžete trošku ušetriť, pretože tento spôsob ubytovania je v Írsku dosť obľúbený a miestni hostitelia sú veľmi spoľahliví. Izba pre dvoch sa dá zohnať už za 50 EUR za noc (8/2017), takže rozdiel oproti hotelom nie je veľký, ale väčšinou kvalita AirBnB ubytovania býva vyššia.

Hotelové ubytovanie môžete nájsť napríklad na stránkach Booking.com alebo HotelsCombined.com.Booking.com

Related Posts

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Povinné položky sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie komentáre

Kategórie