Írsko

Malin Head – najsevernejší bod Írska a pláž s polodrahokamami

0
Pobrežie na najsevernejšom pobreží Írska

Malin Head je názov výbežku Írska v severnom Atlantickom oceáne, kde turisti s obľubou navštevujú toto drsné pobrežie, aby na vlastné oči mohli vidieť najsevernejší bod celého Írska. Väčšina pobrežia je lemovaná skalami, vystavenými vodnej erózii po milióny rokov, čo mu pridáva na drsnom vzhľade. Pokiaľ k tomu pridáte zlé počasie, šľahajúci vietor a nepretržito bičujúci dážď, tak získate predstavu o tom, ako toto miesto pôsobí väčšinu času. Krásnych slnečných dní je tu veľmi málo a ja sa bohužiaľ nemôžem radiť k tým pár ľudom, ktorí by mohli povedať, že tu na počasie mali šťastie.

Drsné pobrežie na Malin Head na severe Írska

Drsné pobrežie na Malin Head na severe Írska

Napriek týmto drsným podmienkam dokáže pôsobiť toto miesto veľmi nostalgicky, takmer až romanticky. Po útesoch vedie cestička lemujúca skalnaté previsy, z ktorej je výhľad do vnútrozemia na polia a lúky, kde sa väčšinou pasú kravy. Sem tam sa objaví malý domček alebo farma, ktoré sú tu však roztrúsené tak riedko a na tak veľkom priestore, že to vyzerá, ako keby ich tu niekto náhodne postrácal.

Drsné pobrežie na Malin Head na severe Írska - aj napriek nepriaznivému počasiu je voda priezračne čistá

Drsné pobrežie na Malin Head na severe Írska – aj napriek nepriaznivému počasiu je voda priezračne čistá

Malin Head je najsevernejším bodom Írska, ale paradoxne nepatrí k územiu Severného Írska (aj keď to nie je ďaleko). Patrí do grófstva Donegal, ktoré je jednou zo súčastí samostatnej Írskej republiky. Je odtiaľto vidieť smerom na západ ostrov Tory, za ktorým už ďalej na západ nie je žiadna zem – až Kanada, ďaleko za Atlantikom. Keby to vezmete trochu severnejšie, tak trošku bližšie je Grónsko. Zrejme i to je jeden z dôvodov, prečo tu je Atlantik o niečo drsnejší, nebrzdený žiadnou pevninou v ceste, a to isté platí i o studenom vetre. Najvyššiu daň tu za tieto drsné podmienky a nebezpečné útesy zaplatilo nespočetne zaoceánskych lodí a nemeckých ponoriek, ktoré tu ležia na dne mora.

Veža na Banba\'s Crown na Malin Heade

Veža na Banba’s Crown na Malin Heade

Vzhľadom k týmto parametrom bol vždy Malin Head ideálnym strategickým miestom pre pozorovanie mora a sledovanie nepriateľských lodí, ktoré by sem mohli priplávať z Atlantiku. Preto tu bolo postavených niekoľko strážnych veží, z toho jedna priamo na tom najsevernejšom bode Írska, ktorá tu stojí dodnes. Túto vežu, nazývanú jednoducho The Tower (Veža), tu postavili v roku 1805, z obavy pred možným útokom Napoleona.

Drsné pobrežie na Malin Head na severe Írska - v popredí zvyšok vojenského bunku, v pozadí uprostred pláž s polodrahokamami Ballyhillin Beach

Drsné pobrežie na Malin Head na severe Írska – v popredí zvyšok vojenského bunku, v pozadí uprostred pláž s polodrahokamami Ballyhillin Beach

Veža stojí na mieste nazývanom Banba’s Crown a okrem malého parkoviska tu počas dňa nájdete i malý stánok s občerstvením – horúci nápoj v chladnom počasí, ktoré tu občas vládne i v lete, môže padnúť celkom vhod. Osamelá betónová stavba ešte len zvýrazňuje trochu nostalgickú atmosféru tohto miesta a pôsobí trochu smutne. Naposledy bola používaná počas oboch svetových vojen a od ich skončenia len chátra. V ešte horšom stave je pár bunkrov v okolí, ktoré tu takisto zostali ako pamiatka na storočia európskych vojen.

Osamelá farma na pobreží Malin Head na severe Írska - V pozadí je vidieť ostrov Tory, za ktorým sa tiahne už len šíry Atlantik - až po Ameriku

Osamelá farma na pobreží Malin Head na severe Írska – V pozadí je vidieť ostrov Tory, za ktorým sa tiahne už len šíry Atlantik – až po Ameriku

Od veže sa môžete vydať na západ až k osamelej farme, ktorá tu čelí zlobe počasia ako posledný vojak v poli. Za ňou sa nachádza Pekelná diera (Hell’s Hole), dutina vyhĺbená neustálym bičovaním morských vĺn v skalnom útese. Tá síce nie je verejne prístupná, ale krátka vychádzka sem za to aj tak stojí, pretože odtiaľto môžete vidieť spomínaný ostrov Tory.

Na opačnej strane od Veže (smerom na východ) je možné vidieť trochu priateľskejšie pôsobiace pobrežie, ktoré je viac zelené než skalnaté. Z tohto miesta uvidíte obrovský nápis EIRE (Írsko), ktorý označuje najsevernejší bod ostrova. Zároveň však odtiaľto môžete v diaľke vidieť pláž Ballyhillin Beach.

Ballyhillin Beach - pláž s polodrahokamami, v diaľke vľavo veža na Banba\'s Crown

Ballyhillin Beach – pláž s polodrahokamami, v diaľke vľavo veža na Banba’s Crown

Prístup na pláž Ballyhillin je trošku komplikovaný – je treba prekonať menší múrik a mať sa na pozore pred miestnymi býkmi, aby ste sa na ňu dostali. Pláž je však veľmi zaujímavá, a to najmä z vedeckého hľadiska. Je totiž kategorizovaná ako tzv. vyvýšená alebo aj vyzdvihnutá pláž, teda pláž, na ktorú sa voda nedostane ani pri prílive. Je to spôsobené litosferickou aktivitou, keď pláž bola kedysi na úrovni mora, ale z dôvodu pohybov zemskej kôry sa vyzdvihnutím pláž ocitla vyššie (alebo nižšie), ako bolo jej pôvodné umiestnenie na úrovni mora. Pláž Ballyhillin je tak pamiatkou niekdajšej zemskej aktivity, ktorá tu pred miliónmi rokov prebiehala.

Kamienky na pláži Ballyhillin Beach - nájdu sa medzi nimi i nejaké polodrahokamy?

Kamienky na pláži Ballyhillin Beach – nájdu sa medzi nimi i nejaké polodrahokamy?

Druhým a pre mnohých zaujímavejším aspektom sú potom kamienky na tejto pláži. Ballyhillin Beach je totiž známa tým, že medzi jej peknými farebnými a hladkými kamienkami je možné nájsť i polodrahokamy. Samozrejme, naraziť na ne je veľmi vzácne a pokiaľ nie ste geológ či znalec v obore, ťažko sa vám podarí rozlíšiť obyčajný kameň od toho, ktorý by mohol ukrývať niečo vzácnejšie. Aj pokiaľ si odtiaľto odvlečiete tašku kameňov (čo mnohí turisti aj robia), šanca, že natrafíte na niečo vzácne, je dosť malá. To však nebráni tomu, aby ste sa o to pokúsili a skúsili šťastie!

Ak by ste mali ešte chvíľku času navyše, môžete zamieriť na pláž Five Finger Strand, kde môžete vidieť najväčšie piesočné duny v Európe.


Mapa lokalít


Kde nájsť viac informácií?

Napríklad na stránke o Írsku.


Ako sa sem dostať?

Autobusom

Sever grófstva Donegal nie je veľmi dobre obsluhovaný autobusmi, zrejme aj kvôli riedkemu osídleniu. Najbližšia zastávka, kam sa dostanete verejnými autobusmi, je v mestečku Carndonagh, ktoré je od Malin Headu vzdialené ešte 20 kilometrov. Preto je pre návštevu Malin Headu prakticky nevyhnutné mať k dispozícii auto.

Autom

Autom sa dá dostať až k Veži na Malin Heade, kde sú k dispozícii aj parkovacie miesta (zadarmo). Pri pláži Ballyhillin Beach žiadne parkovisko nie je, ale dá sa parkovať priamo pri ceste.


Koľko to stojí?

Všetko zadarmo, žiadne vstupné sa nikam neplatí.


Kedy sem cestovať?

Hlavná sezóna v Írsku prebieha v lete, keď sú teploty trochu vyššie, aj keď studený vietor z Atlantiku ich výrazne znižuje. V lete je taktiež najnižšia šanca na dážď (stále je však pravdepodobnosť dažďa vysoká).

Na Malin Heade je chladno v podstate celý rok. V lete môže byť teplejšie, ale len v prípade, že je slnečné počasie – čo je skôr výnimka.


Ako sa tu pohybovať?

Pešo

Po útesoch sa dá pohybovať len pešo. Nejde však o nijak dlhé a namáhavé trasy.


Kde sa ubytovať?

V okolí Malin Headu je niekoľko penziónov, vzhľadom k ich počtu sú však ceny o niečo vyššie. Toto celkovo platí pre celý severný Donegal (poloostrov), pretože je tu len roztrúsených niekoľko dediniek, ale žiadne skutočne väčšie mesto s hotelmi tu nie je. Najbližšie väčšie mesto je Derry v Severnom Írsku. Derry môže poslúžiť ako základňa pre návštevu celého poloostrova.

Ubytovanie v základných penziónoch s dobrým hodnotením (počas letnej sezóny) na poloostrove a v okolí Malin Headu začína na 60 EUR za noc a izbu pre 2 osoby (1/2017).

Ubytovaním cez AirBnB (registráciou cez tento odkaz získate kredit 22 EUR na ubytovanie) môžete ušetriť, pretože tento spôsob ubytovania je v Írsku dosť obľúbený a miestni hostitelia sú veľmi spoľahliví. Izba pre dvoch sa dá zohnať už za 40 EUR za noc (1/2017), teda o niečo lacnejšie oproti penziónom.

Hotelové ubytovanie môžete nájsť napríklad na stránkach Booking.com alebo HotelsCombined.com.Booking.com

Related Posts

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Povinné položky sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie komentáre

Kategórie