Svätý Krištof a Nevis

Svätý Krištof – úrodný ostrov Karibiku

0
Záliv Frigate Bay a za ním Halfmoon Bay na ostrove Sv. Krištof

Svätý Krištof je jedným z prvých kolonizovaných ostrovov v Karibiku a spolu s ostrovom Nevis je súčasťou samostatného federatívneho štátu Svätý Krištof a Nevis. Ostrov objavil pri svojej druhej ceste za Atlantik Krištof Kolumbus a v dobe, keď sem vstúpila noha prvého Európana, tu žili domorodci kmeňa Kalinago. Tí ostrov nazývali Liamuiga, čo znamená “úrodný ostrov”. A Svätý Krištof naozaj úrodným ostrovom je už na prvý pohľad. Už pri prílete je možné obdivovať jeho krásne zelené kopce a v jeho strede týčiacu sa sopku Liamuiga, ktorá je zároveň najvyšším vrchom ostrova a ktorá ho kedysi v síre a popole porodila z útrob zeme.

Krištof Kolumbus dal ostrovu názov Sant Yago (Sv. Jakub), zatiaľ čo Svätý Krištof bol názov neďalekého ostrova (dnes Saba). Zrejme kvôli chybe kartografov bol názov ostrova zamenený za dnešný Svätý Krištof, v angličtine Saint Christopher, a tak pôvodný ostrov Svätý Jakub nesie neplánovane meno po patrónovi svojho objaviteľa. Aj keď sa niekedy Saint Christopher uvádza aj ako dnešný názov ostrova, viac používaným je Saint Kitts. Kitts bolo v 17. storočí bežné domáce meno Christophera, takže odtiaľ pochádza názov St. Kitts.

Prvými kolonizátormi ostrova boli Francúzi, ktorí sa tu pokúsili o založenie trvalej kolónie už v prvej polovici 16. storočia, teda len pár desaťročí po objavení Kolumbom. Tento pokus bol však ešte sabotovaný domorodcami, ktorí osadu zničili a kolonizátorov pozabíjali. Na začiatku 17. storočia tu už úspešne založili kolóniu Briti a po nich opäť Francúzi. Oba národy nejakú súperili o nadvládu nad ostrovom, okrem krátkeho obdobia, kedy sa spojili a kompletne vyvraždili domorodé obyvateľstvo. Tým urobili domorodcom trochu škrt cez rozpočet, pretože tí plánovali s Európanmi urobiť rovnaký proces.

V nasledujúcich desaťročiach sa Briti a Francúzi naďalej striedali v nadvláde nad ostrovom, podľa aktuálnej vojenskej situácie a mierových dohôd. Od roku 1783 sa ho však naplno zmocnili Briti a urobili z neho súčasť svojho impéria. Tento status trval presne 200 rokov, pretože v roku 1983 získal Svätý Krištof mierumilovnou cestou úplnú nezávislosť a s vedľajším ostrovom Nevis sformoval federáciu. Dnes tak ide o jeden z najmladších štátov sveta.

Úrodnosť ostrova umožnila počas kolonizačných čias pestovanie tropických plodín, najmä cukrovej trstiny, ktorá mu prinášala veľké bohatstvo. Vzhľadom k využívaniu afrických otrokov pre prácu na poliach tu však došlo k rovnakému javu, ako na ostatných karibských ostrovoch – černošská populácia postupne získala výraznú väčšinu a po zrušení otroctva sa rozmnožila ešte viac a dnes tak tvorí takmer všetko obyvateľstvo krajiny.

Spomienkou na časy kolonializmu a rivalitu medzi Britmi a Francúzmi je pevnosť na Brimstone Hill, ktorá je jednoznačne najzaujímavejšou pamiatkou, ktorú môžete na ostrove Svätý Krištof navštíviť. Pevnosť Brimstone Hill je dokonca zaradená na zoznam svetového dedičstva UNESCO a vďaka nej bol Svätý Krištof prezývaný aj Gibraltárom Karibiku. Písal som o nej podrobnejšie v tomto článku.

Kopec Brimstone Hill

Kopec Brimstone Hill

Basseterre

Hlavné mesto ostrova nesie francúzske meno (Basseterre sa dá preložiť ako Dolná zem) a nie je teda prekvapením, že bolo založené Francúzmi už pred takmer 400 rokmi. Názov mesta zrejme vychádza z toho, že leží na juhu ostrova a je odvodené pravdepodobne od celej oblasti, ktorá bola kontrolovaná Francúzmi. Basseterre nie je mesto, ktoré by sa mohlo chváliť tým, že ho niekto tam hore má rád. Samotná osada a jeho populácie boli niekoľkokrát spustošené, či už požiarmi, zemetraseniami, hurikánmi alebo chorobami, vojnami a nájazdami domorodcov.

Národné múzeum v Basseterre, hlavnom meste Sv. Krištofa

Národné múzeum v Basseterre, hlavnom meste Sv. Krištofa

Mesto však vždy vstalo z popola ako bájny Fénix a vďaka viacerým rekonštukciám a programom obnovy patrí medzi tie krajšie mestá, ktoré sa v Malých Antilách dajú nájsť. V meste sú pekné a zachované budovy postavené v koloniálnom štýle, ale i typicky kamenná katedrála, akú by ste hľadali skôr v Írsku než na tropickom ostrove.

Trh s remeselníckymi výrobkami v Basseterre, hlavnom meste Sv. Krištofa

Trh s remeselníckymi výrobkami v Basseterre, hlavnom meste Sv. Krištofa

Najrozvinutejšou časťou mesta je zrejme prístav, kde kotvia veľké výletné lode. V prístave a jeho okolí sú tak desiatky obchodov so suvenírmi, šperkami a duty-free tovarom, ako aj malá tržnica remeselníckých výrobkov, ktoré tu spoločne číhajú na utrácania-chtivých turistov z týchto lodí. Otváracie hodiny týchto obchodov sú preto často prispôsobené itinerárom výletných lodí.

Okrem toho sa v hlavnom meste ostrova Svätý Krištof dá nájsť i niekoľko ďalších zaujímavých miest. Milovníci histórie môžu skočiť do miestneho Národného múzea v centre, milovníci nakupovania zasa na miestnu tržnicu.

Vidiek a pobrežie

Basseterre je síce hlavným mestom, ale ide skôr o väčšiu dedinku, než skutočné mesto. O to menšie potom pôsobí okolie tohto mestečka a zvyšok ostrova Svätý Krištof. “Vidiek” tohto ostrova je tvorený domčekmi roztrúsenými po nádhernom pobreží, ktoré je priam ako vystrihnuté z pohľadnice z tropického raja.

Čo však tomuto pobrežiu chýba, sú pláže. Väčšina pobrežia ostrova Svätý Krištof je totiž tvorená skaliskami, ktoré tu obrusujú vlny Karibiku. Preto tento ostrov nie je tak častým cieľom turistov, keďže väčšina ľudí cestuje do Karibiku práve za plážami a hotelovými rezortmi na nich, ktoré nájdu skôr na ostrovoch ako Barbados alebo Antigua.

Zátišie s kostolom na vidieku na ostrove Svätý Krištof

Zátišie s kostolom na vidieku na ostrove Svätý Krištof

Preto aj keď je ostrov naozaj krásny, najmä vďaka prírodným scenériam tvoreným zelenými lesmi a sopkou Liamuiga, turisti z výletných lodí väčšinou navštívia Basseterre a spomínanú pevnosť Brimstone Hill a zvyšok ostrova vynechajú. Ostatne miestni obyvatelia sa ani veľmi nesnažia predstierať, že by zvyšok ostrova bol nejakou veľkou atrakciou.

Čierne skaly (Black Rocks) na pobreží ostrova Svätý Krištof

Čierne skaly (Black Rocks) na pobreží ostrova Svätý Krištof

Zrejme jediné miesto, ktoré sa snažia trošku propagovať, sú tzv. Black Rocks, teda Čierne skaly. Toto miesto leží na severe ostrova a je charakteristické uhľovo čiernymi skalami, ktoré na pobreží obmýva more a ktoré sú pozostatkom aktívnej sopečnej činnosti.

Okrem toho je obľúbenou destináciou i sopka Liamuiga, na ktorú sa môžete vypraviť na niekoľkohodinový trek a užiť si z nej výhľady na celý ostrov, ale i more a susedné ostrovčeky.

Pláže

Svätý Krištof však tak úplne bez pláží nie je. Ak sa pozrieme na mapu ostrova, väčšinu tvorí jeho oválna časť, ktorej pobrežie patrí práve do vyššie spomínanej kategórie, teda skalnaté a nie veľmi vhodné pre kúpanie. Na juhovýchode však vybieha do mora úzky výbežok, akýsi chvostík smerom k ostrovu Nevis. A práve pobrežie tohto chvostíka je významne odlišné od zvyšku ostrova.

Pláž v Cockleshell Bay na ostrove Svätý Krištof - v pozadí ostrov Nevis

Pláž v Cockleshell Bay na ostrove Svätý Krištof – v pozadí ostrov Nevis

V tejto časti ostrova Svätý Krištof spočíva jeho lákadlo pre turistov, ktorí fandia pobytovým dovolenkám. Rozpínajú sa tu totiž dlhé pláže a niekoľko luxusných hotelov, pričom mnohé ďalšie sú vo výstavbe. Medzi obľúbené pláže patria Major’s Bay a Turtle Beach, ale najmä medzi nimi ležiaca Cockleshell Bay. Tieto pláže ležia na úplnom juhovýchodnom okraji výbežku, na dohľad od ostrova Nevis, ktorý je odtiaľto tak blízko, že by k nemu doplával i menej zdatný plavec.

Pláž Turtle Beach na ostrove Svätý Krištof, v pozadí ostrov Nevis

Pláž Turtle Beach na ostrove Svätý Krištof, v pozadí ostrov Nevis

Pláž na Cockleshell Bay je vybavená i hotelom a barmi, kde si môžete na ležadle dať drink alebo nejakú grilovanú dobrotu. Takisto je tu požičovňa lodiek a skútrov, takže si tu na svoje prídu milovníci vodných športov. Turtle Beach je zasa obľúbená pre kite surfing, nachádza sa tu i škola venovaná tomuto športu.

Pokiaľ sa presunieme na začiatok spomínaného “plážového” výbežku, neďaleko hlavného mesta Basseterre, nájdeme tu ešte ďalšie obľúbené pláže s ďalšími hotelmi. Medzi tie najobľúbenejšie patria Friars Bay, Frigate Bay a Halfmoon Bay. Všetky uvedené pláže sa nachádzajú blízko seba a disponujú kompletnou turistickou infraštruktúrou, teda okrem hotelov i barmi, reštauráciami, alebo napríklad i golfovým ihriskom.

Golfové ihrisko neďaleko Frigate Bay na ostrove Svätý Krištof

Golfové ihrisko neďaleko Frigate Bay na ostrove Svätý Krištof

Táto časť ostrova je teda akýmsi turistickým srdcom celej krajiny. Jedným dychom však treba dodať, že aj keď Karibik je tu krásne azúrovo modrý a teplý, miestne pláže nie sú tak nádherné, ako iných karibských ostrovoch ako napríklad Svätý Martin, Barbados, Tobago alebo Antigua. Často sú pokryté vyplavenými morskými rastlinami, ale niektoré z nich hotely pravidelne čistia. Piesok tu nie je tak jemný ani biely, stále však dokáže uspokojiť túžbu tých, ktorí sem cestujú pre oddych na pláži a kúpanie sa v mori.


Mapa lokalít


Kde nájsť viac informácií?

Napríklad na stránke o federácii Svätý Krištof a Nevis.


Ako sa sem dostať?

Lietadlom

Hlavné a jediné letisko krajiny sa nachádza na ostrove Svätý Krištof neďaleko hlavného mesta Basseterre.

Priamo na letisko nechodí MHD, takže sa z neho dá dostať len taxíkom. Neďaleko letiska (250 metrov od terminálu) sa však nachádza kruhový objazd, kam jazdia mikrobusy, takže pokiaľ sa kúsok prejdete, môžete sa z aj na letisko dostať obyčajným mikrobusom za dolár (resp. 2.50 ECD).

Priame lety z Európy sem neexistujú, dá sa však letieť na iné karibské ostrovy (napr. Britské Panenské ostrovy, Portoriko, Antigua, Sv. Martin alebo Guadeloupe) a odtiaľ je možné preletieť na súostrovie Svätý Krištof a Nevis karibskými aerolinkami Liat.

Loďou

Medzinárodné trajekty neexistujú, dá sa sem dostať len na súkromnej lodi alebo na veľkej výletnej lodi v rámci nejakého okruhu Karibikom.

Výletná loď zakotvená pri móle v Basseterre

Výletná loď zakotvená pri móle v Basseterre


Koľko to stojí?

Vstupné sa neplatí nikam, ani na pláže.


Kedy sem cestovať?

Je dobré sa vyhnúť obdobiu dažďov, ktoré v tejto časti Karibiku trvá od mája do novembra. Navyše od júla tu začína obdobie hurikánov. Najlepším obdobím pre návštevu je tak december až apríl.


Ako sa tu pohybovať?

Mikrobusom

Mikrobusy premávajú okolo ostrova Svätý Krištof po hlavnej ceste, ktorá beží okolo celého ostrova a začína a končí v Basseterre. Nejazdia však na južný výbežok ostrova, kde sa nachádzajú pláže, takže pokiaľ máte namierené týmto smerom, musíte si zabezpečiť inú dopravu.

Cena jazdy mikrobusom závisí na jej dĺžke, maximálna suma je však 3.50 ECD (3/2016). Je možné platiť aj v USD.

Autom

Požičovne áut sú na ostrove Svätý Krištof dobre dostupné a šoférovanie jednoduché – doprava nie je hustá a cesty sú v dobrej kondícii.

Benzín je drahý, ale keďže ostrov je malý, tak ho veľa nespotrebujete.

Jazdí sa po ľavej strane a pre šoférovanie je potrebný miestny vodičský preukaz (medzinárodný nestačí). Tento vodičský preukaz vám vystavia v požičovni za 20 USD, takže v prípade jednodennej návštevy to môže vypožičanie auta predražiť.

Skútrom

Skúter, resp. moped, predstavuje dobrú možnosť pre prieskum ostrova, pretože je malý, takže sa kľudne dá preskúmať na skútri za jeden deň.

Jazdí sa po ľavej strane a pre šoférovanie je potrebný miestny vodičský preukaz (medzinárodný nestačí). Tento vodičský preukaz vám vystavia v požičovni za 20 USD, takže v prípade jednodennej návštevy to môže vypožičanie skútru predražiť.

Stopom

Mimo hlavného mesta je možné aj stopovať. Svätý Krištof a Nevis patria medzi tie karibské ostrovy, kde je preprava stopom možná, ale stále nejde o bežný spôsob prepravy a zastaví vám skôr cudzinec, než miestny obyvateľ. Tento spôsob dopravy výrazne predĺži váš čas potrebný pre prieskum ostrova a vzhľadom k nízkym cenám mikrobusovej dopravy ho neodporúčam.

Taxíkom

Taxík predstavuje jednoduchú ale zároveň najdrahšiu formu dopravy na Svätom Krištofovi a Nevise. Taxíky sú k dispozícii na letisku, v Basseterre a v blízkosti hotelov.

Cenu je treba dohodnúť dopredu a často býva fixná pre konkrétne destinácie, takže sa nedá ani zjednávať (ale samozrejme je treba to skúsiť). Je dôležité sa uistiť, v akej mene (ECD alebo USD) je dohodnutá cena.


Kde sa ubytovať?

Ubytovanie v Karibiku je drahé, Svätý Krištof a Nevis však nepatrí medzi najnavštevovanejšie ostrovy tejto oblasti a tak aj ubytovanie sa dá zohnať trochu lacnejšie – a to dokonca i v hoteloch. Pokiaľ nepotrebujete bývať priamo na pláži, dá sa nájsť hotel aj za 200 ECD, teda asi 70 EUR, za noc pre dve osoby (3/2016).

Ubytovaním cez AirBnB príliš neušetríte, ceny tohto ubytovania sú zhruba na úrovni hotelov, prípadne vyššie. Vyhodou je možnosť bývať s miestnymi obyvateľmi. Registráciou cez tento odkaz získate kredit 22 EUR na ubytovanie cez AirBnB.

Hotelové apartmány neďaleko pláže v zálive Frigate Bay na ostrove Svätý Krištof

Hotelové apartmány neďaleko pláže v zálive Frigate Bay na ostrove Svätý Krištof

Nechýbajú tu však samozrejme ani luxusné rezorty priamo na pláži.

Hotelové ubytovanie môžete nájsť napríklad na stránkach Booking.com alebo HotelsCombined.com.



Booking.com

Related Posts

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Povinné položky sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie komentáre

Kategórie