Karibik nie je oblasťou, ktorá by oplývala množstvom UNESCO pamiatok a tie čo tu sú, ležia väčšinou na Kube. Východná časť Karibiku, resp. Malé Antily, ich má doslova len niekoľko a jednou z nich je pevnosť na vrchole Brimstone Hill na ostrove Svätý Krištof.
História
Kopec Brimstone Hill sa týči na západnom pobreží ostrova Svätý Krištof, ktorý spolu s neďalekým ostrovom Nevis formuje samostatnú federáciu Svätý Krištof a Nevis. Príliš strmé svahy tohto kopca, navyše obkoleseného hustým pralesom, odradili prvých osadníkov od snahy vybudovať tu opevnenie. Francúzi, ktorí ostrov kolonizovali ako prví v 16. storočí, považovali za nemožné na tomto kopci vybudovať pevnosť a dostať naň delá.
Aj keď z času na čas ostrov obsadili Španieli, väčšinou sa v jeho nadvláde striedali Francúzi a Briti, resp. dlhú dobu tu spolunažívali vedľa seba a ostrov mali rozdelený. Spoločne pritom zvládli vykynožiť domorodé obyvateľstvo (Indiáni kmeňa Kalinago) cielenou bezškrupulóznou genocídou.
Pevnosť na Brimstone Hill
Na konci 17. storočia Briti prekvapili svojich francúzskych spoluobyvateľov z ostrova a dokázali na vrchol Brimstone Hill (“brimstone” je jeden z názvov pre síru) dostať delá. Tieto potom použili na dobytie pevnosti Fort Charles (ktorej ruiny dnes už zarástla vegetácia) od Francúzov. Tí neskôr (1712) dobyli pevnosť na vrchole Brimstone Hill naspäť vďaka obrovskej presile a po mesačnom obliehaní.
O rok neskôr však Briti pevnosť získali späť spolu s celým ostrovom na základe mierovej zmluvy z Paríža. Následne pevnosť rozšírili a posilnili aj jej opevnenie, vďaka čomu už nikdy viac nebola dobytá. Aj preto ostrov Svätý Krištof a jeho pevnosť dostali prezývku “Gibraltár Západnej Indie” (“Západná India” bolo kedysi medzinárodné označenie tejto oblasti Karibiku).
Pevnosť bola opustená v roku 1853 a upadla do ruín, kým nebola o viac ako sto rokov na to postupne zrekonštruovaná a neskôr zaradená na zoznam svetového dedičstva UNESCO.
Jej návšteva nie je zaujímavá len z historického hľadiska, ale i vďaka neuveriteľne krásnym výhľadom na celý ostrov, Karibské more a okolité ostrovy – Nevis, Saba a Sv. Eustach.
Svätý Krištof dnes
Dnes je pevnosť na Brimstone Hill hlavnou turistickou atrakciou ostrova a celej krajiny. Vedie sem malá, ale udržiavaná a vyasfaltovaná cestička a od hlavnej cesty sa sem pešo dá dostať asi za polhodinu. Pri troche šťastia môžete stretnúť cestou i opice, ktorých tu žije veľa a aj preto sa časti tohto kopca hovorí Opičí vrch. Okrem nich tu môžete zahliadnuť napríklad aj kolibríky.
Po tom, ako prejdete hlavnou bránou a dostanete sa na vrchol Brimstone Hill, ocitnete sa v časti medzi citadelou Fort George a druhou časťou pevnosti známej pod názvom Fort Charlotte. Toto široké priestranstvo (cvičisko) slúžilo pre nástup a výcvik vojakov v pevnosti.
Zároveň tu stáli i domy, ktoré slúžili ako obydlie pre vojakov a nižších dôstojníkov.
Fort Charlotte
Fort Charlotte je kopec známy tiež ako Monkey Hill (Opičí vrch) v južnej časti komplexu. Na vrchole tohto kopca kedysi stál dom guvernéra celého ostrova, dnes tu však už rastie len tráva. Hneď vedľa neho je možné vidieť zvyšky budov, ktoré slúžili ako sídlo veliacich dôstojníkov delostrelectva. V rovnakej budove sa okrem toho nachádzala aj kuchyňa, v ktorej služobníctvo pripravovalo dôstojníkom jedlo a ktorej ruiny tu je taktiež možné vidieť.
Výhľad z pevnosti nad ubytovňou nižších dôstojníkov
Pohľad na citadelu Fort George z ubytovní nižších dôstojníkov
Zvyšky obydlia pre veliacich dôstojníkov delostrelectva
Výhľad z pevnosti na ostrov Svätý Krištof a Karibské more, v diaľke vidieť aj ostrov Nevis
Fort George
Srdcom komplexu je pevnosť Fort George, ku ktorej vedie z cvičiska kamenné schodisko. Zaujímavosťou je, že v múre okolo schodiska sú zamurované delá, ktoré boli nájdené v okolí pevnosti. Pevnosť Fort George pochádza z 18. storočia a je veľmi dobre zachovaná, pričom predstavuje veľmi hodnotný a jeden z najstarších zachovaných príkladov britskej polygonálnej architektúry pri stavbe pevností. Je hlavným dôvodom, prečo bola pevnosť zapísaná na zoznam svetového dedičstva UNESCO, aj keď väčšina návštevníkov si viac než architektonickú unikátnosť užíva výhľad na Karibik a na neďaleké ostrovy Sv. Eustach (Sint Eustatius) a Saba.
Schodisko vedúce k Fort George, v zábradlí sú zapustené kanóny
Pohľad z citadely - vľavo cvičisko (dnes parkovisko), vedľa obydlie pre dôstojníkov a za nimi Fort Charlotte
Uprostred opevnenia Fort George sa nachádza citadela, ktorá aj napriek svojim neveľkým rozmerom zaimponuje robustnosťou svojich múrov. Z jej vrcholu si opäť môžete vychutnáť krásny výhľad nielen na Karibik, ale napríklad i na sopku Liamuiga, najvyšší vrch celej krajiny. Vo vnútorných priestoroch citadely sa zasa môžete dozvedieť niečo o jej histórii vďaka malému miestnemu múzeu a jeho expozíciam.
Skladová bašta
Pevnosť na Brimstone Hill pozostáva z niekoľkoúrovňového opevnenia, z ktorých každé malo hlavnú baštu chrániacu pevnosť z rôznych strán. Jednou z bášt je tzv. Skladová bašta (Magazine Bastion), ktorá leží v jednej z nižších úrovní pevnosti. Táto bašta slúžila ako sklad, ktorý je to možno dnes vidieť v zrekonštruovanej podobe. Okrem toho bola zrekonštruovaná aj samotná bašta, takže je možné tu vidieť i delá rozmiestnené na jej opevnení, z ktorého je opäť (ako inak) vynikajúci výhľad na okolie.
Kde nájsť viac informácií?
Napríklad na stránke o federácii Svätý Krištof a Nevis.
Ako sa sem dostať?
Mikrobusom
Mikrobusy (resp. minivany) cestujú po najfrekventovanejšej trase z hlavného mesta Basseterre do mestečka St. Pauls na severe ostrova. Pevnosť na Brimstone Hill leží v blízkosti cesty medzi týmito dvomi mestami, takže stačí naskočiť do jedného z mikrobusov na autobusovom termináli (neďaleko centra) a požiadať šoféra, aby vám zastavil pri odbočke k pevnosti Brimstone Hill.
Cena za túto cestu je 2.50 ECD alebo 1 USD (3/2016).
Od tejto odbočky trvá cesta pešo hore kopcom zhruba pol hodiny.
Taxíkom
Ďalšou možnosťou je najať si v centre Basseterre taxík (je ich k dispozícii mnoho), ktorý vás odvezie až na kopec k pevnosti, kde sa dá parkovať. Ceny taxíkov sú vysoké a taxikári sa vás určite budú snažiť obtiahnuť (v podstate asi ako všetci, čo vám budú chcieť niečo predať). Je preto treba zjednávať, zjednávať a zjednávať.
Vlastnou dopravou
K pevnosti sa dá veľmi ľahko dostať i vlastnou dopravou, či už automobilom alebo na skútri. Priamo v pevnosti je k dispozícii parkovisko.
Koľko to stojí?
Vstupné do pevnosti je 27 ECD alebo 10 USD, prijímajú sa bez problémov obe meny (3/2016).
Kedy sem cestovať?
Je dobré sa vyhnúť obdobiu dažďov, ktoré v tejto časti Karibiku trvá od mája do novembra. Navyše od júla tu začína obdobie hurikánov. Najlepším obdobím pre návštevu je tak december až apríl.
Ako sa tu pohybovať?
V rámci pevnosti je možné sa pohybovať len pešo.
Kde sa ubytovať?
Ubytovanie v Karibiku je drahé, Svätý Krištof a Nevis však nepatrí medzi najnavštevovanejšie ostrovy tejto oblasti a tak aj ubytovanie sa dá zohnať trochu lacnejšie – a to dokonca i v hoteloch. Pokiaľ nepotrebujete bývať priamo na pláži, dá sa nájsť hotel aj za 200 ECD, teda asi 70 EUR, za noc pre dve osoby (3/2016).
Ešte lacnejšie alternatívy môže poskytnúť ubytovanie cez AirBnB.
Hotelové ubytovanie môžete nájsť napríklad na stránkach Booking.com alebo HotelsCombined.com.
Related Posts
-
10. apríl 2017
Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.
Najnovšie príspevky z fóra
Najnovšie komentáre
-
crypto7Orath Attari – bizarné divadlo na hraniciach medzi Indiou a Pakistanom Urgent TON Crypto Inside information! The Open Network (TON) has experienced a remarkable surge in popularity throughout 2024, with … -
Nelson Fahey Attari – bizarné divadlo na hraniciach medzi Indiou a Pakistanom The spectacle at the Attari border between India and Pakistan is truly a unique experience, blending national pride with theatrical … -
Snow rider Best in Travel 2020 – desať krajín pre cestovanie v nadchádzajúcom roku This selection from Lonely Planet showcases Bhutan as a top travel destination, and it's hard to argue against that choice! …
Archív
- január 2023 (1)
- december 2019 (1)
- november 2019 (1)
- júl 2019 (1)
- apríl 2019 (2)
- marec 2019 (1)
- február 2019 (1)
- január 2019 (2)
- december 2018 (2)
- júl 2018 (1)
- jún 2018 (1)
- máj 2018 (1)
- apríl 2018 (1)
- marec 2018 (4)
- január 2018 (3)
- december 2017 (3)
- november 2017 (1)
- október 2017 (1)
- september 2017 (3)
- august 2017 (4)
- júl 2017 (2)
- jún 2017 (3)
- máj 2017 (4)
- apríl 2017 (3)
- marec 2017 (4)
- február 2017 (4)
- január 2017 (9)
- december 2016 (8)
- november 2016 (8)
- október 2016 (7)
- september 2016 (9)
- august 2016 (9)
- júl 2016 (8)
- jún 2016 (4)
- máj 2016 (6)
- apríl 2016 (8)
- marec 2016 (9)
- február 2016 (9)
- január 2016 (12)
- december 2015 (12)
- november 2015 (16)
- október 2015 (26)
- september 2015 (29)
Pridať komentár