Mesto Pafos (v angl. transkripcii aj Paphos) leží na juhozápadnom brehu Cypru a podľa antickej mytológie to bolo práve na jeho brehoch, kde sa z morskej peny zrodila Afrodita, bohyňa krásy a lásky. Chrám venovaný tejto bohyni tu bol postavený Mykénčanmi už v 12. storočí. Pafos však nie je spojený len s antickým náboženstvom, ale i s tým kresťanským – podľa Skutkov apoštolov navštívil mesto aj apoštol Pavol a šíril tu kresťanstvo, za čo bol najskôr priviazaný k stĺpu a bičovaný, neskôr však dokázal presvedčiť rímskeho guvernéra, aby skonvertoval na kresťanstvo.
Tak či onak, Pafos je mestom s bohatou históriou, ktorá sa odráža na tvári mesta dodnes. Svoju pečať tu zanechali Gréci, Rimania, Byzantínci, Francúzi, Benátčania i Turci a keďže množstvo vzácnych pamiatok na tieto kultúry bolo zachovaných, celé mesto je právom zapísané na zozname svetového dedičstva UNESCO. Navyše bude Pafos na budúci rok (2017) Európskym mestom kultúry.
Ayia Kyriaki Chrysopolitissa a Stĺp sv. Pavla
Ayia Kyriaki Chrysopolitissa je kostol, ktorý je v porovnaní s ostatnými pamiatkami v Pafose mladíkom – pochádza “len” z 13. storočia. Bol však postavený na ruinách omnoho staršej a väčšej byzantínskej baziliky, ktorej zvyšky odhalili archeológovia a dnešný kostolík tak vyzerá trochu stratený uprostred kamenných ruín, ktoré ho obkolesujú. V týchto ruinách je možné vidieť i niekoľko zachovalejších stĺpov a najmä naozaj krásne a vzácne pôvodné byzantské mozaiky. Okrem toho sa na okraji areálu nachádza aj tzv. Stĺp sv. Pavla – stĺp, ku ktorému bol údajne priviazaný sv. Pavol pri bičovaní, ako bolo zmienené v príbehu na začiatku tohto článku.
Pafoská pevnosť
Neďaleko pafoského prístavu stojí stavba, ktorej geometrická strohosť a jednoduchosť ju robí veľmi zaujímavou. Z diaľky vyzerá len ako taká veľká hnedá kocka alebo kváder, ak chcete, a zblízka… zblízka vlastne tak isto. Pafoská pevnosť má za sebou taktiež multikultúrnu históriu – pôvodne bola postavená ako byzantská, ale bola zničená zemetrasením v 13. storočí. Následne ju obnovili Francúzi a neskôr ju zničili Benátčania, ktorí neboli schopní ubrániť ostrov pred Turkami. Turci pevnosť na oplátku postavili ešte mohutnejšiu, než predtým – a takú ju máme možnosť vidieť i dnes. Pevnosť je možné za poplatok navštíviť, aj keď v jej vnútri toho veľa neuvidíte. Zaujímavým je hlavne výhľad z jej horného poschodia na okolie a prístav v Pafose.
Jej útroby boli strohé taktiež... účel svätil prostriedky - a účelom bolo ubrániť sa za každú cenu
Archeologické nálezisko Kato Pafos
Zrejme najzaujímavejšou turistickou atrakciou celého mesta je archeologické nálezisko v Kato Pafos (stará časť mesta). Ide o pomerne rozsiahlu plochu, na ktorej archeológovia našli stavby a artefakty z rôznych období, od prehistorického až po to stredoveké. Hlavná časť stavieb však pochádza z dôb, keď bolo mesto súčasťou Rímskej ríše a okrem niekoľkých typických rímskych víl tu stojí i veľmi dobre zachovaný Odeón (rímske divadlo používané pre hudobné predstavenia) a pred ním zvyšky agory (typické grécke trhovisko a námestie, pochádzajúce však z rímskych čias).
Najviac cenenou devízou tohto archeologického náleziska sú však veľmi dobre zachované a absolútne umelecky úžasné mozaiky, ktoré sa našli práve v spomínaných rímskych vilách. Mozaiky sa nachádzajú v domoch, ktoré dostali svoje meno vždy podľa jednej z mozaík, ktoré sa v ňom našli – Dionýzov, Théseov, Aionov alebo Orfeov. Niektoré mozaiky sú veľmi rozsiahle a pokrývajú celé podlahy veľkých miestností. Ide o skutočný skvost celého mesta a fotografie nedokážu zachytiť ich krásu.
Dom Aiona - moazaika vyobrazujúca celý panteón gréckych bohov, vrátane Dionýza a Aiona, podľa ktorého je dom pomenovaný
Dom Thésea - Mozaika znázorňujúca Thésea (v strede), ako zabíja Minotaura (dolu)
Dom Thésea - Na mozaike je novorodenec Achiles pred jeho prvým kúpeľom
Dom Dionýza - Mozaika s motívom Dionýza, Akmé a Ikara
Dom Dionýza - Mozaika s motívom Dionýza, Akmé a Ikara
O niečo mladšou ruinou je hrad Saranta Kolones – v preklade Hrad 40 stĺpov. Pôvodne šlo o byzantskú stavbu zo 7. storočia, ktorá mala chrániť mesto a prístav pred nájazdmi Arabov. V 13. storočí bol hrad zničený zemetrasením a odvtedy postupne upadal do ruín, v ktorých je možné ho vidieť i dnes. Jeho názov je odvodený od 40 žulových stĺpov, ktoré sa našli v ruinách stavby. Stĺpy však pravdepodobne nepochádzajú zo samotného hradu, ale z neďalekej agory.
Hrobky kráľov
Zvyšky rímskeho mesta sú bezpochyby jedným z dôvodov, prečo bol mestu Pafos priznaný status UNESCO. A tým druhým boli určite neďaleko ležiace Hrobky kráľov.
Hrobky kráľov je ďalším archeologickým náleziskom na mieste starovekej nekropoly, kde sa našlo množstvo lepšie či horšie zachovaných hrobiek. Napriek ich dnešnému názvu, nejde v skutočnosti o pohrebisko kráľov či príslušníkov kráľovskej rodiny (tí ostatne na ostrove nesídlili, keďže Cyprus bol zväčša súčasťou inej ríše). Svoj názov si vyslúžili vďaka svojej monumentálnosti – niektoré z hrobiek sú totiž väčšie, ako domy. Hrobky pochádzajú zväčša z antického (gréckeho a rímskeho) obdobia a tie najväčšie majú i schodiská alebo dvory. Je v nich väčšinou niekoľko miestností, v ktorých sú výklenky pre ukladanie tiel. Niektoré hrobky sú excelentným príkladom antickej architektúry a každý, kto sa v Pafose návšteve tohto miesta vyhne, určite urobí chybu.
Jedna z hrobiek disponujúca i átriom a stĺporadím (peristylom)
Jedna z hrobiek disponujúca i átriom a stĺporadím (peristylom)
Niektoré hrobky museli za svojich čias vyzerať ako bytové domy
Okrem Hrobiek kráľov a starého antického mesta sa v Pafose nachádza niekoľko menších archeologických nálezov (tvorených často len jediným objektom), ktoré sú zväčša prístupné zdarma. Jedná sa napríklad o ruinu amfiteátra alebo všadeprítomné katakomby.
Pafos dovolenkový
Pokiaľ sa nechcete venovať len historickým pamiatkam, určite sa v meste nájde i niečo pre vás. Podobne, ako väčšina miest na cyperskom pobreží, i Pafos je zároveň prímorskou destináciou. Nájdete tu typické promenády, obchodíky so suvenírmi alebo pláže. Toto však nie je ani zďaleka hlavným ťahákom mesta.
Kde nájsť viac informácií?
Napríklad na stránke o Cypre.
Pomerne dosť informácií, napríklad i o vstupnom do pamiatok, je možné nájsť na stránke www.visitpafos.org.cy.
Ako sa sem dostať?
Lietadlom
Pafos disponuje medzinárodným letiskom, kam lieta najmä nízkonákladový dopravca Ryanair z niekoľkých miest v Grécku, ale i z Ríma, Bruselu alebo Krakova.
Na letisko (alebo z letiska) sa dá dostať autobusom MHD č. 612 zhruba za 1 Euro, autobusy odchádzajú zhruba každú hodinu z hlavného terminálu ležiaceho hneď pred vchodom k archeologickému nálezisko, priamo pri prístave. Cesta autobusom trvá do 20 minút.
Autobusom
Autobusom sa do Pafosu dá dostať z iných cyperských miest so spoločnosťou Intercity Bus. Priame spoje sú k dispozícii z Nikózie a Limassolu.
Kedy sem cestovať?
Cyprus a tým pádom i Pafos je miestom s príjemným podnebím a dá sa navštíviť celoročne.
Ako sa tu pohybovať?
Jednotlivé časti mesta (stará a nová) sú pomerne malé a v rámci nich je možné sa bez problémov pohybovať pešo. Navzájom sú však trošku vzdialenejšie a najmä v smere zo starej časti (alebo od prístavu) do nového mesta je to vcelku do kopca, takže je dobré využiť miestne autobusy, ktoré sú lacné. Pre konkrétny spoj pre vašu destináciu sa stačí spýtať na hoteli alebo i šoféra autubusu.
Kde sa ubytovať?
Ubytovanie v Pafose sa pohybuje zhruba na rovnakej úrovni, ako na celom Cypre, čo znamená, že nie je úplne najlacnejšie. V novej (administratívnej) časti mesta je ubytovanie väčšinou lacnejšie než v okolí prístavu.
Ubytovanie môžete nájsť napríklad na stránkach Booking.com alebo HotelsCombined.com.
Related Posts
-
30. september 2015
Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.
Najnovšie príspevky z fóra
Najnovšie komentáre
-
crypto7Orath Attari – bizarné divadlo na hraniciach medzi Indiou a Pakistanom Urgent TON Crypto Inside information! The Open Network (TON) has experienced a remarkable surge in popularity throughout 2024, with … -
Nelson Fahey Attari – bizarné divadlo na hraniciach medzi Indiou a Pakistanom The spectacle at the Attari border between India and Pakistan is truly a unique experience, blending national pride with theatrical … -
Snow rider Best in Travel 2020 – desať krajín pre cestovanie v nadchádzajúcom roku This selection from Lonely Planet showcases Bhutan as a top travel destination, and it's hard to argue against that choice! …
Archív
- január 2023 (1)
- december 2019 (1)
- november 2019 (1)
- júl 2019 (1)
- apríl 2019 (2)
- marec 2019 (1)
- február 2019 (1)
- január 2019 (2)
- december 2018 (2)
- júl 2018 (1)
- jún 2018 (1)
- máj 2018 (1)
- apríl 2018 (1)
- marec 2018 (4)
- január 2018 (3)
- december 2017 (3)
- november 2017 (1)
- október 2017 (1)
- september 2017 (3)
- august 2017 (4)
- júl 2017 (2)
- jún 2017 (3)
- máj 2017 (4)
- apríl 2017 (3)
- marec 2017 (4)
- február 2017 (4)
- január 2017 (9)
- december 2016 (8)
- november 2016 (8)
- október 2016 (7)
- september 2016 (9)
- august 2016 (9)
- júl 2016 (8)
- jún 2016 (4)
- máj 2016 (6)
- apríl 2016 (8)
- marec 2016 (9)
- február 2016 (9)
- január 2016 (12)
- december 2015 (12)
- november 2015 (16)
- október 2015 (26)
- september 2015 (29)
Pridať komentár