Cyprus

Limassol – cyperské mesto karnevalu a vína

0
Vodná nádrž na akropoli v Amathuse

Limassol sa nachádza na juhu ostrova Cyprus a je jeho hlavným prístavom. V jeho bezprostrednom okolí sa nachádza staroveké mesto Amathus, jedno z najstarších cyperských miesto vôbec, alebo križiacka pevnosť Kolossi. V stredoveku sa toto mesto stalo miestom svadby anglického kráľa Richarda Levieho Srdca. Limassol je zároveň pohraničným mestom, leží na hraniciach s Veľkou Britániou.

Význam Limassolu vzrástol po rozdelení ostrova na samostatnú (prevažne kresťanskú a grécky hovoriacu) Cyperskú Republiku a okupovaný (prevažne moslimský a turecký) Severný Cyprus. V minulosti sa stáročia o ostrov preťahovali rôzne ríše, čo sa odrazilo i na tvári mesta Limassol a jeho okolia.

Hned v jeho susedstve ležia ruiny starovekého mesta Amathus, ktoré patrilo kedysi k najdôležitejším starogréckym mestám na Cypre. Zároveň šlo druhé hlavné centrum uctievania kultu Afrodity (po Pafose). Bohyňa krásy Afrodita sa podľa gréckeho mýtu zrodila z morskej peny práve na Cypre. Podľa tohto mýtu odrezal Titán menom Cronos genitálie svojmu otcovi, bohu neba Uranovi, a hodil ich do mora, kde sa z nich zrodilo niekoľko ďalších bytostí, vrátane Afrodity.

Mesto Amathus pokračovalo v rozkvete i počas vlády Rímskej ríše v tomto teritóriu, ale po nástupe kresťanstva začal jeho náboženský význam upadať. Darilo sa mu však i neskôr, keď sa po rozpade Rímskej ríše stal Cyprus súčasťou Byzantskej ríše. Neskôr význam mesta začal upadať a v časoch križiackych výprav bolo už opustené. Dnes si je tu možné prezrieť len ruiny tohto starobylého mesta a úprimne, predstaviť si, ako mesto kedysi mohlo vyzerať, bude vyžadovať značnú dávku fantázie.

Amathus mal však i svoj akropolis, teda posvätný pahorok týčiaci sa nad mestom. Na vrchole tohto pahorku sa nachádzali posvätné stavby zasvätené Afrodite – chrám alebo svätyňa a ďalšie budovy slúžiace veriacim prichádzajúcim na tento akropolis. Dnes tu nájdeme opäť len ruiny a jednu obrovskú monolitickú nádobu. Táto slúžila ako nádrž na vodu, či už pre pitie alebo pre očistu pred vstupom do chrámu. Najväčším plusom je však výhľad na okolie, keďže odtiaľto uvidíte nielen ruiny mesta Amathus, ale i dnešné mesto Limassol a samozrejme more. Za dobrého počasia nie je problém vidieť ani ropnú platformu na mori.

Samotné mesto Limassol nedisponuje veľkým historickým potenciálom a ide skôr o typické prímorské letovisko s hotelmi a peknými plážami (aj keď pre tie si budete musieť vyraziť skôr niekam mimo mesta). K plážam samozrejme patria klasické vodné športy a aktivity, vrátanie potápania. Pre občerstvenie ponúka Limassol množstvo reštaurácii roztrúsených najmä v centre mesta a v jeho úzkych uličkách, ktoré pozývajú k prechádzke v prípade, že sa človeku zunuje pláž. Príjemnú prechádzku taktiež môže ponúknuť prímorská promenáda lemovaná palmami, ktorá je dlhá niekoľko kilometrov. Všetky tieto aspekty tvoria z Limassolu klasický prípad turistickej plážovej destinácie.

Pokiaľ by vás však zaujímal i iný aspekt mesta, v Limassole sa nachádza napríklad niekoľko kostolov (samozrejme v drvivej väčšine ortodoxných), vrátane katedrály Ayia Napa s bohato zdobeným interiérom. Okrem toho sa tu samozrejme nájde i pár mešít, keďže Cyprus je ostrov, kde sa mieša kresťanstvo a islam a kde táto polarizácia viedla k neslávnym udalostiam, ktoré viedli k občianskej vojne a rozdeleniu krajiny – udalosti, z ktorých sa Cyprus nespamätal dodnes.

Navyše je v centre starého mesta dokonca aj hrad, do ktorého sa mi však nepodarilo dostať – či bol zatvorený len počas mojej návštevy alebo ide o permanentný stav, sa mi zistiť nepodarilo.

Ak by vám toto všetko nestačilo a mali by ste chuť na menší výlet, môžete zájsť na okraj mesta na hranice s územím s Veľkou Britániou k bývalej križiackej pevnosti Kolossi. Táto bola založená v 13. storočí rytiermi Rádu sv. Jána z Jeruzalema a neskôr obsadená Templármi. Dnes jej dominuje hlavne robustná obranná veža, v ktorej okolí ležia ruiny niekdajších budov, vrátane tej, ktorá slúžila na výrobu cukru. V oblasti sa taktiež produkuje víno, ktoré je údajne najdlhšie neprerušene produkovaným vínom na svete.

Limassol je na Cypre známy svojím karnevalom, ktorý som bohužiaľ ja nemal tú česť zažiť. Pokiaľ sa rozhodnete mesto navštíviť, môžete skúsiť svoju návštevu smerovať do karnevalovej sezóny (február / marec) a zažiť túto farebnú oslavu.


Ako sa sem dostať?

Limassol je obsluhovaný z letísk v Pafose a Larnake. V oboch prípadoch cesta z letiska do Limassolu trvá menej ako hodinu a obsluhujú ju autobusy dostupné na týchto letiskách.

Limassol je prepojený zelenými medzimestskými autobusmi s ostatnými väčšími mestami na ostrove. Tieto sú prevádzkované spoločnosťou Intercity Bus, na stránkach ktorej môžete nájsť informácie o spojeniach.

Amathus a Kolossi sú obsluhované mestskou hromadnou dopravou v Limassole.


Kedy sem cestovať?

Cyperské podnebie je príjemné a ostrov sa dá navštíviť celoročne..


Ako sa tu pohybovať?

Limassol je pomerne rozťahaný a preto je dobre si zistiť, ako sa dostať autobusmi MHD z hotelu tam, kam potrebujete. Spoje je možné vyhľadávať online. K dispozícii sú i preukazy pre prípady, že sa chystáte MHD využívať intenzívnejšie.

Efektívnejšie využitie času je možné dosiahnuť samozrejme prenajatím si auta, čo platí nielen pre Limassol a jeho okolie, ale i pre celý Cyprus.


Kde sa ubytovať?

Väčšina ľudí podniká cestu do Uppsaly ako jednodňový výlet zo Štokholmu. Pokiaľ sa však rozhodnete v Uppsale prespať, nie je problém si tu nájsť ubytovanie cez štandardné vyhľadávače.

Ubytovanie môžete nájsť napríklad na stránkach Booking.com alebo HotelsCombined.com.Booking.com


Kde nájsť viac informácií?

Napríklad na stránke o Cypre.

Related Posts

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Povinné položky sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie komentáre

Kategórie