Cyprus

Cyprus (alebo aj Cyperská republika) zaberá väčšinu územia ostrova s rovnakým názvom.

Ostrov je rozdelený na severnú a južnú časť v dôsledku vojenského konfliktu medzi kresťanskou a moslimskou časťou ostrova. Severná časť je známa ako Severný Cyprus, krajina dnes uznaná len Tureckom. Cyperská republika (južná časť) považuje Severný Cyprus stále za svoje územie, okupované Tureckom. Na juhu sa nachádzajú malé územia, ktoré sú súčasťou Veľkej Británie.

V nadvláde nad Cyprom sa vystriedalo niekoľko mocností a vďaka jeho pozícii a dobrému podnebiu sa tu civilizácia začala rozvíjať už pomerne dávno, vďaka čomu tu nájdeme množstvo archeologických nálezísk a antických pamiatok. Zároveň má strategickú pozíciu medzi Európou a Blízkym Východom, preto v minulosti slúžil napríklad ako základňa pre križiacke výpravy.

Cyprus patrí geograficky do Ázie (resp. na Blízky Východ), ale je súčasťou Európskej Únie i Eurozóny, takže politicky patrí do Európy a takto je i často uvádzaný. Je taktiež súčasťou Schengenského priestoru, takže pre vstup do krajiny stačí občiansky preukaz.


Ako sa sem dostať?

Lietadlom

Letecké spojenia smerujú hlavne do Larnaky, ktorá je považovaná za hlavné medzinárodné letisko krajiny. Nízkonákladová spoločnosť Ryanair lieta do Pafosu, ktorý sa nachádza na západnej strane ostrova.

Loďou

Aj keď existujú vodné spojenia z Grécka, Egypta a Izraela, nie sú veľmi frekventované a zrejme ani výhodné. Sú využiteľné len v prípade, že z nejakého dôvodu potrebujete previezť na ostrov napríklad auto. Hlavným prístavom krajiny je Limassol.

Pešo

Zo Severného Cypru sa sem dá dostať i pešo, napríklad prechodom na ulici Ledra v centre Nikózie.


Ako tu cestovať?

Najjednoduchším a najlacnejším spôsobom pre cestovanie na Cypre medzi jednotlivými mestami je autobus. Informácie o spojeniach a cenách je možné nájsť bez problémov online.

V rámci jedného mesta a jeho okolia je taktiež väčšinou možné cestovať bez problémov lokálnymi autobusmi. Lokálne autobusové spoločnosti bývajú rôzne, ale stránka Cyprus By Bus ich agreguje do jedného celku a umožňuje jednoduchú orientáciu pre naplánovanie vašej cesty.

Najrýchlejším spôsobom ako vidieť toho na Cypre čo najviac je samozrejme automobil, ale zároveň sa samozrejme jedná o spôsob najdrahší. Kvalita ciest je pomerne dobrá a premávka medzi mestami býva pomerne bezproblémová, v mestách to je trošku horšie, ale na blízkovýchodný štandard je to stále dobré. Šoféruje sa na ľavej strane.


Kedy sem cestovať?

Cyprus má celkom príjemné podnebie a je možné sem cestovať prakticky celý rok. Cesty poznávacieho charakteru je možné absolvovať i v zime, pre plážovú turistiku je samozrejme vhodné sa zime vyhnúť.

Ide o ideálnu destináciu pre predĺženie si leta, či už na jar alebo na jeseň. Keď u nás ešte (alebo už) nie je veľmi teplo, na Cypre zvykne byť slnečno a teploty okolo 30 stupňov.


Čo tu navštíviť?

Mestá

  • Amathus – antické mesto, jedno z hlavných miesto kultu bohyne Artemis (blog o Amathe tu)
  • Kolossi – maličká dedina, v okolí ktorej sa nachádza niekdajšia križiacka pevnosť Kolossi (blog o Kolossi tu)
  • Larnaka – hlavné medzinárodné letisko krajiny, tradičná plážová destinácia
  • Limassol – hlavný prístav krajiny a plážová destinácia s mnohými antickými náleziskami v okolí (blog o Limassole tu)
  • Nikózia – hlavné mesto s historickým jadrom, dnes rozdelené medzi severnú a južnú časť ostrova na ostrove
  • Pafos – mesto plné antických pamiatok, dnes súčasť dedičstva UNESCO a asi najzaujímavejšie miesto na ostrove

Príroda a aktivity

  • Pláže – celý ostrov je plný pláží, ktoré lákajú na tradičnú plážovú dovolenku (doplnenú zaujímavými výletmi)

Kde sa ubytovať

Cyprus je turistická krajina a ubytovanie všetkých kategórií je možné nájsť bez problémov. Ceny sú samozrejme počas sezóny oveľa vyššie, než mimo nej.

Pre nájdenie ubytovania môžete použiť štandardné vyhľadávače, ako Booking.com alebo HotelsCombined.com.


Čo tu nakúpiť?

Cyprus je súčasťou Eurozóny.

Bankomaty a banky sú k dispozícii všade, s platbami kartami to občas býva horšie (Cyprus je zatiaľ jediné miesto na svete, kde som narazil na to, že nebolo možné platiť kartou, len hotovosťou).

Obľúbeným suvenírom býva cyperské víno.

Najnovšie komentáre

Kategórie