Čile

El Morado – zo Santiaga až k ľadovcu v Andách

0
El Morado

Prírodný monument El Morado (El Monumento Natural El Morado) je oblasť neďaleko Santiaga, hlavného mesta Čile. Táto oblasť je formovaná kruhom ľadovcov San Francisco v okolí riečky El Volcán a jej hlavnou dominantou je vrch Cerro El Morado týčiaci sa do výšky 4674 metrov. Nachádza sa v regióne Cajón del Maipo a je obľúbenou víkendovou destináciou pre obyvateľov hlavného mesta. Vzdialenosť od Santiaga je totiž len do 100 kilometrov, takže s autom je možné sem absolvovať pohodlne i jednodenný výlet.

Príchod

Naša voľba však padla na autobusovú dopravu, keďže miestny dopravca Turmaipo poskytuje dopravu zo Santiaga priamo do dedinky Baños Morales, kde začína výstup k ľadovcu. Bohužiaľ sme však mali smolu a náš výlet padol na deň, keď bol v Čile štátny sviatok (8. december) a v takéto dni metro nejazdí pred 8:30 a keďže spomínaný autobus jazdí len jedenkrát denne o 7:30, musela nastúpiť improvizácia.

Východzím bodom pre výpravy do regiónu Cajón del Maipo je stanica Bellavista de la Florida, odkiaľ jazdia autobusy č. 72. Bohužiaľ, tieto existujú v 3 verziách (72A, 72B a 72C) a aj keď všetky tri smerujú do regiónu Cajón del Maipo, každý z nich končí svoju jazdu niekde inde. Ten náš nás bohužiaľ vysadil v San José de Maipo, čo nebolo ani v polovici cesty k nášmu cieľu, dedinke Baños Morales na úpätí horského masívu, ktorého súčasťou je aj Cerro El Morado.

Neboli sme s týmto problémom jediní a skupinka stratených Nemcov sa v zúfalej snahe vydala hľadať iný druh dopravy. My sme si na zastávke počkali na autobus 72B, ktorý dedinkou prechádzal o 10 minút neskôr a odviezol nás až do dedinky San Gabriel. V autobuse sme sa dali do reči s Američankami, ktoré mali namierené do rovnakej destinácie. Bohužiaľ, San Gabriel je ešte stále dobrých 20 kilometrov ďaleko od Baños Morales a preto sa Američanky hneď rozlúčili a stopli prvé auto, ktoré šlo okolo. Vzali sme si z nich teda príklad a hneď nám zastavil sympatický chlapík zo Santiaga, ktorý nás odviezol o ďalších 10 kilometrov bližšie k nášmu cieľu. Na záver sa ospravedlnil, že nevie, kde je Slovensko, ale že si to určite naštuduje a poprial nám šťastnú cestu.

Druhý stop prišiel taktiež takmer okamžite a čílsky párik nám v aute vysvetlil, že vzhľadom k tomu, že tu jazdí málo autobusov, ľudia tu bežne berú stopárov. Keďže mali taktiež namierené do Baños Morales, odviezli nás až k vstupu do parku. Miestami mi bolo malého autíčka pomerne ľúto, pretože slečna, ktorá ho šoférovala, ho rozhodne nešetrila (cez cestu občas pretekal potok alebo v nej boli diery). Cestou sme tiež minuli naše staré známe Američanky, ktoré zjavne nemali na stop také šťastie, ako my.

Výstup

Pri vstupe do parku stojí malý domček, kde miestny správca vyberá vstupné (5000 pesos – zhruba 6 EUR) a zapisuje všetkých, ktorí do parku vojdú. Upozornil nás, že do 18:00 musíme byť z parku von, vyfasovali sme propagačnú nálepku na auto a vyrazili za výstupom.

Výstup k El Morado už spadá do klasickej kategórie horského trekkingu – všade krásne výhľady, premenlivé počasie a so stúpajúcou výškou klesajúca teplota. Miestne hory nie sú zalesnené a pokrývajú ich len trávy a sem tam nejaký ten nízky krík. Vďaka tomu máte počas celej cesty výhľad bez akýchkoľvek prekážok, čo je značným bonusom tohto treku.

Po ani nie dvojhodinovom výstupe sa pred nami zjavil snehom pokrytý ľadovcový vrchol hory El Morado.

Lagúna

Obľúbeným miestom pre odpočinok je lagúna, ktorá sa nachádza zhruba uprostred parku El Morado. Tu si väčšina turistov dáva niečo na posilnenie a dobre to vedia aj miestne malé dožlta sfarbené vtáčiky, ktoré tu snoria a čakajú, kedy niekomu spadne nejaká tá omrvinka. Od lagúny potom ešte vedie cesta kúsok ďalej až k ľadovcu, pokračovať po ňom však bolo v dobe našej návštevy zakázané z bezpečnostných dôvodov. Dali sme si pri lagúne teda pauzičku tiež a pri konzumácii proviantu na posilnenie sme mohli sledovať, ako tam dorazili i spomínané Američanky a dokonca i skupinka Nemcov, ktorá sa stratila ešte na úplnom začiatku cesty.

Fauna a flóra

Aj keď vegetácia miestnych hôr nie je bohatá a úplne postráda stromy, stále sa tu dajú nájsť zaujímaví zástupcovia sveta miestnej fauny i flóry. Rastie tu mnoho druhov divých kvetov, ktorých názvy bohužiaľ nepoznám. Zástupcovia fauny sa pred nami zrejme schovávali, až na spomínané hladné žlté vtáčiky, ale určite ich tu žije mnoho. Mali sme však šťastie, že sa nám podarilo vidieť maličkého kolibríka, ktorý dokonca ani nebol veľmi plachý a pokojne pil z miestnych kvetov v našej blízkosti. Kolibríky obývajú veľkú časť amerického kontinentu, ale Južná Amerika a taktiež región horského reťazca Ánd sú ich typickým domovom a vyskytuje sa ich tu veľké množstvo druhov. Každý druh kolibríka má zobák prispôsobený danému typu kvetov, z ktorého sa kŕmi.

Návrat

Cestou späť sme sa opäť museli spoľahnúť na stopovanie a narazili sme hneď na začiatku na manželský pár, ktorý nám ponúkol odvoz až do Santiaga, ale s tým, že sa musí zastaviť na večeru v dedinke San Gabriel. Zdvorilo sme teda poďakovali a z dedinky sme už pre návrat využili autobus. Cesta naspäť bola bohužiaľ značne upchaná a trvala podstatne dlhšie, zrejme vďaka vracajúcim sa davom domácich turistov po predĺženom víkende späť do Santiaga.

Park El Morado môžem určite odporučiť, pokiaľ máte chuť si urobiť malú ochutnávku andskej horskej turistiky a nemáte k dispozícii veľa času. Blízkosť od Santiaga z neho robí ideálny cieľ pre jednodňový výlet do prírody a únik od ruchu metropoly.


Kde nájsť viac informácií?

Napríklad na stránke o Čile.


Ako sa sem dostať?

Autobusom

Zo Santiaga je k dispozícii jeden autobus denne až do Baños Morales, kde vás počká a večer (18:00) odvezie naspäť. Východzím bodom je stanica metra Bellavista de la Florida, kde sa nachádza autobusový terminál a autobus číslo 72 odchádza ráno o 7:30. Cena spiatočného lístka je 8000 pesos (12/2015). Autobus zastavuje i na iných miestach v Santiagu a preto je dobré si zistiť, či neprechádza nejakým miestom blízko vášho ubytovania. Informácie o cestovných poriadkoch a cenách nájdete na stránkach spoločnosti Turmaipo (len v španielčine).

Pokiaľ autobus nestihnete, môžete využiť autobus 72B (jazdí každú polhodinu), ktorý vás odvezie až do dedinky San Gabriel. Odtiaľ už však budete musieť pokračovať do Baños Morales zhruba 20 kilometrov stopom.

Autom

Do Baños Morales sa dá dostať autom, cesta je väčšinou dobrá, sem tam prerušená potôčikom. Preto by som odporučil nejaké väčšie auto, aj keď som teda videl i ľudí, ktorí sa tadiaľ brodili VW Chrobákom. Parkovisko je priamo pri vchode do parku.


Kedy sem cestovať?

Vzhľadom k už pomerne vysokej nadmorskej výške je optimálnym obdobím pre návštevu Ánd leto (december-február), prípadne nejaký ten mesiac pred ním a po ňom. V zime môžu byť cesty zatvorené.


Ako sa tu pohybovať?

Je to o trekkingu, takže samozrejme len pešo.


Kde sa ubytovať?

Väčšina turistov sem prichádza na jednodňový výlet zo Santiaga de Chile a tak si ubytovanie zariadi tam. Pár ubytovacích možností je k dispozícii i v Baños Morales, ale aj keď sú lacné, ich počet je obmedzený.

Ubytovanie môžete nájsť napríklad na stránkach Booking.com alebo HotelsCombined.com.Booking.com

Related Posts

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Povinné položky sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie komentáre

Kategórie