Japonsko

Nara – hlavné mesto japonského cisárstva s najväčšou drevenou budovou sveta

0
Chrám Tódaj-dži v Nare - najväčšia drevená budova sveta

Nara je mesto ležiace v rovnomennej prefektúre, rozprestierajúcej sa na hlavnom japonskom ostrove Honšú. Vzhľadom k tomu, že táto časť krajiny je prešpikovaná zaujímavými destináciami i pamiatkami UNESCO, býva Nara často turistami prehliadaná a z itinerárov cestovateľov vynechávaná. A to aj napriek tomu, že i samotná Nara figuruje na spomínanom zozname svetového dedičstva UNESCO. Okolité atrakcie, najmä predposledné cisárske hlavné mesto Kjóto, sú jednoducho príliš veľkými magnetmi, ktoré Nare prenechajú len zlomok turistického záujmu.

Najväčšia bronzová socha Budhu (Daibutsu) na svete v chráme Tódai-dži v Nare

Najväčšia bronzová socha Budhu (Daibutsu) na svete v chráme Tódai-dži v Nare

Zápis na zoznam UNESCO vyslúžili Nare najmä náboženské stavby. Niekoľko obrovských chrámov, do jedného budhistických, tu bolo založených už pred viac ako tisícročím. Jeden z nich sa dokonca pýši titulom najväčšej drevenej stavby na svete a vo svojich útrobách skrýva najväčšiu bronzovú sochu Budhu na svete. Zároveň sú atrakciou Nary malé drzé jelene, ktoré sú večne hladné a drankajú od turistov maškrty. Krmivo pre ne predávajú podnikavci na každom rohu za 150 jenov, ale pokiaľ ich nemáte, malé jelene nepohrdnú čímkoľvek, vrátane papierových lístkov na vlak. Takže v ich blízkosti si dávajte pozor na veci.

Stánok predávajúci sušienky pre miestne malé jelene, ktoré čakajú priamo pri zdroji na turistov, ktorí sa podvolia utratiť 150 jenov a kúpiť im dobrotu

Stánok predávajúci sušienky pre miestne malé jelene, ktoré čakajú priamo pri zdroji na turistov, ktorí sa podvolia utratiť 150 jenov a kúpiť im dobrotu

Hlavné mesto cisárstva

V Japonsku nájdeme hneď niekoľko desiatok cisárskych hlavných miest. Najznámejšie sú samozrejme posledné dve – Tokio a Kjóto, ale tie nie sú ani zďaleka jedinými. Za hlavné mesto krajiny bolo vždy považované miesto, kde sídlil japonský cisár (a to i v čase, keď skutočnú moc držali samurajovia na čele so šógunom, a nie samotný cisár). Dôvod, prečo je týchto miest tak veľa, spočíva vo fakte, že po smrti každého cisára bolo hlavné mesto novým cisárom väčšinou presunuté niekam inam.

Japonci totiž verili, že miesto, kde zomrel cisár, bolo nečisté kvôli smrti a duchovi, ktorý na mieste zostal. Preto sa vždy očakávalo, že nový cisár sa presťahuje do iného paláca, často i úplne iného mesta. V niektorých prípadoch taktiež došlo k založeniu celkom nového mesta, ktoré malo slúžiť novému cisárovi ako hlavné mesto krajiny.

Deti vystupujúce pred múzeom chrámu Tódai-dži v Nare

Deti vystupujúce pred múzeom chrámu Tódai-dži v Nare

Nara sa hlavným mestom stala v roku 710, keď sa do paláca Heidžó nasťahovala cisárovná Genmei. Postupne sa tu vystriedalo niekoľko cisárov, ktorí vystriedali celkom päť palácov, až kým nebolo hlavné mesto v roku 794 presunuté do Heianu (dnešného Kjóta). Nara tak vydržala ako hlavné mesto japonského cisárstva necelé jedno storočie. Toto obdobie (710-794) sa i preto v japonskej histórii nazýva ako obdobie Nara. Toto obdobie bolo poznačené veľkým kultúrnym rozmachom a taktiež masívnym rozšírením budhizmu z Číny do Japonska.

I preto po presune hlavného mesta preč z Nary zostal kultúrny význam a vplyv bývalého imperiálneho hlavného mesta výrazný. Množstvo chrámov, ktoré tu boli počas obdobia rozkvetu postavené, sa stalo pútnickym miestom budhizmu a preto Nara i naďalej prekvitala ako kultúrne a obchodné centrum. V meste sa nachádza takzvaných Sedem veľkých chrámov Nary (Nanto Šiči Daidži – Nanto Shichi Daiji).

Oveľa neskôr sa Nara stala súčasťou prefektúry Ósaka, aby sa neskôr osamostatnila ako prefektúra Nara, ktorou je dodnes.

Päťstupňová pagoda (Gojū-no-tō) v chráme Kófuku-dži v Nare

Päťstupňová pagoda (Gojū-no-tō) v chráme Kófuku-dži v Nare

Park Nara

Veľká časť atrakcií v Nare je sústredených v Parku Nara, ktorý sa nachádza asi kilometer od železničnej stanice. Vzhľadom k tomu, že väčšina budov v parku je drevených, mnoho z nich padlo v priebehu stáročí za obeť prírodným vplyvom alebo požiarom. Aj keď sú miestne chrámy staré viac ako milénium, ich dnešná podoba je preto zväčša dôsledkom rekonštrukcie. Najstaršie miestne stavby tak majú maximálne niekoľko storočí.

Jakuši Nyorai - Budha medicíny a uzdravenia v chráme Tódai-dži v Nare

Jakuši Nyorai – Budha medicíny a uzdravenia v chráme Tódai-dži v Nare

Hneď pri vstupe do parku vás skraja privíta jeden z hlavných chrámov mesta – Kófuku-dži (Kōfuku-ji). Kófuku-dži je jedným zo Siedmych veľkých chrámov Nary a pochádza z roku 669. Chrám je vlastne komplexom viacerých budov – Východná zlatá sieň (Tō-kondō), Päťstupňová pagoda (Gojū-no-tō), Trojstupňová pagoda (Sanjū-no-tō) a Severná a Južná osemuholníková sieň (Hoku’endō a Nan’endō). Obzvlášť päťposchodová pagoda je ľahko rozpoznateľným symbolom chrámu.

Východná Zlatá Sieň (East Golden Hall - Tō-kondō) v chráme Kófuku-dži v Nare

Východná Zlatá Sieň (East Golden Hall – Tō-kondō) v chráme Kófuku-dži v Nare

Hneď za chrámom Kófuku-dži stoja budovy Národného múzea v Nare. Toto múzeum zrejme zaujme len návštevníkov, ktorých hlbšie zaujíma história Nary alebo sa chcú dozvedieť viac o budhizme a jeho príchode do Japonska z Číny a jeho šírení po tejto ostrovnej krajine.

Národné múzeum v Nare

Národné múzeum v Nare

Priamou cestou od Národného múzea v Nare sa potom dostanete k obrovskej Južnej bráne (Nandaimon), patriacej ku komplexu chrámu Tódai-dži (Tōdai-ji). Tódai-dži je taktiež jedným zo Siedmych veľkých chrámov Nary a bol založený okolo roku 728. Počas obdobia Nara sa chrám tešil najväčšiemu vplyvu a rozkvetu a súčasťou jeho komplexu boli i dve 100 metrov vysoké pagody, čo na tú dobu boli naozaj impozantné stavby a jedny z najvyšších budov v krajine vôbec. Model toho, ako celý komplex kedysi vyzeral, je možné si pozrieť v dnešnom chráme.

Južná brána (Nandaimon) chrámu Tódai-dži v Nare

Južná brána (Nandaimon) chrámu Tódai-dži v Nare

Po presťahovaní hlavného mesta cisárstva preč z Nary však začal vplyv chrámu upadať a veľká časť budov bola postupne zničená. Veľká Budhova Sieň (Daibutsuden) tu však stojí i dnes, aj keď ide o stavbu z 18. storočia. Stále sa však pýši titulom najväčšej drevenej stavby sveta a to i napriek tomu, že je o tretinu menšia, ako pôvodná budova. V jej útrobách sa skrýva 16-metrová socha Budhu z bronzu, ktorá sa pýši ďalším rekordom – ide o najväčšiu bronzovú sochu Budhu na svete. Socha bola dokončená v roku 752 a na jej stavbe sa údajne podieľalo 350-tisíc robotníkov (na celom chráme pracovalo 2,6-milióna robotníkov). Stavba sochy takmer zruinovala japonskú ekonomiku, čo nebránilo tomu, aby jej odhalenie sprevádzala bombastická show.

Veľká Budhova Sieň (Daibutsuden) chrámu Tódai-dži v Nare - najväčšia drevená budova na svete

Veľká Budhova Sieň (Daibutsuden) chrámu Tódai-dži v Nare – najväčšia drevená budova na svete

V jednom zo stĺpov v sieni je otvor, ktorý je údajne tak veľký ako jedna nosná dierka obrovskej sochy Budhu. Uvidíte tu veľa ľudí, ktorí sa pokúšajú dierou preliezť – komu sa to podarí, dosiahne vraj v budúcom živote osvietenie.

Otvor v jednom z pilierov v chráme Tódai-dži v Nare - kto ním prejde, dosiahne vraj v budúcom živote osvietenie

Otvor v jednom z pilierov v chráme Tódai-dži v Nare – kto ním prejde, dosiahne vraj v budúcom živote osvietenie

Od Tódai-dži sa môžete vydať Nara parkom k miestnemu lesíku, ktorým vedie cestička lemovaná stovkami lampášov, najmä kamenných. Tie vás privedú až k svätyni Kasuga Taiša (Kasuga-Taisha), ktorá je skrytá v tomto lese a je prirovnávaná ku kjótskemu chrámu Fušimi Inari Taiša. Zatiaľ čo kjótska svätyňa je známa množstvom brán torii, Kasuga Taiša sa preslávila práve predlhými cestičkami s lampášmi. Šintoistická svätyňa pochádza z roku 768 a v jej útrobách sa nachádzajú ďalšie stovky lampášov. Na rozdiel od lampášov pri cestičke, ktoré sú kamenné, tie priamo vo svätyni sú kovové (zväčša bronzové). Svätyňa bola pôvodne hlavným chrámom klanu Fudžiwara, jedného z najmocnejších rodov stredovekého Japonska.

Kamenné lampáše popri ceste k svätyni Kasuga Taiša v Nare

Kamenné lampáše popri ceste k svätyni Kasuga Taiša v Nare

Za zmienku však stojí i lesík, uprostred ktorého svätyňa stojí. Les Kasugayama je totiž pralesom, resp. pôvodným lesom. Akýkoľvek výrub je v ňom zakázaný od roku 841, pretože bol prehlásený za posvätný, a tak je možné tento les vidieť tak, ako kedysi vyzeral počas obdobia rozkvetu Nary pred viac ako tisíc rokmi. Lesík i samotná svätyňa sú taktiež súčasťou zoznamu UNESCO v Nare.

Jelene

Pre mnohých turistov nie sú hlavnou atrakciou v Nare miestne chrámy a svätyne, ale drzé a večne hladné malé jelene. Rovnaké parohaté zvieratá môžete stretnúť i na ostrove Mijadžima, o ktorom som písal v inom článku. Jelene sú podľa šintoistického náboženstva posvätnými poslami a preto sa tu voľne pohybujú bez ohrozenia človekom. Dávno stratili svoju plachosť a naučili sa, že ľudia sú zdrojom chutnejšej potravy, než miestny lesík. Stačí si chvíľku nedávať pozor a už sa vám hrabú v taške, batohu alebo žerú vaše vstupenky.

Drzé malé jelene v Nare loviace turistov, u ktorých vidia, že majú niečo dobré a sú ochotní sa podeliť

Drzé malé jelene v Nare loviace turistov, u ktorých vidia, že majú niečo dobré a sú ochotní sa podeliť

V okolí sú rozmiestnené stánky, ktoré predávaju (za 150 jenov) sušienky, určené práve im. Je vtipné sledovať ako si turisti, v predstave krásneho zátišia pre fotku, na ktorej budú pôzovať s jeleňmi poslušne čakajúcimi na maškrtu, kupujú tieto sušienky. A to len pre to, aby sa hneď po ich rozbalení stali lovnou zverou malých ale dotieravých jeleňov a radšej dobrovoľne rýchlo odovzdali sušienky a utekali kade ľahšie. Malé jelene tu jednoducho fungujú ako miestne holuby, ibaže sú oveľa väčšie a majú viac sily. Napriek tomu ich turisti majú vo veľkej obľube a jelene s nimi ochotne pózujú na fotkách.

Moči

Aj keď názov moči (mochi) môže znieť pre našinca nevábne, skrýva sa za ním tradičná japonská pochúťka – ryžový koláčik. Sladkosti v Japonsku vo všeobecnosti nebývajú veľmi sladké a koláćiky moči nie sú výnimkou. Koláčiky sa vyrábajú počas ceremónie močicuki (mochitsuki), kedy je ryža dreveným kladivom mlátená do cesta, z ktorého sa potom tvarujú koláčiky. Pritom sa do cesta pridávajú ešte rôzne prísady, vďaka ktorým sú koláčiky pestrofarebné. V Nare si v miestnych stánkoch môžete tento ceremoniál pozrieť naživo. Časť z neho ukazuje nasledujúce video.


Mapa lokalít


Kde nájsť viac informácií?

Napríklad na stránke o Japonsku.


Ako sa sem dostať?

Lietadlom

Letisko sa v Nare nenachádza, to najbližšie je v Ósake (Kansai). Z Kansai sa do Nary môžete dostať vlakom cez stanicu Tennoji (viď nižšie) alebo priamou autobusovou linkou. Autobusy jazdia raz za hodinou a celú cestu zvládnu za hodinu a pol a zhruba 2000 jenov (3/2018).

Vlakom

V Nare sa nachádza niekoľko vlakových staníc, pokiaľ však cestujete s preukazom JR Pass, bude vás zaujímať stanica Nara nachádzajúca sa neďaleko Nara parku. Z Ósaky sa sem dostanete zo stanice Tennódži (Tennōji), na ktorú sa zasa dostanete miestnym metrom. Takisto sa do Nary môžete dostať vlakmi JR z hlavnej stanice v Kjóte.

K dispozícii je ešte stanica Kintecu (Kintetsu), ktorá sa nachádza ešte bližšie k Nara parku a na ktorú sa z Ósaky i Kjóta dostanete rýchlejšie, ale na tieto linky však neplatí JR Pass.

Informácie o spojeniach môžete vyhľadávať na týchto stránkach.

Železničná stanica v Nare

Železničná stanica v Nare

Autobusom

V prípade, že máte pre cestovanie po Japonsku JR Pass, zrejme autobusy nevyužijete. Pokiaľ však preukaz nemáte, môže byť cesta autobusom o dosť lacnejšou alternatívou k vlaku.

Do Nary sa autobusmi dostanete z Ósaky, Kjóta, ale dokonca i z Tokia. Medzi najväčšie spoločnosti patria JR Bus (neplatí tu JR Pass) a Willer Express. Priame spojenia môžete vyhľadávať priamo na stránkach JR Bus alebo Willer Express. Na týchto stránkach si zároveň lístky môžete kúpiť.


Koľko to stojí?

Vstupné do chrámu Kófuku-dži je 600 jenov (3/2018).

Vstupné do Národného múzea v Nare je 520 jenov (3/2018).

Vstupné do chrámu Tódai-dži je 600 jenov (3/2018).

Vstupné do chrámu Kasugu Taiša je 500 jenov (3/2018).


Kedy sem cestovať?

Nara sa dá navštíviť bez problémov celoročne.


Ako sa tu pohybovať?

Pešo

Atrakcie v Nara parku sa dajú bez problémov navštíviť pešo a do parku sa dá dostať pešo i zo železničnej stanice (JR Nara). Ostatné chrámy a miesta sú príliš vzdialené a je lepšie využiť iné dopravné prostriedky – bicykel alebo MHD.

MHD

MHD v Nare je obsluhovaná autobusmi, ktoré prepájajú vlakovú stanicu, Nara park a vzdialenejšie pamiatky. Jednorázový lístok stojí okolo 250 jenov a viac (podľa vzdialenosti) a preto sa viac oplatí celodenný lístok za 500 jenov (3/2018).

Cestovné poriadky a trasy autobusov je možné nájsť na stránkach miestnej MHDstránkach miestnej MHD.

Na bicykli

Bicykel je dobrý prostriedok pre prieskum mesta, pretože je veľmi rovné a tým pádom sa pri bicyklovaní veľmi nezapotíte (pokiaľ to nebude uprostred leta). K dispozícii sú i elektrické bicykle a informácie o požičovniach nájdete v turistickom informačnom centre pri hlavnej železničnej stanici. Takisto sa vďaka bicyklu môžete dostať do vzdialenejších veľkých chrámov, ako Jakuši-dži (Yakushi-ji), Tóšódai-dži (Tōshōdai-ji) a Gango-dži (Gango-ji).


Kde sa ubytovať?

Ceny ubytovania v hoteloch v Nare začínajú na 35 EUR za noc a izbu pre 2 osoby (3/2018), čo je na japonské pomery pomerne priaznivá cena. Prespávať v Nare však nie je nutné, kľudne sem môžete vyraziť na jednodenný výlet z neďalekej Ósaky.

Ubytovaním cez AirBnB (registráciou cez tento odkaz získate kredit 22 EUR na ubytovanie) veľmi neušetríte, izba pre dvoch vyjde minimálne na 35 EUR za noc (3/2018). Výhodou AirBnB je však fakt, že byty väčšinou poskytujú viac miesta ako hotelové izby.

Hotelové ubytovanie môžete nájsť napríklad na stránkach Booking.com alebo HotelsCombined.com.



Booking.com

Related Posts

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Povinné položky sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie komentáre

Kategórie