Bayeux je malé mesto v Normandii, spadajúce pod department Calvados. V našich končinách nie je veľmi známe a ani turista plánujúci cestu po Francúzsku ho zrejme nezahrnie do svojho must-see itinerára. Pokiaľ by však plánoval cestu po Normandii, tento názov naňho zo sprievodcu zrejme vykukne. A nielen preto, že toto mesto je ideálnou základňou pre návštevu normandských pláží, na ktorých prebehlo vylodenie Spojencov v roku 1944 v rámci operácie Overlord, počas takzvaného Dňa D.
Bayeux (pre tých, čo nevládnu jazyku Dumasa, sa výslovnosť tohto názvu blíži zhruba “bajü”) je známe najviac vďaka takzvanej Tapisérii z Bayeux, na ktorú vás budú odkazovať hojne rozmiestnené tabule okolo miestnych diaľnic. V meste veľa ďalších zaujímavostí skutočne nenájdete, ale samotná tapiséria je tak unikátnym dielom, že sa sem oplatí vydať už len kvôli nej.
História – od Keltov ku Dňu D
Mesto bolo založené Rimanmi pod názvom Augustodurum ešte v 1. storočí pred naším letopočtom. Šlo o teritórium keltského kmeňa Bajokassov a nové mesto slúžilo ako hlavná rímska základňa v tejto oblasti. Neskôr sa názov osady menil práve podľa mena miestneho keltského kmeňa a preto niektoré rímske zdroje spomínajú i názov Badiocassium.
V stredoveku sa už spomína i názov Bagias a v tomto období bolo mesto sužované nájazdmi Vikingov, ktorí sa ho neskôr i zmocnili a bránili ho pred Frankami. V časoch normanského vojvodstva však mesto prekvitalo a bolo to práve tu, kde v roku 1066 začala vojnová výprava normanského vojvodu Viliama do Anglicka. Vďaka invázii si Norman vydobil prezývku Viliam Dobyvateľ a stal sa anglickým kráľom ako Viliam I.
Neskôr sa Normandia stala niekoľkokrát dejiskom bojov medzi Angličanmi a Francúzmi, ale zrejme tá najslávnejšia (a niekoľkokrát sfilmovaná) bitka (resp. bitky) sa odohrala 6. júna 1944, keď sa tu vylodili Spojenci v rámci operácie Overlord. Dňom D začala invázia do kontinentálnej Európy, ktorá mala za následok jej oslobodenie od nacistického Nemecka. Bayeux sa pritom stalo úplne prvým oslobodeným mestom a práve tu generál Charles de Gaulle predniesol svoje prvé príhovory.
Dnes je Bayeux pokojné provinčné mestečko so zlomkom turistov v porovnaní s inými francúzskymi mestami, ale disponuje napríklad Múzeom Bitky v Normandii, ktoré veľmi dobre dokumentuje udalosti pred i po Dni D a neďaleko i pamätník Reportérov bez hraníc, ktorý je venovaný reportérom zavraždeným počas výkonu svojho povolania, kam sme tento rok bohužial prispeli i my. Kamenné uličky mesta sú potom ako vystrihnuté z romantického filmu a plné kaviarničiek, reštaurácií a obchodíkov, sústredených zväčša okolo ulice Rue Saint-Martin.
Ulica Rue Saint-Martin v Bayeux - hlavná ulica v centre s množstvom obchodov a reštaurácií
Dom s drevenou koštrukciou (Maison À Pans De Bois) na ulici Rue Des Cuisiniers v Bayeux - chránená pamiatka reprezentujúca architektúru typickú najmä pre mestá ako Troyes alebo Rouen
Ulica Allée des Augustines vedúca poza starobylú nemocnicu v Bayeux
Kvázi stredoveká orientačná tabuľa pri katedrále v Bayeux
Ulica Rue du Bienvenu v Bayeux, vedúca centrom priamo ku katedrále i múzeu MAHB
Dom s drevenou konštrukciou v Bayeux - chránená pamiatka reprezentujúca architektúru typickú najmä pre mestá ako Troyes alebo Rouen
Tapiséria z Bayeux
Suverénne hlavnou atrakciou mesta je tapiséria, ktorú ukrýva miestne múzeum s názvom jednoducho Múzeum Tapisérie z Bayeux (Musée de la Tapisserie de Bayeux). V jeho útrobách sa v prítmí sa rozprestiera pol metra vysoké a neuveriteľných 70 metrov dlhé plátno, ktoré obrazovou formou popisuje udalosti, ktoré predchádzali korunovácii Viliama Normandského ako anglického kráľa Viliama I.
Tapiséria vznikla na konci 11. storočia, pravdepodobne v Anglicku na objednávku Viliamovho brata, biskupa Oda. Po nejakej dobe sa stratila, aby ju v roku 1729 znovu objavili a odvtedy bola vystavená v miestnej katedrále (viď nižšie) a neskôr v už spomínanom múzeu. Tapiséria je v skutočnosti vlastne výšivkou, na bielom plátne sú farebnými niťami vytvorené rôzne scény a postavy. Aj napriek tomu, že je stará takmer celé tisícročie, všetky vyobrazené výjavy sú veľmi dobre zachované, nielen svojou formou, ale i farbami. Aj vďaka tomu je táto tapiséria naozaj svetovým unikátom.
Aj z týchto dôvodov je tapiséria uchovávaná v miestnosti so špecialným osvetlením a udržiavanou teplotou a vlhkosťou vzduchu. Platí tu zákaz fotografovania, ale keďže je celá tapiséria k dispozícii na internete v digitalizovanej forme, tak to až tak nevadí. Navyše pri návšteve múzea dostanete audiosprievodcu, ktorý vám podrobne popíše všetky výjavy na tapisérii v niekoľkých jazykoch, vrátane češtiny.
Jednotlivé výšivky rozprávajú príbeh z pohľadu Normanov – a ako sa hovorí, dejiny píšu víťazi. Podľa tohto príbehu poslal anglický kráľ Eduard svojho švagra Harolda Godwinsona do Normandie, kde mal vojvodovi Viliamovi oznámiť, že s ním počíta ako s následníkom anglického trónu po svojej smrti. Harold sa však po návrate do Anglicka a smrti kráľa Eduarda sám chopil vlády a stal sa anglickým kráľom.
To sa samozrejme nepáčilo Viliamovi z Normandie, ktorý zhromaždil obrovskú armádu a naplánoval inváziu do Anglicka. Po vylodení na anglických brehoch zničili svoje lode – na znamenie toho, že si boli istí svojim víťazstvom a zotrvaním v krajine. A tak sa i skutočne stalo – v bitke pri Hastings v októbri roku 1066 bolo anglické vojsko porazené a kráľ Harold zabitý. Viliam bol korunovaný anglickým kráľom a nastala francúzska (normanská) nadvláda nad Anglickom, kedy sa počas stáročí asimilovala normanská šľachta a prostý anglický ľud.
Okolo tapisérie samozrejme panuje množstvo nejasností a dohadov, napríklad o tom, kde bola vyrobená alebo nakoľko sú výjavy na nej vyobrazené skutočnými historickými udalosťami. Identifikácia niektorých postáv je taktiež predmetom diskusií, a to i napriek latinským textom, ktoré vyšité priamo do jednotlivých scén. Navyše minimálne ďalšie dve časti konca tapisérie chýbajú a zrejme kedysi zobrazovali i korunováciu Viliama I.
Tapiséria je obľúbeným objektom záujmu umelcov z rôznych sfér – existuje dokonca jej verzia rozprávajúca príbeh Game of Thrones, ktorú nájdete v Ulster Museum v Severnom Írsku. A toto dielo samozrejme neuniklo ani pozornosti UNESCO – je zaznamenané v zozname Memory of the World, teda Pamäť sveta.
V Múzeu Tapisérie z Bayeux sa okrem samotnej tapisérie nachádzajú ďalšie expozície, ktoré dokumentujú obdobie dobytia Anglicka Viliamom z Normandie. Takisto tu nájdeme i nejaké artefakty z tých čias, vrátane mincí, ale aj repliku vikingskej lode. Najzaujímavejšie sú však asi modely – katedrála vo Winchestri (vtedajšie hlavné mesto Anglicka), Tower v Londýne alebo aj bežná anglická dedinka s kostolíkom.
Tapisésia z Bayeux - výjav zobrazujúci bojovú melu v bitke pri Hastings, kde Viliam Dobyvateľ získal svoje rozhodujúce víťazstvo
Múzeum Tapisérie z Bayeux - môžete si tu pozrieť i digitalizovanú verziu tapisérie spolu s výkladom
Grafické vyobrazenie bitky pri Hastings v Múzeu Tapisérie z Bayeux
Model anglickej dedinky z obdobia vlády Viliama Dobyvateľa v Múzeu Tapisérie z Bayeux
Katedrála Matky Božej
Katedrála Matky Božej (Cathédrale Notre-Dame de Bayeux) je suverénne najimpozantnejšou stavbou celého mesta. Nádherná a obrovská stavba je hrdým nositeľom normanskej architektúry, aj napriek jej neskoršiemu gotickému “face-liftu” v 15. storočí. Stojí na mieste niekdajšieho rímskeho chrámu a podľa legendy (alebo aspoň podľa Tapisérie z Bayeux) to bolo práve tu, kde mal Harold Godwinson krivo prisahať svoju oddanosť Viliamovi a podporiť jeho nástup na anglický trón.
Katedrála bola dokončená pod vedením biskupa Oda, nevlastného Viliamovho brata. Slávnostne bola vysvätená v roku 1077, aj za prítomnosti Viliama I., vtedy už anglického kráľa. Dnes sa jedná o dominantu a srdce celého mesta a v podstate všetko dôležité sa nachádza v jej bezprostrednom okolí. Určite si nenechajte túto stavbu ujsť, je naozaj nádherná zvonku i zvnútra. V jej útrobách navyše nájdete i kryptu s pôvodnými maľbami, i keď už bez hrobiek.
Katedrála Matky Božej v Bayeux - vysoká hlavná loď s typicky gotickou priečnou klenbou, ale i normansko-románskymi oblúkmi a dekoráciami po bokoch
Katedrála Matky Božej v Bayeux - jeden zo zdobených bočných oltárov
Kríženie hlavnej a krížovej lode v Katedrále Matky Božej v Bayeux dáva ešte viac vyniknúť jej gotickej kráse
Podzemná krypta s pôvodnými maľbami Katedrály Matky Božej v Bayeux
Podzemná krypta s pôvodnými maľbami Katedrály Matky Božej v Bayeux
Kaplnka sv. Michala v abside Katedrály Matky Božej v Bayeux
Hlavná loď pri pohľade z presbytéria Katedrály Matky Božej v Bayeux
Podobizne svätcov na strope Katedrály Matky Božej v Bayeux - úplne vzadu vľavo sv. Exuperius, ktorý priniesol kresťanstvo do Bayeux
Pohľad na hlavný oltár a presbytérium Katedrály Matky Božej v Bayeux
Múzeum umenia a histórie baróna Gérarda
Múzeum umenia a histórie baróna Gérarda (Musée d’Art et d’Histoire Baron-Gérard), skrátene i MAHB, sídli v budove niekdajšieho episkopálneho paláca (sídla biskupa), teda hneď vedľa katedrály. Samotná budova pochádza z 18. storočia, ale svojmu pôvodnému účelu slúžila krátko. Po francúzskej revolúcii a poprave posledného kráľa v roku 1793 sa všetko, čo súviselo s monarchiou a Cirkvou ako jej predĺženou rukou, stalo nežiaducim.
Bolo to však až v roku 1899, keď barón Henri-Alexandre Gérard daroval svoju zbierku umenia múzeu, ktoré tak nesie jeho meno. Múzeum sa tak na prelome storočí presťahovalo práve do bývalého episkopálneho paláca a dalo k dispozícii barónové zbierky na obdiv celej verejnosti.
Po vstupe do múzea vás najprv privíta historická sekcia, kde sú vystavené nálezy ešte z prehistorických čias. Interiéry navodzujú pocit praveku a sú do nich zasadené nájdené artefakty. Následne prejdete do antickej sekcie, kde nájdeme vykopávky z čias, keď mestu vládli Rimania. Okrem toho tu môžeme vidieť i rekonštrukciu interiéru rímskej vily. V ďalších častiach sa potom dostanete do obrazových galérií, kde je väčšina diel z doby renesancie.
Medzi netradičné múzejné “exponáty” patrí súdna sieň alebo kaplnka a taktiež veľká zbierka textílií a hlavne porcelánu, miestneho i zahraničného. Rozdiel v cene lístku do Múzea Tapisérie a kombinovaného lístku do Múzea Tapisérie a MAHB nie je tak veľký, takže vám návštevu tohto múzea môžem len odporučiť.
Múzeum umenia a histórie baróna Gérarda (MAHB) v Bayeux
Časť venovaná prehistórii - Múzeum umenia a histórie baróna Gérarda (MAHB) v Bayeux
Pozostatky rímskej vily v antickej sekcii - Múzeum umenia a histórie baróna Gérarda (MAHB) v Bayeux
Obraz symbolizujúci prechod ku kresťanstvu - druid a sv. Exupéry (vierozvestca v Bayeux) a pod ich nohami zničené modly symbolizujúce starú vieru - Múzeum umenia a histórie baróna Gérarda (MAHB) v Bayeux
Zlaté mince z 15. storočia - Múzeum umenia a histórie baróna Gérarda (MAHB) v Bayeux
Bitka pri Formigny v roku 1450 neďaleko Bayeux, ktorá ukončila Storočnú vojnu - Múzeum umenia a histórie baróna Gérarda
Obraz s názvom Flámske orgie - Múzeum umenia a histórie baróna Gérarda (MAHB) v Bayeux
Obrazová galéria - Múzeum umenia a histórie baróna Gérarda (MAHB) v Bayeux
Bývalý súdny dvor - Múzeum umenia a histórie baróna Gérarda (MAHB) v Bayeux
Strop kaplnky - Múzeum umenia a histórie baróna Gérarda (MAHB) v Bayeux
Sekcia s porcelánom - Múzeum umenia a histórie baróna Gérarda (MAHB) v Bayeux
Obrazová galéria - Múzeum umenia a histórie baróna Gérarda (MAHB) v Bayeux
Sekcia s textíliami a oblečením - Múzeum umenia a histórie baróna Gérarda (MAHB) v Bayeux
Vzory krajok z rôznych miest - Múzeum umenia a histórie baróna Gérarda (MAHB) v Bayeux
Sekcia s porcelánom - Múzeum umenia a histórie baróna Gérarda (MAHB) v Bayeux
Mapa lokalít
Kde nájsť viac informácií?
Napríklad na stránke o Francúzsku.
Ako sa sem dostať?
Autom
Autom sa do Bayeux dostanete bez problémov po diaľnici z Caen.
Bezplatné parkovanie v Bayeux je pomerne vzácne, zrejme budete musieť zaparkovať na platených miestach. Tých je však dostatok i v centre, napríklad medzi ulicami Rue Saint-Martin alebo Rue des Bouchers. Cena parkovného sa líši podľa času, vyjde však pod 2 EUR za hodinu (3/2018).
Vlakom
V Bayeux sa nachádza železničná stanica, na ktorú sa dostanete veľmi ľahko z Caen, ale k dispozícii sú i priame vlaky z Paríža. Cesta z Paríža trvá asi 2 hodiny, z Caen len 20 minút. Informácie o spojeniach a cenách nájdete na stránkach SNCF, operátora vlakovej dopravy vo Francúzsku. Na týchto stránkach si taktiež môžete lístky zakúpiť.
Koľko to stojí?
Ceny platné k (3/2018).
Vstupné do Múzea Tapisérie z Bayeux je 9,50 EUR.
Vstupné do Múzea umenia a histórie baróna Gérarda je 7,50 EUR.
Kombinované vstupné do oboch múzeí je 12 EUR.
Vstupné do Múzea bitky o Normandiu je 7,50 EUR.
Kombinované vstupné do všetkých troch múzeí je 15 EUR.
Kedy sem cestovať?
Bayeux je možné navštíviť bez problémov celoročne.
Ako sa tu pohybovať?
Pešo
Bayeux je veľmi malé a kompaktné mesto a je možné ho bez problémov preskúmať pešo. Trošku ďalej od centra sa nachádzajú Múzeum bitky o Normandiu, ale i vlaková stanica. Stále však ide o vzdialenosti, ktoré sa dajú zdolať pešo.
Kde sa ubytovať?
Ceny ubytovania v Metz sa nevymykajú francúzskemu štandardu, čo znamená, že nie sú veľmi nízke. Ceny za izbu pre 2 ľudí na jednu noc v hoteloch začínajú od 50 EUR (3/2018). Ubytovacích kapacít v Bayeux je ale málo, keďže je to veľmi malé mesto. Čím neskôr teda budete ubytovanie hľadať, tým rýchlejšie cena stúpa. V Bayeux však nie je nutné prespávať, miestne atrakcie sa dajú zvládnuť vidieť i za pol dňa a pokračovať ďalej v ceste. V prípade, že chcete navštíviť pláže vylodenia v Normandii, budete zrejme potrebovať času viac.
Viacerí obyvatelia ponúkajú taktiež ubytovanie cez AirBnB (registráciou cez tento odkaz získate kredit 22 EUR na ubytovanie). Oproti hotelom však neušetríte, keďže ceny začínajú na zhruba 50-70 EUR za noc a izbu pre dvoch (3/2018).
Hotelové ubytovanie môžete nájsť napríklad na stránkach Booking.com alebo HotelsCombined.com.
Related Posts
Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.
Najnovšie príspevky z fóra
Najnovšie komentáre
-
Nelson Fahey Veliko Tarnovo – nedobytná pevnosť a hlavné mesto cárov Bulharskej ríše Veliko Tarnovo, with its rich history and cultural significance, feels like a hidden gem in Bulgaria. It’s not overrun by … -
Gio Veliko Tarnovo – nedobytná pevnosť a hlavné mesto cárov Bulharskej ríše Bulharsko mohu jedině doporučit. Krásná, trochu nespravedlivě opomíjená země a skvělí lidé. -
thanchita bhatia Rozprávková a romantická Connemara – to najírskejšie Írsko After reading a few of the blogs on the site, I'm really impressed with your blogging method. I've added it …
Archív
- január 2023 (1)
- december 2019 (1)
- november 2019 (1)
- júl 2019 (1)
- apríl 2019 (2)
- marec 2019 (1)
- február 2019 (1)
- január 2019 (2)
- december 2018 (2)
- júl 2018 (1)
- jún 2018 (1)
- máj 2018 (1)
- apríl 2018 (1)
- marec 2018 (4)
- január 2018 (3)
- december 2017 (3)
- november 2017 (1)
- október 2017 (1)
- september 2017 (3)
- august 2017 (4)
- júl 2017 (2)
- jún 2017 (3)
- máj 2017 (4)
- apríl 2017 (3)
- marec 2017 (4)
- február 2017 (4)
- január 2017 (9)
- december 2016 (8)
- november 2016 (8)
- október 2016 (7)
- september 2016 (9)
- august 2016 (9)
- júl 2016 (8)
- jún 2016 (4)
- máj 2016 (6)
- apríl 2016 (8)
- marec 2016 (9)
- február 2016 (9)
- január 2016 (12)
- december 2015 (12)
- november 2015 (16)
- október 2015 (26)
- september 2015 (29)
Pridať komentár