Litva

Hora krížov – najposvätnejšie pútnicke miesto Litvy s príchuťou absurdity

0
Hora krížov neďaleko Šiauliai

Hora krížov (Kryžių kalnas) leží asi 12 kilometrov severne (smerom k hraniciam s Lotyšskom) od mesta s ťažko vysloviteľným i zapamätateľným názvom – Šiauliai. Toto miesto u nás nie je veľmi známe, ale Litovci a Poliaci ho poznajú veľmi dobre a prúdia sem každodenne v stovkách, ak nie v tisícoch. Potvrdzuje to už príjazdová cesta, ktorá je lemovaná zaparkovanými autami návštevníkov, ktorí chcú ušetriť za parkovné na miestnom platenom parkovisku. Z neho vedie potom krátka cestička k zrejme najbizarnejšiemu miestu v celej Litve.

Akoby uprostred ničoho, teda uprostred šírych litovských plání, trčí zo zeme hromada krížov. Toto uskupenie je veľmi nesúrodé a chaotické, čo mu dáva ešte väčší absurdný ráz. Odhaduje sa, že počet krížov na tejto prazvláštnej hore už presiahol milión. Pre veriaceho človeka ide zrejme o fascinujúci fenomén, ale osobne musím priznať, že toto miesto pôsobí trochu prízračne, takmer až strašidelne.

Hora krížov v Litve

Hora krížov v Litve

Počiatky vzniku Hory krížov treba hľadať v 19. storočí, resp. ešte krátko pred ním. V roku 1795 došlo k tretiemu (a poslednému) rozdeleniu Poľsko-Litovskej únie a obe krajiny prakticky prestali na viac ako storočie existovať, pričom sa dostali pod kontrolu Nemecka (resp. Pruska) a Ruska. Tak úplne zanikla krajina, ktorá ešte len pár storočí predtým bola jednou z najväčších v Európe. Väčšinu Litvy obsadilo cárske Rusko, ktorému ale pripadla i časť poľského územia, keďže Poľsko sa v tej dobre rozprestieralo na území dnešnej Ukrajiny a Bieloruska.

Hora krížov v Litve - malé kríže obrastajú tie veľké

Hora krížov v Litve – malé kríže obrastajú tie veľké

Rusi sa samozrejme so svojimi podrobenými územiami nemaznali, čo sa pochopiteľne nepáčilo Poliakom ani Litovcom, ktorí navyše likvidáciu ich kedysi slávnej únie veľmi ťažko niesli. V rokoch 1831 a 1863 tak rozpútali dve povstania, ktoré boli Ruskom krvavo potlačené. Pozostalým nebolo umožnené svojich zosnulých pochovať a preto symbolicky začali umiestňovať kríže na miesto, kde stála kedysi pevnosť Jurgaičiai. Zrejme už v tej dobe bolo toto miesto spojené s náboženským kultom a preto práve sem prinášali ľudia kríže, ktorými si pripomínali príbuzných stratených v boji proti ruskej okupácii.

V 19. storočí počet krížov dosiahol niekoľko tisíc, čím vznikla Hora krížov, ktorá bola tŕňom v oku ruských autorít. Preto dali túto horu zlikvidovať a v ďalších rokoch sa darilo autoritám jej obnovenie potláčať. Počet krížov sa držal okolo stovky a v roku 1922, teda len tesne po obnovení nezávislosti Litvy, bolo zdokumentovaných len 50 krížov. Tesne pred 2. svetovou vojnou ich počet vzrástol na štyri stovky.

Hora krížov v Litve - príchodová cesta

Hora krížov v Litve – príchodová cesta

Po vojne sa Litva dostala opäť do područia Rusov (resp. Sovietskeho zväzu) a Hora krížov sa stala akýmsi symbolom pasívneho mierumilovného odporu voči sovietskej okupácii, ale i zachovanie kultúrnej identity a národnej hrdosti v ťažkých časoch rusifikácie pobaltských krajín. Význam tohto miesta tak ešte viac vzrástol a v roku 1961 tu bolo už 5-tisíc krížov, teda takmer toľko, čo v predchádzajúcom storočí.

Sovietom sa samozrejme takéto aktivity nepáčili a miesto sa niekoľkokrát pokúsili zrovnať so zemou buldozérmi, pričom minimálne trikrát sa im to podarilo. Naposledy sa tak stalo v roku 1975, následne kríže už len pribúdali a po rozpade Sovietskeho zväzu ich tu stálo už takmer 60-tisíc.

Hora krížov v Litve

Hora krížov v Litve

V roku 1993 miesto navštívil a požehnal i pápež Ján Pavol II., ktorého dojala modlitba za jeho zdravie na jednom z krížov, umiestnená sem po naň spáchanom atentáte. Dnes podľa niektorých odhadov počet krížov už presiahol milión, aj keď je samozrejme otázkou, od akej veľkosti by sa kríže mali započítavať.

Okrem veľkých krížov tu nájdeme totiž i obrovské množstvo malých krížikov, ktorými sú posiate tie veľké. Vyzerajú tak ako akési bizarné parazity, ktoré sa tu množia a rastú a po dosiahnutí určitej veľkosti začnú ich malé verzie pohlcovať svoje veľké predlohy. Okrem malých krížikov pokrývajú veľké kríže i ružence a takisto vlajočky, ktoré tu nechávajú zahraniční návštevníci.

Hora krížov v Litve - návštevníci prichádzajú i od nás

Hora krížov v Litve – návštevníci prichádzajú i od nás

Veľké kríže vás privítajú najmä pri príchode k hore z neďalekého parkoviska. Prostriedkom “hory” vedie schodisko a cestička, po ktorých sa dostanete na opačnú stranu a môžete si zblízka obzrieť i tie malé krížiky, ktoré ľudia len tak ledabolo zavesili na tie veľké. Hora krížov je tak pre veriaceho človeka v prvom rade pútnickým miestom, ale dokáže svojou bizarnosťou zaujať i neveriaceho turistu. Len sa tu hlavne nepokúšajte zapáliť sviečku.


Mapa lokalít


Kde nájsť viac informácií?

Napríklad na stránke o Litve.

Domovská stránka Hory krížov.


Ako sa sem dostať?

Autom

Cestu autom zo Slovenska až na sever Litvy komplikuje chýbajúca poľská rýchlostná infraštruktúra (ale čiastočne i naša). Viac ako tisíckilometrová vzdialenosť tak vyžaduje viac ako 12 hodín v aute, čo môže byť trochu vyčerpávajúce. Cesta sa dá však rozdeliť a spojiť s návštevou iných poľských miest alebo napríklad litovskej metropoly Vilnius.

Parkovať sa dá priamo pri Hore krížov, parkovné je veľmi nízke (menej zhruba 1 EUR), veľa ľudí parkuje i popri príjazdovej ceste, aby sa tomuto poplatku vyhli.

Autobusom

Z hlavnej autobusovej stanice v meste Šiauliai sa autobusom na smer Joniškis dostanete na zastávku Domantai, odkiaľ už je možné dôjsť pešo k Hore krížov (cca 2 kilometre). Cesta autobusom stojí zhruba 1 EUR.

Do Šiauliai sa môžete dostať autobusmi alebo vlakmi z lotyšskej Rigy i litovského Vilniusu. Pre vlakové spojenia môžete využiť stránky Litovských železníc, pre autobusové linky zasa stránky spoločností EcoLines a LuxExpress.

Taxíkom

Pre cestu k Hore krížov je možné využiť zo Šiauliai i taxíky, pričom väčšinou sa cestujúci s taxikárom dohodnú, že ich tam počká a následne odvezie späť do Šiauliai.


Koľko to stojí?

Hora krížov je prístupná zadarmo, platí sa len za parkovanie (cca 1 EUR).


Kedy sem cestovať?

Hora krížov sa dá navštíviť celoročne.


Ako sa tu pohybovať?

Pešo

Len pešo.


Kde sa ubytovať?

Hora krížov nie je destináciou, kde ľudia zvyknú prespávať (táto možnosť tu ani nie je), takže väčšinou miesto len navštívia a pokračujú v ceste smerom na Vilnius alebo Rigu. Pokiaľ by ste potrebovali prespať v blízkosti Hory krížov, najlepšie je asi hľadať ubytovanie v Šiauliai. Ceny sú o niečo vyššie, ako u nás.

Ceny za izbu v hoteli pre 2 ľudí na jednu noc sa pohybujú od 30 EUR (9/2017).

Viacerí obyvatelia ponúkajú taktiež ubytovanie cez AirBnB (registráciou cez tento odkaz získate kredit 22 EUR na ubytovanie). Oproti hotelom však veľmi neušetríte, keďže ceny taktiež začínajú na zhruba 30 EUR, ale dá sa ušetriť v prípade, že cestujete vo väčšej skupine, pretože sa tu dajú za túto cenu zohnať prenájmy celého bytu (9/2017).

Ubytovanie môžete nájsť napríklad na stránkach Booking.com alebo HotelsCombined.com.



Booking.com

Related Posts

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Povinné položky sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie komentáre

Kategórie