Litva

Trakai – rozprávkový hrad na jazere

0
Hrad Trakai

Trakai je maličká dedinka ležiaca zhruba 30 kilometrov od litovského hlavného mesta Vilnius. Rozprestiera sa v oblasti, kde ležia stovky jazier rôznych veľkostí a je známa najmä tým, že tu leží hrad Trakai, ktorý bol postavený na ostrove na jednom z týchto jazier. Tento hrad vyzerá vďaka hladine vody, ktorá ho obkolesuje, takmer ako z rozprávky… Teda aspoň na fotkách na internete. Keďže my sme mali smolu na počasie, tak za ťažkého lejaku a pod mrakmi hrad vyzerá skôr ako z hororu.

Mestečko Trakai

Prvé záznamy o mestečku Trakai existujú zo 14. storočia a predpokladá sa, že bolo zrejme založené v storočí trinástom. Za zlatý vek mesta sa považuje 15. a 16. storočie, keď sa mesto stalo hlavným mestom Litovského kniežatstva, vďaka Vytautasovi – jednému z najdôležitejších veľkovojvodov v histórii tejto krajiny. V tejto dobe tu boli postupne vybudované tri hrady, ktoré vznikli prestavbou pôvodných drevených pevností.

Na konci 16. storočia však začal úpadok, pretože začal vzrastať význam neďalekého Vilniusu práve na úkor tohto jazerného mesta. Neskôr bohužiaľ pri vojnách medzi Poľskom a Ruskom bolo mesto vyplienené a vypálené a už sa nikdy nezviechalo k niekdajšej prosperite. Dnes je to skôr taká malá dedinka, ktorej hlavnou atrakciou (samozrejme okrem hradov) sú malebné uličky lemované farebnými drevenými domčekmi. Tieto sú pamiatkou na Karaitov – turkického etnika, ktorí pôvodne žili na Kryme a bolo im umožnené sa usídliť v týchto končinách. Dnes ich tu však nenájdeme – jedinou ich pripomienkou sú spomínané drevené stavby.

Dnes je mestečko Trakai spolu so svojím hradom obľúbenou víkendovou destináciou miestnych obyvateľov, ktorí chcú uniknúť z mestského prostredia Vilniusu.

Hrad Trakai

Ako som už spomínal, pôvodne tu stáli až tri hrady. Prvý z nich, nazývaný aj Starý hrad, dnes už neexistuje. Druhým je Poloostrovný hrad, z ktorého sú dnes už len ruiny a jedna veža. Posledný hrad, nazývaný aj Ostrovný hrad, stojí (kupodivu) na ostrove na jazere Galvė a je dnes hlavnou atrakciou celého mesta. Spojenie “Hrad Trakai” sa tak väčšinou odkazuje práve na tento Ostrovný hrad. V tomto paláci zomrel aj litovský veľkovojvoda Vytautas Veľký.

Hrad bol založený už v 14. storočí a bol postupne prestavaný a rozširovaný vo viacerých fázach. Počas spomínaného zlatého veku mesta boli rozšírené najmä obranné hradby a pristavané obranné palebné veže. V 17. storočí bol hrad poničený a postupne upadal do ruín, z ktorých bol opäť pozdvihnutý až v 20. storočí a postupne bol zrekonštruovaný do dnešnej podoby.

Dnešný hrad disponuje veľkým nádvorím, ktorého hlavnou dominantou je budova Vojvodcovského paláca. Tento palác dnes slúži ako múzeum a hosťuje množstvo vzácnych exponátov. Taktiež tu je možné vidieť štýl bývania v tomto paláci v minulosti, pretože sa tu nachádza aj niekoľko zariadených miestností. V priľahých budovách sú potom vystavené ďalšie exponáty.

K hradu vedie drevený mostík a z mesta je na hrad krásny výhľad, pretože je zasadený vo veľmi malebnom prostredí lesa a jazera.


Kde nájsť viac informácií?

Napríklad na stránke o Litve.


Ako sa sem dostať?

Autobusom alebo vlakom

Z Vilniusu sa dá do mestečka Trakai dostať autobusom i vlakom, cesta trvá asi 45 minút a cena je cca 2 EUR.

Autom

Autom sa dá do Trakai dostať veľmi ľahko z Vilniusu za pár desiatok minút. Litva je pomerne dobre dostupná autom aj zo Slovenska, je treba však počítať s cestou dlhou okolo 10 hodín a viac.


Kedy sem cestovať?

Ideálnym obdobím pre návštevu je leto.


Ako sa tu pohybovať?

Mestečko je malé, pohybovať sa tu dá len pešo.


Kde sa ubytovať?

Väčšina ľudí sem cestuje na jednodenný výlet z Vilniusu a preto si ubytovanie hľadajú tam.

Ubytovanie môžete nájsť napríklad na stránkach Booking.com alebo HotelsCombined.com.Booking.com

Related Posts

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Povinné položky sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie komentáre

Kategórie