Litva

Litva je najväčšou pobaltskou krajinou, čo do rozlohy i počtu obyvateľov.

Litva sa od ostatných pobaltských krajín líši tým, že nemá hranicu s Ruskom (okrem Kaliningradu) a nebola vystavená tak veľkej rusifikácii – žije tu len pomerne malá ruská menšina, v porovnaní s Lotyšskom a Estónskom. Taktiež je jedinou z nich, kde katolícka viera tvorí väčšinové náboženstvo, zatiaľ čo na východ od Litvy už prevládajú ortodoxné cirkvi.

Litva je veľmi hrdá na svoju históriu a kultúru – litovčina je najstarším európskym jazykom vôbec.

Litovské veľkokniežatstvo bolo v 14. storočí najväčšou európskou krajinou. Rozprestieralo sa na území dnešnej Litvy, Bieloruska, Ukrajiny a Moldavska a taktiež časti Ruska a Poľska. S Poľskom potom Litovské veľkokniežatstvo tvorilo spoločnú úniu.

O to, kto je vlastne “potomkom” Litovského veľkokniežatstva panujú menšie rozpory medzi Litvou a Bieloruskom, ktoré si históriu veľkokniežatstva nárokuje ako vlastnú. Medzi týmto dvomi krajinami tak táto téma môže byť pomerne citlivá. Faktom však je, že väčšinu obyvateľstva tohto štátneho útvaru tvorili Slovania – Bielorusi a Ukrajinci, ale vládnucou vrstvou a šľachtou bola litovská menšina.

Litva bola poslednou evanjelizovanou krajinou v Európe, pohanské náboženstvo tu vyznávali až do neskorého stredoveku.

Litva bola dlhú dobu pod nadvládou Ruska, najprv toho cárskeho a neskôr sovietskeho. Dnes sa však jedná o samostatnú a modernú krajinu s vysokým stupňom rozvoja.

V Litve sa rozpráva spomínanou litovčinou, ale angličtina je veľmi populárna a väčšinou nebýva problém naraziť na niekoho, kto ju ovláda.


Ako sa sem dostať?

Lietadlom

Hlavné medzinárodné letisko sa nachádza vo Vilniuse, hlavnom meste Litvy. Menšie medzinárodné letisko v Kaunase je využívané napríklad nízkonákladovou spoločnosťou Ryanair.

Bez prestupu je možné sa dostať do Vilniusu z Viedne s Austrian Airlines. S jedným prestupom je potom možné cestovať napríklad z Prahy a iných miest s Air Baltic (prestup v Rige), lotyšskou nízkonákladovou leteckou spoločnosťou, alebo Ukraine Airlines.

Veľmi lacné lety do Litvy sú k dispozícii z Frankfurtu so spoločnosťou Ryanair.

Niektoré časti Litvy sú dobre dostupné i z lotyšského hlavného letiska v Rige.

Vlakom

Vlakom je možné sa do Litvy dostať zo všetkých susedných krajín, napríklad i z Varšavy.

Autom

Litva je dobre dostupná od nás i autom, v ceste je len Poľsko. Ide o cestu pomerne dlhú, aj keď len z časového hľadiska. Vzdialenosťou Litva nie je tak ďaleká krajina, ale cesty v Poľsku nie sú ideálne, takže cesta do Litvy väčšinou zaberie viac času, ako by musela.

Autobusom

Do Litvy je možné sa dostať autobusmi rôznych spoločností. Najjenoduchšie je nájsť spojenie z Varšavy, tých je pomerne mnoho. Spoločnosť Ecolines ponúka priame spojenia medzi Prahou a Kaunasom i Vilniusom.


Ako tu cestovať?

Železničná doprava je dobrým prostriedkom pre cestovanie po Litve. Informácie o spojeniach a cenách je možné nájsť na stránkach Litovských želenzíc.

Pokrytie krajiny autobusovými spojeniami je veľmi dobré a autobusom sa dostanete prakticky všade. Autobusovú dopravu prevádzkuje viacero spoločností, napríklad TOKS alebo Transervis.

Najlepšou voľbou je cestovať vlastným autom, čím dosiahnete potrebnú flexibilitu. Cesty sú v Litve v dobrom stave, aj keď diaľnice sú k dispozícii len na hlavných ťahoch. Šoférovanie je tu bez problémov, premávka nie je hustá a šoféri nie sú kamikadze ako v susednom Poľsku.


Kedy sem cestovať?

Litva má pomerne chladné podnebie a ideálnym obdobím pre cestu sem je leto, prípadne jar.


Čo tu navštíviť?

Mestá

  • Kaunas – druhé najväčšie mesto krajiny a centrum kultúrneho a akademického života
  • Trakai – mesto neďaleko Vilniusu, obľúbená destinácia miestnych obyvateľov pre víkendové výlety a domov jedného z najkrajších hradov v krajine
  • Vilnius – hlavné mesto krajiny s veľmi peknými historickými stavbami a množstvom kostolov a kedysi i synagóg, jeho staré mesto je pamiatkou UNESCO (blog o Vilniuse tu)

Kde sa ubytovať

Ubytovanie v Litve je možné nájsť veľmi jednoducho a je pomerne lacné.

Pre nájdenie ubytovania môžete použiť štandardné vyhľadávače, ako Booking.com alebo HotelsCombined.com.


Čo tu nakúpiť?

Litva je členom Eurozóny.

Bankomaty i platby kartami sú bežne a bez problémov dostupné.

Cestovanie v Litve je pomerne lacnou záležitosťou, ubytovanie i jedlo je lacnejšie ako u nás.

Obľúbenými suvenírmi z Litvy sú jantár a výrobky z neho. Jantár je väčšinou vyplavovaný Baltským morom, prípadne sa z neho vylovuje.

Najnovšie komentáre

Kategórie