Antigua a Barbuda
Antigua a Barbuda je malý ostrovný štát v Karibiku a patrí do skupiny Malých Antíl, konkrétne medzi Záveterné ostrovy. Ostrovy ležia medzi ostrovnými krajinami Svätý Krištof a Nevis, Guadeloupe a Montserrat. Antigua a Barbuda patrí medzi najmladšie štáty Karibiku.
Oba ostrovy, ako Antigua tak Barbuda, sa od ostatných karibských ostrovov líšia najmä z geografického pohľadu – sú síce tiež vulkanického pôvodu, ale na ich formovanie malo oveľa väčší vplyv usadzovanie vápenca a koraly. Z tohto dôvodu sú oba ostrovy veľmi ploché, na rozdiel od ich hornatých susedov stvorených sopkami. Najvyšším kopcom Antiguy je Mount Obama, merajúci len 402 metrov a pomenovaný po americkom prezidentovi ako darček k jeho 48. narodeninám.
Okrem relatívnej plochosti ostrovov je ďalším dôsledkom tohto faktu aj to, že Antigua a Barbuda nedisponujú takou prírodnou krásou, ako iné ostrovy v Karibiku. Nenájdete tu krásne vodopády ako na Dominike, ani jazerá ako na Grenade, ani si tu nevyjdete k úchvatnému kráteru sopky ako na Svätom Vincentovi. Ďalším dôsledkom je nedostatok podzemnej vody, ktorým trpia oba ostrovy. Nenájdeme tu žiadnu rieku v pravom slova zmysle, iba pár riečok, ktoré počas obdobia sucha zmiznú.
Prečo potom vlastne vôbec do krajiny ako Antigua a Barbuda cestovať? Na to je jednoduchá odpoveď – pláže. Vzhľadom k jej vápencovému a koralovému pôvodu (a nie sopečnému) majú miestne pláže takmer úplne dokonale biely piesok a dá sa povedať, že sú asi najkrajšími v celom Karibiku alebo aspoň v Malých Antilách. Aj keď je ostrov malý (na šírku má asi 20 kilometrov), celé jeho pobrežie je posiate plážami, takže je tu kopec takých, kde môžete byť prakticky sami. A všetky pláže sú tak gýčovo biele s morom tak modrým, že všetky fotografie z nich budú vyzerať ako z pohľadnice alebo katalógu cestovky.
Antigua a Barbuda je však obľúbená napríklad aj medzi svetovými boháčmi, pretože ide typickú offshorovú krajinu, kde sídli množstvo bánk a finančných inštitúcií, ktoré využívajú miestny štedrý daňový systém. Takisto bola jednou z prvých krajín krajín, ktorá legalizovala online gambling. Krajina tak získava nemalé príjmy z trochu “šedej” ekonomiky. Zaujímavým faktom je, že tu má svoju vilu aj Silvio Berlusconi.
Najvyššie príjmy krajine však stále plynú z turizmu, keďže Antigua a Barbuda je typickou destináciou pre pobytové dovolenky s množstvom luxusných rezortov. Pokiaľ hľadáte miesto pre dovolenku v tropickom raji, Antigua a Barbuda určite splnia vaše očakávania. Pokiaľ však čakáte niečo viac, budete zrejme bohužiaľ sklamaní.
História
Antigua patrí medzi ostrovy, kde sa podarilo nájsť jedny z najstarších stôp civilizácie v Malých Antilách. Prvými obyvateľmi ostrova boli Sibonejovia, praveký indiánsky kmeň lovcov a zberačov, ktorí tu žili už pred 5000 rokmi, teda ešte v dobe pred egyptskými pyramídami. Nie, že by ostatné ostrovy neboli v tej dobe obývané, ale tak staré stopy po ľudoch sú v tejto oblasti veľmi vzácne.
Neskoršími obyvateľmi boli Aravakovia, ktorí už boli farmármi a pestovali okrem iného kukuricu, sladké zemiaky alebo čierne ananásy (typické pre Antigu), ale i plodiny ako bavlna a tabak. Mierumilovný národ Aravakov ostrov opustil zhruba pred 1000 rokmi a tí, čo zostali, boli povraždení (a niekedy aj zjedení) novým dominantným národom – Karibmi. Karibovia boli veľmi bojovným indiánskym kmeňom, ktorý ostrovy obýval v dobách, keď sem priplávali prví Európania.
A tými boli samozrejme Španieli, na čele s janovským objaviteľom Krištofom Kolumbom. Ten ostrov pomenoval Antigua (po španielsky “antická, starobylá”), zrejme podľa ikony nachádzajúcej sa v sevillskej katedrále. Barbuda v španielčine znamená “bradatá“, ale pôvod tohto mena nie je známy. Španielov však ostrovy v tejto oblasti veľmi nelákali a Antigua nebola výnimkou – nenachádzalo sa tu zlato a chýbal tu dostatok vody. Naopak nedostatkom bojovných Karibov ostrov rozhodne netrpel, takže sa Španieli rozhodli Antigu nekolonizovať.
Čo však nevoňalo dobyvateľom z Pyrenejského poloostrova, to často s radosťou brali Briti a Francúzi a v prípade Antiguy to boli práve tí prví menovaní, ktorí ju kolonizovali. Prvú osadu tu Briti založili v roku 1632 a začali tu pestovať cukrovú trstinu. Priviezli sem taktiež afrických otrokov, ktorých potomkovia dnes tvoria väčšinu obyvateľstva ostrova. Európske a africké choroby (a tiež zbrane) medzitým vykynožili prakticky celú populáciu indiánskych domorodcov.
Antigua a Barbuda získali úplnú samostatnosť 1. novembra 1981, po takmer 350 rokoch britskej nadvlády. Antigua bola britskou kolóniou počas tejto doby takmer nepretržite, okrem krátkeho obdobia v roku 1666, keď sa ostrova na chvíľu zmocnili Francúzi.
Víza
Občania SR a ČR nepotrebujú vízum pre vstup na Antigu a Barbudu za účelom turizmu, stačí platný cestovný pas. Je potrebné sa taktiež preukázať letenkou pre odlet z krajiny.
Ako sa sem dostať?
Lietadlom
Hlavné medzinárodné letisko V. C. Bird (ANU) sa nachádza na severe ostrova, neďaleko hlavného mesta St. John’s.
Letisko je moderné a existuje sem niekoľko priamych letov z USA aj Európy. Medzi európske aerolinky, ktoré sem lietajú, patria British Airways, ktoré sem lietajú z Británie a Condor, prevádzkujúci lety z Nemecka. Prostredníctvom týchto spoločností sa tak môžete na Antigu dostať aj z letísk bližšie k nám, napríklad z Prahy alebo Viedne či Budapešte, vždy s prestupom v Londýne alebo Frankfurte.
Z iných karibských ostrovov sa dá na Antigu dostať viacerými aerolinkami, vrátane LIAT alebo Caribbean Airlines. Keďže LIAT má na Antigue svoju základňu, sú k dispozícii lety sem takmer zo všetkých ostrovov v Karibiku. Ceny leteniek v Karibiku sú vysoké, jednosmerné prelety sa väčšinou pohybujú okolo 100 EUR.
Z letiska sa dá dostať taxíkom, ale aj autobusmi. Zastávka autobusov je priamo na letisku a autobusy odtiaľto chodia na autobusový terminál v hlavnom meste St. John’s. Viac informácií o cestovaní autobusmi a taxíkmi nájdete v sekcii “Ako sa tu pohybovať?”.
Loďou
Lodné (resp. trajektové) spojenia sú v Karibiku obmedzené, aspoň čo sa týka medzinárodných liniek. Antigua nie je výnimkou a jediné medzinárodné trajektové spojenie existuje s ostrovom Montserrat.
Spojení medzi Antigou a Montserratom je viac a je treba sa informovať v prístave o časoch vyplávania jednotlivých trajektov. Pomocou trajektu sa dá absolvovať i jednodenný výlet na Montserrat. Cena jednosmerného lístka je 150 ECD, spiatočného 300 ECD (3/2016). Lístky sa kupujú v deň odchodu priamo v prístave.
Je nutné zaplatiť “daň z odchodu” (departure tax) a to ako pri odchode z Antiguy (70 ECD – 3/2016), tak pri odchode z Montserratu (35 ECD – 3/2016). Výška dane závisí od dĺžky pobytu na danom ostrove a je nižšia, pokiaľ sa zdržíte menej ako 24 hodín.
Na Antigue sa často zastavujú aj veľké výletné lode pri plavbe Karibikom, avšak tento druh dopravy vám neodporúčam. O krajine nezistíte prakticky nič a miestni obchodníci a agenti vás budú považovať len za chodiacu peňaženku, ktorú treba čo najviac podojiť za krátku dobu, počas ktorej sa turisti z lode na ostrove zdržia.
Ako sa tu pohybovať?
MHD
MHD na Antigue je obsluhovaná minibusmi a minivanmi a funguje vcelku spoľahlivo. Jazdí však len cez deň a len do niektorých destinácií, najlepšie je obsluhované okolie hlavného mesta St. John’s.
Na veľa zaujímavých miest (najmä vo východnej časti ostrova) sa autobusmi nedostanete a preto je lepšie si zabezpečiť vlastnú dopravu (auto alebo skúter). Navyše autobusy jazdia len cez deň, po zotmení už nie.
Autobusy majú svoju východziu i konečnú stanicu vždy v hlavnom meste St. John’s na jednom z dvoch hlavných terminálov – East Bus Terminal a West Bus Terminal. Na to, z ktorého terminálu sa dostanete autobusom do vašej destinácie, ako aj na číslo autobusu, sa budete musieť spýtať niekoho miestneho. Žiadne oficiálne online cestovné poriadky neexistujú, ale môžete skúsiť tento vyhľadávač, ktorý je pomerne spoľahlivý.
Autobusy jazdia väčšinou podľa nálady šoféra, buď keď sú plné alebo keď sa šoférovi už nechce čakať (alebo keď ho netrpezliví pasažieri donútia vyraziť).
Cesta autobusom stojí medzi 2 a 5 ECD (prípadne 1-2 USD), podľa vzdialenosti. Dá sa platiť i v amerických dolároch, fixný kurz je 1 USD = 2.70 ECD (resp. pre jednoduchosť sa počíta kurzom 2.50 ECD za dolár). Ceny sú regulované vládou, môžete sa však na cenu pre istotu opýtať pred nastúpením do autobusu (3/2016).
Autobus si môžete zastaviť kdekoľvek ho zbadáte, pokiaľ má voľné miesto, tak vám zastaví – stačí zamávať. Pri nastupovaní sa spýtajte, či autobus ide tam, kam potrebujete, šoféri sú veľmi ochotní. Keď budete chcieť vystúpiť, stačí zakričať “stopping”. Autobus vám zastaví prakticky kdekoľvek budete chcieť.
Autom
Na Antigue a Barbude sú k dispozícii niektoré veľké požičovne, ale i množstvo menších lokálnych požičovní. Požičiavanie v lokálnych požičovniach je bezproblémové.
Ceny prenájmov automobilov sa pohybujú od 50 USD za deň za najmenšie autá (3/2016).
Ceny benzínu sú trochu nižšie ako u nás, pohybujú okolo 11 ECD (4 USD) za galón (3.8 litru), teda niečo cez 1 USD za liter (3/2016).
Cesty sú na Antigue v dobrom stave a premávka je riedka, takže šoférovanie tu nie je problém. Cesty sú väčšinou prehľadné a rovné, vzhľadom k plochému profilu ostrova.
Na Antigue a Barbude sa šoféruje vľavo.
Podobne ako na iných karibských ostrovoch, i na Antigue a Barbude je však bohužiaľ potrebné si obstarať miestny vodičský preukaz, ktorý stojí 20 USD (alebo 50 ECD), čo výpožičku na jeden deň značne predraží. Tento preukaz vám vystavia priamo v požičovni (3/2016).
Skútrom
Skúter je veľmi dobrým prostriedkom pre prieskum ostrova, vzhľadom k dobrým cestám, malej premávke a relatívne krátkym vzdialenostiam. Keďže väčšina návštevníkov preferuje požicanie automobilu, skútrov je k dispozícii menej a len v niektorých požičovniach. Prieskum ostrova na skútri je však oveľa príjemnejší zážitok.
Ceny za prenájom skútra sa pohybujú medzi 30-40 USD za deň (3/2016).
I pre skútre platí povinnosť mať miestny vodičský preukaz, podobne ako v prípade prenájmu auta.
Taxíkom
Taxíky sú na ostrove dobre dostupné, ceny sú však veľmi vysoké a preto je lepšie mať zabezpečenú vlastnú dopravu.
Vždy sa dohodnite s taxikárom na cene do vašej destinácie vopred a uistite sa, o akej mene sa bavíte (ECD alebo USD).
Loďou
Vnútroštátne trajektové spojenie umožňuje cestovanie medzi ostrovmi Antigua a Barbuda. Spojenie prevádzkuje spoločnosť Barbuda Express a cesta stojí 120 ECD jedným smerom, prípadne 220 ECD spiatočný lístok (3/2016). Informácie o cenách a časoch plavieb je možné nájsť na domovskej stránke spoločnosti.
Kedy sem cestovať?
Hlavná sezóna na Antigue prebieha od decembra do apríla až mája, kedy je najmenej zrážok. Nevýhodou sú vyššie ceny a väčšie davy. Preto stojí za zváženie cestovanie v “období dažďov”, ktoré zasa nie je tak daždivé – zrážky sú na Antigue celoročne dosť nízke, takže sa návšteva ostrova dá užiť aj mimo hlavnej sezóny. Obdobie hurikánov pripadá na október-november.
Ako sa tu dorozumieť?
Na Antigue a Barbude sa rozpráva po anglicky.
Miestna angličtina je kreolská, takže turistovi môže spôsobovať zo začiatku trochu problém miestnym obyvateľom porozumieť.
Čo sa tu dá robiť a navštíviť?
Mestá a miesta
- English Harbour (blog) – malé mestečko na juhu ostrova Antigua, centrum jachtingu, kde sa konajú medzinárodné súťaže v tomto športe. Nachádza sa tu niekoľko reštaurácií a obchodíkov.
- St. John’s (blog) – hlavné mesto krajiny, kde žije väčšina obyvateľstva a sídlia všetky inštitúcie a firmy. Takisto je tu mnoho obchodov umožňujúcich duty-free nakupovanie.
Príroda a aktivity
- Halfmoon Bay (blog) – záliv s jednou z najkrajších pláží krajiny, s menšou infraštruktúrou, ale i menšími davmi.
- Long Bay (blog) – záliv s jednou z najobľúbenejších pláží, kde leží niekoľko hotelových rezortov. Dobre vybavená infraštruktúrou – obchodmi, barmi a požičovňami lodičiek.
- Pláže (blog) – pláže sú hlavnou atrakciou krajiny Antigua a Barbuda a nachádza sa ich tu veľmi veľa. Všetky majú krásne biely piesok a modré a teplé more a môžu byť prototypom pláže z pohľadnice. Niektoré sú rozvinuté viac (Long Bay, Carlisle Bay, Jolly Beach, …), iné zasa menej (Halfmoon Bay, Turners Beach, Darkwood Beach, Jabberwock Beach, Morris Bay, …).
- Šnorchlovanie – šnorchlovanie je obľúbenou zábavou na Antigue a Barbude a aj keď sú pláže piesočné, v ich okolí sa nachádza dostatok koralov na pozorovanie, stačí zájsť na niektorú z pláží a zálivov. Medzi najobľúbenejšie pre šnorchlovanie patria Cades Bay, Carlisle Bay, Deep Bay alebo Darkwood Beach.
- Vodné športy – okrem povaľovania na pláži sa samozrejme môžete venovať vodným a plážovým aktivitám, ako jazda na vodnom skútri, surfovanie, windsurfing, či plavba na kajakoch alebo kanoe.
Kde sa ubytovať?
Antigua a Barbuda je obľúbenou destináciou pre pobytové dovolenky a preto tu je veľké množstvo hotelových rezortov priamo na plážach. “Klasických” hotelov je k dispozícii menej. Cena ubytovania je preto dosť vysoká.
Cena ubytovania v základných hoteloch začína od 60-70 EUR za noc pre 2 osoby, v prípade plážových rezortov sú ceny samozrejme o dosť vyššie, 100-300 EUR (3/2016).
Pri ubytovaní cez AirBnB (registráciou cez tento odkaz získate kredit na ubytovanie 22 EUR) sa dá trochu ušetriť oproti hotelom, ubytovanie pre 2 osoby sa pohybuje okolo 50 EUR za noc (3/2016).
Hotelové ubytovanie môžete nájsť napríklad na stránkach Booking.com alebo HotelsCombined.com.
Ako sa tu stravovať?
Kuchyňa na Antigue a Barbude je typicky kreolská, teda založená na dusenom mäse s bohatými prílohami – najmä ryžou a ovocím (banány, ananás, atď.). Je orientovaná na ryby, bohužiaľ preferovanou metódou je smaženie.
Jedlo na Antigue a Barbude je drahé, či už sa budete stravovať v reštauráciach alebo si variť sami, keďže suroviny v supermarketoch sú taktiež drahé.
Jedlo je lacnejšie v okrajových častiach mimo hlavného mesta St. John’s. V lacnejšej reštaurácii niekde pri ceste vyjde jeden chod zhruba na 10-15 ECD.
Ako a čo tu nakupovať?
Na Antigue a Barbude sa platí východokaribskými dolármi (ECD, resp. XCD).
Východokaribský dolár je fixovaný na americký dolár v pomere 1 USD = 2.70 ECD a preto je možné na ostrove bez problémov platiť aj americkými dolármi. Pri nakupovaní mimo obchodov (kde sú ceny vždy v ECD) sa vždy najprv uistite, v akej mene sú ceny uvedené (USD alebo ECD).
Bankomaty sú k dispozícii len v St. John’s a na letisku.
To isté platí aj pre banky, ktoré zároveň fungujú aj ako zmenárne. Banky majú pomerne krátku otváraciu dobu a cez víkend sú zatvorené.
Platby kartami sú k dispozícii v lepších reštauráciach, obchodoch a hoteloch. Kartami sa dá tiež platiť v požičovniach a na benzínkach. Rozumné množstvo hotovosti je bohužiaľ pre prežitie nutné.
Hypermarkety na Antigue a Barbude nenájdete, existuje tu však niekoľko supermarketov a menších obchodov, kde sa dá platiť kartami. Mimo St. John’s ich však je málo.
Väčšina tovaru je na ostrove drahá, keďže sa takmer všetko dováža. Miestna produkcia je obmedzená väčšinou len na niektoré poľnohospodárske plodiny.
Typickými suvenírmi z Antiguy sú rum a miestne šperky.
Ako je to s bezpečnosťou a na čo si dávať pozor?
Antigua a Barbuda je veľmi bezpečným ostrovom a turistovi okrem úpalu, spálenia od Slnka či štípancov od komárov väčšie nebezpečenstvo nehrozí. Preto treba v prvom rade pribaliť dobrý opaľovací krém a repelent.
Nejaký vreckár sa môže nájsť v hlavnom meste St. John’s, ale vo všeobecnosti je ostrov veľmi bezpečný a priateľský. Navyše tu nežijú ani žiadne nebezpečné zvieratá.
V hlavnom meste si taktiež dávajte pozor na rôzne podvody súvisiace s gamblingom a nenechajte sa zatiahnuť do kasína na rôzne “výhodné” ponuky.
Odporúčam si dávať pozor na menu, v ktorej sú uvedené ceny. V obchodoch sú ceny vždy v ECD, ale ak budete niečo kupovať na ulici alebo sa dohadovať na cene s taxikárom, vždy sa pred zaplatením uistite, či hovoríte o ECD alebo USD.
Mapa zaujímavých a dôležitých miest
Najnovšie príspevky z fóra
Archív
- január 2023 (1)
- december 2019 (1)
- november 2019 (1)
- júl 2019 (1)
- apríl 2019 (2)
- marec 2019 (1)
- február 2019 (1)
- január 2019 (2)
- december 2018 (2)
- júl 2018 (1)
- jún 2018 (1)
- máj 2018 (1)
- apríl 2018 (1)
- marec 2018 (4)
- január 2018 (3)
- december 2017 (3)
- november 2017 (1)
- október 2017 (1)
- september 2017 (3)
- august 2017 (4)
- júl 2017 (2)
- jún 2017 (3)
- máj 2017 (4)
- apríl 2017 (3)
- marec 2017 (4)
- február 2017 (4)
- január 2017 (9)
- december 2016 (8)
- november 2016 (8)
- október 2016 (7)
- september 2016 (9)
- august 2016 (9)
- júl 2016 (8)
- jún 2016 (4)
- máj 2016 (6)
- apríl 2016 (8)
- marec 2016 (9)
- február 2016 (9)
- január 2016 (12)
- december 2015 (12)
- november 2015 (16)
- október 2015 (26)
- september 2015 (29)
Najnovšie komentáre