Bielorusko

Bielorusko je krajina v strednej Európe obkolesená Poľskom, Litvou, Lotyšskom, Ruskom a Ukrajinou.

Bielorusko je zatiaľ turistami neveľmi objavená krajina. Nepatrí medzi top destinácie, ale má čo ponúknuť a čím prekvapiť. Je to veľmi bezpečná krajina s dobrou dopravnou infraštruktúrou. Mestá sú čisté a bezpečné.

Krajina pôsobí ako taká veľká placka, keďže tu prakticky nie sú žiadne hory ani kopčeky.

Bielorusko nemá veľmi dobrú reputáciu kvôli svojmu autoritárskemu režimu, ale na turistu to nemá žiadny negatívny vplyv. Jedinou nevýhodou sú pomerne nákladné víza.

Ľudia sú tu pomerne priateľskí a aj keď málokto hovorí anglicky, vždy sa vám snažia pomôcť, ak sa ocitnete v ťažkostiach.

V Bielorusku sa hovorí rusky, pôvodný jazyk (bieloruština) sa používa už len marginálne. Nájsť anglicky hovoriaceho človeka môže byť občas výzva a to i v hoteloch.


Víza

Získať víza do Bieloruska nie je jednoduché. Pokiaľ sa ich rozhodnete získať na vlastnú päsť, pripravte sa na veľa nervov a papierovačiek. V prvom rade budete potrebovať pozývací list alebo potvrdenia z hotelov na celé trvanie pobytu. Hotely tieto potvrdenia vydávajú za extra príplatok a len v prípade, že vopred zaplatíte celú sumu pobytu. Nie je teda možné si hotel len rezervovať, vytlačiť si potvrdenie a rezerváciu zrušiť.

Alternatívou je využiť služby niektorej zo špecializovaných agentúr.


Ako sa sem dostať?

Lietadlom

Do Bieloruska lieta väčšinou národný dopravca Belavia. Priamym spojením je možné sa dostať do Minsku napríklad z Prahy, Budapešte a Viedne.

Autobusom

Niekoľko autobusov denne cestuje do Bieloruska zo susedného Poľska, so zastávkami vo väčších bieloruských mestách.

Vlakom

Existuje vlakové spojenie z Varšavy do Bieloruska, je nutné počítať z prekladiskom (a zdržaním) na hraniciach na širokorozchodnú koľaj. Existuje i priame spojenie z Prahy do Bieloruska (na linke Praha – Moskva).

Autom

Cesty sú v Bielorusku v dobrom stave a šoféri pomerne zodpovední (na rozdiel od susedného Poľska) a ohľaduplní (na rozdiel od susedného Ruska).


Ako tu cestovať?

V Bielorusku je pomerne dobrá sieť autobusových spojení. Cestovný poriadok je spoľahlivý a spoje prichádzajú včas. Sedadlá v autobusoch sú väčšinou miestenkové, preto sa vyplatí si lístok kúpiť deň vopred.

Železničná sieť pokrýva len najväčšie mestá a vlakové spojenia sú pomerne časovo nevýhodné oproti autobusu (ale zasa lacnejšie).

Cestná sieť v Bielorusku je dobrá a šoférovanie bezproblémové.


Kedy sem cestovať?

Zima je v Bielorusku tuhá a hory takmer neexistujúce, takže sem v zime nemá veľmi zmysel chodiť. Ostatné ročné obdobia sú bez problémov, v lete môže byť problém chýbajúca klimatizácia v hoteloch.


Čo tu navštíviť?

Mestá

  • Brest – pohraničné mesto sovietskeho charakteru na východe krajiny (blog o Breste tu)
  • Grodno – ďalšie mesto ležiace na hraniciach s Poľskom (blog o Grodne tu)
  • Minsk – hlavné mesto so širokými bulvármi niekoľkými zaujímavými atrakciami
  • Mir – malé mestečko, známe najmä vďaka hradu na zozname UNESCO (blog o Mire tu)
  • Nesviž – ďalšie malé mestečko pýšiace sa hradom zo zoznamu UNESCO

Príroda


Kde sa ubytovať

Ubytovanie v Bielorusku je pomerne lacné a nie je problém nájsť ubytovanie všetkých kategórií. Každý turista musí byť zaregistrovaný a v jeho karte (ktorú dostane pri vstupe na hraniciach) sa zaznamenávajú všetky hotely. Na karte by mal byť pokrytý celý pobyt turistu, čo môže byť kontrolované na výstupe z krajiny. Preto je dobré si overiť podmienky v prípade, že sa rozhodnete pre súkromné ubytovanie.

Pre nájdenie ubytovania môžete použiť štandardné vyhľadávače, ako Booking.com alebo HotelsCombined.com.


Čo tu nakúpiť?

Bieloruskou menou je bieloruský rubeľ. K dispozícii je dostatok bankomatov i zmenární.

Platby kartami sú v Bielorusku bezproblémové všade, od hotelov, cez reštaurácie až po autobusové stanice.

Typickými bieloruskými suvenírmi sú vyšívané utierky, obrusy a košele.

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Povinné položky sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie komentáre

Kategórie