Poľsko

Poľsko je veľká krajina v strednej Európe a náš severný sused. Disponuje mnohými kultúrnymi pamiatkami a mestami, do ktorých smerujú milióny turistov každý rok.

Poľsko je kvôli svojej bezprostrednej blízkosti menej atraktívnou dovolenkovou destináciou, než iné krajiny, ale stále ma čo turistom ponúknuť. Obľúbenými destináciami sú hlavne mestá s peknými historickými centrami, ako Krakov alebo Vroclav, ale aj Varšava.

Poľsko je rajom lacných leteniek, miestny trh je veľký a takisto je i konkurencia. Lietajú sem a odtiaľto linky do celej Európy, niekedy i za takmer symbolické ceny okolo 10 Eur.

Poľsko je na naše pomery vcelku lacná krajina a v kombinácii s jeho bezprostrednou blízkosťou je ideálnou destináciou na víkendové výlety.

V Poľsku sa rozpráva po poľsky, nájsť anglicky hovoriacich ľudí môže byť problém a to i v hoteloch.


Ako sa sem dostať?

Lietadlom

Poľsko má obrovské množstvo nízkonákladových leteckých spojení do celej Európy. Od nás sú k dispozícii priame linky napríklad z Popradu do Varšavy od airBaltic alebo z Prahy do Varšavy od ČSA a LOT (Poľské aerolinky).

Vlakom

Do Poľska je možné sa dostať zo Slovenska viacerými vlakovými spojeniami, vrátane priameho spojenia Bratislava – Varšava. Z Česka je spojení oveľa viac a prechádzajú tadiaľto medzinárodné vlaky Viedeň – Varšava.

Autom

Poľsko je ako susedná krajina absolútne bez problémov dostupná krajina a zrejme ide o najlepšiu voľbu.

Autobusom

Existuje mnoho autobusových spojení do Poľska od nás i z Česka. Medzi autobusové spoločnosti prevádzkujúce medzinárodné spojenia do Poľska patria Polskibus, Ecolines, Simple Express alebo Eurolines.


Ako tu cestovať?

Domáce letecké spojenia zabezpečujú domáce poľské aerolinky LOT.

Vlaky v Poľsku prevádzkuje viacero spoločností, ale existuje jednotný integrovaný web, kde nájdete informácie o všetkých vlakových spojoch v krajine. Kvalita vlakov je rôzna, exponované tratie majú vo všeobecnosti kvalitnejšie spojenia, menej frekventované trate sú pomerne staré a spojenia pomalé, ale lístky sú lacné.

Autobusové spojenia môžu byť dobrou alternatívou pre cestovanie po Poľsku. Informácie o domácich (ale i medzinárodných) spojoch je možné nájsť na týchto stránkach.

Cestovanie autom je asi najpohodlnejšou alternatívou pre spoznanie krajiny. V Poľsku prebieha mohutná výstavba diaľnic, ktorá by mala spojenia medzi mestami ešte zlepšiť. Niektoré časti diaľnic sú v Poľsku spoplatnené. Poľskí šoféri sú známi pomerne riskantnou jazdou a obzvlášť na klasických cestách (nie diaľniciach) je bežné vidieť autá predbiehať i vtedy, keď v protismere idú iné autá – z tohto dôvodu sa v Poľsku šoféruje často vpravo po krajnici.


Kedy sem cestovať?

Poľsko má viacmenej rovnaké podnebie ako my (prekvapivo), takže sa dá navštíviť celoročne.


Čo tu navštíviť?

Mestá

  • Varšava – hlavné mesto, trochu podceňované v porovnaní s inými poľskými mestami (hlavne Krakovom alebo Vroclavou), ale s historickým centrom, ktoré je súčasťou zoznamu UNESCO
  • Vroclav – historické mesto v dolnosliezskom regióne, založené českým kniežaťom Vratislavom, veľmi príjemné a malebné mesto (blog o Vroclavi tu)

Kde sa ubytovať

Ubytovanie v Poľsku je možné nájsť veľmi jednoducho a je pomerne lacné, lacnejšie než u nás.

Pre nájdenie ubytovania môžete použiť štandardné vyhľadávače, ako Booking.com alebo HotelsCombined.com.


Čo tu nakúpiť?

 

V Poľsku sa platí zlotým (PLN).

Zmenárne aj bankomaty sú bežne dostupné. Platby kartami sú bez problémov k dispozícii, v reštauráciách je lepšie si to overiť vopred.

Poľsko je pomerne lacná krajina, resp. služby a často i tovary sú tu lacneješie, než u nás.

Najlepším poľským suvenírom sú samozrejme krowky 😉

Najnovšie komentáre

Kategórie