Thajsko
Thajsko je krajina v juhovýchodnej Ázii obklopená Laosom, Mjanmarskom (Barmou) a Kambodžou a z juhu tiež Malajziou.
Thajsko je u nás v povedomí ako prímorská destinácia s nádhernými plážami zaliatymi slnkom. Tie tu samozrejme nájdeme tiež, ale Thajsko je kultúrne veľmi bohatá krajina a ponúka oveľa viac, než len plážové aktivity.
Sever krajiny je obľúbený najmä pre bohaté kultúrne dedičstvo a históriu, ako aj krásnu prírodu. Je to obľúbená oblasť pre cestovateľov, ktorí cestujú za poznaním a je tu o poznanie lacnejšie, než na juhu krajiny.
Juh je preferovaný najmä pobytovými turistami, pretože poskytuje dlhé kilometre pláží a exotické ostrovy. Je všeobecne známe, že sem smeruje mnoho ľudí za účelom sexturizmu, aj keď toto platí v podstate o celej krajine, nielen jej južnej časti.
V Thajsku sa rozpráva thajsky, ide však o veľmi turistickú krajinu a preto tu nie je problém nájsť anglicky hovoriacich ľudí.
Víza
Pre cestu do Thajska pre účely turizmu do 30 dní nepotrebujú občania SR a ČR víza.
Ako sa sem dostať?
Lietadlom
Do Thajska väčšina turistov prilieta cez medzinárodné letisko Suvarnabhumi v Bangkoku. Existuje sem mnoho priamych spojení z Európy, vrátane Viedne. Inak sú dostupné lety napríklad cez Paríž, Dubaj alebo nemecké letiská. V Bangkoku sa nachádza tiež letisko Don Muang, ktoré je využívané nízkonákladovými aerolinkami.
Veľa medzinárodných letov lieta i na ostrov Phuket, známy predovšetkým ako plážová destinácia.
Autom
Pozemné prechody z Thajska sú otvorené do všetkých susedných krajín (Myanmar, Laos, Kambodža, Malajzia).
Ako tu cestovať?
Lokálne prelety v Thajsku sú vďaka mnohým ázijským nízkonákladovým spoločnostiam cenovo veľmi prijateľné – často sa cena letenky pohybuje v pár desiatkach dolárov.
Na kratšie vzdialenosti je pomerne dobrou možnosťou cestovanie autobusom. Autobusová doprava v Thajsku relatívne dobrá a autobusmi je možné sa dostať prakticky všade, aj keď kvalita služieb môže kolísať a pohybovať sa kdekoľvek medzi starým narvaným minibusom až po luxusný veľký autobus, od čoho sa samozrejme odvíja cena.
Železnice v Thajsku pokrývajú najdôležitejšie mestá, ale cesta nimi je veľmi pomalá a často zdĺhavejšia než cesta autobusom. Preto je vhodné vlaky používať iba na lokálne presuny. Informácie o trafikone i cenách je možné nájsť na stránkach Thajských železníc. Tieto informácie však treba brať s rezervou, často bývajú neaktuálne.
Funkciu lokálnych autobusov plnia tzv. songthaew, čo sú isté hybridy medzi pick-upom a minivanom. Ďalším prostriedkom lokálnej prepravy sú tuk-tuky, ktoré zasa vyzerajú ako také malé motocykle so strechou a sú vhodné pre rýchlu prepravu 1-2 osôb v mestskej doprave.
Dobrou alternatívou je prenájom auta. Ceny sú viacmenej štandardné ako inde vo svete a cestná sieť dobrá, takže prenájmom auta získate dobrú flexibilitu v prípade návštevy odľahlejších kútov krajiny. Premávka v Bangkoku môže byť pomerne hustá a je lepšie tam využiť iné dopravné prostriedky.
Kedy sem cestovať?
Vnútrozemie Thajska zažíva obdobie dažďov od júla do októbra. V prímorských oblastiach ako Phuket a Krabi (západné pobrežie) je obdobie dažďov od apríla do do októbra, zatiaľčo východné pobrežie (Koh Samui) zasahujú dažde hlavne v období od septembra do decembra.
Čo tu navštíviť?
Mestá
- Ayutthaya (blog) – niekdajšie hlavné mesto, jednou dobou najväčšie mesto na svete
- Bangkok – hlavné mesto plné chrámov a zaujímavostí
- Chiang Mai – starobylé mesto na severe krajiny
- Chiang Rai (blog) – metropola severu a vstupná brána k Zlatému trojuholníku
Príroda
- Koh Phi Phi – plážové ostrovčeky preslávené vďaka filmu Pláž
- Zlatý trojuholník (blog) – oblasť na severe krajiny na hraniciach s Laosom a Barmou, známa kedysi najmä pestovaním ópia
Kde sa ubytovať
Thajsko disponuje pomerne rozvinutou turistickou infraštruktúrou a nájsť ubytovanie ktorejkoľvek kategórie nepredstavuje žiadny problém.
Pre nájdenie ubytovania môžete použiť štandardné vyhľadávače, ako Booking.com alebo HotelsCombined.com.
Čo tu nakúpiť?
Thajskou menou je baht. K dispozícii je dostatok bankomatov i zmenární.
Platby kartami sú v Thajsku bežné vo väčších obchodoch, hoteloch a reštauráciách. Menšie podniky karty nemusia akceptovať, preto je lepšie mať vždy so sebou nejakú hotovosť.
V Thajsku je možné nakúpiť rôzne hodvábne oblečenie, ktoré je možné si dať urobiť na mieru, v prípade dostatku času. Taktiež sú populárne rôzne drevené sošky, najmä slony či budhovia a podobná exotická tematika.
Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.
Najnovšie príspevky z fóra
Najnovšie komentáre
-
crypto7Orath Attari – bizarné divadlo na hraniciach medzi Indiou a Pakistanom Urgent TON Crypto Inside information! The Open Network (TON) has experienced a remarkable surge in popularity throughout 2024, with … -
Nelson Fahey Attari – bizarné divadlo na hraniciach medzi Indiou a Pakistanom The spectacle at the Attari border between India and Pakistan is truly a unique experience, blending national pride with theatrical … -
Snow rider Best in Travel 2020 – desať krajín pre cestovanie v nadchádzajúcom roku This selection from Lonely Planet showcases Bhutan as a top travel destination, and it's hard to argue against that choice! …
Archív
- január 2023 (1)
- december 2019 (1)
- november 2019 (1)
- júl 2019 (1)
- apríl 2019 (2)
- marec 2019 (1)
- február 2019 (1)
- január 2019 (2)
- december 2018 (2)
- júl 2018 (1)
- jún 2018 (1)
- máj 2018 (1)
- apríl 2018 (1)
- marec 2018 (4)
- január 2018 (3)
- december 2017 (3)
- november 2017 (1)
- október 2017 (1)
- september 2017 (3)
- august 2017 (4)
- júl 2017 (2)
- jún 2017 (3)
- máj 2017 (4)
- apríl 2017 (3)
- marec 2017 (4)
- február 2017 (4)
- január 2017 (9)
- december 2016 (8)
- november 2016 (8)
- október 2016 (7)
- september 2016 (9)
- august 2016 (9)
- júl 2016 (8)
- jún 2016 (4)
- máj 2016 (6)
- apríl 2016 (8)
- marec 2016 (9)
- február 2016 (9)
- január 2016 (12)
- december 2015 (12)
- november 2015 (16)
- október 2015 (26)
- september 2015 (29)
Pridať komentár