Thajsko

Ayutthaya – skvelý výlet z Bangkoku do histórie

0
Stupy v komplexe Wat Phra Si Sanphet

Pokiaľ máte radi skupinu Bon Jovi, mesto Ayutthaya už zrejme poznáte, aj keď možno o tom ešte neviete. Mesto Ayutthaya leží asi 80 kilometrov od dnešnej thajskej metropoly a je obľúbeným cieľom turistov mieriacim sem väčšinou na jednodňový výlet z Bangkoku. Historická časť Ayutthaye je zapísaná na zoznam svetového dedičstva UNESCO.

Ayutthaya je starobylé thajské mesto založené v 14. storočí. Stalo sa druhým hlavným mestom krajiny, v tej dobe ešte nazývanej Siam a na vrchole svojho rozkvetu, na začiatku 18. storočia, bolo najväčším mestom na svete (alebo jedným z najväčších). Za tento rozmach vďačilo svojej polohe a obchodu a stalo sa ázijským a svetovým obchodným centrom, niečo ako New York 18. storočia. Lenže v tej dobe New York existoval len pár rokov, takže miesto toho bolo mesto prezývané Benátkami Východu, podľa obchodnej a námornej veľmoci v Európe, ktorá už v tej dobe mala nakročené k svojmu úpadku.

Výlet z Bangkoku do Ayutthaye kombinuje niekoľko dopravných prostriedkov – dostať sa sem môžete vlakom, následne sa prepraviť cez rieku loďkou a po ostrove, na ktorom sa historické časti Ayutthaye nachádzajú, je ideálne sa prepravovať bicyklom alebo skútrom. My sme zvolili ekologickejší variant.

Chantharakasem

Naša prvá cesta viedla do múzea Chantharakasem, ktoré bolo kedysi palácom a sídlom kráľa Naresuana Veľkého. Palác mu dal postaviť jeho otec ešte v 16. storočí a dnes tu sídli múzeum, kde si môžete pozrieť, ako taký thajský (siamský) kráľ kedysi žil. Nestretnete tu zrejme veľa turistov, keďže nejde o niektorú z hlavných atrakcií mesta, takže sme sa tu dlho nezdržali ani my.

Wat Racha Burana

Jedným z prvých komplexov, pri ktorých sme sa zastavili, bol Wat Racha Burana, v preklade Chrám kráľovskej obnovy, ktorý slúžil predovšetkým ako kláštor. Komplex pochádza z 15. storočia a je známy najmä vďaka zrekonštruovanej veži (prang). Veža je prístupná verejnosti a dá sa pozrieť do jej vnútra, ako aj si vychutnať výhľad na kláštor. V komplexe sú hrobky dvoch princov, ktorí tu boli pochovaní po tom, čo zomreli v boji. V minulom storočí tu archeológovia našli niekoľko zlatých predmetov, čo podnietilo nájazdy miestnych gangov, ktorí hrobky našli a vylúpili. Niektoré predmety sa podarilo nájsť, iné zmizli v nenávratne.

Wat Maha That

Kláštor Veľkej relikvie, jeden z najdôležitejších a najstarších palácov v meste, pravdepodobne pochádzajúci už z 14. storočia, teda založený tesne po založení mesta. Údajne uchovával relikviu samotného Budhu. Barmskí nájazdníci ho kompletne zničili v 18. storočí, dnes je čiastočne zrekonštruovaný. Obľúbeným objektom fotografov je tu posvätná socha Budhu vrasteného do koreňov stromu, z ktorých mu trčí len tvár.

Hneď za kláštorom sa nachádza rozľahlý park Rama s jazerami a ďalšími menšími ruinami starobylých chrámov a iných stavieb. Tento park je veľmi pekné a príjemné miesto na prechádzku, ktorým sa dostanete k hlavným pamiatkam historickej časti mesta.

Wat Phra Si Sanphet

Chrám Svätého Všemohúceho je zrejme hlavnou atrakciou v Ayutthayi. Bol budovaný postupne, jeho najväčšia časť pochádzala z 15. storočia. Tento chrám (kláštor) bol najposvätnejším miestom v areáli kráľovského paláca, kde stojí. Zároveň šlo o najväčší chrámový komplex v meste. Slúžil ako predloha chrámu Wat Phra Kaeo v Bangkoku a v 16. storočí tu bola postavená obrovská, 16 metrov vysoká socha Budhu. Socha bola odliata z bronzu, ktorý vážil 64 ton a pokrytá zlatom o celkovej váhe 343 kilogramov. Na dnešné ceny by len hodnota tohto materiálu bola viac ako 12 miliónov Eur. Socha však dnes už neexistuje, celý komplex bol zničený a vyrabovaný barmskými vojskami v 18. storočí.

Dnes sú miestne stavby zrekonštruované a tak si návštevníci môžu urobiť predstavu o tom, ako mohlo vyzerať centrum kedysi najväčšieho mesta sveta. Obzvlášť fotogenické sú za sebou stojace tri stupy (alebo aj chedi – kužeľovité stavby, kde boli väčšinou ukryté posvätné relikvie).

Viharn Phra Mongkhon Bophit

Keďže oblasť okolo chrámu Wat Phra Si Sanphet je zároveň areálom, kde stál starý kráľovský palác, nachádza sa tu veľké množstvo ďalších stavieb. Jednou z nich je Viharn Phra Mongkhon Bophit, chrám pochádzajúci zo 16. storočia. V chráme je uložená veľká bronzová socha Budhu. Chrám je kompletne zrekonštruovaný a preto nemá ten punc starobylosti, ako majú ostatné stavby v Ayutthayi. V areáli sa však nachádza množstvo ďalších ruín chrámov a iných stavieb, ktoré je možné preskúmať, pokiaľ by vám bolo málo.

Záver

Ayutthaya je veľmi príjemné miesto pre strávenie aspoň jedného dňa mimo rušného Bangkoku. Zatiaľ čo moderné mesto Ayutthaya nie je veľmi príťažlivé, jej historická časť je jednoznačne jedno z najzaujímavejších miest v celej krajine. V Ayutthayi je množstvo ďalších ruín, o ktorých som sa v článku nezmienil, ale pokiaľ ich budete chciet preskúmať, stojí za zváženie stráviť v meste noc, pretože deň je naozaj málo na viac než “highlighty”, pretože Ayutthaya je naozaj zaujímavé miesto. A pokiaľ tomu stále neveríte, možno vás presvedčí aj to, že si ho vybrala skupina Bon Jovi pre svoj klip:

Poznámka: Keďže Thajci používajú vlastnú abecedu, jednotlivé názvy je nutné uvádzať v transkripcii. Názvy sa bežne prepisujú do latinskej abecedy v angličtine a tak to robia aj samotní Thajci, preto som sa rozhodol ponechať jednotlivé mená v tejto anglickej transkripcii. Bohužiaľ thajčinu neovládam, takže by som to do slovenčiny prepísať nedokázal, ale odpozoroval som, že “Ph” sa nečíta ako “F” (ako by sa v anglickej transkripcii čakalo), ale ako obyčajné “P”. Takže “Phra” nie je “Fra”, ale “Pra” (takisto ako Phuket a Phi Phi sa čítajú “puket” a “pi pi”). Niektoré názvy zároveň existujú vo viacerých transkripciách, pod ktorými sa dajú nájsť na webe – napr. Raja / Racha (kráľ, číta sa niekde medzi “radža” a “rača”).


Kde nájsť viac informácií?

Napríklad na stránke o Thajsku.

Veľa informácií o jednotlivých chrámoch sa dá nájsť na stránkach www.ayutthaya-history.com.


Ako sa sem dostať?

Autobusy do Ayutthaye odchádzajú pomerne frekventovane zo severného autobusového terminálu (Moh Chit) v Bangkoku.

Do Ayutthaye sa dá dostať z Bangkoku aj vlakom. Vlaky odchádzajú zo stanice Hualamphong a informácie o cenách a časoch sa dajú nájsť na stránkach Thajských železníc. Vo vlaku sa dokonca podáva občerstvenie, v závislosti od triedy, ktorú zvolíte. Počítajte s tým, že informácie na týchto stránkach sú často neaktuálne, takže je lepšie sa informovať priamo v Bangkoku. Vlaky mávajú často meškanie, cesta do Ayutthaye môže trvať aj viac ako 2 hodiny.

Od vlakovej stanice sa na ostrov, kde ležia historické pamiatky, môžete dostať loďou za v podstate zanedbateľnú cenu (3 bahty v roku 2013) a tu už vás budú loviť prenajímatelia bicyklov.


Kedy sem cestovať?

V oblasti Ayutthaye trvá obdobie dažďov od mája do októbra, ale i v tomto období sa vcelku bez problémov dá navštíviť. Pokiaľ však chcete zvýšiť šance na dobré počasie, je dobré cestovať v období od novembra do apríla.


Ako sa tu pohybovať?

V Ayutthayi je možné si prenajať bicykel a preskúmať mesto na ňom. Pokiaľ na športový výkon nemáte chuť, pri stanici i v meste čaká mnoho taxikárov s tuk-tukmi, ktorí ponúkajú výlet po historických pamiatkach – odvezú vás na všetky podstatné miesta a počkajú na vás. Je však treba vedieť dobre zjednávať.


Kde sa ubytovať?

Väčšina ľudí sem prichádza na jednodňový výlet z Bangkoku, takže hotel má v Bangkoku. Pokiaľ chcete stráviť noc v Ayutthayi, nie je to problém, i tu je hotelov dosť.

Ubytovanie môžete nájsť napríklad na stránkach Booking.com alebo HotelsCombined.com.Booking.com

Related Posts

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Povinné položky sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie komentáre

Kategórie