Laos

Laos je krajina v juhovýchodnej Ázii, obkolesená Vietnamom, Thajskom, Čínou, Barmou a Kambodžou.

Laos je stále komunistickou (ľudovodemokratickou) krajinou a do rozpadu Sovietskeho zväzu bol veľmi izolovaný a uzavretý turistom.

Názov Laos nie je úplne správny, v skutočnosti ide o množné číslo od názvu Lao, čo je označenie miestneho obyvateľa. Názov Laos vznikol skrátením francúzskeho “royaume des Laos”, teda “kráľovstvo Laov” (trošku ťažkopádne, viem).

Laos je pomerne chudobná krajina, ľudia však pôsobia pomerne šťastne a spokojne a rozhodne sa nikdy nikam neponáhľajú. Pri jeho návšteve je treba sa občas vyzbrojiť trpezlivosť a jednoducho prijať lokálny štýl a nesnažiť sa nikam hnať.

Výhodou návštevy Laosu je jeho pomerne zachovaná autenticita – aj keď turizmus rastie, stále nie je tak masový ako v susednej Kambodži alebo Vietname a od jeho úrovne v Thajsku má už úplne ďaleko. Pokiaľ chcete teda zažiť skutočnú a pravú juhovýchodnú Áziu (alebo Francúzsku Indočínu, ako sa kedysi táto oblasť nazývala), je pre vás Laos ideálnou destináciou.

V turistických oblastiach sa v Laose nie je problém dohovoriť akou-takou angličtinou, mimo ne je to v podstate takmer nemožné.


Víza

Víza je možné získať pri vstupe do krajiny, priamo na letisku, za zhruba 35 USD. Platba je nutná v USD alebo EUR a je dobré mať presnú sumu, pretože občas na prepážke nemusia mať drobné na vydanie. Pokiaľ dorazíte letecky, tak to zrejme problém nebude, lebo platiť budú s vami davy turistov z lietadla.


Ako sa sem dostať?

Lietadlom

Nízkonákladové spojenia sú k dispozícii z okolitých krajín, najmä z Thajska, obzvlášť z Chiang Mai.

Autobusom

Autobusové spojenia sú k dispozícii z Vietnamu.

Autom

Väčšina pozemných hraničných prechodov bez problémov umožňuje cestu do Laosu z okolitých krajín, s nutnosťou zaplatiť víza (podobne ako na letisku).

Loďou

Lodnú dopravu do krajiny umožňuje rieka Mekong, najmä z Číny a Thajska (Chiang Mai).


Ako tu cestovať?

Domáce letecké spojenia zabezpečujú národné aerolinky Lao Airlines medzi najväčšími mestami (Vientiane, Vang Vieng, Luang Prabang, …).

Pozemná doprava je pomerne rozmanitá, od autobusov, cez minivany až po taxíky a tuk-tuky či motorky.

Cesty sú väčšinou nespevnené, takže jazda v krajine nie je žiadny med. Lepšou alternatívou k prenájmu auta je požičať si len motocykel.

V mestách zameraných na turizmus (najmä Luang Prabang) nájdete mnoho cestovných agentúr, ktoré vám okrem rôznych výletov a aktivít zabezpečia i dopravu.


Kedy sem cestovať?

Obdobie dažďov trvá v Laose zhruba od júna do októbra, takže ideálne obdobie na cestu sem je od novembra do mája.


Čo tu navštíviť?

Mestá

  • Luang Prabang – bývalé hlavné mesto a turistami najnavštevovanejšie mesto v Laose, zaradené na zoznam svetového dedičstva UNESCO (blog o Luang Prabangu tu)

Príroda a aktivity

  • Kuang Si – vodopády v džungli známe svojou atypickou farbou vody (blog o Kuang Si tu)
  • Pak Ou – jaskyne so soškami Budhov, pomerne častý fenomén v krajine (blog o Pak Ou tu)
  • Splav – rieky Nam Ou a Mekong poskytujú možnosti pre tých, čo obľubujú vodácke aktivity (blog o Nam Ou a Mekongu tu)

Kde sa ubytovať

Ubytovanie v Laose nezaťaží veľmi cestovateľský rozpočet a vyhovie aj veľmi low-cost orientovaným cestovateľom.

Pre nájdenie ubytovania môžete použiť štandardné vyhľadávače, ako Booking.com alebo HotelsCombined.com.


Čo tu nakúpiť?

V Laose sa platí kipmi. Kurz je značne devalvovaný, takže sa nominálne hodnoty cien sú vysoké (1 dolár je asi 8 tisíc kipov).

Bankomaty sú bežne dostupné v mestách, mimo nich je to horšie. Platby kartami sú obmedzené, v hoteloch väčšinou bez problémov, v obchodoch už pomenej.

Laos je chudobná krajina a cenová hladina je pomerne nízka, najmä čo sa týka lokálnej produkcie, ale i služieb a ubytovania. Jedlo v reštauráciách je taktiež pomerne dobre dostupné.

Typických suvenírov z krajiny nie je mnoho, patria sem hlavne výrobky z hodvábu (šály a oblečenie), prípadne iných textilných materiálov. Obľúbené sú i čaje alebo marmelády.

Najnovšie komentáre

Kategórie