Malajzia

Malajzia je krajina v juhovýchodnej Ázii, sčasti sa nachádzajúca na pevnine a sčasti na ostrovoch. Susedí s Thajskom, Brunejom, Indonéziou a Singapurom.

Malajzia je federácia a konštitučná monarchia, na čele stojí volený vládca na obmedzené časové obdobie.

Malajzia bola až do 50-tych rokov minulého storočia britskou kolóniou. V roku 1957 získala nezávislosť a neskôr sa k nej pripojil Singapur, ktorý však bol 2 roky na to z federácie vylúčený.

Malajzia značne zbohatla na vývoze ropy a ropných výrobkov a vďaka tomu sa jej ekonomika pomerne rýchlo rozvinula. Stále však patrí medzi pomerne lacné krajiny a výkon ekonomiky je ťahaný najmä vďaka veľkej čínskej populácii.

V Malajzii sa rozpráva malajsky, veľká časť populácie rozpráva čínsky. Vďaka kozmopolitnému charakteru sa pomerne často používa angličtina, takže dohovoriť sa tu nie je problém.


Víza

Občania SR a ČR môžu vstúpiť do krajiny bez víz za predpokladu, že ich pobyt nepresiahne 90 dní.


Ako sa sem dostať?

Lietadlom

Hlavné medzinárodné letisko sa nachádza v Kuala Lumpur (KLIA). Z Viedne, Budapešte i Prahy sa sem dá letieť len s prestupom, s viacerými spoločnosťami vrátane Lufthansy, Emirates alebo Turkish Airlines.

V prípade, že už sa nachádzate v juhovýchodnej Ázii, existujú veľmi lacné lety v tejto oblasti s rôznymi nízkonákladovými spoločnosťami. Takýmito spoločnosťami sú napríklad Air Asia alebo Tiger Air. Preto býva dobrou alternatívou cestovať niekam, kde bývajú lety lacnejšie (napr. do Bangkoku) a odtiaľ ďalej do Malajzie.

Vlakom

Medzinárodné vlakové spojenie s Malajziou existuje zo Singapuru a Thajska. Informácie o spojeniach a zakúpiť lístok je možné na stránkach Malajzijských železníc.

Autobusom

Medzinárodné autobusové spojenia do Malajzie existujú zo všetkých jej susedných krajín – Indonézie, Singapuru, Thajska a Bruneja.

Loďou

Trajekty do Malajzie sú taktiež k dispozícii zo všetkých susedných krajín a z Filipín.


Ako tu cestovať?

Domáce lety v Malajzii obsluhuje štátny prepravca Malaysia Airlines a nízkonákladové spoločnosti Air Asia a Firefly. Ceny domácich letov sú pomerne nízke, ostatne ako väčšina letov v oblasti juhovýchodnej Ázie.

Malajzia má vcelku dobré pokrytie železnicami, ale kvalita spojení je dosť rôzna. Medzi Kuala Lumpur a veľkými mestami sú spojenia vysokorýchlostné, zatiaľ čo lokálne spojenia prechádzajúce džungľou môžu byť pomerne pomalé. Informácie o spojeniach je možné nájsť na stránkach Malajzijských železníc. Cestovanie železnicou v Malajzii je pomerne lacnou a spoľahlivou možnosťou precestovať túto krajinu.

Cestovanie autobusom je zrejme najlacnejšou alternatívou cestovania v Malajzii a je možné sa nimi dostať prakticky kdekoľvek. Linky prevádzkuje viacero operátorov, dvaja najväčší operátori sú Transnasional a Plusliner.

Prenájom auta môže byť tiež dobrou možnosťou pre preskúmanie krajiny. Cestná sieť je veľmi dobrá a väčšina kontinentálnej časti krajiny je pokrytá diaľnicami.


Kedy sem cestovať?

Hlavné obdobie dažďov v Malajzii trvá od novembra do marca a potom “ľahšie” obdobie dažďov od júna do septembra. Samozrejme týmto obdobia je lepšie sa vyhnúť. Teploty sú v Malajzii pomerne vysoké celoročne a zima vám rozhodne nebude, nech už priletíte v ktorýkoľvek mesiac.


Čo tu navštíviť?

Mestá

  • Kuala Lumpur – moderné hlavné mesto s veľmi príjemnou atmosférou a veľkými nákupnými možnosťami (blog o Kuala Lumpur tu)

Príroda a aktivity

  • Nakupovanie – Malajzia je obľúbenou destináciou pre nákupy, dá sa tu výhodne nakúpiť všetko od oblečenia až po elektroniku

Kde sa ubytovať

Ubytovanie v Malajzii je vcelku lacné a dá sa vyhovieť i obmedzeným rozpočtom.

Pre nájdenie ubytovania môžete použiť štandardné vyhľadávače, ako Booking.com alebo HotelsCombined.com.


Čo tu nakúpiť?

Malajzijskou menou je ringít (MYR).

Zmenárne sú k dispozícii bez problémov takmer všade, najlepšie kurzy bývajú väčšinou v nákupných centrách.

Bankomaty i platby kartami sú pomerne bežne dostupné, ale v menších (podozrivejších) obchodoch je lepšie kartou neplatiť, občas tu býva problém s ich kopírovaním.

Malajzia je pomerne lacnou krajinou a je rajom nakupovania. Takisto sa tu dá zohnať lacná elektronika a značky, ktoré v Európe nezoženiete.

Najnovšie komentáre

Kategórie