Mexiko

Chichén Itzá – najväčšie mayské mesto a nový div sveta

0
Chichén Itzá - El Castillo

Chichén Itzá asi nie je potrebné nijak zvlášť predstavovať. Jedná sa o jeden z najznámejších monumentov na svete, k čomu mu dopomohla i anketa New7World Wonders, teda Nových 7 divov sveta, v ktorej dokázala uspieť a s ďalšími 7 stavbami (takže vlastne ich je dokopy 8) tvorí tento prestížny zoznam. Chichén Itzá sa vďaka tomu rýchlo stal najnavštevovanejším miestom v Mexiku a a každoročne sem zavítajú milióny návštevníkov.

Chichén Itzá patrí k bájnym mayským mestám. V časoch svojej najväčšej slávy bolo jedným z najväčších a najvplyvnejších miest Mayov a vďaka tomu je dnes výborným hmatateľným zdrojom informácií o mayskej kultúre a architektúre (ide o veľmi pekný príklad typickej mayskej architektúry Puuc). Zároveň je to veľmi mystické miesto, pretože o väčšine budov sa vôbec nevie, k čomu vlastne slúžili. Bohužiaľ turistický záujem so sebou prináša ako vždy aj negatívne efekty – Chichén Itzá vďaka davom turistov už zďaleka nie je tak magickým miestom, akým mohol byť kedysi (a akým je napríklad neďaleký Uxmal), pretože mu chýba pokoj a kľud. To je bohužiaľ daňou, ktorú musí zaplatiť každá turistická “superstar”.

Mesto Chichén Itzá začalo rozkvetať v 6. storočí a najväčší rozmach dosiahlo v 9. a 10. storočí, teda (pre porovnanie pre nás) zhruba v dobách Veľkej Moravy. Následne prišiel postupný ústup z pozícií a v 13. storočí mesto definitívne padlo – aj keď nie jej isté prečo. Podľa niektorých historikov sa tak stalo po dobytí iným susedným mayským mestom Mayapán, iní sa zasa domnievajú, že k opusteniu mesta došlo pozvoľne, ešte pred dobytím susedmi. Faktom však je, že v dobe príchodu Španielov bolo mesto už opustené a aj keď jeho okolie bolo husto osídlené, samotné mesto Chichén Itzá už bolo prázdne.

Dnes už mesto opustené neuvidíte – ako som už uviedol, je každoročne pod náporom turistov z celého sveta. Pokiaľ si chcete užiť toto miesto s trochu menšími davmi, musíte sem stihnúť prísť veľmi skoro ráno (otvára sa už o 8:00) alebo neskôr poobede (pokladne zatvárajú o 16:00), keď väčšina turistov už odfičí vo veľkých autobusoch preč.

Južná skupina

Chichén Itzá bolo aj napriek svojej veľkosti a ľudnatosti pomerne kompaktné mesto a tak celý dnešný areál s náleziskom a budovami nie je tak rozsiahly, ako je tomu napríklad v prípade mesta Cobá. Prvá skupina budov sa nachádza na juhu areálu. Dominuje jej El Caracol (špan. slimák), prezývaný aj Observatórium, kvôli veži umiestnenej v jej strede. Veža zrejme slúžila ako observatórium, ale ako to už u väčšiny mayských budov býva, nevie sa to s istotou.

Ďalšou dôležitou budovou v skupine je pyramída Osario. Táto pyramída je oveľa menšia ako hlavná pyramída (El Castillo) a našlo sa v nej niekoľko kostier so šperkami (odtiaľ názov Osario – Kostnica). Budova však zrejme neslúžila ako hrobka – opäť však platí, že sa o účele tejto budovy vie veľmi málo.

Las Monjas (doslova “mníšky”) je jednou z najviac zdobených budov v Chichén Itzá. Aj keď jej názov napovedá, že by mohlo ísť o kláštor, Mayovia samozrejme nič také nepoznali – budova v skutočnosti slúžila ako vládny palác. Na budove je možné vidieť rôzne ornamenty a predstavuje jeden z krásnych príkladov architektúry Puuc. Las Monjas je známa aj tým, že sa tu našli vzácne texty zapísané mayskými hieroglyfmi.

Pyramída El Castillo

Absolútne a neprekonateľne najznámejšou stavbou celého mesta je pyramída El Castillo (špan. zámok), známa aj pod názvom Kukulkánov chrám. Pyramída je hlavným dôvodom, prečo bolo mesto Chichén Itzá zapísané na zoznam svetového dedičstva UNESCO a tiež je jedným z “nových” 7 divov sveta. Bola postavená počas spomínaného zlatého veku mesta, teda v období od 9. do 12. storočia a slúžila ako chrám zasvätený bohovi Kukulkánovi (v preklade “operený had”). Pyramída ma výšku 30 metrov a jej umiestnenie je prísne v súlade s astronomickými javmi – na jeden z rohov pyramídy dopadajú popoludňajšie slnečné lúče priamo v deň jarnej a jesennej rovnodennosti. Každá strana pyramídy má tiež 91 schodov, takže spolu ich je 364 – posledný schod na platformu na vrchole je pre všetky strany spoločný, takže dokopy je to 365 schodov – rovnako ako počet dní roka v mayskom kalendári.

El Castillo je krásna stavba a zaslúžene je turistickým magnetom. Tróni uprostred širokého prázdneho priestranstva, čo jej ešte pridáva na majestátnosti. Je fascinujúca nielen svojou veľkosťou, ale i po estetickej stránke a robí z Chichén Itzá miesto, ktoré jednoducho musí každý turista v Mexiku vidieť.

Ihrisko

Neďaleko hlavnej pyramídy sa nachádza “ihrisko”. Mayovia obľubovali loptovú hru (špan. Juego de Pelota), ktorá bola akýmsi hybridom medzi basketbalom a futbalom. Hrali ju proti sebe dva teamy, ktoré udierajú loptu rôznymi časťami tela, okrem spodných častí nôh a rúk. Úlohou bolo trafiť loptu do kamenných obručí umiestnených vertikálne (teda opačne ako pri basketbale) po bokoch ihriska.

Predpokladá sa, že loptová hra mala u Mayov skôr rituálny a náboženský význam, než športový. Ihrisko pre loptovú hru je možné nájsť medzi ruinami viacerých mayských miest a jeho prítomnosť poukazuje na význam a dôležitosť mesta. Tie menej významné mali napríklad obruče z dreva. Ihrisko v Chichén Itzá je jedným z najväčších vôbec a jeho kolosálnosť zvýrazňuje to, že toto mesto bolo kedysi jedným z hlavných centier tejto civilizácie.

Chrám bojovníkov

Na druhej strane priestranstva s veľkou pyramídou stojí Chrám bojovníkov (špan. Templo de los Guerreros). Svoj názov dostal podľa reliéfov vyobrazujúcich bojovníkov, ktoré sa tu nachádzajú a v podstate ide o ďalšiu pyramídu, pred ktorou stojí dlhá kolonáda stĺpov. Jej účel je opäť neznámy.

Hneď vedľa Chrámu bojovníkov stojí Chrám stolov (Templo de las Mesas), pomenovaný podľa oltárov (podopieraných vytesávanými sochami postáv), ktoré sa nachádzajú na jeho vrchole. Opäť má formu pyramídy, tentokrát menšej.

Kúsok od týchto dvoch chrámov, na úplnom severnom konci areálu, sa nachádza malé jazierko v zemi. Takýchto jazierok sa nachádza na Yucatánskom poloostrove mnoho a patria k obľúbeným miestnym kúpaliskám. Jazierka sa nazývajú “cenotes” a toto konkrétne spomínané jazierko neďaleko chrámov bolo v Chichén Itzá považované za posvätné a zasvätené bohovi dažďa menom Chaac. V jazierku sa našli šperky, zlato, keramika, ale aj ľudské pozostatky. Expertízy ukázali, že títo ľudia zomreli pri rituálnych obetiach.

Severná kolonáda a trh

Poslednou časťou areálu je tzv. Severná kolonáda (Columnata Norte) a trh (Mercado). Obe sa nachádzajú v časti situovanej na východnom okraji areálu a väčšinou sú v ruinách. Je možné tu vidieť veľké množstvo neúplných stĺpov, preto sa celá časť nazýva aj Tisíc stĺpov. Zaujímavé sú reliéfy, ktoré je možné vidieť na zvyškoch budov a stĺpov. Niektoré vyzerajú, ako keby tu Mayovia hrali piškôrky, pretože obsahujú opakujúce sa O a X. Mercado (trh) bol nazvaný prvými bádateľmi, ktorí sa domnievali, že budova mohla slúžiť tomuto účelu, ale tieto domnienky boli neskôr vyvrátené. Budova mala zrejme obradný charakter.


Kde nájsť viac informácií?

Napríklad na stránke o Mexiku.


Ako sa sem dostať?

Autobusom

Do Chichén Itzá sa dá dostať veľmi ľahko autobusmi z viacerých mexických miest, vrátane Valladolidu, Méridy, ale aj vzdialanejších ako Cancún alebo Tulúm. Pre vyhľadanie spojení a cien môžete využiť autobusy spoločnosti ADO, ktoré jazdia pomerne spoľahlivo a sú kvalitné a rýchle.

Autom

Autom sa dá dostať do Chichén Itzá bez problémov, mesto leží neďaleko diaľnice medzi Valladolidom a Méridou. K dispozícii je veľké parkovisko.


Koľko to stojí?

Vstupné do areálu je 64 pesos (2/2015).


Kedy sem cestovať?

Je dobré sa vyhnúť obdobiu dažďov, ktoré trvá od júna do októbra.


Ako sa tu pohybovať?

V Chichén Itzá sa dá pohybovať jedine pešo.

Je dôležité poznamenať, že od hlavného vchodu (kde je parkovisko autobusov) k zadnému vchodu (kde sú hotely) sa nedá dostať pešo – musíte využiť taxík, ktorý vám naúčtuje za 4 -minútovú jazdu pomerne vysokú cenu. Na druhú stranu sa samozrejme dá veľmi ľahko dostať cez archeologický areál, ale doň vás nepustia s batožinou a hlavne vstup je len jednorazový.


Kde sa ubytovať?

V Chichén Itzá je niekoľko hotelov rôznej kvality, avšak osobne si myslím, že zdržiavať sa tu na noc je zbytočné. Návšteva areálu zaberie pár hodín a potom je dobré pokračovať v ceste – v Chichén Itzá okrem samotného mayského mesta nie jej nič zaujímavé k videniu.

Ubytovanie môžete nájsť napríklad na stránkach Booking.com alebo HotelsCombined.com.



Booking.com

Related Posts

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Povinné položky sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie komentáre

Kategórie